הסנטה מריה דל סאסו מעל מורקוטה והאגם

קנטון טיצ'ינו – טיול ונופש בשוויץ האיטלקית

אולי גם יעניין אותך…

לפוסטים נוספים >>

קנטון טיצ'ינו הוא הפיוז'ן המרהיב של שוויץ ואיטליה. בקנטון המופלא תמצאו את הסדר, הניקיון והיופי הבלתי מתפשר של הארץ האלפינית הגרמאנית בשילוב החום האיטלקי הנהדר. חום המביא איתו גם את התרבות האיטלקית הבלתי אמצעית, הצבעוניות ואת הימים שטופי השמש המרהיבים ביופיים. טיצ'ינו היא הרבה יותר משוויץ דוברת האיטלקית, היא פיסה של איטליה בתוך גבולותיה של שוויץ. טיצ'ינו הוא הקנטון האיטלקי הגדול והמרכזי מבין 26 הקנטונים של הקונפדרציה השוויצרית. בקנטון מתגוררים רובם המוחלט של דוברי האיטלקית בשוויץ. הערים של הקנטון – לוגאנו ובלינצונה, הן ערים איטלקיות יחסית גדולות עם תרבות עירונית תוססת ומבנה עירוני איטלקי מובהק. הסנטרו סטוריקו (המרכז העתיק) של הערים, מזכיר את ערי צפון איטליה. עם כנסיות קתוליות מפוארות, מצודות מטריפות (שבנו המלכים האיטלקיים לבית ויסקונטי המילאנזיים) וכיכר עיר גדולה ומעט כאוטית אליה כל העיר מתנקזת.

הסנטה מריה דל סאסו מעל מורקוטה והאגם
הסנטה מריה דל סאסו מעל מורקוטה והאגם

כמה ימים בשוויץ האיטלקית – קנטון טיצ'ינו (לוקרנו ולוגאנו)?

לטיול באגם לוגאנו, צפון אגם מאג'ורה והעמקים שמצפון יש להקדיש לפחות חמישה ימים. כולל ימי טיול בלוקרנו, לוגאנו ובלינצונה.

 

מה חייבים לראות ולעשות בשוויץ האיטלקית?

  • כל המצודות של בלינצונה
  • מרכזה העתיק של לוקרנו וחוף האגם התוסס של אסקונה הסמוכה
  • חוויה עירונית בלוגאנו
  • שוויץ המיניאטורית במלידה
  • לטפס על מונטה ג'נרוזו בפוניקולאר
  • המפלים והאגמים האלפיניים במעלה עמק נהר המאג'יה

 

לכל המידע על טיול בלוגאנו – העיר האיטלקית הגדולה של שוויץ, הקליקו כאן…

כל מה שצריך לדעת על טיול בלוקרנו – הפנינה האיטלקית לגדת אגם מאג'ורה, הקליקו כאן…

לכל המידע על טיול בלינצונה – בירת קנטון טיצ'ינו, הקליקו כאן…

למציאת מקום לינה בלוגאנו, כבסיס לטיול כוכב בטיצ'ינו, הקליקו כאן…

 

מהי שוויץ האיטלקית – קנטון טיצ'ינו (לוקרנו ולוגאנו)?

הקנטון של טיצ'ינו הוא פיסה מובהקת של איטליה בתוך שוויץ. הוא נקרא על שמו של נהר הטיצ'ינו Ticino (או Tessin). נהר שנקווה מאלפי הנחלים שזורמים באגן הניקוז הדרומי של רכס סנקט גוטהארד. הנהר זורם לאורך החבל האיטלקי עד לאגם מאג'ורה. הטיצ'ינו ממשיך הלאה בחלקו הדרומי של האגם, אל תוך איטליה עצמה. הוא מהווה את הגבול בין פיימונטה ולומברדיה עד שנשפך לנהר הפו הגדול לא רחוק מהעיר פאוויה דרומית ממילאנו. אמנם חלקו ההררי של הנהר זורם טכנית בשוויץ, אך מהותו של הטיצ'ינו היא איטלקית כולל הקנטון השוויצרי בו הוא זורם. טיצ'ינו הוא מחוז נטו איטלקי, כאשר רובה המוחלט של אוכלוסייתו היא דוברת איטלקית. איטליה השוויצרית נמתחת עוד קצת בחלקו המערבי של קנטון גראובינדן Graubünden או גריגיוני Grigioni בשמו האיטלקי.

הקסטלו מונטבלו בבלינצונה
הקסטלו מונטבלו בבלינצונה

בקנטון טיצ'ינו מתגוררים כ-350 אלף תושבים. בירתו של הקנטון היא העיר בלינצונה והעיר המרכזית בקנטון היא העיר לוגאנו. רובה של האוכלוסייה מתגוררת בחלקו הדרומי של הקנטון בסמוך לשני האגמים השוויצרים-איטלקיים לוגאנו (שרובו בשטח שוויץ) ומאג'ורה (שרק קצהו הצפוני בשוויץ). מצפון לשני האגמים מתחילה ההתרוממות האלפינית. שם האוכלוסייה מרוכזת בכפרים לאורך עמקי הנהרות של יובלי הטיצ'ינו. הנהר העצמו מטפס במערב על מעבר סנקט גוטהארד. ישנם גם לא מעט ישובים במעלה נהר המואסה Moesa. נהר שמתאחד עם הטיצ'ינו בפאתיה הצפוניים של בלינצונה.

לכרטיס כניסה משולב לשלוש המצודות של בלינצונה, הקליקו כאן…

 

זהותו האיטלקית של קנטון טיצ'ינו

הקנטון של טיצ'ינו הוא המרחב הדרומי ביותר של שוויץ. הוא היוצא מן הכלל בכל מה שקשור לעיצוב גבולותיה של איטליה של ימינו. גבולותיה של איטליה המודרנית נקבעו דרומה מקו פרשת המים של רכס האלפים. הסיבה שטיצ'ינו, שגם כן נמצא מדרום לפסגות האלפיניות הוא חלק משוויץ ולא מאיטליה קשורה להיסטוריה שלו. הקנטון היה נתון לשליטתם של הקנטונים השוויצרים השכנים בתקופה שהיו בכלל מדינות כמעט ריבוניות. בשנת 1803 הקנטון התאחד רשמית עם הקונפדרציה השוויצרית. בשל הניטרליות של המדינה (החל מהסכם וינה ב-1815) הצליח הקנטון לדלג את איחוד איטליה בשנות השישים של המאה ה-19 ולהישאר חלק משוויץ.

לרכישת כרטיסים אול ליין לפארק שוויץ במיניאטורה, הקליקו כאן…

 

איך להגיע לשוויץ האיטלקית – טיצ'ינו (לוקארנו ולוגאנו)?

טיסות לשוויץ האיטלקית

בעיר לוגאנו ישנו שדה תעופה קטן. שדה שמשרת את העיר לטיסות פנימיות או לטיסות ביעדים אירופאים סמוכים (ובעיקר יש בו  המון מטוסים פרטיים..). לשדה התעופה של לוגאנו אין טיסות ישירות מישראל אבל ניתן בקלות להגיע אליו באמצעות טרנספר בנמלי תעופה מרכזיים בשוויץ או באיטליה. ההמראה משדה התעופה היא חוויה עוצרת נשימה. זאת כאשר המסלול מגיע כמעט עד לקצה הצפוני של הלשון המערבית של אגם לוגאנו. מהטרמינל הקטן (שמזכיר יותר תחנת רכבת מנמל תעופה) יוצא אוטובוס שמחבר את השדה עם תחנת הרכבת המרכזית של לוגאנו. ניתן גם ללכת לתחנת הרכבת של אגנו Agno ולנסוע משם למרכז העיר.

הדרך היותר מקובלת להגיע לטיצ'ינו היא בטיסה לנמל התעופה של מילאנו במלפנסה. ממלפנסה ישנו קו רכבת ישיר למרכז לוגאנו שעולה מספר יורו בודדים, זמן נסיעה של שעה ורבע בערך. שדה התעופה של מלפנסה משרת את קנטון טיצ'ינו כולו. רק קחו בחשבון כי ישנו מעבר גבול בקרבת מנדריזיו Mendrisio. אולם מעבר הגבול מתבטא בכך שכמה שוטרי גבול שוויצרים נחמדים עולים לרכבת ועוברים במעבר בין הנוסעים לסריקה מהירה של הרכבת.

הקצה הצפוני של אגם מאג'ורה
הקצה הצפוני של אגם מאג'ורה

רכבות לשוויץ האיטלקית

הקנטון של טיצ'ינו מחובר היטב בקווי רכבת עם מחוז לומברדיה באיטליה. הגישה הנוחה דרך נמל התעופה במלפנסה (ואפילו מברגמו עם טרנספר במילאנו צנטראלה) מאפשרים חיבור יעיל מאוד של הקנטון עם מערך התחבורה הענף של צפון מערב איטליה. ישנם שני קווי רכבת שמחברים את טיצ'ינו עם לומברדיה. הראשון והראשי שביניהם הוא קו הרכבת הראשי של מילאנו – ציריך שעובר במנהרת מעבר סנקט גוטהארד. גם לוגאנו וגם בלינצונה נמצאות על קו המסילה הראשי. קו ראשי זה רץ לאורך עמק נהר הטיצ'ינו ומהווה פונקציה תחבורתית נוחה למי שמגיע לקנטון גם ממילאנו וגם מכיוון ציריך. הקו מתפצל ליד ביאסקה שבעמק הנהר לקו פרברי שרץ לעיירות במעלה העמק.

קו משני שמגיע לקנטון הוא קו דומודוסולה Domodossola – לוקרנו. הקו מחבר את לוקרנו ובלינצונה עם מחוז פיימונטה שבאיטליה. מהעיר האיטלקית הצפונית הזו ניתן לעלות על הקו שיוצא מזרחה לכיוון עמק נהר הרון דרך מנהרת מעבר סימפלון. מערבית מלוקרנו, הקו עובר בעמק מאה העמקים – צ'נטוואלי Centovalli היפה, בשרשרת מדהימה של גשרים ומנהרות. מסלול הקו לאורך הצ'נטוואלי נחשב לאחד היפים בכל שוויץ, בדומה לקו (התיירותי) השני שמחבר את איטליה עם שוויץ – הקו של סיינט מוריץ-טיראנו. בתקווה שביום בו תיסעו ברכבת לא יהיו גשמים או ערפילים תוכלו לחזות בנופים המושלמים של האלפים. קחו בחשבון שבדרך ההפוכה, כלומר שיורדים משוויץ לכיוון איטליה מי שרגיש להבדלי לחץ (כמו במטוס) עלול מעט לסבול מכאבי אוזניים. לא משהו קיצוני, אך מי שרגיש כדאי שיהיה מוכן לכך, שכן הרכבות נוסעות במהירות גבוהה מאוד.

גשר עתיק על נהר הורצ'סקה
גשר עתיק על נהר הורצ'סקה

רכב בקנטון טיצ'ינו

ישנן שתי אוטוסטראדות שמחברות את קנטון טיצ'ינו עם חלקה דובר הגרמנית של שוויץ מצפון, מעבר לרכס האלפים. בלינצונה יושבת על נתיבה של אוטוסטראדה מספר 2 שחוצה את שוויץ מדרום לצפון. הנתיב הראשי השני בחשיבותו של שוויץ (יוצרת איקס עם אוטוסטראדה מספר 1 שחוצה את שוויץ ממזרח למערב), כביש 2 רץ לאורך הגדה הצפונית של נהר הטיצ'ינו. האוטוסטראדה יורדת דרומה שם מתחברת עם רשת הכבישים המהירים של צפון מחוז לומברדיה, סמוך לעיר קומו שלגדת אגם קומו ומשם דרומה למילאנו. אוטוסטראדה מספר 2 ממשיכה צפונה דרך מנהרת מעבר סנקט גוטהארד ויורדת ללוצרן ומשם ממשיכה לציריך. בלינצונה היא הצומת של אוטוסטראדה 2 ואוטוסטראדה מספר 13 שרצה לאורך קו הגבול המזרחי של שוויץ, דרך ליכטנשטיין עד לאגם קוסטננץ (בודנזה).

להפלגה מקומו שבאגם קומו ללוגאנו שבאגם לוגאנו, הקליקו כאן…

המעבר בנסיעה ברכב מקנטון טיצ'ינו לכיוונה של שוויץ דוברת הצרפתית, אל עמק נהר הרון שבקנטון וואלה ובהמשך לאגם ז'נבה, הוא דרך איטליה. המעבר הוא מהעיר דומודוסולה שבצפון פיימונטה. בנתיב שחופף פחות או יותר את נתיב חצייתו של חניבעל מקרתגו בין הרי האלפים בדרכו לרומא.

 

תכנון טיול בשוויץ האיטלקית – קנטון טיצ'ינו

הטיול בקטון טיצ'ינו הוא חלק כמעט מתחייב מטיול בצפון איטליה, במחוז לומברדיה.האזור הדרומי של קנטון טיצ'ינו הוא חלק אינטגראלי מלומברדיה. כאשר טיול בלוקרנו ולוגאנו הוא חלק ממסלול טיול באגמים האלפיניים של צפון איטליה. החיבור הכלכלי, הגיאוגרפי, התרבותי והתחבורתי, הופך את הגישה לטיצ'ינו מדרום (כלומר מאיטליה) להרבה יותר טבעית. זאת לעומת גישה מצפון שכוללת חצייה של רכס האלפים. נמל התעופה העיקרי של המרחב הוא הנמל במלפנסה שמצפון מערב למילאנו. נמל תעופה זה מתחבר בכבישים מהירים ובמערך מסילות ברזל לערים החשובות של הקנטון – לוגאנו ובלינצונה הבירה. הגישה ללוקרנו היא מקו הרכבת שחוצה את הצ'נטוואלי מדומודוסולה שבצפון מחוז פיימונטה.

לסיור אוכל כמיטב מסורות הבישול והאפייה האיטלקיות בלוגאנו, הקליקו כאן…

הטיול בקנטון טיצי'נו יתרכז בשלוש הערים המרכזיות שלו, בכמה ערים קטנות לטיול עירוני של חצי יום, במרחב הכפרי ובטיול אל העמקים האלפיניים שמטפסים במעלה הנהרות הנשפכים אל אגם מאג'ורה. הטיול מלוקרנו לכיוון  העמקים האלפיניים ייעשה ברכב. בנסיעה לאורך הכביש הצמוד לנהר עד לנביעות של יובליו. שם נמצאים אתרי טבע מרהיבים ביופיים, מפלים רוגשים, ופסגות יפייפיות.

הפוניקולאר למונטה ברה
הפוניקולאר למונטה ברה

 

לינה ומלונאות בשוויץ האיטלקית – קנטון טיצ'ינו (לוקרנו, לוגנו ובלינצונה)

הלינה בקנטון טיצ'ינו מתחלקת בין לינה במלונות עירוניים בערי הקנטון הגדולות (לוגאנו, בלינצונה ולוקרנו) ולינה כפרית במהותה בצימרים או בדירות נופש לגדות האגמים. במעלה עמקי הנהרות המוני צימרים נהדרים עבור מי שבא לנפוש במרחב האלפיני הגבוה. הצימרים בכפרים במעלה העמקים מציעים גישה נוחה אל אתרי הטבע והמפלים שבחלקם הגבוה של העמקים. דירות הנופש ומלונות הנופש הקטנים בעיירות שלאורך גדות האגמים, מציעים גם הם לינה נינוחה ונעימה באווירה כפרית עם נוף לאגם ולרכסים.

למציאת מקום לינה בלוגאנו, כבסיס לטיול כוכב בטיצ'ינו, הקליקו כאן…

הלינה העירונית בקנטון מתרכזת כמובן בערים הגדולות. רמת המלונאות בקנטון היא נהדרת, הרבה יותר טובה מאשר מעט דרומה משם, מעבר לגבול האיטלקי. אך קצת מאחורי הרמה הכמעט בלתי אפשרית באיכותה של המלונאות בשוויץ דוברת הגרמנית שמצפון. בלוגאנו ולוקרנו ישנה חלוקה ברורה של מלונות. ישנם כאלו בתחומי העיר העתיקה שמציעים גישה מהירה אל מרכזה התוסס של העיר. בנוסף ישנם גם מלונות לאורך גדת האגם שמהווים פונקציה נוחה לשילוב בין נופש וטיול עירוני.

למציאת מקום לינה בלוקרנו, הקליקו כאן…

טירת ויסקונטי בלוקרנו
טירת ויסקונטי בלוקארנו

 

כל האתרים והאטרקציות בשוויץ האיטלקית – טיצ'ינו (לוקארנו ולוגאנו)

לוגאנו – חוויה איטלקית חמימה לגדת האגם

העיר לוגאנו היא הגדולה והחשובה מבין הערים דוברות האיטלקית של שוויץ. העיר היא המרכז העירוני והתחבורתי החשוב ביותר של קנטון טיצ'ינו. טיצ'ינו הוא הקנטון האיטלקי ביותר מבין עשרים ושישה קנטוני שוויץ. העיר באופייה ובמראה היא מעין קפיצה קטנה משוויץ למרחב האגמים האלפיניים הדרומיים של איטליה. בדומה לשכנתה לוקארנו על גדת אגם מאג'ורה, גם לוגאנו דומה במהותה לערי האגמים האיטלקיים דוגמת קומו, סטרזה ועיירות אגם גארדה.

מונטה ברה בתצפית מסן לורנצו
מונטה ברה בתצפית מסן לורנצו

האופי האיטלקי העירוני בולט במרכזה העתיק של לוגאנו. במרכז שפע של כנסיות קתוליות השייכות למסדרים השונים, רחובות צרים ומפותלים, אווירה חמימה ונעימה ומזג אוויר שטוף שמש (יחסית לחלקיה הערפיליים של שוויץ). לוגאנו, בדומה לאגם הפתלתל שנקרא על שמה, מוקפת ברכסים מרהיבים ביופיים. נוף מהמם אל שתי הפסגות הרמות המקיפות את העיר משני צדדיה, סן סלבטורה וממונטה ברה.

 

מהי לוגאנו?

העיר לוגאנו Lugano היא הגדולה מבין הערים האיטלקיות של שוויץ. בעיר עצמה מתגוררים כ-65 אלף תושבים בלבד. אולם יחדיו עם פרבריה היא מהווה את הריכוז העירוני הגדול ביותר של דרום שוויץ ואת רובה של ההתיישבות העירונית של קנטון טיצ'ינו Ticino. העיר יושבת על גדתו המערבית של אגם לוגאנו Lago di Lugano. במרחק של קילומטרים בודדים מקו הזנב של האגם ממערב. היא יושבת בעמק שנוצר בשיפוליהם של שתי הפסגות ההרריות שנושקות לאגם. הפסגות מונטה ברה Bre ממזרח ומונטה סן סלבטורה שמדרום למרכז העיר. שתיהן בגובה של מעט יותר מ-900 מטר מעל פני הים. לוגאנו באופייה היא קפיצה קטנה מעבר לגבול דרומה (כלומר איטלקית).

לכל המידע על טיול בלוגאנו – העיר האיטלקית הגדולה של שוויץ, הקליקו כאן…

הר סן סלבטורה מפארק צ'יאנוהר מונטה סן סלבטורה – נוף מכיוון פארק צ'יאנו שבלוגאנו

 

כל האתרים והאטרקציות סביב אגם לוגאנו

מלידה Melide

הכפר או העיירה הקטנטנה של מלידה נמצאת מדרום ללוגאנו על גדת האגם. מלידה שוכנת בצד הדרומי של מונטה סלבטורה, במרחק עשר דקות נסיעה בערך מהעיר הגדולה במחוז. העיירה נמצאת על הנתיב של אוטוסטראדה מספר 2. אוטוסטראדה שחוצה את חלקו הצר ביותר של האגם הפתלתל. בקצה העיירה מעבר מלאכותי באגם ברוחב של חמישים מטרים. אותו חוצה גשר Ponte Diga di Melide. גשר שחוצה אל כפר הנופש ביסונה Bissone על הגדה שממול.

מלידה בעיקר מוכרת בשל פארק שוויץ הקטנה או שוויץ במיניאטורה Swissminiatur. בפארק דגמים מוקטנים של כל האתרים המרכזיים של ערי שוויץ הגדולות, לצל דגמים מוקטנים של ההרים האייקוניים ביותר של רכס האלפים. הפארק מתפקד כמוזיאון פתוח ומושך כמות נכבדה של מבקרים ומתאים מאוד לילדים אך לא רק. אל תחמיצו את כל הכיכרות המפורסמות של ערי שוויץ הגדולות. בנוסף גם את דגם נמל התעופה שבקלוטן, ליד ציריך.

לרכישת כרטיסים אול ליין לפארק שוויץ במיניאטורה, הקליקו כאן…

דגם מוקטן של בית הפרלמנט הפדרלי בברן בשוויץ המיניאטורית במלידה
דגם מוקטן של בית הפרלמנט הפדרלי בברן, בשוויץ המיניאטורית במלידה

מורקוטה Morcote

עיירת הנופש הקטנה מורקוטה היא אחד מאתרי הטיול היותר נעימים לגדת אגם לוגאנו הפתלתל. היא יושבת בקצהו של לשון יבשה במרחק נסיעה של עשרים דקות נסיעה דרומית מלוגאנו. מורקוטה בנויה על רחוב ראשי לגדתו של האגם. רחוב שמצדו האחד שורת בתים בהם מסעדות, חנויות וכל מה שהתייר צריך ומצדו השני גדת האגם והנוף המרהיב של הרכס שבגדה שמדרום. בקצה הרחוב המרכזי של העיירה, בטיפוס קל המעלה ההר, נמצאת כנסיית סנטה מריה של הסלעים Chiesa Santa Maria del Sasso היפה. בדומה לכנסייה עם התמה הזהה בלוקרנו, הכנסייה במורקוטה גם היא חוויה תיירותית נעימה ופוטוגנית עם נוף פנורמי לאגם. לכנסייה מגדל קמפינלה מרשים ביופיו וחלל פנים עם שפע ציורי קיר בסגנון רנסנסי מוקדם.

חלקה העליון של מורקוטה
חלקה העליון של מורקוטה

על ההר מעל מרכז הכפר ומעל הסנטה מריה דל סאסו, נמצאת טירת מורקוטה Castello di Morcote היפה. טירה שמורה שנבנתה בין המאה ה-12 למאה ה-15. מחומות הטירה נוף מהמם של הכפר ושל הרכסים שבגדתו הדרומית הקטנה של האגם. לא רחוק מהטירה נמצא גלעין הכפר העילי Vico Morcote Altstadt. בו סמטאות יפות בין בתים עתיקים וצפופים. בפאתי הכפר ומצפונה אליו שוכן הריזורט היוקרתי של Swiss Diamond Hotel Lugano.

 

מונטה ג'נרוזו Monte Generoso וריבה סן ויטאלה Riva San Vitale

הפסגה של מונטה ג'נרוזו מציעה את אחת מתצפיות הנוף היפות ביותר בקנטון טיצ'ינו. ממרפסת התצפית בפסגת ההר, בגובה של של 1650 מטרים, ניתן לראות נוף מהמם של אגמי לוגאנו ומאג'ורה ממערב ואגם קומו ממזרח. מרפסת התצפית נמצאת מתחת לפסגת ההר שנגישה בקיץ בשבילי הליכה נעימים. הפסגה של מונטה ג'נרוזו היא קו הגבול בין איטליה לשוויץ. היא נגישה ברכבת הרים (פוניקולאר). רכבת שיוצאת מתחנת Capolago Lago סמוך לריבה סן ויטאלה בפאתיה של מנדריזיו Mendrisio. האתר המרכזי בריבה סן ויטאלה הוא הבפטיסטריום של סן ויטאלה Battistero di Riva San vital. בניין טבילה מהמאה החמישית לספירה בו ציורי קיר מרשימים מתקופת ימי-הביניים.

מונטה ג'נרוזו
מונטה ג'נרוזו

 

לוקארנו – הפנינה האיטלקית לגדת אגם מאג'ורה

לוקרנו היפה היא העיר האיטלקית השלישית של שוויץ. מלבד היות תושביה דוברי איטלקית, לוקרנו עצמה היא פשוט פיסה של איטליה החמה בתוך הארץ האלפינית הקרה. בעיר הקטנה כמות עצומה של כנסיות מרשימות ויפות שכיאה לקתולים, מלאות בקישוטים, ציורים ופסלים מלאי רושם. הטיילת לאורך גדת האגם היא חוויה נהדרת כשלעצמה. לאורך הטיילת עצים ומקומות ישיבה. ממנה נשקף נוף מרהיב של אגם מאג'ורה והרכסים ממזרח. רכסים שמפרדים בין האגם לאגם לוגאנו הסמוך.

פיאצה גראנדה בלוקרנו מוכנה להקרנת הסרטים של הפסטיבל
פיאצה גראנדה בלוקרנו מוכנה להקרנת הסרטים של הפסטיבל

מעל האגם משקיפה כנסיית מריה של הסלע. ממנה נוף מרהיב עוד יותר של האגם. בתוך העיר עצמה, הפיאצה גראנדה התוססת היא לב העיר התוססת. בה מוקרנים סרטי פסטיבל הסרטים המפורסם של לוקרנו.

 

מהי לוקרנו?

לוקרנו Locarno היא העיר השלישית בגודלה של קנטון טיצ'ינו אחרי לוגאנו הגדולה ובלינצונה הבירה. לוקארנו יושבת על גדתו הצפונית של אגם מאג'ורה האיטלקי במהותו, בקצה הצפוני של האגם ששייך לשוויץ. בעיר הקטנה פרופר מתגוררים כשישה עשר אלף איש בלבד. אך בכלל המרחב העירוני הרציף מתגוררים סביב השישים אלף איש. כולל העיירה אסקונה Ascona שמעבר לגדת נהר המאג'יה Maggia ומורלטו Muralto מצפון למרכז העיר העתיקה של לוקרנו.

לוקרנו יושבת על הגדה הצפונית של דלתא שנוצרה מסחף של נהר המאג'יה. היא משלימה ממערב את המרחב העירוני דובר האיטלקית של קנטון טיצי'ינו, במשולש הערים עם בלינצונה ולוגאנו, בגראונד זירו של מה שאנו מכירים כשוויץ האיטלקית. מרכזה העתיק של לוקרנו מלא בכל השפע של הערים האיטלקיות – כיכרות תוססות, כנסיות קתוליות מקושטות, מסעדות ובתי-קפה שמייצגים היטב את התרבות שמעבר לגבול מדרום. לוקרנו של היום היא עיר נופש נעימה עם האופי הכי קיצי במדינה האלפינית הקרה.

לכל המידע על טיול בלוקרנו – הפנינה האיטלקית לגדת אגם מאג'ורה, הקליקו כאן…

המדונה דל סאסו מעל מאג'ורההמדונה דל סאסו מעל מאג'ורה

 

כל האתרי והאטרקציות בחלקו השוויצרי של אגם מאג'ורה

אסקונה Ascona

העיירה אסקונה שוכנת על גדתו הדרומית של שפך נהר המג'יה אל אגם מאג'ורה. כיום היא חלק מהרצף האורבאני של לוקארנו אך גם לה אישיות משל עצמה. העיירה נהנתה מהתפתחותה המהירה של שכנתה בתחילתה של המאה ה-20. כפר הדייגים הקטן נהנה מזליגה של מבקרים מאתרי הנופש של לוקרנו. מבקרים שבאו לחוות את הכפר האותנטי. בעקבות הגעת המבקרים גם בו נפתחו מלונות ואתרי נופש, רק שבניגוד לשכנה מצפון, הם נבנו על מורדותיו של מונטה וריטה Monte Verità. העיירה הייתה פופולארית מאוד במיוחד על אמנים שבאו להתגורר, לנפוש ולהתחבר אחד עם השני בבתים שבמורדות מונטה וריטה. מורדות שהפכו למקום אופנתי מאוד על אצולת האוונגארד האירופאית.

אסקונה לגדת אגם מאג'ורה
אסקונה לגדת אגם מאג'ורה

טיול באסקונה

המרכז העתיק של אסקונה שוכן למרגלות מונטה וריטה, לגדת האגם. הרחוב הראשי של הסנטרו סטוריקו הוא קונטראדה מאג'ורה Contrada Maggiore. רחוב ארוך וצר מאוד בו המוני גלריות, חנויות ארטיסטיות, מסעדות מפונפנות ועוד, כל מה שפונה ואהוד על הקהל המפונפן של העיירה. הרחוב הקטן מסתיים בויה בורג'ו Via Borgo. סמוך להצטלבות נמצא המוזיאון לאמנות מודרנית Museo Comunale d'Arte Moderna. בו יצירות של אמנים שהגיעו אל העיר לנופש וציירו בה, ביניהם כמה אמנים שוויצריים ידועים מתחילת המאה העשרים. הרחוב ממשיך עד לגדת האגם, שם מגיעים לכיכר ג'וספה מוטה Piazza Giuseppe Motta האלגנטית. הכיכר שנושקת לאגם מוקפת בבתים צבועים בצבעי פסטל יפים, יש בה המוני מסעדות ובתי-קפה לספיגת שמש קיצית. הכיכר היא למעשה טיילת ארוכה לאורך גדת האגם. טיילת שהיא הבסיס לנופש בעיירה היפה.

האיזולה די בריסאגו
האיזולה די בריסאגו

כעשר דקות נסיעה דרומה לאורך גדת האגם נמצא הכפר רונקו סופרה אסקונה Ronco Sopra Ascona. הכפר היפה מורכב מרחובות מתפתלים שמטפסים על מדרון ההר. מרחובות הכפר נשקף הנוף המושלם אל שני האיים הצמודים – איזולה די בריסאגו. הכפר מתפתח כמקום לנופש כפרי ומלא בצימרים ומלונות קטנים לנופשים במהלך עונת הקיץ.

הפארק הבוטאני של קנטון טיצ'ינו Parco Botanico del Cantone Ticino באיזולה די בריסאגו Isole di Brissago

שני האיים הקטנטנים של בריסאגו נגישים במעבורת על הקו שמחבר את עיירות וכפרי הגדה המערבית של אגם מאג'ורה בחלקו השוויצרי (ונמשך דרומה לכיוון סטרזה). המעבורת עוגנת באי הגדול הדרומי, בו הגן הבוטאני של קנטון טיצ'ינו. בגן הבוטאני שפע של עצים וצמחים המאפיינים את הים התיכון ואת המרחב הטרופי. הגן הבוטאני נהנה מהשמש הנהדרת של אגם מאג'ורה ומהחום היחסי של חלקה הדרומי של שוויץ. על כל חלקו הצפוני של האי חולשת ווילה אמדן Villa Emden, שכיום משמשת כבית מלון מקסים. האי הקטן הסמוך הוא אתר טבע מיניאטורי וחביב, נגיש רק בסירות קטנות מהאי הסמוך.

 

עמק נהר המאג'יה Maggia

בולדרים על חלקו התחתון של נהר המאג'יה
בולדרים על חלקו התחתון של נהר המאג'יה

העמק האלפיני של נהר המאג'יה הוא אחד היפים בכל המדרונות הדרומיים של רכס האלפים. העמק נמתח לאורך נתיבו של הנהר שיורד דרומה מהאלפים ונשפך לאגם מאג'ורה בשפך שבין לוקרנו לאסקונה. ככל שמטפסים במעלה הנהר העמק נעשה יותר צר, עם תצורות נוף גיאולוגיות מיוחדות, מפלים וכפרים אלפיניים בשיק איטלקי עם כנסיות קטנות ויפות. הכפר הגדול בעמק מאג'יה, כשם הנהר, נמצא במרחק נסיעה של רבע שעה מלוקרנו. מאג'יה מסמן את תחילת רגיעתו של הנהר. ככל שמטפסים ממנו הלאה תנאי השטח של זרימת המים הופכים ליותר אתגריים מבחינה טופוגרפית.

הכפר היפה צ'ביו Cevio בנוי בין המדרונות לנתיב ההררי של הנהר. בקרבתו המוני צימרים כפריים שאהודים מאוד על תושבי הערים הגדולות (יחסית) שלגדות האגמים של הקנטון. המרחב סביב הכפר הוא אזור נופש קיצי קריר בו אתרי טבע מרהיבים ביופיים. מעל הכפר, בנתיב היובל באבונה Bavona שורה של מפלים הרריים מרשימים דוגמת מפלי פורוליו Cascata di Foroglio ומפל קרצונאסק Cascata di Cranzünasc. במעלה העמק מהכפר סן קרלו, רכבל שמטפס אל האגם האלפיני הנישא רוביאי Lago di Robiei. הנתיב העילי שהמאג'יה מוביל אל האגם האלפיני המקסים סמבוקו Lago del Sambuco.

 

עמק ורצ'אסקה Verzasca

העמק האלפיני של נהר הורצ'אסקה נמתח צפונה מלוקרנו, לאורך נתיב הנהר שנשפך לאגם מאג'ורה מעט צפונית מלוקרנו עצמה. סמוך ללוקרנו ישנו אגם מלאכותי גדול שנוצר מסכר הידרו-אלקטרי. הכפרים סביב האגם הזה – מרגוסקיה Mergoscia וווגורנו Vogorno הם מקום נופש אהוד. בקרבתם ובתוכם המוני צימרים עם נוף לאגם. במעלה הנתיב ההררי של הנהר המוני גשרים יפייפיים שחוצים את פיתוליו של הנהר שחופר את נתיבו עמוק במסלע. בנתיב הנהר הרבה בולדרים שיוצרים אשדות יפייפיים והכול לצל הרכסים האלפינים שמעל. בחלקו העליון של העמק נמצא הכפר המקסים סונונו Sonogno. בקרבת הכפר מפלי ריאלה אפרה Cascata Riale Efra ולה פרודה Cascata La Froda הפופולאריים מאוד על המבקרים באזור.

כפר בעמק נהר הורצ'סקה
כפר בעמק נהר הורצ'סקה

 

בלינצונה – בירת קנטון טיצ'ינו לצל שלוש המצודות העתיקות

בלינצונה, בירתה של קנטון טיצ'ינו דובר האיטלקית, ידועה בעיקר בשל שלוש המצודות האימתניות שחולשות על העיר בשורה מצפון לדרום. הטירות, שהיו קו הגבול של שליטי המרחבים של צפון איטליה במהלך ימי הביניים והרנסנס, מציינות כיום את שלושת הקנטונים שייסדו את הקונפדרציה השוויצרית בתחילת המאה ה-13. זאת כסמל לריבונות השוויצרית על אגן הניקוז הדרומי של רכס האלפים מצפון לאגמים קומו, לוגאנו ומאג'ורה. הקסטלגראנדה, הטירה המפורסמת, העתיקה והמרכזית ביותר של העיר שוכנת על גבעה ממש בליבה של העיר העתיקה. היא מוקפת בחלקיה המזרחיים והדרומיים ברחובות ההיסטוריים של בלינצונה שנבנו במקור כמקום מסחר ומגורים עבור מי שאייש את חומות הגבול. מצידה השני של העיר העתיקה, חולשת מעל גבעה נישאת טירת מונטבלו היפה. על הר גבוה מעל טירת מונטבלו חולשת הטירה הקטנה של סאסו קורבארו. בעיר העתיקה עצמה, רחובות יפיפיים מוקפים טירות ורכסים, עם כיכרות קטנות ומלאות אנשים ותיירים כיאה לאופייה האיטלקי הסוער של העיר.

למציאת מקום לינה בבלינצונה, הקליקו כאן…

מצודה הקסטלוגראנדה מעל בלינצונה
מצודה הקסטלוגראנדה מעל בלינצונה

מהי בלינצונה?

בלינצונה Bellinzona היא בירתו של קנטון טיצ'ינו, הבסיס החם והפופולארי של שוויץ האיטלקית. בעיר מתגוררים כחמישים אלף תושבים והיא העיר דוברת האיטלקית השנייה בגודלה בשוויץ. בלינצונה יושבת על צומת היסטורי בעל חשיבות אסטרטגית, במפגש הנהרות טיצ'ינו Ticino ומואזה Moesa. העיר העתיקה של בלינצונה נמתחת על גבעה מעל גדתו הדרומית (שמאלית) של נהר הטיצ'ינו, הנהר שעל שמו קרוי הקנטון. נהר שזורם הלאה לאגם מאג'ורה ומשם ממשיך דרומה כגבול מחוזות פיימונטה ולומברדיה עד הישפכו לנהר הפו הגדול. נתיבי שני הנהרות ההרריים הם כמובן גם נתיבי תחבורה שמטפסים במעלה העמקים האלפיניים.

נהר הטיצ'ינו יורד מן הצפון. הוא נובע באגן הדרומי של הרכס בו מעבר סנקט גוטהארד Sankt-Gotthard-Pass (או Passo del San Gottardo). המעבר שמחבר את קנטון טיצי'נו (ואיטליה) עם ארבעת קנטוני היער וקנטון לוצרן בואכה ציריך. נהר המואסה יורד אל העמק מכיוון מזרח. הנהר נובע באגן הדרומי של מעבר סן ברנרד. המעבר יושב על הנתיב שמחבר את טיצ'ינו עם קנטון גראובינדן, בואכה ליכטנשטיין, סיינט גאלן והבודנזה (אגם קוסטנץ). מכאן ההבנה מדוע מיקומה הוא כה אסטרטגי.

מיקומה האסטרטגי של בלינצונה על קצהו של עמק אגם מאג'ורה לרגלי ההתרוממות האלפינית, התווה את בנייתה בסמליה המובהקים של העיר – המצודות הענקיות שבתוכה ומעליה. שלוש המצודות המהממות – טירת קסטלגראנדה Castelgrande, טירת מונטבלו Montebello וטירת סאסו קורבארו Sasso Corbaro, הן סימן ההיכר של העיר והאטרקציות העיקריות שבה.

לכל המידע על טיול בלינצונה – בירת קנטון טיצ'ינו, הקליקו כאן…

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *