הקאפלבריקה בלוצרן

מסלול טיול בלוצרן והר פילאטוס

אולי גם יעניין אותך…

לפוסטים נוספים >>

איפה נטייל? במרכזה של לוצרן – האלטשטאט, הגדה הדרומית של נהר הרויס, בציר הציריכשטראסה והטיילת לאורך חלקה הצפוני של לשון האגם. נצא גם לטיולי יום מחוץ ללוצרן, לפסגת הר פילאטוס ולמוזיאון התחבורה של שוויץ

מה המסלול? מסלול טיול עירוני ברחובות והכיכרות של לוצרן העתיקה

מתי כדאי לטייל? כל השנה, עדיף שלא גשום או מושלג

למי הטיול מתאים? לכולם – צעירים, מבוגרים, זוגות ואפילו ילדים (קצת לרווח את המסלולים)

באיילו כלי תחבורה נשתמש? בעיקר ברגל, אפשר פה ושם לעלות על טראם על מנת לקצר מרחקים

מה מידת האינטנסיביות? טיול בקצב בינוני-גבוה בתוך רחובות העיר ונסיעות לאטרקציות בקרבת העיר. את הטיול במרכז העיר אפשר וכדאי לחלק ליומיים

הקאפלבריקה בלוצרן
הקאפלבריקה בלוצרן

מידע על מסלולי הטיול

טיול תכנון בלוצרן הוא קל ויעיל להפליא. מרכזה של לוצרן היא האלטשטאט – העיר העתיקה, על הגדה הצפונית של נהר הרויס, בה רובם של האתרים האטרקטיביים בעיר, כולל ארבעת הגשרים העתיקים שעל הנהר. נתחיל את הטיול בתחנת הרכבת שבגדה הדרומית של נהר הרויס, בקרבתה מקבץ אתרים מודרני ונחצה את הנהר על הגשרים העתיקים. מהעיר העתיקה ממשיכים לציר הציריכשטראסה, הדרך המובילה לכיוון ציריך, שם אנדרטת האריה וגן הקרחון המופלאים. נקנח את מרכז העיר בטיול על הטיילת לאורך חלקה הצפוני של לשון אגם ארבעת הקנטונים.

בקרבת לוצרן כמה אתרי חובה בראשם הר פילאטוס המופלא אליו מגיעים ברכבל או ברכבת הרים מפאתי לוצרן. גם מוזיאון התחבורה הענקי הוא אתר שאסור לפספס והוא חלק מהטיול בעיר. אפשר לשלב את העיר עם טיול בערי הקנטונים הסמוכים כגון צוג, שויץ ואלטדורף ולעלות מעיירת הנופש ויצנאו אל פסגת הר ריגי.

לתכנון מסלול טיול וייעוץ אישי לטיול בלוצרן, הקליקו כאן…

 

איפה לנים?

בלוצרן כמות גדולה של מלונות במגוון סוגים ורמות. במרכז העיר העתיקה – באלטשטט, בגדה הצפונית של נהר הרויס, מלונות קטנים ואיכותיים ברחובות הכי יפים בשוויץ. בגדה הדרומית של נהר הרוייס, מקבצי מלונות ברמה של שניים עד ארבעה כוכבים שחלקם גם בבניינים חדישים. לגדת האגם, בחלק הצפוני של העיר, מלונות פאר ונופש לאורך ציר הלדנשטראסה Haldenstrasse או טיילת מתיאס לושסינגר פלאץ Matthias Luchsinger Platz.

מרפסת התצפית על הר פילאטוס ליד לוצרן
מרפסת התצפית על הר פילאטוס ליד לוצרן

רוצים כבר להזמין מלון בלוצרן?

לרשימה של 8 מלונות מעולים בלוצרן, הקליקו כאן…

 

טיפים של גיא למטיילים בלוצרן

 • שער הכניסה העיקרי ללוצרן הוא נמל התעופה של ציריך. ציריך ממוקמת במרחק נסיעה של בערך ארבעים וחמש דקות ממרכזה של לוצרן. בין ציריך ללוצרן נמצאת גם העיר הגדולה (יחסית) צוג.
 • לוצרן היא אחת הערים היפות והאטרקטיביות ביותר בשוויץ. העיר הקטנה לגדתו של אגם לוצרן, או אגם ארבעת הקנטונים, היא המרכז העירוני של המרחב רווי המים ומלא ההרים בו נוצרה הפדרציה השוייצרית בסוף המאה ה-13. כיום לוצרן היא אחת הערים המתויירות ביותר בשוויץ. נהנית ממיקום מרכזי, אתרים עתיקים ויפים, אווירה תוססת, מרחב כפרי עוצר נשימה ומוקפת רכסי הרים.
 • לוצרן היא אחת הערים היפות והאטרקטיביות בכל שוויץ. לעיר יש קסם רב בכל עונה בשנה, בין אם באווירה חורפית ומושלגת שמעיפה אותנו לימי-הביניים או לאורה המנצנץ של השמש על נהר הרויס במהלך הקיץ הקריר. ביקור בלוצרן בחורף הוא חוויה מדהימה בשל מראה הייחודי של העיר ואתריה העתיקים. במשך חודשי החורף ישנו סיכוי רב לשלג בעיר שנותן לה נופך רומנטי במיוחד.

תיהנו!

 

מפה של מסלול הטיול באלטשטאט של לוצרן ובאתרים לידה

 

מסלול הטיול בלוצרן

מסלול טיול יום 1: המרכז העתיק של לוצרן

מסלול הטיול בלוצרן יתחיל בתחנת הרכבת של העיר ממנה נצא לטיול בגדה הדרומית של הרויס. נחצה את הנהר על הגשרים העתיקים ונטייל ברחובות האלטשטאט. מהאטלשטאט נמשיך לציר הציריכשטראסה, בו אטרקציות יותר מודרניות ונקנח בנוף האגם המרהיב מהנשיונאלקה, הטיילת על גדת אגם ציריך (אגם ארבעת הקנטונים).

מסלול טיול בגדה הדרומית של נהר הרויס
הכנסייה הישועית במבט מההרוייסטג בלוצרן
הכנסייה הישועית במבט מההרוייסטג בלוצרן
 1. נתחיל את מסלול הטיול בלוצרן בתחנת הרכבת המרכזית של העיר. עם היציאה מהתחנה נראה את המבנה המרשים של המרכז לתרבות וקונגרסים Kultur und Kongresszentrum Luzern או ה-KKL הבנוי ממתכת וזכוכית.
 2. ניכנס למוזיאון לאמנות של לוצרן Kunstmuseum Luzern שבבניין המודרני, בו מלבד ציורים חשובים גם נוף מרהיב של יציאת נהר הרויס מאגם לוצרן והגשרים העתיקים של העיר.
 3. מהמוזיאון נלך קצת מערבה וניכנס למוזיאון אוסף רוזנגארט Sammlung Rosengart. באוסף הפרטי יותר ממאה ציורים של פול קליי השוויצרי והמון ציורים של פיקאסו.
 4. מהמוזיאון נצפין לכיוון הנהר ונלך על הבאנהופשטראסה Bahnhofstrasse, על גדת הנהר. נמשיך עד לכנסייה הישועית Jesuitenkirche. הכנסייה מוכרת בשל שני מגדליה עם כיפות הבצל הירוקות מהמהאה ה-19. הכנסייה עצמה נבנתה במאה ה-16 כמרכז המסדר הישועי בעיר. ניכנס גם אל הכנסייה הפרנציסקנית Franziskanerkirche השכנה.
 5. מהכנסייה נמשיך על הרוייסטג Reusssteg, הטיילת שבגדה הדרומית של נהר הרויס עד למתחם המוזיאון להיסטוריה Historisches Museum והמוזיאון לטבע של קנטון לוצרן Natur-Museum Kanton Luzern.
הקאפלבריקה בלוצרן
הקאפלבריקה בלוצרן
מסלול טיול באלטשטאט של לוצרן
 1. נתחיל את טיול הגשרים הגדול של לוצרן עם חציית נהר הרויס על השפרויירבריקה Spreuerbrücke. נעצור בקפלת הגשר של מריה על הרויס Brückenkapelle Maria auf der Reuss שעל תקרתה מצוירים ציורים שנוספו במאה ה-17. מהגשר תצפית על סכר המחטים Nadelwehr הסמוך, שמווסת את תנועת כלי השיט בשיפוע הנהר.
 2. בקצה הגשר נגיע למהאלנפלאץ Mühlenplatz, הכיכר היפה שחותמת את האלטשטאט ממערב.
 3. נלך מזרחה על הרוסליגאסה Rössligasse עד לכיכר הצבאים ההירשנפלאץ Hirschenplatz, שמוקפת בתים צבועים מרהיבים ביופיים. מההירשנפלאץ נלך לכיכר המרכזית של האטלשטאט הווינמארקט Weinmarkt, שצמודה לה ממערב. סביב הכיכר מרוכזים בתי הגילדות המסורתיים של העיר, להם חזיתות מקושטות. בלב הכיכר נמצאת המזרקה היפה – מזרקת הווינמארקט Weinmarkt-Brunnen.
 4. מהכיכר נצא לטיול על הציר המרכזי של האטלשטאט – הקאפלגאסה Kapellgasse. נעצור בקורנמארקט Kornmarkt שבחלקה הדרומי המגדל העתיק הראתהאוסטורם Rathausturm. צמוד אליו הוא מבנה בית העירייה של לוצרן.
 5. נחצה דרומה את בית העירייה ונשוב אל נהר הרויס. נחצה את הנהר על גשר הולכי הרגל היפה הראתאהוסטג Rathaussteg.
 6. במרחק הליכה קצר ממזרח, על הגדה הדרומית של הנהר נעלה שוב על גשר, הפעם על הקאפלבריקה Kapellbrücke, הגשר הכי מרשים מבין ארבעת גשרי הולכי הרגל של לוצרן. על גמלוני העץ שמחזיקים את קורות התקרה של הגשר צוירו סצנות מרהיבות מחייהם של מאוריציוס וליאודגר, שני הקדושים המגינים של העיר. ברקע, ציורי תיעוד של אירועים מההיסטוריה של העיר.
 7.  בשליש הדרומי של הגשר נמצא מגדל המים העתיק הווסרטרום Wasserturm. מגדל ששימש בתחילתו כמגדל תצפית ושמירה. לאחר מכן שימש את העיר כבית כלא ובית אוצר. צורתו של המגדל היא של מתומן ויש לו גג מחודד.
 8. בקצה הגשר נמצאת הקפלה שעל שמו הוא נקרא – הפטרסקאפלה Peterskapelle. מהקפלה נשוב מערבה על טיילת בית העירייה Rathausquai, אל עבר בית העירייה. במקטע זה של הטיילת נמצא שוק הווכנמארקט Wochenmarkt, שוק המזון והפרחים היפה של לוצרן.
 9. נשוב לקורנמארקט ונמשיך ללכת על הקאפלגאסה. נגיע לקאפלפלאץ Kapellplatz, הכיכר המרכזית של האלטשטאט שנמצאת מהצד הצפוני של הפטרסקאפלה.

 

מסלול טיול בפרומנדה וציר ציריכשטראסה
אנדרטת האריה בלוצרן
אנדרטת האריה בלוצרן
 1. הקאפלפלאץ חותמת ממזרח את מרכזה העתיק והשמור מאוד של לוצרן. נמשיך מזרחה מהכיכר אל גדת האגם וגשר האגם הזיבריקה Seebrücke המודרני. הזיבריקה יוצא מהכיכר המרכזית של לוצרן המודרנית, כיכר הברבורים Schwanenplatz האלגנטית.
 2. נמשיך בהליכה מזרחה על הטיילת שלגדת האגם, נעבור את מסוף המעבורות של לוצרן ונגיע לנאשיונאלקה Nationalquai, או הפרומנדה Promenade, הטיילת המטופחת על אגם ארבעת הקנטונים, בה מסעדות יוקרה ומלונות נופש יוקרתיים לא פחות.
 3. מהפרומנדה נלך צפונה אל הופקירכה סיינט לאודגאר Hofkirche St. Leodegar, המעוטרת בשני מגדלים שהפכו לסמלה של העיר.
 4. מהכנסייה נלך על רחוב ציריכשטראסה Zürichstrasse המרכזי ונגיע אל מבנה ציור פנורמת בורבקי Bourbaki Panorama. נתרשם מציור הפנורמה המרהיב של האמן השוויצרי אדוארד קאסטרס Castres המתאר את החיילים הצרפתיים של גנרל בורבקי הולכים בשלג. הציור מקיף את קירות הבניין לאורך של 115 מטרים ובגובה של עשרה מטרים.
 5. ממבנה ציור הפנורמה נמשיך מעט צפונה לאנדרטת האריה Löwendenkmal. האנדרטה המתארת את האריה הישן חצובה בעל מצוק גירני קטן שצמוד לגן הקרחון הייחודי.
 6. מהגן של אנדרטת האריה נמשיך לגן הקרחון Gletschergarten. הגן הוא שמורת טבע מיניאטורית של גלישת קרחון שחצבה בסלע גיר ויצרה צורות משונות. ניתן לראות את הצורות בדק מעל הקרקע.
הר פילאטוס מעל אגם לוצרן
הר פילאטוס מעל אגם לוצרן

מסלול טיול יום 2: אטרקציות בפאתיה של לוצרן

יום הטיול השני יוקדש לאתרים ואטרקציות בפאתיה של העיר לוצרן. בקרבת העיר שורה של כפרים לגדת האגם, מהם ניתן לטפס אל מרפסת התצפית המרהיבה שבראש הר פילאטוס. הטיול להר פילאטוס הוא חלק בלתי נפרד מהטיול העירוני בעיר. חשוב לדעת שמסביב לאגם עוד שורה של עיירות וערים שחייבים להגיע אליהן כגון אטלדרוף (העיר של וילהלם טל), שוויץ (העיירה שתרמה לשוויץ את שמה ודגלה), ויצנאו היפה, הטבע במעלה הר ריגי המרהיב ועוד.

 1. בנסיעה קצרה ממרכז העיר ברכב או אוטובוס (5 דקות נסיעה), נגיע אל מוזיאון התחבורה של שוויץ Verkehrshaus der Schweiz. זהו מוזיאון לאומי חשוב וגן עדן לחובבי הרכבות, האופניים והרכבים.
 2. מהמוזיאון ניסע חצי שעה דרך מרכז העיר אל מוזיאון ריכארד ואגנר Richard-Wagner-Museum. זוהי הווילה בה התגורר המלחין הגרמני המחונן (והאנטישמי הגמור). כיום הווילה היא מוזיאון המוקדש לכבודו.
 3. מהווילה של ואגנר ניסע לאלפנך Alpnach, במרחק נסיעה של עשרים דקות דרומה (למי שבלי רכב כדאי לנסוע לתחנת הרכבל שבקריינס Kriens – לכרטיס מקוון לרכבל להר פילאטוס, הקליקו כאן…). מאלפנך יוצאת הרכבת ההררית אל פסגת הר פילאטוס Pilatus (לרכישה מקוונת של טיול הגולדן רינג להר פילאטוס – עלייה ורידה ממההר ברכבל וברכבת ההרים שבאלפנך…).
 4. האטרקציה המרכזית על הר פילאטוס היא מרכז המבקרים הענק שנבנה על פסגתו. במרכז המבקרים חנויות, מסעדות ואפילו בתי מלון. ביציאה ממרכז המבקרים, מרפסות התצפית המרהיבות שנותנות מבט פנורמי על רכס האלפים מדרום ועל האגמים של מרכז שוויץ מצפון ומזרח. בקיץ ניתן לצאת גם לטיולי הליכה צוננים בפסגות של ההר.
הרכבל להר פילאטוס מעל אגם לוצרן
הרכבל להר פילאטוס מעל אגם לוצרן

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *