Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility
חיפוש
סגור את תיבת החיפוש
מונטה ברה בתצפית מסן לורנצו

לוגאנו – חוויה איטלקית משובחת וחמימה לגדת האגם

אולי גם יעניין אותך…

לפוסטים נוספים >>

העיר לוגאנו היא הגדולה והחשובה מבין הערים דוברות האיטלקית של שוויץ. העיר היא המרכז העירוני והתחבורתי החשוב ביותר של קנטון טיצ'ינו. טיצ'ינו הוא הקנטון האיטלקי ביותר מבין עשרים ושישה קנטוני שוויץ. העיר באופייה ובמראה היא מעין קפיצה קטנה משוויץ למרחב האגמים האלפיניים הדרומיים של איטליה. בדומה לשכנתה לוקארנו על גדת אגם מאג'ורה, גם לוגאנו דומה במהותה לערי האגמים האיטלקיים דוגמת קומו, סטרזה ועיירות אגם גארדה. האופי האיטלקי העירוני בולט במרכזה העתיק של לוגאנו.

לוגאנו
לוגאנו
  • במרכז שפע של כנסיות קתוליות השייכות למסדרים השונים, רחובות צרים ומפותלים, אווירה חמימה ונעימה ומזג אוויר שטוף שמש (יחסית לחלקיה הערפיליים של שוויץ)
  • לוגאנו, בדומה לאגם הפתלתל שנקרא על שמה, מוקפת ברכסים מרהיבים ביופיים. נוף ממנו ניתן ליהנות משתי הפסגות הרמות שמקיפות את העיר משני צדדיה, סן סלבטורה וממונטה ברה

כמה ימים בלוגאנו?

ללוגאנו כדאי להקדיש יום טיול שלם, כולל טיפוס בפוניקולאר על מונטה ברה ו/או מונטה סן סלבטורה.

 

מה חייבים לראות ולעשות בלוגאנו?

  • קפה בלב העיר בכיכר הרפורמה
  • טיול לגדת האגם מכיכר מאנצוני עד פארק צ'יאני
  • תצפית פנוראמית של העיר, האגם ומונטה סן סלבטורה מפסגת מונטה ברה
  • תצפית פנוראמית של העיר, האגם ומונטה ברה מפסגת מונטה סן סלבטורה
  • אמנות משובחת פרי ידיהם של אמני טיצ'ינו במוזיאון האמנות של שוויץ האיטלקית
  • ביקור בקתדרלת סן לורנצו

לכל המידע על טיול בקנטון טיצ'ינו, ליבה של שוויץ האיטלקית, הקליקו כאן…

לרשימה של 5 מלונות איכותיים בלוגאנו בירת האגם, הקליקו כאן…

למציאת מקום לינה בלוגאנו, הקליקו כאן…

 

מהי לוגאנו?

העיר לוגאנו Lugano היא הגדולה מבין הערים האיטלקיות של שוויץ. בעיר עצמה מתגוררים כ-65 אלף תושבים בלבד. אולם יחדיו עם פרבריה היא מהווה את הריכוז העירוני הגדול ביותר של דרום שוויץ ואת רובה של ההתיישבות העירונית של קנטון טיצ'ינו Ticino.

העיר יושבת על גדתו המערבית של אגם לוגאנו Lago di Lugano במרחק של קילומטרים בודדים מקו הזנב של האגם ממערב. היא יושבת בעמק שנוצר בשיפוליהם של שתי הפסגות ההרריות שנושקות לאגם, מונטה ברה Bre ממזרח ומונטה סן סלבטורה שמדרום למרכז העיר, שתיהן בגובה של מעט יותר מ-900 מטר מעל פני הים.

לוגאנו באופייה היא קפיצה קטנה מעבר לגבול דרומה. אופייה של העיר הוא איטלקי כמו כל קנטון טיצ'ינו שנקרא על שם הנהר טיצ'יני Ticino. נהר שמהווה את אגן הניקוז הדרומי של רכס האלפים במרכזה של שוויץ. הנהר זורם דרך אגם מאג'ורה השכן אל עבר מחוזות צפון איטליה עד שנשפך לנהר הפו הגדול.

לסיור אוכל כמיטב מסורות הבישול והאפייה האיטלקיות, הקליקו כאן…

lugano
הר סן סלבטורה מעל לוגאנו בשקיעה

 

איך להגיע ללוגאנו?

טיסות ללוגאנו

בעיר לוגאנו ישנו שדה תעופה קטן. שדה שמשרת את העיר לטיסות פנימיות או לטיסות ביעדים אירופאים סמוכים. לשדה התעופה של לוגאנו אין טיסות ישירות מישראל אבל ניתן בקלות להגיע אליו באמצעות טרנספר בנמלי תעופה מרכזיים בשוויץ או באיטליה. ההמראה משדה התעופה היא חוויה עוצרת נשימה כאשר המסלול מגיע כמעט עד לקצה הצפוני של הלשון המערבית של אגם לוגאנו.

מהטרמינל הקטן (שמזכיר יותר תחנת רכבת מנמל תעופה) יוצא אוטובוס שמחבר את השדה עם תחנת הרכבת המרכזית של לוגאנו. ניתן גם ללכת לתחנת הרכבת של אגנו Agno ולנסוע משם למרכז העיר.

הדרך היותר מקובלת להגיע לטיצ'ינו היא בטיסה לנמל התעופה של מילאנו במלפנסה. ממלפנסה ישנו קו רכבת ישיר למרכז לוגאנו שעולה יורו בודדים, זמן נסיעה של שעה ורבע בערך. שדה התעופה של מלפנסה משרת את קנטון טיצ'ינו רק קחו בחשבון כי ישנו מעבר גבול בקרבת מנדריזיו Mendrisio.

לטיול מודרך באגמי קומו ולוגאנו (ממילאנו), הקליקו כאן…

 

רכבות ללוגאנו

נמל התעופה של לוגאנו
נמל התעופה של לוגאנו

הקנטון של טיצ'ינו מחובר היטב בקווי רכבת עם מחוז לומברדיה באיטליה.

לסוויס טראבל קארד (שימוש בתחבורה ציבורית בערי שוויץ), הקליקו כאן…

הגישה הנוחה דרך נמל התעופה במלפנסה (ואפילו מברגמו עם טרנספר במילאנו צנטראלה) מאפשרים חיבור יעיל מאוד של הקנטון עם מערך התחבורה הענף של צפון מערב איטליה.

ישנם שני קווי רכבת שמחברים את טיצ'ינו עם לומברדיה, אחד דרך העיר קומו בדרום אגם קומו ושני כאמור דרך הקו המערבי לכיוון מלפנסה. שני הקווים מתחברים מנדריזיו וממשיכים כקו אחד בנתיב של הכביש המהיר מספר 2 לכיוון לוגאנו. הקו ממשיך הלאה בנתיב לכיוון ציריך תוך מעבר במנהרת סנקט גוטהארד על קו מילאנו-ציריך המפורסם.

לכל המידע על רכבות בשוויץ – הנחות וטיפים, הקליקו כאן…

 

להגיע עם רכב ללוגאנו

לוגאנו יושבת בסמוך לאוטוסטראדה מספר 2 שחוצה את שוויץ מדרום לצפון. האוטוסטראדה יורדת דרומה שם מתחברת עם רשת הכבישים המהירים של צפון מחוז לומברדיה, סמוך לעיר קומו שלגדת אגם קומו ודרומה למילאנו. אוטוסטראדה מספר 2 ממשיכה צפונה דרך מנהרת מעבר סנקט גוטהארד ויורדת ללוצרן ומשם ממשיכה לציריך. זמן הנסיעה מלוגאנו למילאנו הוא שעה וחצי בערך ולציריך כשעתיים וחצי.

מצפון לעיר, מעט אחרי בלינצונה בירת הקנטון, אוטוסטראדה 2 מתפצלת לאוטוסטראדה מספר 13 שרצה לאורך קו הגבול המזרחי של שוויץ, דרך ליכטנשטיין עד לאגם קוסטנץ (בודנזה). לא מומלץ להיכנס עם רכב למרכז העיר העתיקה, אלא לחנות בחניונים מוסדרים על גבולותיה.

לכל המידע על השכרת רכב בשוויץ + טיפים מועילים והנחות משמעותיות, הקליקו כאן…

 

מפה של לוגאנו

 

מתי כדאי לבוא ללוגאנו? 

כיאה לעיר איטלקית בשרשרת האגמים האלפיניים שמדרום לרכס האלפים, העונה המומלצת לביקור היא כמובן הקיץ. כמו שעיירות אגם גארדה, אגם קומו ואגם מאג'ורה (לוקארנו) מתפקדות בעיקר כפונקציית נופש קיצי, אז ככה גם העיר לוגאנו. עונת הקיץ כוללת שמש נעימה וטמפרטורות חמימות באופן יוצא דופן לשוויץ.

חודש יולי הוא החודש החמים ביותר בעיר ובאופן מפתיע הוא גם לא כל-כך גשום. עיקר הגשמים בלוגאנו יורדים בחודשי האביב מאפריל עד יוני. חודשי הסתיו מעט גשומים אך יכולים להיות גם סוערים. בחורף כמעט ואין משקעים אך יכול להיות קצת מושלג. מי שיגיע אל העיר יבוא לרוב גם לטיול בשאר אתרי קנטון טיצ'ינו ובחלקה האיטלקי (המערבי) של קנטון גראובינדן (גריוני באיטלקית).

מעל העיר עצמה כבר מתרומם הרכס האלפיני והתנועה במהלך הסתיו, החורף ואפילו באביב מוגבלת בהתאם לתנאי השטח והצטברות השלגים.

למציאת מקום לינה בלוגאנו, הקליקו כאן…

לרשימה של 5 מלונות מעולים בלוגאנו, הקליקו כאן…

לוגאנו והאגם
לוגאנו והאגם

 

איך לתכנן מסלול טיול בלוגאנו?

את מסלול הטיול בלוגאנו כדאי לתכנן יחדיו עם כלל הטיול בקנטון טיצ'ינו. המרחב הכפרי של טיצי'ינו כולל עמקי נהרות הריים עם טבע מרהיב, כן גם טיול לאורך גדת אגם לוגאנו, שם כפרים יפים ופארק שווייץ במיניאטורה במלידה הסמוכה לעיר. בקנטון מומלץ לבקר גם בבירה בלינצונה היפה, שיושבת לצל שלוש מצודות ובלוקרנו הקטנה, בירת חלקו השוויצרי של אגם מאג'ורה.

לסיור מודרך בעיר העתיקה, הקליקו כאן…

תחנת הרכבת של לוגאנו ממוקמת מעט מערבית מגלעין העיר העתיק, בסמוך לקתדרלה של סן לורנצו, מקום מושב הבישוף של העיר הקתולית. כדאי כמובן לקפוץ לביקור קצר בתוך הקתדרלה מהמאה ה-15 ולהמשיך הלאה לכיוון מרכז העיר. בין הקתדרלה לכיכר הרפורמה מבוך של רחובות צפופים ואלגנטיים בהם המוני חנויות, מסעדות ובתי מלון.

לרשימה של 5 מלונות מעולים בלוגאנו, הקליקו כאן…

מרכזה של העיר הקטנה היא כיכר הרפורמה Piazza della Riforma הפוטוגנית ורחבת הידיים. הכיכר היא החיבור המושלם בין האופי המחוספס והכמעט כאוטי של כיכר העיר האיטלקית המסורתית יחדיו עם האלגנטיות הבלתי מתפרשת של האופי השוויצרי.

בחלקה הדרומי של הכיכר, בסמוך לבית העירייה, מעבר רחב לכיוון הטיילת היפיפייה שלגדת אגם לוגאנו ונמל המעבורת של העיר. מקו החוף ניתן להבחין בהתרוממות של הפסגות המתונות שמשני צדדי העיר. ברקע, מעברו השני של האגם ניתן לראות את "המרפסת" המפורסמת Balcone D' Italia, ממנה תצפית פנורמית על העיר. רובם של האתרים המרכזיים של לוגאנו נמצאים בקרבת כיכר הרפורמה והטיילת שלגדת האגם.

לעיירות שהכי כדאי ללון בהן בקנטון טיצ'ינו ובאגם קומו האיטלקי, הקליקו כאן…

מומלץ מאוד גם לטפס על שתי הפסגות המרהיבות שמקיפות את לוגאנו משני צדדיה. מונטה ברה ומונטה סן סלבטורה נגישים באמצעות קווים של פוניקולאר (רכבת הרים) שמגיעות לפסגותיהם. מהפסגות נוף מרהיב של העיר והאגם.

לטיול יום ממילאנו ללוגאנו ואגם קומו, הקליקו כאן…

הר סן סלבטורה מעל לוגאנו
הר סן סלבטורה מעל לוגאנו

 

כל האתרים והאטרקציות בלוגאנו

כיכר הרפורמה Piazza della Riforma וכיכר מאנצוני Piazza Manzoni

כיכר הרפורמה היא לב ליבה של העיר האיטלקית שבצפונו של האגם. הכיכר, וכל הרחובות המובילים אליה הם המרכז העתיק של לוגאנו. מלאים בחנויות מקומיות, חנויות לתיירים, רשתות בינלאומיות, מסעדות ועוד. בכיכר בתי-קפה עם שולחנות על המדרכות והמוני תיירים ומקומיים שעוברים ושבים בה בכל עת.

על חלקה הדרומי של הכיכר חולש בניין העירייה של לוגאנו Municipio di Lugano הניאו קלאסי שנבנה באמצע המאה ה-19. ליד בית העירייה החיבור של הכיכר עם שפת האגם ולכיכר מאנצוני היפה. בכיכר מאנצוני נמצאת מזרקת אנטוניו בוסי Fontana Antonio Bossi המרשימה.

 

מוזיאון האמנות של שוויץ האיטלקית Museo d'Arte della Svizzera Italiana

מוזיאון אמנות מעולה שנמצא בסמוך לכיכר הרפורמה. המוזיאון כולל כמה אגפים, הראשון שבהם הוא אגף שעוסק באמנות של אמנים מטיצ'ינו. אגף אמנות כללית מביא אוסף לא רע בכלל של אמנים מודרניים מהאימפרסיוניסטים ועד ימינו. רוב אמני האוסף באופן טבעי הם צרפתים או איטלקים. במוזיאון אגף דינאמי של תערוכות מתחלפות. בו תצוגות של אמנים בני זמנינו, לרוב מחלקה האיטלקי של שוויץ.

כתובת: Via Canova 10

אתר האינטרנט של המוזיאון: www.masilugano.ch/en/homepage

לסיור מודרך בעקבות האמנות בלוגאנו, הקליקו כאן…

הר סן סלבטורה מפארק צ'יאנו
הר סן סלבטורה מפארק צ'יאנו

קתדרלת סן לורנצו Cattedrale di San Lorenzo ופלצו ריבה Palazzo Riva

הקתדרלה של לוגאנו ממוקמת על גבעה ממערב למרכז העיר העתיקה, כמעט צמודה לתחנת הרכבת המרכזית של העיר. מרחבת הכניסה לקתדרלה נשקף נוף מרהיב של העיר העתיקה, האגם ורכסי ההרים שבגדה שממול. כדאי כמובן להיכנס לתוך הקתדרלה ולראות את חלל הפנים המרשים שלה.

לוגאנו לא סבלה מפרעות הרפורמציה והקאונטר-רפורמציה שהחריבו חללי פנים של הכנסיות והמינסטרים בחלקה הגרמני והצרפתי של שוויץ. הערים האיטלקיות נהנו מנאמנות לקתוליות וכל העושר האמנותי שבתוך הכנסיות לרוב נשמר. בירידה מהקתדרלה לכיוון כיכר הרפורמה נמצא ארמון ריבה הקטן והפוטוגני. ארמון שידוע בעיקר בשל חישולי הברזל שמתחת לתריסים הוונציאנים שבחזיתו.

 

כנסיית סן רוקו Chiesa di San Rocco

הכנסייה שמוקדשת לקדוש רוקו או רוש, היא אחת משורה של כנסיות מרשימות בעיר הקתולית. כיאה לערים איטלקיות, ברחבי מרכז העיר שורה של כנסיות ששייכות כל אחת למסדר זה או אחר. הכנסייה לכבודו של הקדוש רוש נבנתה במאה ה-17 על חורבותיה של כנסייה קדומה יותר. היא הוקמה לכבודו של הקדוש שמזוהה עם הגנה מפני מגפות לאחר שהעיר הוכתה במגפה בתחילת המאה ה-16. הכנסייה ידועה בחלל הפנים המרשים שלה בסגנון בארוקי.

מונטה ברה בתצפית מסן לורנצו
מונטה ברה בתצפית מסן לורנצו

פארק צ'יאני Parco Ciani – פלצו די קונגריסיי Palazzo dei Congressi ווילה צ'יאני Villa Ciani

הפארק היפה והמטופח של לוגאנו נמצא ממזרח לכיכר הרפורמה. הפארק הגדול שוכן לגדת האגם והוא מלא בשבילי הליכה נעימים עם צל עצים, ספסלים וכמובן חופו המקסים של אגם לוגאנו עם נוף הרכסים שממול. בפארק שני אתרים מרכזיים – ארמון הקונגרסים ווילה צ'יאני.

מרכז הכנסים העצום נבנה בשנות השבעים של המאה ה-20. הבניין הוא מופת של אדריכלות מודרנית בעיר עם האופי העתיק. המבנה צמוד לווילה צ'יאני ומהווה קונטרסט ברור לווילה העתיקה. במרכז ובסביבתו שורה של פסלים מודרניים בהשפעת גדול פסליה של טיצ'ינו – אלברטו ג'אקומטי. ווילה צ'יאני שבסמוך היא מבנה כפרי מרשים מהמאה ה-17. וילה שעד בניית מרכז הקונגרסים שלטה כמעט לבדה על הפארק המקסים שנקרא על שמה.

 

סנטה מריה דלי אנג'לי Chiesa Santa Maria degli Angioli

מרכז הקונגרסים בלוגאנו
מרכז הקונגרסים בלוגאנו

הכנסייה העתיקה נקראת על שמה של הכנסייה הפרנציסקנית החשובה שבכפר שנקראת על שמה של כנסיית מריה של המלאכים בפאתי אסיזי שבאיטליה. היא נמצאת לאורך הגדה שמדרום לכיכר הרפורמה. מציצה מהטיילת של ריבה ויצ'נזו וולה Riva Vincenzo Vela היפה. במקור הייתה הכנסייה חלק ממנזר פרנציסקאני שבננה במאה ה-16. חלל הפנים של הכנסייה עשיר בציורי קיר ופסלים רנסנסיים יפים.

 

רכבת ההרים למונטה סן סלבטורה

הר סלבטורה הקדוש חולש על העיר לוגאנו מדרום. ההר הבולט למראה נראה כמעט מכל פינה בעיר היפה. גובהו כ-900 מטרים והא נמצא בפאתי העיר וממש צמוד למי האגם. הגישה אל ההר היא ברכבת הרים (פוניקולארה) שיוצאת מתחת פרדיסו ועולה עד לפסגתו של ההר. ניתן להגיע אל תחנת הפוניקולאר בשייט ממסוף המעבורת של לוגאנו צנטראלה עד לתחנה הסמוכה של לוגאנו פרדיסו. מרפסת התצפית בפסגתו של מונטה סן סלבוטורה מציע נוף פשוט מרהיב של טיצ'ינו ושל חלקה הצפוני של איטליה.

הפוניקולאר למונטה ברה
הפוניקולאר למונטה ברה

הפוניקולאר למונטה ברה Monte Brè

הר ברה חולש על העיר לוגאנו מכיוון צפון מזרח. בדומה להר סן סלבטורה גם הוא צמוד אל העיר וצמוד למי האגם. גובהו של מונטה ברה הוא כ-925 מטרים מעל פני הים, גבוה במעט מפסגתו של סן סלבטורה. ההר הוא חלק מכתף רכס מונטה בוליה Monte Boglia, פסגה שגובהה 1500 מטרים. ממונטה בוליה למונטה ברה נמתח כתף הרכס בצורת פרסה מעל הלשון המזרחית של אגם לוגאנו.

מונטה ברה נגיש גם הוא ברכבת שיניים הררית, או פוניקולאר. הרכבת יוצאת מתחנת קזאראטה Cassarate במזרח לוגאנו ומגיעה עד לפסגת ההר סמול לכנסיית עלייתה לשמיים של מריה Maria Assunta שבפסגה. מרחבת הכנסייה ועל הפסגה שבילי הליכה שמהם נשקף נוף פשוט מרהיב של אגם לוגאנו וההרים שסביבו. ממזרח נמצא הכפר הקטן ברה, כפר נופש חביב שניתן להגיע אליו בהליכה של רבע שעה מתחנת רכבת ההרים או באוטובוס ישיר מלוגאנו.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

גלו לי את הסודות של

שווייץ

אלפים כבר נרשמו ושדרגו את הטיול!

היי, אני טל, ועבדתי קשה על מנת ליצור עבורכם הדרכות ממוקדות ומעניינות, שישדרגו לכם את הטיול לשווייץ!

חינם לחלוטין ורק מידע מעניין!