פסגת המנליצ'ן באלפים הברניים

הכל על טיול בשוויץ | מדריך מהיר

אולי גם יעניין אותך…

לפוסטים נוספים >>

שוויץ היא היעד התיירותי הכי יפה באירופה. בשוויץ יש הכל – ערים גדולות עם היסטוריה ותרבות, הרים נישאים במראה פוטוגני עוצר נשימה, עיירות וכפרים עם בתים מימי-הבייניים, אתרי סקי מיתולוגיים, נהרות שוצפים ומפלי ענק, אתרי טבע מהממים, שווקים מצוחצחים וכל מה שכייף עבור המטייל. החוויה של שוויץ אינה דומה לשום מקום אחר על הגלובוס, שלמות ביצוע של הטבע והאדם המתגלמים בארץ כמעט מושלמת וחוויה תיירותית בלתי נשכחת.

פסגת המנליצ'ן באלפים הברניים
פסגת המנליכן באלפים הברניים

כמה זמן צריך לטיול בשוויץ?

לטיול בסיסי בחלק גדול מאתרי הטבע שהם בגדר חובה ובערי שוויץ הגדולות, צריך לפחות שבוע. למרות שהיא קטנה (וממש יקרה), אי אפשר להספיק את שוויץ בטיול אחד.

 

20 מקומות ואטרקציות שחייבים להגיע אליהן בשוויץ

 1. להקיף את אגם ז'נבה (לאק למאן)
 2. מזרקת הז'ה ד'או שממול לנמל ז'נבה
 3. שופינג בבנהופשטראסה של ציריך
 4. לב הפוליטיקה השוויצרית במרכזה העתיק של ברן
 5. נהר הריין הענק בלב באזל
 6. גשרי העץ המרהיבים של לוצרן
 7. מפלי הריין השוצפים בשאפהאוזן
 8. קפיצה לחו"ל בליכטנשטיין
 9. פסגת המטרהורן מעל צרמט
 10. סקי יוקרתי בסנט מוריץ
 11. המבנים הבארוקיים המרהיבים של זולותורן
 12. הטיפוס על האלפים הברניים – מאינטרלאקן דרך לאוטרברונן ועד לפסגת היונגפראו
 13. תעשיית השעונים ברכס הרי היורה
 14. הרחובות היפים של לוזאן
 15. חוויה איטלקית בערי קנטון טיצ'ינו – לוגאנו, בלינצונה ולוקרנו
 16. המרחצאות של באדן
 17. אבן החול הצהובה של נושטאל ומורטן
 18. טיול בהיידילנד וקנטון גלארוס
 19. סנט גאלן היפה
 20. הערים היפות של קנטון ארגאו

 

מהי שוויץ?

שוויץ היא המדינה הכי גבוהה באירופה, שוכנת על המורדות הצפוניים של רכסי האלפים, בין איטליה, גרמניה וצרפת. שלוש המדינות הגדולות שמקיפות אותה (יחדיו עם אוסטריה וליכטנשטיין), השפיעו עמוקות על תרבותה. רובם של השוויצרים דוברי גרמנית. בחבל רומאנדי במערב שוויץ, דוברים את השפה הצרפתית ובמורדות הדרומיים של האלפים, ישנם גם דוברי איטלקית.

 • בשל ריבוי השפות והמיקום הנישא, שוויץ הכריזה על נייטרליות מלאה והיא אינה חברה מלאה באו"ם ובאיחוד האירופאי
 • האופי הנייטרלי של שוויץ הציל את הארץ היפה מההיסטוריה העקובה מדם של אירופה. עד היום שוויץ נהנית מאיכות החיים הכי גבוהה בעולם ומעושר בלתי נתפס

 

הקנטונים של שוויץ

שוויץ היא קונדפרציה של של 26 קנטונים בעלי ממשל עצמי המקיימים ממשל פדרלי בפרלמנט השוויצרי ששוכן בבירה ד'פקטו של המדינה – ברן. לכל קנטון סמכויות שלטון כמעט מלאות והקונפדרציה מתווה רק את מדיניות החוץ וכמה חוקים פדרליים בסיסיים התקפים לכל המדינה.

 • האופי הפוליטי של שוויץ כולל את מעורבות האוכלוסייה וכל החלטה חשובה מוכרעת במשאל עם
 • תחילתה של שוויץ היה באיחוד שלושת הקנטונים (אורי, שוויץ ואונטרוולדן) שנחתם ב-1 לאוגוסט 1292, כהגנה מפני ההתפשטות של בית האבסבורג האוסטרי. בתאריך זה נחגג עד היום יום העצמאות של שוויץ
 • המאבק בבית האבסבורג מתומצת בסיפור המכונן של הארץ – סיפורו של ווילהלם טל, מי שירה ופגע בתפוח שעל ראש בנו
 • עם השנים הצטרפו לאיחוד שאר קנטוני שוויץ, כולל מחוזות ונפות שאינן דוברות גרמנית גם בצפונה של איטליה (קנטון טיצ'ינו Ticino) וגם ברומאנדי (קנטוני וו Vaud, וואלה Valais, ז'נבה Genève, נושטאל Neuchâtel, פריבור Fribourg וז'ורה Jura)
מבנה הפרלמנט מעל העיר העתיקה
מבנה הפרלמנט מעל העיר העתיקה של ברן

שוויץ של היום

גודלה של שוויץ המודרנית הוא כ-41 אלף קמ"ר (פעמיים ישראל) ומתגוררים בה כ-9 מליון איש. העיר הגדולה והמרכז הפיננסי והתחבורתי היא ציריך. ז'נבה, בקצה המערבי של המדינה היא המרכז העירוני המשני, והאפיצנטר של המוסדות הבינלאומיים (בה מושב האו"ם באירופה ומשרדי הצלב האדום הבינלאומי).

 • רובם תושבי שוויץ מתגוררים בשפלת שוויץ, המרחב הנמוך במורדות הצפוניים של רכסי האלפים, בהם שפע עצום של אגמים ונהרות כחלק מאגן הניקוז של נהר הריין. מצפון לשפלה רכס הרי היורה הותיק
 • שוויץ של היום היא אימפריה של תיירות, תעשייה, סקי ועוד
 • הארץ ידועה בשל תעשיית השעונים היוקרתית שלה, הבנקאות החזקה והכמות הבלתי נתפסת של יעדי הטיול האיכותיים בה
 • שוויץ היא ארץ לא זולה, אבל כמו בתעשיית השעונים המקומית, האיכות הבלתי מתפשרת גוברת על החור בארנק

 

מפה של שוויץ

 

קצת על איך להגיע לשוויץ ואיך להתנייד בארץ האלפינית

אז… איך מגיעים לשוויץ בטיסה?

 • טיסה ישירה מישראל לשוויץ אורכת בערך שלוש וחצי שעות. בכל יום ממריאות כמה טיסות ישירות מישראל שוויץ
 • טיסות סדירות לנמל התעופה קלוטן בציריך ולנמל התעופה הבינלאומי בז'נבה ממריאות כל יום במשך כל השנה
 • במשך השנה ישנם גם קווי לאו קוסט ישירים מתל אביב לז'נבה ולנמל התעופה של באזל-מילוז-פרייבורג. נמל זה משרת גם את חבל היער השחור בגרמניה וחבל אלסז-לורין בצרפת
 • בשוויץ שלושה שדות בינלאומיים מרכזיים – ציריך, ז'נבה ובאזל ועוד שורה של שדות משניים להם ניתן להגיע בטרנספר

לכל המידע על טיסות לשוויץ, הקליקו כאן…

נמל התעופה בקלוטן
נמל התעופה בקלוטן

נמל התעופה הבינלאומי של ציריך בקלוטן (ZRH) Flughafen Zürich Kloten

שדה התעופה הבינלאומי של ציריך ממוקם מצפון למרכז העיר בסמוך לפרבר קלוטן Kloten. הוא נחשב לנמל התעופה הראשי של שוויץ ולאחד מנמלי התעופה החשובים והעמוסים בכל אירופה. מתחנת הרכבת של נמל התעופה יוצאות רכבות ישירות לערי שוויץ הגדולות, כגון לברן, לוצרן, באזל, לוזאן, נמל התעופה של ז'נבה ועוד.

 

נמל התעופה של ז'נבה (GVA) Aéroport international de Genève

שדה התעופה של ז'נבה הוא נמל התעופה המשני של שוויץ ברמה הלאומית, אחרי הנמל של ציריך. ז'נבה היא העיר עם כמות התיירים הגדולה ביותר בשוויץ, במרחב המתוייר ביותר בארץ האלפינית. הטרמינל של נמל התעופה נמצא במרחק של חמישה קילומטרים בלבד ממרכז העיר העתיקה, בסמוך לגבול של שוויץ-צרפת.

 

היורואיירפורט באזל-מילוז-פרייבורג (BSL) EuroAirport Basel Mulhouse Freiburg

נמל התעופה שמשרת את באזל נמצא מעבר לגבול בצרפת. הוא נמל משותף של העיר יחדיו עם מילוז ופרייבורג. למרות שהנמל מחוץ לגבולות שוויץ, הוא נמצא ממש בפאתיה של באזל. במשך רוב השנה ישנם גם קווי לאו קוסט ישירים מנתב"ג לבאזל המשרתים את תנועת התיירות הנכנסת לחבל אלזס הצרפתי וליער השחור בדרום מערב גרמניה.

לאוטרברונן באלפים הברניים
לאוטרברונן באלפים הברניים

 

סוגי טיולים בשוויץ

למרות שהיא מדינה קטנטנה במונחים אירופאיים, שוויץ מציעה המוני אופציות לטיול ותיור, מטיול עירוני במרכזי עריה הגדולות, דרך מסלולי טיול המשלבים ערים וטבע ועד חופשות סקי או תיירות מרפא.

אפשר לשלב בין סוגי הטיולים, רק יש לקחת בחשבון כי שוויץ אינה זולה וכל דקה בה עולה כסף. על כן חייבים לדעת בדיוק לאן מגיעים ומהי מטרת הטיול.

 

טיול בערי שוויץ הגדולות

הטיול העירוני הבסיסי בשוויץ כולל שורה מרשימה של ערים להן יש להקדיש בין חצי יום טיול (נושטאל, פריבור וזולותורן למשל), ליומיים שלושה מלאים בערים היותר גדולות (באזל, ציריך, ז'נבה, לוצרן וכדומה). עיקר הטיול העירוני מתרכז בלב העתיק של העירף לרוב בקרבת כיכר השוק והמינסטר (הקתדרלה של העיר).

 • בערי שוויץ הגדולות יש שפע גדול של אטרקציות כגון מוזיאונים מעולים בנושאים שונים (בשוויץ נפתח המוזיאון הראשון לקהל), שווקים מקסימים, רחובות לשופינג, כנסיות מרהיבות, כיכרות מרכזיות (הידועות במזרקות היפות שמעליהן פסלים עתיקים צבעוניים)ואטרקציות מיוחדות (בית השוקולד של לינדט בציריך לדוגמה)
 • בכל ערי שוויץ הגדולות יש טיילות לאורך אגמים ונהרות, אלו מהוות לרוב ריאה ירוקה והן חלק משרשרת של פארקים
 • בקרבת ערי שוויץ הגדולות ישנם תמיד אתרי טבע מהממים שהם טיול של חצי יום מהעיר (הר פילאטוס בלוצרן או מפלי הריין כטיול יום מציריך וכו')
מגדלי הגרוסמינסטר
מגדלי הגרוסמינסטר בציריך

טיול בערי ועיירות שוויץ הייחודיות

בכל רחבי שוויץ ישנן המוני עיירות וערים קטנות שהן יעד תיירותי מוביל:

 • ערים קסומות במעלה רכס האלפים כגון סיון, אינטרלאקן, סנט מוריץ, צרמט, אנדרמט, כור, ונגן, אנגלברג וכו'
 • ערי רכס הרי היורה כגון לה לוקל, לה שון דה-פון, סן אורז'אן ועוד
 • ערים קטנות בשפלת שוויץ כגון באדן, תון, אולטן, צופינגן, ביל, שאפהאוזן, מורטן, אראו, ברוג וכדומה
 • עיירות ייחודיות כגון גרוייר, מונטרה, ווה, רורשאך ועוד

הטיול בערים הקטנות והעיירות הייחודיות הוא לרוב חלק ממסלול טיול ברכב או רכבת לפי מסלולים שכדאי להיות סגורים עליהם מראש. התנועה ברכבות בשוויץ היא נוחה מאוד וכל הערים והעיירות המרכזיות (בטח האלו שהן יעד תיירותי), נגישות היטב ברכבת מערי שוויץ המרכזיות.

לרשימה של הערים הכי ייחודיות בשוויץ שחייבים להגיע אליהן, הקליקו כאן…

 

טיול רכבות בשוויץ

מסלולי הטיול ברכבות השוויץ כמעט אינסופיים. התנועה ברכבות היא נוחה מאוד והרישות (מלשון רשת) של המסילות הוא פשוט בלתי נתפס.

 • התנועה ברכבת בשוויץ אינה זולה, אבל ישנם כל מיני כרטיסים משולבים המוזילים את מחיר הנסיעות
 • הייחודי בשוויץ הוא החיבור הכמעט בלתי אפשרי של עיירות אלפיניות עם מסילות הברזל, מה שמאפשר תצפיות נוף מהממות על הרכסים האלפיניים במהלך הנסיעה ברכבת
 • כל עריה הגדולות של שווית כגון ז'נבה, ברן, לוצרן וציריך, מהוות צומתי תחבורה מרכזיים. מהן יוצאות הרכבות במעלה הרכסים או לעיירות וערי השדה בשפלת שוויץ
הפיז ברנינה מעל רכבת הברנינה אקספרס
הפיז ברנינה מעל רכבת הברנינה אקספרס

טיול ברכב בשוויץ

כמו שכמעט כל שוויץ מרושתת במסילות ברזל, גם הכבישים בשוויץ הם נהדרים וקלים לניווט וגם הם מגיעים לכל הפינות הכי קסומות במעלה הרכסים. למי שמטייל בעיקר במרחב הכפרי או ברכסים, הטיול ברכב הוא הדרך האידיאלית לחוות את שוויץ לעומק.

 • לאורך הערוצים ההרריים שבשיפולי ההרים רצים כבישים כפריים נהדרים המאפשרים להגיע למרחק נגיעה מהפסגות הכי אייקוניות של האלפים
 • הרכב משחרר את הטיול ממגבלות קווי הרכבת, מאפשר עצירה במקומות מיוחדים ואפשרות לאלתר או לכוון את הטיול לפי מה שמוצא חן בעינייכם באותו הרגע
 • הרכב מאפשר גם לינה כפרית בצימרים וטיול טבע במרחבים הנמוכים יותר של שוויץ, כגון הבודנזה (אגם קוסטנץ) ומפלי הריין או מסלולי טיול באגמים במורדות הצפוניים של האלפים
 • באופן כללי לא כדאי להגיע למרכז הערים הגדולות של שוויץ עם רכב, או להיות סגורים מראש היכן חונים

לכל המידע על השכרת רכב בשוויץ, הקליקו כאן…

 

נופש מרפא בשוויץ

שוויץ היא המדינה הכי מפותחת בעולם של נישת תיירות המרפא. בשוויץ יש הכול – מעיינות גופרתיים, בתי-חולים מעולים לשיקום, האוויר הכי צח ונקי בעולם במעלה האלפים, ערים ועיירות שמוקדשות כולם לתעשיית תיירות המרפא כגון באדן שליד ציריך או איברדון לה-בן Yverdon-les-Bains שבקצה המערבי של אגם נושטאל.

הרואינה שטיין בבאדן
הרואינה שטיין בבאדן

סקי בשוויץ

הסקי הוא חלק בלתי נפרד מהתרבות השוויצרית. ברחבי הארץ ישנן מאות ערים וכפרים המוקדשים כל כולם לספורט הלבן.

 • בשל גובה הרכסים בשוויץ עונת הסקי נמשכת לרוב בין חודש נובמבר לחודש אפריל (תלוי כמובן במשקעי השלגים) והיא מושכת כמות עצומה של תיירים מכל רחבי אירופה (וגם מישראל)
 • בשוויץ כמה מאתרי הסקי המפורסמים בעולם, בעיקר בפסגות האלפים אבל לא רק. ניתן למצוא אתרי סקי המתמחים במדרונות מקצועניים, אתרי סקי למשפחות עם מדרונות מתונים, אתרי סקי המתמחים בסקי מישור ועוד
 • בשוויץ מאות רכבלים באתרי הסקי השונים, המשמשים גולשים במהלך החורף. בעונות הסתיו והאביב רכבלים אלו לרוב סגורים לטיפולים ונפתחים מחדש בימי הקיץ, כחלק מתיירות ההייקינג הענפה של האלפים

אתרי הסקי בשוויץ נמתחים מגראובינדן שבמזרח (דאבוס, סנט מוריץ, לאקס, ארוזה ועוד), דרך רכסי המרכז והאלפים הברניים (אנגלברג, אנדרמט, ונגן, אדלבודן, קנדרסטג, גשטאט וכו) ועד פסגות האלפים הואליים המרהיבים (צרמט, סאס-פה, קרנס-מונטה, שאמפרי, ורבייה וכדומה).

בשוויץ כמה מהפסגות הכי אתגריות ויפות בעולם לסקי וטיפוס אלפיני כגון המטרהורן, האייגר, היונגראו, הר פילאטוס, הר טיטליס, פיץ ברנינה ועוד. הרים אלו נגישים ברכבות הרים וברכבלים ובחלקם יש מרפסת תצפית ממש על הפסגה.

לרשימה של 16 עיירות הסקי הכי טובות בשוויץ, הקליקו כאן…

 

הייקינג קייצי באלפים ושמורות הטבע

הקיץ בטבע השוויצרי מהמם לא פחות מהחורף הלבן. מזג האוויר הנעים בפסגות (ישנה קרינת שמש חזקה אז חייבים להתכסות) והמראה הלא רגיל של האלפים, מושכים כמות עצומה של תיירים למגוון גדול של מסלולי הליכה עם נוף שקשה להאמין שקיים. הפסגות נגישות ברכבלי הסקי, שבקיץ הן חלק בלתי נפרד ממסלולי הייקינג השונים.

מלבד הרכסים, בשוויץ המון אתרי טבע ייחודיים כגון מפלי הריין המטריפים, ערוץ נהר הארה ושפע בלתי נגמר של אגמים ונהרות, בהם מפלים, ערוצים עמוקים וכל היופי של הטבע.

אתר הסקי מעל ארוזה
אתר הסקי מעל ארוזה

 

קצת על לינה ומלונות בשוויץ

לינה בעריה הגדולות של שוויץ

הלינה במלונות בערי שוויץ המרכזיות היא חוויה אורבאנית עם שיק אירופאי ייחודי. בעריה הגדולות של שפלת שוויץ כמות מרשימה של מלונות עירוניים במגוון של רמות.

 • המשותף לכל המלונות בעריה הגדולות של שוויץ (ובכלל בכל הארץ האלפינית) היא הרמה הגבוהה של המתקנים, גם מבחינת מצב החדר וגם מבחינת השירות
 • בשוויץ ישנם כמה סוגים של לינה ומלונאות. הבולטים שבהם הם הצימרים הרריים, הריזורטים של הסקי וכמובן המלונות העירוניים שניצבים במרכזה העתיק של העיר
 • הלינה במרכזה העתיק של העיר הגדולה מהווה בסיס נוח לטיול בעיר עצמה ובערים הסמוכות, אפשרות לבילויי ערב וחיי לילה וכל שאר היתרונות של המרחב האורבאני התוסס
 • הלינה בעריה הגדולות של שפלת שווייץ דוברת הגרמנית – לוצרן העתיקה, ברן בירת הקונפדרציה הממלכתית, באזל האלגנטית והמשכילה, ובראשן ציריך, הכרך הגדול והאנרגטי, הם החוויה העירונית של שוויץ במיטבה

 

לינה במרחב הכפרי של שוויץ

בקתות אלפיניות בונגן
בקתות אלפיניות בונגן

המרחב הכפרי של שוויץ כולל כמה סוגי לינה (מלבד בקתות השאלה של עיירות הסקי). ישנם מלונות עירוניים קטנים במרכזי הערים והעיירות, מלונות דרכים ליד הכבישים המהירים והמוני צימרים בכפרים והעיירות של הטבע השוויצרי.

 • חלקה המערבי של שווייץ, המרחב דובר הצרפתית של רומאנדי, הוא אחד ממרחבי התיירות העמוסים בשוויץ ובאירופה כולה
 • המרחב האלפיני בדרום רומאנדי, וחלקה המערבי של שפלת שוויץ הגדולה, בין רכס היורה לרכס האלפים הברניים, הוא מבין היפים והאטרקטיביים בכל העולם
 • על מנת לספוג את התנועה העצומה של התיירים בנו השוויצרים החרוצים מערך תחבורתי ותיירותי מופתי. מערך שמנגיש את חבל הארץ היפייפה למבקרים. המערך יעיל בצורה בלתי רגילה אך חשוב לציין כי הוא לא ממש זול, בטח אל מול המערך התיירותי של איטליה השכנה

לרשימה של 10 מלונות מעולים בעיירות לגדת אגם ז'נבה, הקליקו כאן…

חלקה המזרחי של שוויץ כולל כמה מהאתרים היפים והאטרקטיביים ביותר במדינה האלפינית. המרחב הגיאוגרפי של מזרח שוויץ נמתח לאורכו של נתיב נהר הריין. גם בחלקו ההררי השוצף בקנטון גראובינדן וגם בתחילת מסעו השקט אל עבר הים הצפוני במקטע של גלארוס וליכטנשטיין והלאה במעברו באגמי קוסטנץ.

 • לאורך נתיב הנהר מתרכזים רובם המוחלט של אתרי מזרח שוויץ. בין אם מסלולים במרחב האלפיני מדרום, טיולים במרחבים הירוקים הפתוחים של קנטון סנט גאלן, גלארוס (עם קפיצה קטנה לחו"ל לליכטנשטיין) או במרחב הסופר פופולארי של הבודנזה (אגם קוסטנץ), שהוא חלק בלתי נפרד ממסלולי הטיול של היער השחור
 • הלינה במזרחה של שוויץ היא חלק בלתי נפרד מתכנון הטיול. אופי הלינה לאורך נתיב הריין קשורה כמובן לאופי הטיול. הלינה במרחב היא חלק קריטי בתכנון מסלולי הטיול ובאיילו אתרים לבקר

לרשימה של 10 מלונות וצימרים נהדרים בקרבת הבודנזה, הקליקו כאן…

הנוף האלפיני בקיץ
הנוף האלפיני בקיץ

לינה באתרי הסקי של שוויץ (בחורף ובקיץ)

בכל שנה מיליוני תיירים מציפים את המרחב האלפיני של שוויץ ובאים ליהנות מכמה מאתרי הסקי היוקרתיים והטובים ביותר בעולם. במרחב האלפיני של שוויץ מאות רכבלים שונים שבמהלך כל החורף מעלים למעלה מדרונות ההרים, אלפי גולשים בכל רגע נתון במהלך היום.

 •  המתקנים האלפינים בשוויץ הם אולי סימן ההיכר של המדינה האלפינית. בה כמה מההרים והפסגות האייקונים והמוכרים ביותר של הרכס הענק
 • מתקני הסקי של שוויץ פעילים במהלך עונת הסקי, מאמצע נובמבר ועד אמצע אפריל, תלוי כמובן במשטר השלגים
 • במשך הקיץ אתרי הסקי הופכים את עורם ליעד נופש קיצי פופולארי במיוחד. במרחב האלפיני הקייצי ניתן לצאת להייקינג, טיולי טבע, ספורט אתגרי ועוד הכול לאור השמש הזוהרת וצלליות הפסגות המשכרות
 • על מנת לתמוך בתעשיית התיירות העצומה של המרחב האלפיני של שוויץ, הוקמו במשך השנים אלפי מלונות ומקומות לינה להשכרה עבור תיירים. על המרחב שולטות הבקתות האלפיניות השוויצריות – השאלה Chalet, בהן מלונות, דירות להשכרה, צימרים ועוד
מלונות בפאתי צרמט
מלונות בפאתי צרמט

 


מזרח שוויץ

ציריך

העיר הגדולה ציריך היא הכרך הגדול של הפלא האלפיני שאנו מכירים כשוויץ. ציריך היא המרכז הפיננסי והתרבותי של שוויץ (אך לא הבירה הפוליטית, אלא ברן) אך למרות זאת שומרת על אופיה הנקי והכמעט כפרי. ציריך היא אחת הערים האטרקטיביות ביותר באירופה גם מבחינת איכות המחייה שבה (אוויר נקי, שירותים מוניציפאליים מעולים, תחבורה מתוקתקת ועוד) וגם מבחינת חווית הטיול התיירותי שבה.

התייר בציריך יהנה מכל הטוב שנהנים מממנו תושביה פלוס ריכוז גבוה של אמנות, תרבות שימושית, עיצוב ועוד; שווקים מעולים, אזורי שופינג ורחובות אלפיניים ציוריים. בתוך העיר יש גם שפע של ירוק וטבע, דוגמת פארקים מעולים ונתיבי טיילות לאורך הנהרות ולאורכו של אגם ציריך שנושק לעיר מדרום

לכל המידע על טיול בציריך, הקליקו כאן…

גשר על הלימאט
גשר על הלימאט בציריך

 

הבודנזה ומפלי הריין

הבודנזה הוא האגם המרכז התיירותי של צפון מזרח שוויץ. סביב האגם ובהרים מעליו עיירות נופש, כפרים עתיקים, טירות עוצרות נשימה ובעיקר נתיבי מים ויבשה שמציעים המון נוף של אגם והרים. מעל האגם חולשת העיר הגדולה סנט גאלן. עיר שבנויה סביב מנזר של הבנדיקטים לאורך ערוץ נהר שיורד לכיוון האגם. מלבד סנט גאלן, במרחב שמעל האגמים עוד עיירות וערים חביבות, מרחבי טבע ירוקים, המוני נחלים ונהרות ואפילו אתרי סקי שאינם אלפיניים.

שני אגמים גדולים חולשים על קו הגבול לאורך נתיבו ההררי של נהר הריין. הבודנזה או ימת קונסטנץ מחולקת לשניים. האחד הוא אגם העליון (להלן אגם קונסטנץ), אחד מהאגמים הגדולים ביותר שמקורם קרחוני והם סובבים את רכס האלפים. השני הוא האונטרזה (האגם התחתון), המשכו של האגם הגדול. המרחב סביב סנט גאלן ידוע כאתר טבע פופולארי לטראקים, רכיבה על אופניים ובעיקר סקי מישור. שאפהאוזן שממערב, מעבר לנהר הריין, היא אטרקציה ייחודית גם כן. בסמוך אליה מפלי הריין הרוגשים. מבין אתרי הטבע הפופולאריים ביותר בצפונה של שוויץ.

לכל המידע על טיול בצפון מזרח שוויץ – הבודנזה, סנט גאלן ומפלי הריין, הקליקו כאן…

מפלי הריין מהגדה הדרומית
מפלי הריין מהגדה הדרומית

 

ארגאו וקנטון ציריך

המרחב המפותח של קנטוני ציריך וארגאו הוא ממקומות הטיול בהם חווים את שוויץ של ימינו בצורה המובהקת ביותר. בירתו של קנטון ציריך, העיר ציריך, היא המטרופולין הגדול והמודרני של שוויץ, המרכז הפיננסי והתחבורתי של המדינה האלפינית. במרחב דובר הגרמנית סביב העיר, עוד שפע של עיירות וערים קטנות שגם הן יעד ביקור אטרקטיבי.

העיר וינטרטור הקטנה היא מעצמה של מוזיאונים איכותיים וערי קנטון ארגאו, בראשן בירת הקנטון אאראו, הן יעד טיול אטרקטיבי, בעיקר בתחום מרכז העיר העתיקה. עיר המרחצאות המפורסמת באדן שבארגאו, היא יעד אהוד על תיירי המרפא. בין העיירות והטירות שבמרחב כמות כמעט בלתי נתפסת של נהרות גדולים (הלימאט, הרוייס והארה שמתנקזים אל נהר הריין), נחלים וטירות מרהיבות ביופיין.

לכל המידע על טיול בקנטונים ארגאו וציריך, הקליקו כאן…

הטירה של אאראו
הטירה של אאראו

 

גראובינדן

קנטון גראובינדן הוא אחד החווייתיים והמרהיבים מכל קנטוני שוויץ. בדומה לקנטון וואלה דובר הצרפתית, קנטון גראובינדן הוא הלב האלפיני של מזרח שוויץ, דוברת הגרמנית ברובה. במעלה העמקים ההרריים של יובלי נהר הריין ועמק אנגאדין, העמק הארוך של נהר האין, מתגוררים גם דוברי השפה הרומית-קלטית העתיקה, הרומאנש. העמקים האלפיניים נמתחים לצל פסגות פוטוגניות שבמורדותיהן ניתן למצוא את הבסיס ההיסטורי של עולם הסקי. עיירת הסקי הסופר יוקרתית סנט מוריץ, היא המקום בו נולד הענף הספורטיבי שהפך במהרה לסמל סטאטוס וזלג לכיוון החופשה המשפחתית.

היוקרה והגלאם האלפיני של הקנטון זלגו גם לדאבוס, העיירה שמפורסמת בשל אירוח הפורום הכלכלי הבינלאומי. מלבד שתי העיירות המרכזיות, המוני עיירות שמתמחות בעיקר במלונות אלפינים מעולים ורכבלים שמטפסים למורדות הפסגות. בקיץ, הקנטון השימשי הוא יעד תיירותי מבוקש. חלום עבור מי שרוצה לצאת לנופש משפחתי קריר בצל כמה מהנופים היפים בעולם. למי שמתגעגע קצת לאווירה עירונית, בירת הקנטון כור, היא עיר היסטורית חשובה ונחשבת לעיר השוויצרית העתיקה ביותר.

לכל המידע על טיול בגראובינדן, הקליקו כאן…

סנט מוריץ בגראובינדן
סנט מוריץ בגראובינדן

 

ליכטנשטיין

ליכטנשטיין היא ההזדמנות המושלמת לגלות ארץ חדשה בביקורכם במזרח שוויץ. המדינה הננסית מהווה יעד טיול פופולארי עבור מי שרוצה לכבוש עוד מדינה או לחוות נסיכות קסומה עם טירות מפוארות ונופים אלפיניים מטריפים של רכס הראתיקון הפוטוגני.

הנסיכות הקטנה שונה במהותה מארץ הקנטונים שהמהות האידיאולוגית שלהם היא התנערות משושלות המלוכה האירופאיות של התקופה הפיאודלית. ליכטנשטיין היא נסיכות שהתבססה על שלטון מעמד הדם הכחול ובהתאם גם אופייה ואתריה.

למרות ההיסטוריה וזהותה של ליכטנשטיין כחלק כמעט אינטגראלי מאוסטריה שבמזרח, דווקא במאתיים השנים האחרונות היא הפכה להיות חלק משוויץ, גם במעמדה הניטראלי ובעיקר במאמצה לשמור על זהותה הריבונית מול אימפריות אירופאיות שהתגבשו במשך השנים, בין אם אוסטרו-הונגריה של המאה הקודמת ובין אם האיחוד האירופאי של ימינו.

לכל המידע על קפיצה לחו"ל לליכטנשטיין, הקליקו כאן…

טירת ואדוץ
טירת ואדוץ

 

מרכז שוויץ

ברן

ברן, בירתה דה פקטו של שוויץ, היא אחת הערים האטרקטיביות במדינה האלפינית. העיר הקטנה יושבת על גבעות שנחרצות מעיקולו של נהר הארה. הנהר חצב את המסלע ויצר מעין עמק פוטוגני להפליא ממש מתחת לקו הבתים של העיר העתיקה. האלטשטאט של ברן הוא אחד המקטעים העירוניים היפים ביותר בשוויץ. למרות גודלה המצומצם של העיר, המרכז העתיק הוא גדול ותוסס באופן מפתיע.

ניתן כמעט ללכת לאיבוד ברחובותיה העתיקים של העיר. שם שפע כמעט בלתי נתפס של חנויות, מסעדות, בתי כלבו ואתרים מרהיבים ביופיים. ברן מצטיינת בשורה מרשימה של מזרקות ציבוריות לאורך הרחובות החשובים של המרכז. המזרקות עם הפסלים הצבעוניים הפכו לסימן היכר של העיר היפה יחדיו עם הדובים, בניין הפרלמנט והמינסטר המרהיבה ביופיה.

לכל המידע על טיול בברן, בירתה של שוויץ, הקליקו כאן…

ברן
ברן

 

האלפים הברניים וקנטון ברן

קנטון ברן הוא הקנטון השני הכי מאוכלס מבין קנטוני הקונפדרציה (אחרי קנטון ציריך) והשני הכי גדול בשטחו (אחרי גראובינדן האלפיני והריק). בקנטון נמצאת העיר ברן, בירתה דה פקטו של הקונפדרציה השוויצרית. הקנטון מציע כמה מרחבים אטרקטיביים מאוד לתייר. מרחבים עירוניים ותוססים, כפריים ושלווים וגם אלפיניים עם נוף פשוט עוצר נשימה.

ממזרח לבירה ברן שוכן המרחב הכפרי המרהיב והכמעט מישורי (עדיין זאת שוויץ) של האמנטאל (עמק נהר האמה). המרחב של כרי העשב הנרחבים, הפרות הבריאות וכמובן הגבינה המפורסמת. גבינת האמנטאל שמגלמת בזהותה את שוויץ כולה ונקראת על שם העמק. מצפון נמצאת העיר השנייה הכי גדולה בקנטון – ביל או ביינה. ביל היא עיר מעורבת עם רוב דובר צרפתית.

מדרום לברן שני האגמים היפים של תונרזה וברינצרזה. האגמים מוקפים בפסגות אימתניות מכל צדדיהם בתחילת המרחב של הברנר אוברלנד (הארץ העילית של ברן). העיר תון והעיירות של ברינץ ואינטרלאקן מהוות יעד תיירותי אהוד מאוד. מדרום לאגמים מתרוממים בפראות האלפים הברניים. הרכס הגבוה והנישא השני בגובהו אחרי רכס האלפים

במדרונות הצפוניים של רכס האלפים הברניים נמצאים כמה מאתרי הסקי היוקרתיים והמפורסמים ביותר בשוויץ ובכל רכס האלפים. עיירות סקי מיתולוגיות כגון גשטאד, מירן, קנדרסטג, אדלבודן, ונגן, גינדלוולד ועוד, מושכות כל חורף כמות מטורפת של תיירים הבאים לחרוש את המדרונות. הרכס של האלפים הברניים כולל כמה מהפסגות היפות ביותר ברכס האלפים, בראשן היונגפראו. השוויצרים שהבינו את הרעיון, הנגישו את הפסגה של היונגפראו.

לכל המידע על טיול בקנטון ברן ובאלפים הברניים, הקליקו כאן…

מרפסת תצפית על היונגנפראו
מרפסת תצפית על היונגפראו

 

באזל

באזל נחשבת לעיר התרבותית ביותר בשוויץ, כבית ליותר מארבעים מוזיאונים. הבולט בהם הוא הקונסטמוזיאון, המוזיאון הראשון בהיסטוריה שנפתח לקהל הרחב. סביב המוזיאון של האמנות, שפע מדהים של מוזיאונים נושאיים נוספים שהופכים את כל חלקה הדרומי של העיר העתיקה לפנינה תרבותית ייחודית.

העיר בנויה לאורך גדות נהר הריין. המרכז העתיק של העיר, האלטשטאט גרוסנבאזל, הוא מה שאנו מכירים כבאזל עצמה. באזל היא עיר שוויצרית גרמנית טיפוסית, עם המון תרבות, בירה, אוכל ושופינג ואווירה חורפית קסומה בשווקים המפורסמים שנערכים בעיר לקראת חג המולד.

מיקומה של באזל ממש על משולש הגבולות שוויץ-צרפת-גרמניה, יוצר לה קירבה לערים במדינות השכנות. ערים דוגמת שטרסבורג היפה בצרפת ופרייבורג בירת העיר השחור. נמל התעופה של באזל (במשותף עם פרייבורג ומילוז), נמצא בפאתי העיר מצפון, מעבר לקו הגבול עם צרפת. נמל תעופה זה מרכז את תנועת התיירים לתוך היער השחור וחבל אלזס לוריין, כמו גם לבאזל עצמה.

למדריך השלם לטיול בבאזל, הקליקו כאן…

המינסטר של באזל מעל הנהר
המינסטר של באזל מעל הנהר

 

לוצרן

לוצרן היא אחת הערים היפות והאטרקטיביות ביותר בשוויץ. העיר הקטנה לגדתו של אגם לוצרן, או אגם ארבעת הקנטונים, היא המרכז העירוני של המרחב רווי המים ומלא ההרים בו נוצרה הפדרציה השוייצרית בסוף המאה ה-13. כיום לוצרן היא אחת הערים המתויירות ביותר בשוויץ. נהנית ממיקום מרכזי, אתרים עתיקים ויפים, אווירה תוססת, מרחב כפרי עוצר נשימה והמון המון מקווי מים שונים.

העיר הקטנה לוצרן שהייתה בעברה כפר דייגים, התפתחה עם תנופת המסחר שעבר דרך מעבר סנקט גוטהארד. עד ימינו היא מתווכת בין המרחב האלפיני הגבוה לשפלה השווייצרית דוברת הגרמנית. לאורך שתי גדותיו של נהר הרויס, הנהר שיוצא מאגם לוצרן, נמתחים בתים שוויצריים מסורתיים. בתים לצל מגדלי הפעמונים של הכנסיות המרשימות. את שתי הגדות של נהר הרויס מחברים שורה של גשרים אייקוניים. גשרים שהם סימן ההיכר הידוע ביותר של העיר.

לכל המידע על טיול בלוצרן היפה, הקליקו כאן…

נהר הרוייס והעיר העתיקה של לוצרן
נהר הרוייס והעיר העתיקה של לוצרן

 

אגם ארבעת הקנטונים

אגם לוצרן, או כשמו הידוע – אגם ארבעת הקנטונים, הוא הגלעין ההיסטורי והמיתולוגי של הקונפדרציה השווייצרית. האיחוד כולו נקרא על שמו של קנטון שוויץ, אחד משלושת הקנטונים המייסדים של הברית. הברית נחתמה לגדת האגם בשנת 1291. קנטון שוויץ תרם לאיחוד גם את הדגל האייקוני, של הצלב הלבן על רקע אדום, שהפך גם בגלגול מאוחר יותר לדגל הצלב האדום הבינלאומי.

מבחינה מיתולוגית, קנטון אורי הוא מקום הולדתו, פעילותו ומרידתו של גדול גיבורי שוויץ – ווילהלם טל. הביקור באלטדורף בירת הקנטון, המקום בו ירה את החץ ופגע בתפוח שהונח על ראשו של בנו, מוקדש כמעט כולו לווילהלם טל ולתחנות שבסיפור חייו. בסמוך לשלושת קנטוני היער הכפריים, יושבת גם העיר הגדולה והחשובה לוצרן, אחת הערים האטרקטיביות בשוויץ.

מעל לוצרן מתחילה ההתרוממות האלפינית. אנגלברג, עיירת הסקי המפורסמת, יושבת למרגלות הר טיטליס. הטיליס הוא אחד ההרים היפים בשוויץ שמוכר בשל הקרחון הענק שלרגליו. עיירת הסקי היא אחד הבסיסים החשובים ביותר של הסקי במדינה האלפינית. ממערב, לכיוון אנדרמט, נסללו כבישי מסלול שלושת המעברים המפורסם, חווית נסיעה אלפינית מעלפת והישג הנדסי נדיר באיכותו.

למדריך השלם לטיול בלוצרן, הקליקו כאן…

הר פילאטוס מעל אגם לוצרן
הר פילאטוס מעל אגם לוצרן

 

טיצ'ינו

קנטון טיצ'ינו הוא הפיוז'ן המרהיב של שוויץ ואיטליה. בקנטון המופלא תמצאו את הסדר, הניקיון והיופי הבלתי מתפשר של הארץ האלפינית הגרמאנית בשילוב החום האיטלקי הנהדר. חום המביא איתו גם את התרבות האיטלקית הבלתי אמצעית, הצבעוניות ואת הימים שטופי השמש המרהיבים ביופיים. טיצ'ינו היא הרבה יותר משוויץ דוברת האיטלקית, היא פיסה של איטליה בתוך גבולותיה של שוויץ.

טיצ'ינו הוא הקנטון האיטלקי הגדול והמרכזי מבין 26 הקנטונים של הקונפדרציה השוויצרית. בקנטון מתגוררים רובם המוחלט של דוברי האיטלקית בשוויץ. הערים של הקנטון – לוגאנו ובלינצונה, הן ערים איטלקיות יחסית גדולות עם תרבות עירונית תוססת ומבנה עירוני איטלקי מובהק. הסנטרו סטוריקו (המרכז העתיק) של הערים, מזכיר את ערי צפון איטליה. עם כנסיות קתוליות מפוארות, מצודות מטריפות (שבנו המלכים האיטלקיים לבית ויסקונטי המילאנזיים) וכיכר עיר גדולה ומעט כאוטית אליה כל העיר מתנקזת.

לכל המידע על טיול בטיצ'ינו, הקליקו כאן…

לוגאנו
לוגאנו

 

שוויץ דוברת הצרפתית

ז'נבה

ז'נבה היא קפיצה קטנה לצרפת במהלך הביקור בשוויץ. העיר היא הכרך העירוני הגדול והחשוב ביותר של מה שאנו מכירים כשוויץ הצרפתית. היא בנויה על כל שטחו של קנטון ז'נבה, הקנטון המערבי ביותר של שוויץ. קנטון שהוא מובלעת שמוקפת מכל איבריה בשטחיה של צרפת. ממזרח, העיר חתומה בגדותיו המערביים של אגם ז'נבה. האגם הוא הגדול מבין האגמים האלפיניים. ז'נבה יושבת על יציאתו של נהר הרון הגדול מהאגם, שמתחיל את מסעו הארוך והמתון עד לים התיכון לחופי פרובנס.

מעמדה הבינלאומי של העיר השנייה בגודלה בשוויץ (אחרי ציריך), כמרכז העירוני של המרחב הצרפתי המשני (למרחב הגרמני הראשי), יחדיו עם הקלוויניזם, התפיסה הפרוטסטנטית הייחודית, התוו את דרכה של ז'נבה אל הקוסמופוליטיות. מלבד המרחב של האיחוד האירופאי בבריסל, אין עיר שמשתווה לז'נבה מבחינת מקום מושבם של הגופים הבינלאומיים. העיר שבה ישב חבר הלאומים החל משנת 1920 ועד התפרקותו והעברת סמכותו לארגון האומות המאוחדות, עוד היום מארחת את המרכז השני של הארגון הבינלאומי, יחדיו עם חבר ארגוניים על ממשלתיים שמסונפים לאו"ם.

למדריך השלם לטיול בז'נבה, הקליקו כאן…

נוף קו הרקיע של ז'נבה
נוף קו הרקיע של ז'נבה

 

אגם ז'נבה

אגם ז'נבה או אגם למאן, הוא ככל הנראה יעד התיירות מספר 1 בכל שוויץ. המרחב שמסביב לאגם אהוד מאוד על תיירות הפנים הקיצית של השוויצרים. אך בעיקר אהוד על התיירים מבחוץ שבאים לחוות את חבל רומאנדי המסורתי, מה שאנו מכנים כשוויץ הצרפתית. בין הערים והעיירות שלגדת האגם המוני מלונות מעוצבים, ספינות ומעבורות, כרמים על מדרונות הגבעות, נוף רכס האלפים המשכר מדרום וטירות עתיקות ושמורות היטב הנושקות לגדה או משקיפות מהגבעות שמעל.

העיר ז'נבה, המרכז הכלכלי השני בגודלו בשוויץ ומקום מושבם של מוסדות האו"ם באירופה ושאר הארגונים הבינלאומיים, מסמלת היטב את מעמדה המיוחד של שוויץ בכלל וחלקה הצרפתי בפרט. ז'נבה היא שער הכניסה לאתרים שמסביב לאגם. בה נמל התעופה השני בחשיבותו בשוויץ אחרי הנמל של ציריך. לוזאן היפה והעתיקה היא הפנינה המרהיבה שמעל האגם. גם היא עיר גדולה וחשובה בהיסטוריה של שוויץ.

ממזרח ללוזאן נפרשת הרצועה הכמעט מיתית של הריביירה השוויצרית. כפרים, עיירות וערים לגדת האגם שהם מקום נופש של ענקי תרבות ומפורסמים עוד מתחילת המאה ה-19. העיר מונטרה היא בירתה של הריביירה. ידועה בשל המפורסמים שהתגוררו בה ופסטיבל הג'ז המיתולוגי שנערך בעיר כל קיץ. העיר ווה היא השנייה בבכורה. בה בילה את חייו המאוחרים צ'רלי צ'פלין. בווה הקים הנרי נסטלה את ענקית המזון השוויצרית שנקראת על שמו והיא עודנה המטה של חברת הענק.

לכל המידע לטיול בלאק למאן (אגם ז'נבה), הקליקו כאן…

פסל המזלג בווה
פסל המזלג בווה

 

לוזאן

לוזאן היא מבין הערים היפות ביותר בשוויץ. היא משתלבת היטב באחד המסלולים היפים ביותר בארץ האלפינית – המסלול לאורך הגדה הצפונית של אגם ז'נבה (לאק למאן). לוזאן היא הכרך הגדול של הריביירה השוויצרית כפי שהיא מכונה. חלקו המזרחי של אגם ז'נבה כולל כמה אתרי תיירות מפורסמים ונדירים. בראשן עיר הנופש מונטרה שבגדה המזרחית של האגם.

מונטרה ועיירות הריביירה נמצאות במרחק נסיעה של עשרים דקות ברכבת מלוזאן. כל חלקו הצפון מזרחי של האגם, במשך חודשי האביב המאוחר והקיץ, הופך ליעד החופשה מספר אחד של השוויצרים. עימם המוני התיירים שבאים לראות את הפלא המרהיב והצלול שלצל רכס האלפים.

לוזאן היא השנייה בגודלה מבין ערי האגם, אחרי שכנתה ממערב ז'נבה. שתי הערים הן המרכז המובהק ביותר של מה שאנו מכנים כשוויץ הצרפתית. היא נחשבת לבין הערים היפות ביותר בשוויץ, לא בשל הנוף שנשקף ממנה אלא בעיקר בשל המבנה הגיאולוגי הייחודי עליו בנויה העיר. לוזאן של היום בנויה על שלוש גבעות מחודדות שנחצבו מהקרחון. העיר בנויה בצורה דרמטית למדי על מקטע הגבעות שבראש כמובן נמצאת הקתדרלה.

לכל המידע על טיול בלוזאן, הקליקו כאן…

מבט על קתדרלת לוזאן מגשר שארל בסיירה Charles Bessieres
מבט על קתדרלת לוזאן מגשר שארל בסיירה Charles Bessieres

 

האלפים הוואליים

עמק הרון והעמקים האלפיניים שמסתעפים אליו הם המרחב הגיאוגרפי המרהיב שאנו מכירים כקנטון וואלה. עמק הרון נפרש מדרום לרכס האלפים הברניים ומצפון לרכס האלפים של וואלה (האלפים הפניניים). רכס בו כמה מהפסגות המפורסמות והמרהיבות ביותר של האלפים.

עיירת הסקי צרמט מתחת לפסגת המטרהורן (והדופורשפיצה, הפסגה השנייה בגובהה של האלפים), היא יעד הסקי המפורסם והפופולארי ביותר בכל אירופה. העיירה מציעה נוף מטריף לארבעת פסגות הענק שמקיפות אותה מכל איבריה אך מזוהה בעיקר עם המטרהורן.

מלבד צרמט, לאורך העמקים ההרריים שמתנקזים את נהר הרון, המוני עיירות סקי במעלה הפסגות, קרחונים מטריפים ביופיים, עיירות וכפרים אלפיניים מסורתיים, סכרי ענק ושפע של מסלולי הייקינג וטבע. לאורך גדותיו של נהר הרון, כמה ערים גדולות ויפות. בראשן בירת המחוז סיון שמוכרת בשל שתי המצודות המרשימות שחולשות עליה ממזרח. חלקו הגבוה ודובר הגרמנית של העמק, כולל גם אתרי מרחצאות אלפיניים וכפרים בעלי אופי אלפיני גרמני מסורתי.

למדריך השלם לטיול בעמק הרון, סיון והאלפים של קנטון וואלה, הקליקו כאן…

המטרהורן
המטרהורן

 

רכס היורה

רכס היורה הוא מקום הולדתה של תעשיית שעוני היוקרה השוויצרית המפורסמת. העיירה לה לוקל היא מקום הולדתה של התעשייה והעיר לה שו דה פון, היא המקום בו נולדו מותגי הענק השוויצרים, בראשם רולקס. לה שו דה פון היא גם העיר הגדולה (והכמעט יחידה) במרחב הכפרי במהותו.

הרכס הירוק והיפה הוא פיסה של המרחב הכפרי של שוויץ הצרפתית. אופיו ונופיו שונים משאר חלקיה היותר דרמטיים של שוויץ. הרמה היפה והירוקה שלווה מאוד ואין בה את ההזדקרות המסיבית של הרי רכס האלפים, כפי שעדים להם בכל מקום אחר בשוויץ. הטיול בקנטון יורה מתאים כמקום מעבר מרהיב ביופיו בדרך שבין באזל ממזרח לאגם נושאטל ממערב. במרחב, כפרים מקסימים, עיירות קטנות ושלוות באופן מעורר השראה ועיר אחת שהיא מופת לארכיטקטורה מודרנית – לה שו דה פון, עיר הולדתו של אבי הארכטקטורה המודרנית – לה קרבוזייה.

למדריל השלם לטיול ברכס היורה, הקליקו כאן…

הגשר לסן אורז'אן
הגשר לסן אורז'אן

 

נושטאל ופריבור

המרחב של מערב הדריי-זילנד, חבל הארץ שסביב שלושת האגמים – נושטאל, מורטן וביל, הוא מקום טיול נעים ושונה מהחוויה השוויצרית האינטנסיבית של אגם ז'נבה, אגמי קנטון ברן (אגמי תון וברינץ) או אגם ארבעת הקנטונים (לוצרן). המרחב הכפרי של צפון קנטון וו, הקנטון הצרפתי הגדול ביותר ושל קנטוני פריבור ונושטאל, הוא חוויה שוויצרית שונה שמזקקת בצורה הכי מדויקת את הפיוז'ן של רומאנדי – שוויץ הצרפתית ומהותה הגרמנית של הקונפדרציה.

הגבול בין שוויץ דוברת הגרמנית ושוויץ דוברת הצרפתית בולט במיוחד בערים היפות והמיוחדות פריבור ומורטן. ערים אלו הן ערים מעורבות. מלאות בהיסטוריה שעיצבה את הקונפדרציה של היום. אגם נושאטל הגדול שמצפון מהווה גם הוא בליל של נופש והיסטוריה. העיר נושאטל היפה, בירתה של הקנטון שנקרא על שמה, פרושה לגדתו הצפונית של האגם ממש לרגלי רכס הרי היורה.

למדריך השלם לטיול במרחב הגבול בין שוויץ דוברת הגרמנית והצרפתית, הקליקו כאן…

מורטן בשלג
מורטן בשלג

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *