נהר הרוייס בברמגארטן

ארגאו וקנטון ציריך – הלב התעשייתי ורוגש הנהרות של שוויץ

אולי גם יעניין אותך…

לפוסטים נוספים >>

המרחב המפותח של קנטוני ציריך וארגאו הוא ממקומות הטיול בהם חווים את שוויץ של ימינו בצורה המובהקת ביותר. בירתו של קנטון ציריך, העיר ציריך, היא המטרופולין הגדול והמודרני של שוויץ, המרכז הפיננסי והתחבורתי של המדינה האלפינית. במרחב דובר הגרמנית סביב העיר, עוד שפע של עיירות וערים קטנות שגם הן יעד ביקור אטרקטיבי. העיר וינטרטור הקטנה היא מעצמה של מוזיאונים איכותיים וערי קנטון ארגאו, בראשן בירת הקנטון אאראו, הן יעד טיול אטרקטיבי, בעיקר בתחום מרכז העיר העתיקה. עיר המרחצאות המפורסמת באדן שבארגאו, היא יעד אהוד על תיירי המרפא. בין העיירות והטירות שבמרחב כמות כמעט בלתי נתפסת של נהרות גדולים (הלימאט, הרוייס והארה שמתנקזים אל נהר הריין), נחלים וטירות מרהיבות ביופיין.

נהר הרוייס בברמגארטן
נהר הרוייס בברמגארטן

כמה ימים בארגאו וציריך?

לטיול במרחב הכפרי של קנטוני ארגאו וציריך – טיול בעיירות ובערים הקטנות לאורך מסלול מציריך עד לאולטן, יש להקדיש לפחות שלושה ימים. לביקור בוינטרטור ובאדן יש להקדיש עוד חצי יום לפחות. לטיול עירוני בציריך יש להקדיש בין יומיים לשלוש.

 

מה חייבים לראות ולעשות בארגאו וציריך?

  • טיול עירוני תוסס בציריך
  • המרחצאות של באדן
  • לספוג אמנות ברמה הגבוהה ביותר במוזיאוני האמנות הנהדרים של וינטרטור
  • לכבוש את מרכז העיר העתיק של אולטן, אראו, צופינגן וברוג
  • לחצות את נהר הריין אל גרמניה באגליזאו
  • נוף השער המורי המחוטט בברמגארטן

לכל המידע על טיול בציריך, הקליקו כאן…

למדריך השלם על אטרקציות ותארים בציריך, הקליקו כאן…

לכל המידע על טיול בבאדן – עיר המרחצאות היפה, הקליקו כאן…

למציאת מקום לינה בציריך, כבסיס לטיולי כוכב בארגאו וקנטון ציריך, הקליקו כאן…

 

מהם ארגאו וציריך?

המרחב שופע המים שבין ציריך מדרום ונהר הריין מצפון, הוא מהחלקים היותר מפותחים ומתועשים של אימפריית הנופים האלפינית. העיר ציריך היא העיר הגדולה והחשובה בשוויץ. גם מבחינה כלכלית וגם מבחינה תחבורתית. חלקו הצפוני של קנטון ציריך וקנטון ארגאו ממערב, הם המרחב העירוני ביותר בשוויץ, חלק נכבד מהם שייך למטרופולין ציריך הגדול. בשני הקנטונים מתגוררים יותר משני מיליון תושבים, כרבע מאוכלוסייתה של הקונפדרציה. העיר ציריך היא הגדולה והחשובה מבין ערי שוויץ והיא היחידה שאפשר להגדירה כעיר אירופאית גדולה. בקרבתה, במה שטכנית גם נחשב לחלק מהמטרופולין שלה, עוד כמה ערי שדה גדולות. בראשן וינטרטור, העיר השישית בגודלה בשוויץ. וינטרטור היא שער הכניסה למרחבים המרהיבים שבקרבת אגם קוסטנץ (בודנזה) כגון מפלי הריין בשופנהאוזן וסיינט גאלן.

ממערב לקנטון ציריך נמצא הקנטון שופע המים של ארגאו. ארגאו וצפון קנטון ציריך הם אגן הניקוז של כל הנהרות הגדולים שיורדים צפונה מרכס האלפים ומתנקזים אל נהר הריין. בקרבת העיר בריג מתאחדים שלושת הנהרות הגדולים – הלימאט Limmat, הרוייס Reuss והאארה Aare, וממשיכים בנציב אחד על הענק המנומנם בחלקו המתון – נהר הריין. במרחב שופע הנהרות והנחלים, המוני עיירות עם מרכז עתיק הנושקות לנהרות, המוני טירות עתיקות הפזורות במרחב ושפע של נוף גבעות ירוק נעים לעין.

אגם אלוויל בדרום קנטון ארגאו
אגם אלוויל בדרום קנטון ארגאו

 

איך להגיע לארגאו וציריך?

שער הכניסה למרחב של קנטוני ציריך וארגאו היא כמובן המטרופולין הראשי של שוויץ – ציריך הגדולה. ציריך היא העיר המקושרת ביותר בשוויץ, עוברות בה מסילות שמתחברות לכל פינה ברחבי שוויץ ויוצאות אל המדינות השכנות. בנוסף, נמל התעופה של העיר הוא נמל הבית של ענקית התעופה סוויס אייר. הדרך הנוחה ביותר להגיע לציריך מישראל היא בטיסות ישירות לנמל התעופה של העיר בסמוך לקלוטן Kloten. אולם ניתן להגיע לעיר בקלות גם ברכבות ממגוון רחב של ערים ונמלי תעופה בקרבתה כגון באזל, ז'נבה, מילאנו, מינכן ועוד.

 

טיסות לארגאו וציריך

נמל התעופה הבינלאומי של ציריך (סימול ZRH) ממוקם מצפון למרכז העיר בסמוך לפרבר קלוטן. הוא נחשב לנמל התעופה הראשי של שוויץ ולאחד מנמלי התעופה החשובים והעמוסים בכל אירופה. בכל יום במשך כל השנה ישנם כמה קווים סדירים המחברים את נתב"ג עם ציריך, טיסות סדירות גם של אלעל וגם של סוויס אייר. נמל התעופה מחובר היטב עם מרכזה ציריך וישנן כמה דרכים להתנייד ממנו לכיוון העיר. הדרך הכי יעילה להגיע מהשדה אל העיר (וכמובן גם הפוך) היא באמצעות קו המסילה של ה-S-Bahn. קו שמחבר את נמל התעופה עם תחנת הרכבת המרכזית של ציריך בזמן נסיעה של עשר דקות בלבד.

מתחנת הרכבת של נמל התעופה בקלוטן יוצאות גם רכבות ישירות לערי שוויץ הגדולות. קווים ישירים לערים כגון באזל, לוזאן, נמל התעופה של ז'נבה, לוצרן ועוד. כמו גם לערי דרום גרמניה כגון מינכן ופרייבורג, למערבה של אוסטריה ולמדינה הננסית ליכטנשטיין. קווים אלו מאפשרים גישה מנמל התעופה של ציריך לביקור במקומות רבים במרחב של מרכז אירופה.

נמל התעופה בקלוטן
נמל התעופה בקלוטן

רכבות לארגאו וציריך

כל המרחב של קנטוני ציריך וארגאו מרושת היטב ברשת צפופה של מסילות ברזל. כל אתר ועיירה במרחב נגישים בקווי מסילה פרבריים שמרכזם בציריך. הערים והעיירות הגדולות של קנטון ארגאו יושבות על קווי המסילה שמחברים בין ציריך לבאזל ובנתיב המסילה שמחבר את ציריך עם ברן ונושטאל. וינטרטור יושבת על קו המסילה שמחבר את ציריך עם שאפהאוזן וממשיך הלאה לבוואריה שבגרמניה. על הקווים רצות גם רכבות אקספרס, אז יש לוודא שעולים על קווים פרבריים. המבנה הטופוגרפי של ערי ועיירות המרחב, מאפשרים גישה מהירה מאוד מתחנת הרכבת למרכז העתיק . רובן המוחלט של התחנות בערי השדה צמודות ממש למרכז העתיק בו ייערך רובו של הטיול.

חשמלית חוצה גשר בברמגארטן
חשמלית חוצה גשר בברמגארטן

תחנת הרכבת של ציריך ממוקמת בחלקו הצפוני של משולש מרכז העיר העתיקה (ממזרח נהר הלימאט, ממערב תעלת שנצנגראבן ומדרום גדת האגם) – האלטשטאט. היא תוחמת את קצה המשולש (השפך של נהר הזיל Sihl לנהר הלימאט), שם המוזיאון השוויצרי הלאומי והפלאטשפיץ. מדרום לה נמתח הבאנהופשטראסה Bahnhofstrasse, רחוב תחנת הרכבת, הרחוב המרכזי והמיתולוגי של ציריך. מיקומה של התחנה ממש במרכזה של העיר הוא יתרון ענק עבור מי שרוצה להתנייד ברכבות. מייתר את הצורך לטיול עם רכב בציריך עצמה ובכלל בכל המרחב של צפון שוויץ (מיקומי תחנות הרכבת בכל הערים המרכזיות הוא ממש במרכזן).

 

רכב בארגאו וציריך

ציריך היא צומת תחבורה ראשית גם של תנועת הרכבות וגם של האוטוסטראדות של שוויץ. העיר נגישה ברכב בקלות גם על ציר מזרח-מערב (אוטוסטראדה מספר 1, ציר סיינט-גאלן – ז'נבה) וגם על הצירים שיורדים דרומה (אוטוסטראדה מספר 3 לכיוון משולש הגבולות של שוויץ-ליכטנשטיין ואוסטריה; ואוטוסטראדה מספר 4 לכיוון לוצרן ואז דרומה עם אוטוסטראדה 2 לכיוון טיצ'ינו ולומברדיה שבאיטליה). הגישה עם רכב לעיר היא יעילה ומהירה. אך באופן כללית לא כדאי להיכנס עם הרכב ממש למרכז העיר, בעיקר בשל נושא החנייה. אוטוסטראדה מספר 1 חוצה את חלקו הצפוני של קנטון ארגאו ומאפשרת גישה קלה ונוחה לכל הערים והעיירות שחייבים להגיע אליהן בקנטון. נתיב האוטוסטראדה ממשיך הלאה מזרחה לציריך ואז נוטה צפונה לכיוון וינטרטור וממשיך לסיינט גאלן.

אביב ירוק בבירמנסטורף ליד באדן
אביב ירוק בבירמנסטורף ליד באדן

 

מתי לבוא לארגאו וציריך? ואיך לתכנן טיול בקנטונים?

קנטוני ציריך וארגאו הם יעד מועדף לתיירים במשך כל השנה. כמובן ישנם חודשים יותר עדיפים לביקור, זאת בהתאם לאופי הטיול. לכל עונה יש את האופי שלה ויש שהוא יתאים או לא למי שמתעתד להגיע אליה. החורף של ציריך וקנטון ארגאו הוא קר על סף הקפוא. מנובמבר ועד חודש מרץ, ישנו סיכוי טוב שהמרחב הכפרי והערים יכוסו בלבן. הסיכוי לשלג גדל ככל שמתקרבים לחודשי החורף, בעיקר סביב תקופת חג המולד וחודש ינואר.

נהר האארה ליד ברוג
נהר האארה ליד ברוג

הקיץ בקנטוני ציריך וארגאו כולל שעות שמש מרובות, זאת בתנאי שלא יורד גשם. התקופה הגשומה של ציריך היא ממאי ועד אוגוסט, אז ישנם לא מעט ימי גשומים. לרוב הגשם באזור הוא זרזיפי ואינו משפיע יותר מדי על אופי תכנון הטיול. חודשי הקיץ גם חמימים ונעימים ומתאימים למי שקשה לו עם הקור. החודשים האידיאליים לביקור בקנטוני ציריך וארגאו הוא החודשים אפריל וספטמבר (מתאים לנו ככפפה עם חופשת הפסח וחופשי חגי תשרי). בחודשים אלו הצירוף המושלם של מזג אוויר מתון (קר אך לא קפוא) יחדיו עם ימי גשם לא רבים (יחסית).

הדרך הכי נוחה לטייל בקנטונים ארגאו וציריך, היא באמצעות טיול כוכב. מקום הלינה האידיאלי במרחב היא העיר הגדולה ציריך. עיר שמהווה פונקציה אורבאנית מאוד איכותית לבילוי ערב. זאת בניגוד לערי השדה שבקרבתה שהולכות ברובן לישון מוקדם. מרחק הנסיעה מציריך לכל נקודה בשני הקנטונים אינה עולה על שלושת רבעי השעה. בקנטונים מערך מסילות ברזל נוח מאוד. ניתן להגיע בקלות ברכבת לכל אתר או אטרקציה מוינטרטור במזרח ועד אולטן (וכמובן הלאה מערבה לכיוון אגם ביל ונושטאל) במערב. טיול כוכב מציריך ייצא בכל יום לכיוון אחר. יום אחד לכיוון וינטרטור ועיירות נהר הריין. ביום השני לכיוון באדן ולדרום קנטון ארגאו וביום אחר לכיוון ברוג, אולטן ואאראו.

 

לינה ומלונאות בארגאו וציריך

ציריך היא נקודת המוצא של טיול בקנטון שנקרא על שמה ובקנטון ארגאו. בציריך שפע עצום של מלונות בכל הרמות. רובם ככולם טובים מאוד עם רמת שירות גבוהה ומתקנים מדוייקים ונקיים. המחירים של המלונות בציריך תלויים כמובן בהיצע והביקוש של שוק התיירות בעיר. על מנת למצוא מקום לינה טוב במחיר מעולה, תנסו להתאים את עצמכם לתנודות שוק התיירות של ציריך. בימים של תערוכות בינלאומיות או אירועים גדולים כמובן שהביקוש למקומות לינה יהיה גבוה והמחירים בהתאם. אם אתם באים לאירועים אלו מומלץ מאוד למצוא מקום לינה זמן רב מראש. ברמת תנודת התיירות בעיר, במשך כל השנה ישנה תנועה של תיירים עם עלייה מתונה בעונת הקיץ ועלייה נוספת בחודש דצמבר לקראת חג המולד. בשאר השנה, אין בעיה מיוחדת למצוא מקום לינה טוב בציריך. כמובן שמומלץ לסגור מקום לינה מראש ולבדוק את טיב המלון בביקורות אינטרנטיות.

הטירה של אאראו בחושך
הטירה של אאראו בחושך

מציאת מקום לינה בציריך

ציריך היא עיר ענקית במונחים שוויצרים אבל קטנה במונחי העיר הגדולה של אירופה. מרכזה של ציריך תחום גיאוגרפית וכל כולו הוא מקום מזמין למציאת מקום לינה. האלטשטאט, המרכז העתיק של העיר, כולל את האי שנמתח מזרחית מהשאנצנגראבן Schanzengraben ונתחם ממזרח על-ידי קמפוס האוניברסיטה שמעל הנידרדורף Niederdorf. הגבול הצפוני הוא תחנת הרכבת והדרומי הוא הגדה הצפונית הצרה של אגם ציריך. בכל פינה במרכז העתיק ישנם שפע של מלונות ומקומות לינה במגוון רחב של רמות ומחירים. חלק נכבד ממקומות הלינה נמצאים ברובע נידרדורף עצמו לאורך הרחוב הראשי של הרובע הנידרדורפשטראסה Niederdorfstrasse המקסים. לרוב אלו מלונות אורבניים קטנים ומלונות בוטיק. אלו משתלבים היטב עם האווירה האינטימית של הרובע.

העיר מנמנמת
ציריך מנמנמת

מלונות היוקרה של ציריך מרוכזים בקרבת בניין האופרה ולאורכו של האוטוקה Utoquai, הטיילת בגדה המזרחית של אגם ציריך ברובע זיפלד. מלונות אלו מחוברים היטב עם מרכז העיר באמצעות קווי חשמלית. לרוב נשקף מהם הנוף מהמם של האגם ושל קו הרקיע של מרכז העיר. מקומות לינה פחות יקרים ישנם גם ברובעים המערביים לאורך הצירים של קווי החשמלית. בקרבת מוזיאון העיצוב מצפון ורחוב באדנרשטראסה Badenerstrasse שמדרום לקו הרכבת שנכנס לעיר. על מנת לשלב טיול עירוני בציריך יחדיו עם טיול במרחב הכפרי, כדאי למצוא מקום לינה בקרבת תחנת הרכבת של העיר.

למציאת מקום לינה בציריך, כבסיס לטיולי כוכב בארגאו וקנטון ציריך, הקליקו כאן…

 

לינה בערי השדה של קנטוני ציריך וארגאו

מלבד מרכזה של ציריך, ניתן למצוא מקומות לינה גם בערים הגדולות באחרות של הקנטון בראשן וינטרטור ובאדן. שתי ערים אלו הם גדולות מספיק על מנת לחוש עיר אך עדיין קטנות ואינטימיות לתחושה כמעט כפרית. כדאי למצוא מקום לינה במרכזה של וינטרטור בקרבת תחנת הרכבת של העיר שנמצאת צמודה ממערב למרכז העיר העתיקה. בבאדן ישנם מלונות מרפא וספא מעולים מעט צפונית מתחנת הרכבת של העיר ומגלעין העיר העתיקה.

במרחב הכפרי של הקנטונים ובערים הקטנות ישנם גם מקומות לינה נוספים בעלי קסם משלהם. בברוג, אאראו, צופינגן ועוד ישנם מלונות עירוניים קטנים בקרבת גלעין העיר העתיק או ממש בתוכו. בפאתיהן ישנם מקומות לינה יותר כפריים באופיים. עבור מי שמטייל עם רכב, יש לא מעט מקומות לינה לאורך האוטוסטראדות שחוצות את האזור, בראשן כמובן אוטוסטראדה מספר 1. בכפרים ישנם צימרים מעולים. אלו מתאימים למי שרוצה להתנתק מהחוויה העירונית המפותחת של הקנטונים ולהתמקד בטיולי נחלים, נהרות וטבע ירוק.

למציאת מקום לינה במלונות המרחצאות של באדן, הקליקו כאן…

נהר הלימאט בערב חורפי
נהר הלימאט בערב חורפי

 

ציריך – הכרך הגדול של שוויץ

העיר הגדולה ציריך היא הכרך הגדול של הפלא האלפיני שאנו מכירים כשוויץ. ציריך היא המרכז הפיננסי והתרבותי של שוויץ (אך לא הבירה הפוליטית, אלא ברן). למרות גודלה היא שומרת על אופייה הנקי והכמעט כפרי. ציריך היא אחת הערים האטרקטיביות ביותר באירופה גם מבחינת איכות המחייה שבה (אוויר נקי, שירותים מוניציפאליים מעולים, תחבורה מתוקתקת ועוד) וגם מבחינת חווית הטיול התיירותי שבה. התייר בציריך ייהנה מכל הטוב שנהנים מממנו תושביה פלוס ריכוז גבוה של אמנות, תרבות שימושית, עיצוב ועוד. כמו גם שווקים מעולים, אזורי שופינג ורחובות אלפיניים ציוריים. בתוך העיר יש גם שפע של ירוק וטבע, דוגמת פארקים מעולים ונתיבי טיילות לאורך הנהרות ולאורכו של אגם ציריך שנושק לעיר מדרום.

 

מהי ציריך?

צונפטאהוס צור מייזן והפראומינסטר
צונפטאהוס צור מייזן והפראומינסטר

ציריך היא העיר הגדולה והחשובה בשוויץ (אך לא עיר הבירה), המרכז הפיננסי והכלכלי והלב התרבותי והתחבורתי של הארץ. בציריך עצמה מתגוררים כארבע-מאות אלף תושבים ובכלל המטרופולין שלה כמעט שני מיליון. ציריך היא עיר דוברת גרמנית, ובירתו של קנטון ציריך, הקנטון בעל האופי העירוני והמפותח ביותר בשוויץ. היא ממוקמת בצפון-מזרחה של המדינה במרחק של עשרים קילומטרים בערך מהגבול הדרומי של גרמניה (מבאדן -ויטנברג או כפי שאנו מכירים – היער השחור).

ציריך מדורגת גבוה במדד איכות החיים ונחשבת לאחת הערים המפותחות והאיכותיות ביותר למגורים (וביקור כמובן). העיר ממוקמת על כל גדתו הצפונית של אגם צירך Zürisee המוארך, אגם שנוצר משחיקת קרחון. האגם הוא אחד הצלולים והנקיים שבין האגמים המקיפים את הרכס האלפיני. הוא מזין את נהר הלימאט Limmat שחוצה את ציריך לשניים מיציאתו מהאגם דרומה לכיוון נהר הריין (בדרך מתחבר עם נהר הארה ליד העיירה ברוג בארגאו).

מרכזה של ציריך – האלטשטאט (העיר העתיקה) יושב על המשולש שנוצר מגדת האגם מדרום, מנתיב נהר הלימאט ממזרח ומנתיבה של תעלת שנצנגראבן Schanzengraben (תעלת ניתוב מי האגם על מנת למנוע הצפות) שמשתלבת בחלקה הצפוני עם נהר הזיל ממערב. שפכו של הזיל אל נהר הלימאט הוא במשולש שעליו יושב פארק פלאטשפיץ Park Platzspitz הריאה הירוקה של מרכז העיר. הפארק נמצא בגב המוזיאון הלאומי המפואר של ציריך ותחנת הרכבת המרכזית של העיר.

לכל המידע על טיול בציריך, הכרך הגדול של שוויץ, הקליקו כאן…

לכל האתרים והאטרקציות שבציריך, הקליקו כאן…

מגדלי הגרוסמינסטר
מגדלי הגרוסמינסטר של ציריך

 

כל האתרים והאטרקציות צפונית מציריך ולאורך נהר הריין

וינטרטור Winterthur

העיר וינטרטור היא השישית בגודלה מבין ערי שוויץ. בעיר גרים בערך מאה אלף איש. רובם המוחלט במרחב הפרברי שעוטף את העיר העתיקה בשכונות על גבי שכונות של בנייה נמוכה עם אופי פרברי. האופי הפרברי אינו נגזר מגלעין העיר העתיקה אלא דווקא מהיותה של העיר חלק ממטרופולין ציריך הגדול. חלקה המזרחי של וינטרטור כולל מרחב תעשייתי נרחב ובעל חשיבות רבה בכלכלה השוויצרית. מיקומה של העיר על צומת הכבישים והרכבות שבין ציריך ודרומה של גרמניה, הוא שגרם לפיתוחה המואץ של העיר בסוף המאה ה-19 ותחילת המאה ה-20.

אופייה התעשייתי של וינטרטור הוא משני אל מול עוצמתה המוזיאלית של העיר. בה כמות כמעט בלתי נתפסת של מוזיאונים מעולים יחסית לגודלה. רובם של המוזיאונים נמצאים במעטפת של העיר העתיקה, טבולים בשפע של גנים ירוקים. העיר העתיקה של וינטרטור היא קטנטנה. כוללת את המארקטגאסה הארוך ורחובות קטנים סביב השטאטקירכה המרשימה.

למציאת מקום לינה בוינטרטור, הקליקו כאן…

אורות וינטרטור בלילה
אורות וינטרטור בלילה

מארקטגאסה Marktgasse  והאונטרר גראבן Unterer Graben

הרחוב הראשי של העיר העתיקה של וינטרטור הוא רחוב מרוצף ארוך ומקסים. רחוב שמלא בכל הטוב של האווירה העירונית השוויצרית. במארקטגאסה המוני מסעדות, רשתות בינלאומיות, חנויות מקומיות, בתי-קפה ובארים. הרחוב מצטלב במערב עם מדרחוב ניומארקט Neumarkt, רחוב קניות תוסס. באמצע הרחוב נמצא בית העירייה הראתהאוס, מבנה ניאו קלאסי מרשים שנבנה בסוף המאה ה-18. חלקו התחתון של המבנה היום הוסב למתחם חנויות וחלקו העליון מציג שני אוספים מוזיאליים – אוסף של ציורים הולנדיים מהמאות ה-16 עד ה-18 ואוסף של מיניאטורות. שני האוספים היו בבעלות פרטית ונתרמו לעיר.

בחלקה המזרחי, המארקטגאסה מצטלבת עם השדרה הרחבה של האוברר/אונטרר גראבן Oberer/Unterer Graben. שדרה שנבנתה על נתיב התעלה ההיקפית של העיר. השדרה מתחילה מצפון ממול הסקרטאריאט שטאדטרט Sekretariat Stadtrat, אולם הקונצרטים הניאו-קלאסי המרשים שניצב מצפון לעיר העתיקה. כיום השדרה היא מקום בילוי אהוב. במרכזה נטוע העצים של השדרה פרוסים השולחנות והכיסאות של בתי-הקפה. שלושת הרחובות המרכזיים של העיר העתיקה יוצרים שלוש צלעות של מלבן סביב השטאטקירכה. בתוך המלבן, כמה רחובות קצרים וקטנים שגם הם מלאים במסעדות וחנויות.

לסיור מודרך אינטראקטיבי בוינטרטור דרך הסמארטפון, הקליקו כאן…

 

שטאטקירכה Stadtkirche

מרכז וינטרטור
מרכז וינטרטור

הכנסייה המרכזית של וינטרטור נמצאת בלב העיר העתיקה. היא נבנתה בסגנון גותי באמצע המאה ה-13. אך כוללת חלקים עם השפעה רנסנסית שנוספו לאגפיה השונים עם המשך בנייה שנערך במאות ה-15 וה-16. חזית הכנסייה ממערב מסוידת בלבן והיא כמעט אטומה מלבד חלון ויטראז' אחד גדול בחלקה העליון ושלושה חלונות בצורת נרות בסמוך לדלת הכניסה. חלקה האחורי מרשים הרבה יותר. כולל את המגדלים הנישאים של הכנסייה שנבנו במאה ה-16 עם השלמת הכנסייה. מתחת למגדלים נפרסת כיכר הכנסייה הקירכפלאץ Kirchplatz. הכיכר המרכזית והרחבה של העיר העתיקה.

 

אוסף ריינהארט בגן העיר Reinhart am Stadtgarten ואוסף אוסקר ריינהארט ברומרהולץ Sammlung Oskar Reinhart Am Römerholz

האוסף הפרטי של אוסקר ריננהארט נתרם, כיאה לאופי האספנים השוויצריים, לעיר אחרי מותו. האוסף של ריינהארט מתחלק בשני חללי תצוגה. הראשון במוזיאון העירוני של וינטרטור בשטאטגארדן, הפארק העירוני המקסים שמצפון לעיר העתיקה והשני בווילה בה התגורר ריינהארט בפאתיה הצפוניים של העיר, ממש על סף היער שאוגף את וינטרטור מצפון. בשני החללים אוסף נרחב של אמנים החל מהמאה ה-17.

האוסף בשטאטגארטן מתרכז בעיקר באמנים שוויצריים וגרמנים. בתצןגה אוסף מרשים מיצירותיו של פרדיננד הודלר הסימבוליסט, אלברטו ג'יאקומטי הסוריאליסט ועוד. גולת הכותרת של האוסף היא יצירת המופת של הענק הרומנטי הגרמני קספר דוויד פרידריך Friedrich, ציור ה-Kreidefelsen auf Rügen. האוסף בווילה ברומרהולץ מתרכז יותר באמנים צרפתיים מהמאה ה-19. כולל יצירות של אז'ן דלקרואה ותיאודור ג'ריקו מהרומנטיציזם, ושפע יצירות של אמנים אימפרסיוניסטיים כגון אדואר מאנה, קאמי קורו, טולוז-לוטרק ורנואר.

כתובת המוזיאון בשטאטגארטן: Stadthausstrasse 6

כתובת המוזיאון בווילה ברומרהולץ: Haldenstrasse 95

 

המוזיאון לאמנות Kunst Museum Winterthur

וינטרטור בערפל
וינטרטור בערפל

המוזיאון העירוני הגדול נמצא מעט מצפון לאוסף ריינהארט בגן העיר. הוא משלים מרחב מוזיאלי נדיר באיכותו מצפון לעיר העתיקה של וינטרטור. המוזיאון כולל אגף של טבע ואגף של ילדים אך מוכר בעיקר בשל אגף האמנות הגדול שלו.

באוסף העירוני כמות נכבדת של אמנים מסוף המאה ה-19 ותחילת המאה ה-20. כולל יצירות של ענקים אימפרסיוניסטיים כגון קלוד מונה, ולא מעט אמנים מודרניים כגון וסילי קנדיסקי הרוסי ומתחרהו על האבסטרקט פייט מונדריאן ההולנדי. הציור המפורסם באוסף הוא ציור דיוקנו של ג'וסף רולין, או הדוור, אחד מסדרת משפחת רולין המפורסמת של הענק ההולנדי הסוער וינסנט ואן גוך. הציור בווינטרטור הוא ציור הפונטורמה של אב המשפחה לבוש כדוור, עם רקע צהוב חלק.

כתובת: Museumstrasse 52

 

וילה פלורה Villa Flora

הווילה הכפרית הייתה ביתם של אספני האמנות ארתור האנלוזר Hahnloser והיידי האנלוזר-ביולר Hahnloser-Bühler. הווילה נמצאת ממזרח למרכז העיר העתיקה במרחק של חמש דקות הליכה מהאונטרר גראבן. האוסף המוזיאלי של הווילה משלים את האיכות הכנמעט בלתי נתפסת של מוזיאוני האמנות שבעיר. באוסף המוזיאון יצירות של ענקים אימפרסיוניסטיים, פוסט-אימפרסיוניסטיים ומודרניים כגון ואן גוך, פול סזאן, פייר אוגוסט רנואר, אוגוסט רודן, הנרי מאטיס ועוד. עיקר האוסף מתרכז ביצירות של אמנים סימבולסטיים כגול אודילו רדון ופרדיננד הודלר המקומי. אך בעיקר אוסף נרחב של אמני תנועת הנאבי (הנביאים) – אדואר ויאה, ז'ורז' רואו ועוד.

כתובת: Tösstalstrasse 44

קייזרשטול בלב הכרמים
קייזרשטול בלב הכרמים

אגליזאו Eglisau

עיירת הגבול אגליזאו נמצאת במרחק נסיעה של חצי שעה מצפון-מערב לוינטרטור. העיירה יושבת לגדת נהר הריין במובלעת הקטנטנה של קנטון ציריך בגדתו הצפונית של הנהר הענק. אפשר להגיע לעיירה גם משאפהאוזן, בירת קנטון שאפהאוזן. קנטון שחולש כולו על הגדה הצפונית של הריין, במרחק נסיעה של עשרים דקות בכיוון צפון מזרח. גרמניה נמצאת במרחק קילומטר במורד זרם הנהר בכיוון מערב.

כתוצאה מהקמת תחנת הכוח ההידרו-אלקטרית של אגליזאו גלאטפלדן Kraftwerk Eglisau-Glattfelden, במורד זרם הנהר, רוב הבתים של חלקה העתיק של העיירה הקטנה נמצא מתחת למפלס המים של הנהר. תחנת הכוח הוקמה בשנות העשרה של המאה ה-20. מה שהוביל להצפת שורת הבתים הראשונה של העיירה כולל גשר העץ העתיק שהיה בה. החלק הגבוה של המרכז העתיק כיום נושק לקו המים. יש בו בתים מקסימים מלאים בציורי קיר.

 

קייזרשטול Kaiserstuhl

כפר הגבול הקטן של קייזרשטול נמצא במרחק נסיעה של עשר דקות מערבה מאנגליזאו. הכפר נפרס על גדתו הדרומית של נהר הריין, קו הגבול בין שוויץ לגרמניה. הכפר גם נמצא עם הגבול בין קנטון ציריך במזרח, בשטחו של קנטון ארגאו. שער הכניסה לחלקו העתיק של הכפר הוא האוברר טורם Oberer Turm המרשים. מגדל השמירה שהיה חלק מחומת הכפר ונותר על תילו עוד משלהי ימי-הביניים. מהמגדל רץ הרחוב הכמעט יחידי של הכפר האופטגאסה Hauptgasse. רחוב שממשיך עד לגשר הריין קייזרשטול-הוהנטנגן Rheinbrücke Kaiserstuhl–Hohentengen. הוהטנגן היא העיר הגרמנית שבגדה שממול. מעברו השני של הגשר מעבר הגבול וטירת רוטוואסרפלאץ Burg Rotwasserstelz. המרכז העתיק של הכפר בנוי בצורת משולש כאשר הציר שחוצה אותו הוא ההאופטגאסה. בתחומי המשולש בתי כפר מסורתיים מקסימים.

האוברר טורם בקייזרשטול
האוברר טורם בקייזרשטול

צורצאך Zurzach

עיירת המרחצאות הקטנה צורצאך נמצאת במרחק נסיעה של עשר דקות מערבה מקייזרשטול על גדתו הדרומית של הריין. צורצאך מרוחקת כעשר דקות נסיעה ממזרח לעיירה הקטנה קובלנץ Koblenz. עיירה שבפאתיה המערביים נשפך נהר הארה הגדול (אחרי איחודו עם נהרות הרוייס והלימאט) אל נהר הריין. בעיירה כמות גדולה של כנסיות, בראשן הפרנמינסטר Verenamünster שבמרכזה, בה עיצוב פנים בארוקי מרשים. ממערב למרכז העיירה, על הדרך לקובלנץ, פרוסים המרחצאות ומלונות המרפא של העיירה.

 

באדן – עיר עתיקה ציורית עם אתרי מרחצאות רבי פאר

העיר הקטנה באדן מתחלקת לשני מרחבים אטרקטיביים שונים עבור התייר. העיר עתיקה של באדן, כולל כמה רחובות עם בתים עתיקים, רחובות ציוריים ואווירה שהיא שילוב של ימי-הביניים עם כל הטוב של שוויץ המודרנית. לצל מגדלי שמירה נישאים, טירות ובתים גבוהים שנראים כלקוחים מהאגדות, שוקקים רחובות מרכז העיר באלפי תיירים, המוני חנויות, מסעדות וכל מה שהתייר צריך לטיול עירוני. בנוסף לעיר העתיקה, באדן מהווה גם פונקציה של נופש ברמה הגבוהה ביותר. אתר המרחצאות ההיסטורי שעל שמו נקראת העיר, נמצא מצפון לעיר העתיקה. במרחצאות עשרות נביעות טרמיות של מי גופרית. סביבם בתי מרחץ רבי פאר כחלק מקומפלקס של מלונות נופש ומרפא.

הרואינה שטיין בבאדן
הרואינה שטיין בבאדן

מהי באדן?

עיר המרחצאות באדן היא מבין האתרים האטרקטיביים בקרבתה של ציריך, הלב הכלכלי של שוויץ. היא יושבת על המשך נתיבו של נהר הלימאט Limmat, הנהר שיוצא מאגם ציריך בעיר צירך עצמה. באדן יושבת על עמק נהר הלימאט או הלימאטל Limmattal, עמק שנמתח צפונה מציריך לאורך הנהר עד הישפכו לנהר הארה Aare, כחמישה קילומטרים בהמשך הזרם מבאדן.

העיקול של הלימאט והמרחצאות של באדן
העיקול של הלימאט והמרחצאות של באדן

העיר הקטנה היא בית לעשרים אלף תושבים שמתגוררים בחלקה העתיק ובאזור המרחצאות שמצפון למרכז העתיק לאורך עיקול הנהר. על הגדה הימנית (מזרחית) של נהר הלימאט נמצאת העיר וטינגן Wettingen שמחוברת לבאדן באופן רציף. יחדיו הן מהוות חלק ממטרופולין ציריך, למרות שהערים שייכות לקנטון ארגאו Aargau. העיר קרויה על שמם של המרחצאות שפעילים בעיקול של נהר הלימאט עוד מהתקופה הרומית. השם הגנרי באדן, הוא שמם של כמה ערים או ישובים אחרים ברחבי המרחב הגרמאני ועל כן העיר קרויה באדן שליד ציריך Baden bei Zürich או באדן בארגאו Baden im Aargau.

באדן מחולקת לשני מרחבים עירוניים עיקריים. מדרום יושבת העיר העתיקה הקסומה, צביר קטן מימדים של רחובות צפופים מוקפים בבתים גבוהי קומה וכיכרות אינטימיות וקסומות. במרכז העתיק הקטן חלקם הגדול של האתרים בעיר. מצפון למרכז העיר העתיק רצועה צרה שנחתמת על-ידי תחנת הרכבת וצפונה ממנה המלונות והמרחצאות שמקיימים היטב את שמה של העיר. מרחב הנופש נמתח מדרום-מערב לעיקולו של נהר הלימאט והוא כולל מרחצאות שהיו פעילות עוד מהתקופה הרומית. יחדיו עם מרחצאות מודרניים, מלונות נופש ומרפא והקזינו הגדול ה-Grand Casino Baden ששוכן בפארק קור Kurpark.

לכל המידע על טיול בבאדן – עיר המרחצאות המופלאה, הקליקו כאן…

לאנדפוגטיישלוס והולצבריקה
לאנדפוגטיישלוס והולצבריקה בבאדן

 

כל האתרים והאטרקציות בקרבת באדן ובעמק שלושת הנהרות – הארה, הרוייס והלימאט

רגנסברג Regensberg

הכפר הקטן רגנסברג נמצא במרחק נסיעה של עשרים וחמש דקות ממרכזה של ציריך. לא רחוק מנמל התעופה הבינלאומי שבקלוטן וכרבע שעה נסיעה מזרחית מבאדן. הכפר בנוי סביב מצודת רגנסברג Stiftung Schloss Regensberg המרשימה. מעל המצודה חולש מגדל השמירה המבוצר שלה. מגדל שמראשו נוף פנורמי של הכפר הקטן ושל כל הסביבה עד לציריך. ברחובות סביב המצודה בתים מסורתיים עם שלד עץ בולט.

 

ברוג Brugg

המגדל השחור בברוג
המגדל השחור בברוג

העיירה הקטנה ברוג נמצאת במרחק נסיעה של רבע שעה מערבית מבאדן. העיירה חולשת על אגן הניקוז העיקרי של שפלת שוויץ. בקרבתה מתאחדים שלושת היובלים הגדולים של נהר הריין – הארה, הרוייס והלימאט לנהר אחד גדול שמזין את הריין מצפון בקובלנץ שעל גבול שוויץ-גרמניה. ברוג יושבת על גדתו הדרומית של נהר הארה. היא מחוברת עם העיירה וינדיש Windisch. כאשר הגבול בין העיירות הוא קו מסילת הרכבת והקלוסטר קוניגספלדן המרשים שניצב ביניהן.

הציר המרכזי של ברוג הוא ההאופטגאסה Hauptstrasse. רחוב שחוצה את מרכזה העתיק מהנהר דרומה וממשיך לציר רחוב תחנת הרכבת Bahnhofstrasse. שם גם נמצא המדרחוב החביב של העיירה הניומארקטפלאץ Neumarktplatz. בסמוך לנהר עומד המגדל השחור Schwarzer Turm, סימן ההיכר של העתיק של העיר. המגדל חולש על הגשר שחוצה אל הגדה שממול שם עוד שורת בתים של העיירה.

 

קלוסטר קוניגספלדן Kloster Königsfelden

המתחם הענק של המנזר הוא אולי המקום המלכותי ביותר בשוויץ, קונפדרציה שמתגאה בקבלת ההחלטות של העם (ארץ משאלי העם) ודי בזה למלוכה. המתחם הענק נמצא בפאתיה הדרומיים של בריג, בחיבור עם וינדיש מדרום. הוא נבנה על-ידי אליזבת' פון האבסבורג בשנת 1308. לזכרו של בעלה המלך אלברכט הראשון שנרצח שני קילומטרים מהמנזר של היום. המתחם הוענק למסדר הפרנציסקאני ולמסדר הנזירות של קלרה הקדושה. המסדר של פרנציסקוס הקדוש ושל קלרה הקדושה שניהם למעשה הזרם הפרנציסקאני שמקורו בעיר אסיזי שבאומבריה. עם הרפורמציה המסדרים סולקו מהמתחם ובתחילת המאה ה-19 הפך המקום למקום מרפא לחולי נפש. לאחר מכן חלק נרחב מהמתחם נהרס מלבד הבזיליקה שנותרה עד ימינו. כדאי להיכנס לבזיליקה ולהתרשם מחלל הפנים המרהיב של הכנסייה העתיקה.

השער המורי בברמגארטן
השער המורי בברמגארטן

ברמגארטן Bremgarten

העיירה ברמגארטן נמצאת מרחק נסיעה של עשרים וחמש דקות מזרחית מציריך. העיירה היא אחת הציוריות והיפות בעמק נהר הרוייס. יושבת על אמצע הדרך של הנהר בין לוצרן מדרום במעלה הזרם והישפכו לנהר האארה סמוך לעיירה ברוג במורד. האתר המפורסם בעיירה הוא שער מורי Turm des Muri האייקוני, שער ימי-ביניימי שידוע בשל החטטים המוזרים שעליו. המגדל חולש על פיתולי הנהר שלרגליו ועל גשר העץ המקורה ה-Reussbrücke שחוצה את הנהר. המרכז העתיק של העיירה מלא בבתים יפים שחלקם עתיקים. מרכזה של העיירה הוא רחוב המרקטגאסה Marktgasse. בקצהו מגדל השעות הנישא והמרשים השפיטלטורם Spittelturm.

 

מנזר הבנדיקטים במורי Muri

במרחק של עשר דקות נסיעה דרומה מברמגארטן נמצא המנזר שבעיירה הקטנה מורי. המנזר נוסד בתחילת המאה ה-11 והיה מקום פועלם של נזירים בנדיקטיים עד שננטש באמצע המאה ה-19. בשנת 1889 הוא נשרף ונפגע בצורה קשה אך שוחזר בהצלחה בשנות השישים של המאה ה-20. לאחר השיפוץ שבו אליו כמה נזירים בנדיקטיים והם מתפעלים אותו כיום. במנזר של היום כמה חלקים שנבנו בתקופות שונות ולא ניזוקו בשריפה. ישנם חלקים רומנסקיים שהם העתיקים ביותר אך הכנסייה המפורסמת והיפה של המנזר נבנתה במאה ה-17 בסגנון הבארוקי. לכנסייה כיפה מרשימה ושני מגדלים עם גג אדום מחודד.

הטירה של אאראו
הטירה של אאראו

 

כל האתרים והאטרקציות סמוך לאאראו

אאראו Aarau

העיר הקטנה אאראו היא בירתו של קנטון ארגאו. בעיר הקטנה מתגוררים כעשרים אלף איש בלבד אך בשל חשיבותה הכלכלית כבירת הקנטון ועוצמתה הכלכלית, היא מרגישה גדולה הרבה יותר. חלקה העתיק של העיר בנוי על גבעה עגולה על הגדה הדרומית של נהר האארה. המרכז העתיק בנוי מהצטלבות של שני נתיבים מרכזיים – הנתיב של מצגרגאסה Metzgergasse ופלצגאסה Pelzgasse והנתיב של קרוננגאסה Kronengasse ולורנצנטורגאסה Laurenzentorgasse. שני הנתיבים חורצים את הגבעה, והם מלאים בחנויות, מסעדות וכל מה שהתייר צריך.

מרכז אאראו
מרכז אאראו

ממזרח לגבעה חולשת על העיר טירת שלסלי Schlössli, טירה שנבנתה במאה ה-11. בסמוך לטירה ישנו המוזיאון ההיסטורי של העיר ה-Stadtmuseum. בפאתיה המזרחיים של אאראו נמצאת הטירה הקסומה של העיירה לנצבורג Schloss Lenzburg, במרחק נסיעה של עשר דקות ממרכז העיר. הטירה חולשת על העיירה מלמעלה ויש בה מוזיאון היסטורי קטן.

לסיור אינטראקטיבי ברחובות אראו, הקליקו כאן…

 

טירת האלוויל Schloss Hallwyl

הטירה המרהיבה נמצאת במרחק נסיעה של עשרים דקות דרומה מאאראו בירת הקנטון, לא רחוק מגדתו של אגם האלוויל Hallwilersee הציורי. הטירה נבנתה במאה ה-13 והיא יושבת על שני איים מלאכותיים קטנים. איים שנוצרו מחפירת תעלות על חלק שיוצא מהאגם ויורד דרומה כחלק מאגן הניקוז של נהר האארה. כיום הטירה היא יעד טיול אהוד על מי שמגיע לאזור. היא פתוחה בימי האביב והקיץ למבקרים ובתוכה מוזיאון קטן ומסעדה.

 

צופינגן Zofingen

כעשרים דקות נסיעה לכיוון דרום מזרח מאאראו על נתיב אוטוסטראדה מספר 1, נמצאת העיירה העתיקה והיפה צופינגן. המרכז העתיק של צופינגן בנוי בצורת ביצה על גבעה מתונה, מוקף כולו בגן ירוק שהיה בעבר נתיב התעלות שהקיפו את חומת העיירה שנהרסה. הלב של העיירה היא כנסיית העיר Stadtkirche Zofingen. הכנסייה סמוכה לרחוב הראשי של המרכז העתיק – הוורדרה האופטגאסה Vordere Hauptgasse החביב. סמוך לכנסייה נמצאות שתי הכיכרות העתיקות הצמודות – האלטר פוסטפלאץ Alter Postplaz והניקולאוס ת'וט פלאץ. כיכרות ציוריות על קווי בתים ימי-ביניים והמון מסעדות ובתי-קפה שביום שמשי שולחנותיהם וכסאותיהם מתפרסים על הכיכרות.

טירת האלוויל
טירת האלוויל

אולטן Olten

העיר הקטנה אולטן היא צומת תחבורתי חשוב. יושבת על הנתיב שמחבר את העיר באזל מצפון עם נתיב המסילה והכבישים המהירים שחוצה את שפלת שוויץ, נתיב אוטוסטראדה מספר 1. אולטן מרוחקת כעשרים דקות נסיעה מזרחה מאאראו ורבע שעה צפונה מצופינגן. כדאי להגיע לאולטן לטיול קצר במרכז העיר העתיק, שבנוי מרחובות ובתים צפופים על שטח קטנטן מעל גדתו המערבית של נהר הארה. העיר העתיקה חתומה מדרום על-ידי נתיבו של נהר הדונרן Dünnern הקטן. מעל הצטלבות הנהרות חולש מגדל העיר של אולטן Oltner Stadtturm המרהיב. המגדל נמצא במרכזה העתיק של העיר והוא מוקף בנתיב המרובע שנוצר מהרחובות המרכזיים ההאופטגאסה Hauptgasse והמארקטגאסה Marktgasse. בצמוד למרכז העיר הקטנטן המתחם המרשים של כנסיית סיינט מרטין Christkatholische Stadtkirche St. Martin.

מעט צפונה מאולטן בולט הוויסנר פלו Wisner Flue, גבעה בראש מצוק קטן החולשת על הדרך לבאזל. בראש הגבעה יש תצפית שהפכה פופולארית לעצירה עבור אלו שנוסעים מציריך לבאזל.

ויסנר פלו ליד אולטן
ויסנר פלו ליד אולטן

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *