מורטן ואגם מורטן ברקע

חוויה כפרית באגם נושאטל, קנטון פריבור וצפון קנטון וו

אולי גם יעניין אותך…

לפוסטים נוספים >>

המרחב של מערב הדריי-זילנד, חבל הארץ שסביב שלושת האגמים – נושטאל, מורטן וביל, הוא מקום טיול נעים ושונה מהחוויה השוויצרית האינטנסיבית של אגם ז'נבה, אגמי קנטון ברן (אגמי תון וברינץ) או אגם ארבעת הקנטונים (לוצרן). המרחב הכפרי של צפון קנטון וו, הקנטון הצרפתי הגדול ביותר ושל קנטוני פריבור ונושטאל, הוא חוויה שוויצרית שונה שמזקקת בצורה הכי מדויקת את הפיוז'ן של רומאנדי – שוויץ הצרפתית ומהותה הגרמנית של הקונפדרציה.

מורטן ואגם מורטן ברקע
מורטן ואגם מורטן ברקע
  • הגבול בין שוויץ דוברת הגרמנית ושוויץ דוברת הצרפתית בולט במיוחד בערים היפות והמיוחדות פריבור ומורטן. ערים אלו הן ערים מעורבות. מלאות בהיסטוריה שעיצבה את הקונפדרציה של היום
  • אגם נושאטל הגדול שמצפון מהווה גם הוא בליל של נופש והיסטוריה. העיר נושאטל היפה, בירתה של הקנטון שנקרא על שמה, פרושה לגדתו הצפונית של האגם ממש לרגלי רכס הרי היורה

 

כמה ימים באגם נושאטל, קנטון פריבור וצפון קנטון וו?

לטיול בנושאטל, פריבור וצפון קנטון וו כדאי להקדיש לפחות שלושה ימי טיול מלאים. גם נושאטל וגם פריבור מתאימות לחצי יום טיול או קצת יותר וככה גם שאר הערים העיירות שבמרחב, כולל קפיצה דרומה לכיוון גרוייר.

 

מה חייבים לראות ולעשות באגם נושאטל, קנטון פריבור וצפון קנטון וו?

  • לחצות את גשרי נהר הסארין המפותל במרכז פריבור לצל מגדל הקתדרלה הענקי
  • לבקר בטירת נושאטל המרהיבה
  • להקיף את החומה של מורטן
  • לחזור לימי רומא העתיקה באבאנשה
  • תיירות מרפא ונופש באיברדון לה בן

לכל המידע על טיול בעיר נושטאל, הקליקו כאן…

לטיול עירוני מקסים בעיר פריבור, הקליקו כאן… 

לחיפוש מקום לינה בנושטאל, הקליקו כאן…

 

מהו אגם נושאטל, קנטון פריבור וצפון קנטון וו?

אגם נושטאל הוא הגדול מבין שלושת האגמים שמרכיבים את המרחב שמוכנה הדרי-זין-לנד Drei-Seen-Land בגרמנית או פיי דה טרוי לאק Pays des Trois Lacs (בתרגום חופשי – ארץ שלושת האגמים) או בקיצור הזילנד Seeland. הזילנד הוא חלקה הצפון מזרחי של רומאנדי, שוויץ הצרפתית ומתאפיין בטבע ירוק והמון מים המרחב מוקף ברקע הררי מרהיב – רכס הרי היורה מצפון ורכס האלפים מדרום. מלבד אגם נושטאל, שני אגמים הנוספים הם אגם מורטן או המורטנזי Murtensee ואגם בייל או הבייאלרזי Bielersee.

מלבד העיר ביל Biel שבקנטון ברן, שתי הערים המרכזיות במרחב של הזילנד וקנטון פריבור הן העיר היפה נושטאל (ניוקאסל בתרגום לאנגלית) לגדת האגם שנקרא על שמה והעיר פריבור. חלקה העתיק של פריבור יושב על פיתול חד של נהר הסארין Sarine או הסאאן Saane בגרמנית, הנהר שמהווה את הגבול הכמעט רשמי בין שוויץ הגרמנית לשוויץ הצרפתית. מצפון מזרח נמצאת גם העיר בייל. עיר שבדומה לפריבור ומורטן היא גם עיר מעורבת (של דוברי גרמנית וצרפתית). אך הטיול בה הוא חלק ממסלול לאורך נהר הארה.

העיר פריבור Fribourg היפה, היא הדבר הכי קרוב בתוככי שוויץ שניתן להגדירו כעיר גבול. פריבור יושבת על נהר הסארין, הנהר שחוצה מדרום לצפון את השפלה השוויצרית. הסארין מתחבר לנהר הארה, הנהר שחוצה את ברן. העיר הקטנה היא בירתו של קנטון פריבור, קנטון שנמתח מגדתו הדרומית של אגם נושטאל עד כמה קילומטרים צפונית מחלקו המזרחי של אגם ז'נבה.

פריבור בעיקר מוכרת בשל הגלעין העתיק שלה שנחשב לאחד היפים והשמורים בכל שוויץ. בדומה לברן השכנה, גם העיר העתיקה של פריבור בנויה על גבעה מוקפת בעיקול חד של נהר. על קו הרקיע של העיר חולש מגדל הקתדרלה של סן ניקולה. אחד המגדלים המרשימים בכל שוויץ. מסביב בנויה עיר קסומה להפליא עם המון ירוק, מצוקים ומים.

נוף קנטון פריבור ורכס האלפים
נוף קנטון פריבור ורכס האלפים

 

איך להגיע לאגם נושאטל, קנטון פריבור וצפון קנטון וו?

טיסות לנושאטל, קנטון פריבור וצפון קנטון וו

מיקומו המרכזי של אגם נושטאל וקנטון פריבור הופך את המרחב ליעד נוח מאוד עבור כל מי שנוחת בשוויץ. נמל התעופה הקרוב ביותר לאזור הוא הנמל הקטן של ברן. נמל זה נוח מאוד עבור מי שמתכוון לנוע בשוויץ עם רכב שכור, נמצא במרחק נסיעה של חמישים דקות מנושטאל וחצי שעה בלבד מהעיר פריבור.

הדרך האידיאלית להגיע לנושאטל או פריבור היא מנמל התעופה של ג'נבה. נמל התעופה של ג'נבה משרת את כל הקנטונים דוברי הצרפתית של שוויץ. ישנן רכבות ישירות שמחברות את נמל התעופה עם התחנה במרכזית של נושאטל, זמן נסיעה של שעה ועשרים דקות בלבד.

ישנן גם רכבות ישירות שמחברות את נמל התעופה של ז'נבה עם התחנה המרכזית של פריבור, זמן נסיעה של שעה וחצי. פריבור נמצאת על הקו הישיר שמחבר את נמל התעופה בקולטן שליד ציריך עם נמל התעופה של ז'נבה. זמן הנסיעה מקולטן לפריבור הוא כשעה וארבעים וחמש דקות בלבד. ככה שאין הרבה הבדלים בין נחיתה בציריך או בז'נבה, מבחינת הגישה לפריבור.

מגדל הקתדרלה בראש הטופוגרפיה של העיר
מגדל הקתדרלה בראש הטופוגרפיה של פריבור

רכבות לנושאטל, קנטון פריבור וצפון קנטון וו

שתי הערים הגדולות של הקנטונים – נושטאל ופריבור נגישות בצורה נוחה מאוד גם בקווי המסילה המצויינים של שוויץ. תחנת הרכבת של פריבור ממוקמת ממערב למרכז העיר העתיק, במרחק של קילומטר בערך מהקתדרלה. מהתחנה ישנם כמה קווי אוטובוס שיוצאים לכיוון העיר העתיקה, זמן נסיעה של חמש עד שבע דקות בלבד. למי שמגיע ברכב, לא כדאי להיכנס ממש למרכז העיר אלא למצוא חניה באחד החניונים הגדולים בקרבת תחנת הרכבת.

לכל המידע על רכבות בשוויץ – הנחות וטיפים, הקליקו כאן…

תחנת הרכבת המרכזית של נושאטל נמצאת בערך קילומטר מחוץ למרכז הקטן של העיר. הגישה אל מרכז העיר היא דרך שדרת הרכבת Av. de la Gare שלאורכה רצים כמה קווי אוטובוס שמחברים את התחנה עם המרכז. זמן הנסיעה הוא בערך חמש דקות. מיקומה של נושאטל במרחק נסיעה קצר מכל הערים המרכזיות של שוויץ הופך אותה ליעד מעולה לטיול יום.

לסוויס טראבל קארד (שימוש בתחבורה ציבורית בערי שוויץ), הקליקו כאן…

זמן הנסיעה אל העיר מג'נבה הוא שעה ועשרים דקות, מלוזאן ארבעים דקות בלבד, מציריך שעה וחצי ומברן רק שלושת רבעי השעה. מפריבור ניתן להגיע לנשאטל בזמן נסיעה של חמישים וקצת דקות, זאת למרות קרבתן הגיאוגרפית של שתי הערים. מסלול הרכבת שמחברת את שתי הערים כולל גם עצירה בכמה מהאתרים העיקריים שבקרבת האגם כולל העיר מורטן Murten המיוחדת.

 

מפה של קנטוני נושטאל ופריבור

 

איך להגיע ברכב לנושאטל, קנטון פריבור וצפון קנטון וו?

ישנם שלושה נתיבים עיקריים שחוצים ממזרח למערב את קנטוני נושטאל ופריבור. הציר המרכזי היא האוטוסטראדה מספר 1, ציר התחבורה הראשון במעלה של שוויץ שרץ בקרבת הגדה הדרומית של אגם נושטאל ועובר סמוך לעיר מורטן. ניתן להגיע בקלות גם לעיר נושטאל וגם לעיר פריבור מציר מרכזי זה. אפשר גם להגיע בנפרד לשתי הערים בשתי האוטוסטראדות הנוספות שרצות במרחב.

מצפון אוטוסטראדה מספר 5 שמחברת את נושטאל עם העיר לוזאן ומדרום אוטוסטראדה מספר 12 שמחברת את פריבור עם ערי אגם ז'נבה – ווה, מונטרה וכמובן גם לוזאן בואכה ז'נבה. הכביש הבינעירוני מספר 20 מחברת את נשאטל עם העיר לה שו דה פון La Chaux-de-Fonds, העיר הגדולה ביותר ברכס הרי היורה, מרחק נסיעה של 20 דקות בערך. מעט מצפון לפריבור רצה האוטוסטראדה מספר 12 שמחברת את פריבור עם ערי אגם ז'נבה. האוטוסטראדה ממשיכה מזרחה ישירות לברן, הבירה דה פקטו של שוויץ.

לכל המידע על השכרת רכב בשוויץ + טיפים מועילים והנחות משמעותיות, הקליקו כאן…

הפסגה המושלגת של הקרו דו ואן
הפסגה המושלגת של הקרו דו ואן

 

תכנון מסלול טיול באגם נושאטל, קנטון פריבור וצפון קנטון וו

המרחב שמצפון לאגם ז'נבה הוא פחות מפותח מבחינה תיירותית מהגדה הצפונית של האגם בדרומו של הקנטון. גדת אגם ז'נבה הפכה לאחת האטרקציות המרכזיות בשוויץ ומכונה בחיבה הריביירה השוויצרית. בניגוד לערי אגם ז'נבה הגדולות (ז'נבה ולוזאן) ועיירות הנופש הפופולאריות (מונטרה וווה), הטיול בצפון קנטון וו, בקנטון פריבור ובגדות אגם נושאטל הוא חוויה רגועה הרבה יותר אך עם כל היתרונות של אגם ז'נבה. אגם נושאטל ואגם מורטן הם שני אגמים שמשמשים לנופש במהלך הקיץ ופופולאריים מאוד על התושבים המקומיים. שתי הערים הגדולות במרחב, גם נושאטל וגם פריבור, הן קטנות יחסית אך עם מרכז עיר מהממם ביופיו.

הטיול במרחב יכלול כמובן גיחה של חצי יום לשתי הערים הגדולות. כולל גם עצירה בעיירות הגדולות או המיוחדות שבקרבתן. עיירות וכפרים בעלי אופי היסטורי או תיירותי. מגרוייר היפה בדרום, דרך פריבור ועד מורטן, ישנם מסלולי טבע, המון נהרות ונחלים ולא מעט טירות וכפרים ששווה לעצור בהם. לגדות אגם מורטן ונושאטל ישנם כמה אתרים ועיירות שחייבים להגיע אליהם גם כן.

לרוב מי שיגיע לאזור יבוא או מכיוון לוזאן ואגם ז'נבה, או מכיוון ברן. המסלול האידיאלי יכלול את פריבור, הגדה הדרומית של אגם מורטן (מורטן ואבנשה). משם הקפה של אגם נושאטל ממערב דרך איברדון לבן, עיר המעיינות התרמיים ותיירות המרפא. מאיברדון לה בן ממשיכים לנושאטל. או שמטפסים על רכס היורה לכיוון גבול צרפת ומשיורדים ממשיכים לנושאטל עצמה.

לתכנון מסלול טיול בנושטאל ופריבור וייעוץ מקצועי, הקליקו כאן…

נוף אגם נושאטל ליד איברדן
נוף אגם נושאטל ליד איברדן

 

לינה ומלונות באגם נושאטל, קנטון פריבור וצפון קנטון וו

המרחב של צפון קנטון וו, קנטון פריבור ואגם נושאטל הוא כפרי בעיקרו ויש בו כמה סוגים עיקריים של מקומות לינה. ישנם מלונות עירוניים מעולים, לרוב בבעלות פרטית, גם בנושאטל וגם בפריבור. ישנם צימרים מעולים בכפרים שבקרבת שתי הערים ובכיוון גרוייר. הלינה הכפרית במרחב מצטיינת גם היא באיכותה ויש בה חוויה תיירותית מעט שונה ממה שאנו הישראלים רגילים. סביב האגמים ישנם מלונות נופש קטנים, שבעיקר מתמחים בספא ובשיזוף על החוף. במערב אגם נושאטל, תיירות המרפא מפותחת מאוד. מתאימה למי שרוצה לשלב נופש עם טיפולים פיזיותרפיה או טיפול בבעיות נשימה או עור.

מלבד אפשרויות לינה אלו, המיקום של המרחב יושב בקרבת כמה ערי תיירות פופולאריות מאוד. כך שניתן ללון גם בברן, בלוזאן, בערי הנופש של אגם ז'נבה ואפילו בציריך ולהתנייד לאזור בטיול יום. אפשר בשני טיולי יום ממלון בברן, לכסות את כל מה שצריך להגיע אליו במרחב. יום אחד לכיוון נושאטל ואגם נושטאל ויום שני לכיוון פריבור וגרוייר.

לחיפוש מקום לינה בנושטאל, הקליקו כאן…

הנוף שנשקף מגרוייר
הנוף שנשקף מגרוייר

 

כל האתרים והאטרקציות באגם נושאטל, קנטון פריבור וצפון קנטון וו

נושאטל

נושאטל Neuchâtel או ניאונבורג Neuenburg בהגה הגרמני, היא אחת הערים הקטנות היפות בשוויץ. בנושאטל מתגוררים בערך ארבעים וחמישה אלף איש, רובם  דוברי צרפתית. העיר נמצאת על גדתו הצפונית של אגם נושאטל. ממש בתחילת ההתרוממות של רכס הרי היורה Massif du Jura. היורה הוא הרכס שבגבולה הצפוני-מערבי של שוויץ עם צרפת. רכס שאוגף מצפון את השפלה השוויצרית בה עיקר תושביה של הארץ. נושטאל היא בירתו של קנטון נושאטל, אחד משישה הקנטונים דוברי הצרפתית של שוויץ. גבולו הדרומי של הקנטון הוא בגדה הצפונית של האגם והוא נמתח צפונה עד הגבול עם צרפת. מדרום לאגם קנטון פריבור Fribourg. קנטון פריבור זהה פחות או יותר בגודלו לקנטון נושאטל וקנטון וו Vaud, הגדול ורב התושבים מבין הקנטונים דוברי הצרפתית. נושאטל קרויה על שמה של הטירה שלה – טירת נושאטל, ופירושה הטירה החדשה.

לכל המידע על טיול בנושאטל המרהיבה על שפת האגם, הקליקו כאן…

טירת נושאטל
טירת נושאטל

קרו דו ואן Creux du Van

הקרו דו ואן הוא אחד מאתרי הטבע היפים ביותר בנושאטל. התהום הכמעט אייקוני מרוחק בנסיעה של חצי שעה מהעיר נושאטל בטיפוס על הרי היורה. הקרו דו ואן הוא תהום בצורת פרסה שנוצר משבירה גיאולוגית ושחיקה של קרח, רוח ומים. האתר וסביבתו הם שמורת טבע פופולארית. ישנם המוני שבילי הליכה שגם מתקרבים לתהום בגובה 1400 מטרים מעל פני הים. ישנם גם שבילים שנמצאים מתחת לתהום, שם תצפיות הנוף היפות ביותר על המסלע המוזר. לבאים עם רכב, המקום הכי קרוב לחניה היא מסעדה בשם La Grand Vy, כעשר דקות נסיעה במעלה הרכס מהכפר La Grande Béroche. ניתן גם לחנות בצד השני של התהום, בחניון מסעדת Le Soliat שממוקם ממש מתחת לתהום.

תהום הקרו דו ואן
תהום הקרו דו ואן

 

פריבור Fribourg

המגדל הגותי האימתני של קתדרלת סן ניקולה חולש על כל קו הרקיע של העיר השוויצרית הקטנה. עוד מרחוק המגדל בולט לעין ומחזיר את המבקר בעיר אל שלהי ימי-הביניים. העיר הקטנה פריבור יושבת על פיתוליו של נהר הסארין. הנהר הוא קו הגבול הכמעט רשמי בין שוויץ הצרפתית (רומאנדי) ושוויץ הגרמנית שממזרח. העיר היא עיר מעורבת ומתגוררים בה גם דוברי צרפתית וגם דוברי גרמנית. אך האוריינטציה שלה היא צרפתית. היחסים הסימביוטיים בין העיר לפיתולי הנהר, הם שיצרו את הטופוגרפיה המוזרה והמרהיבה שלה. הנהר חפר במסלע הגבעות ויצר מצוקים מתונים. מצוקים שבולטים לעין גם בגובהה היחסי של העיר העתיקה. היא בולטת מעל קו המים ומולה מצוקים שנחתכים בגדות הנגדיות ללשון עליה יושבת העיר העתיקה. השילוב של בתים גותיים וטופוגרפיה לא יציבה מגדירים היטב את אופייה של העיר הייחודית.

לכל המידע על טיול בפריבור היפה, הקליקו כאן…

נהר הסארין הפראי מתחת לפריבור
נהר הסארין הפראי מתחת לפריבור

 

קנטון פריבור וצפון קנטון וו Vaud

גרוייר Gruyères

הכפר גרוייר נמצא בפאתיה הדרומיים של העיר הקטנה בולה Bulle. גרוייר מוכר בעיקר בשל גבינת הגרוייר שקרויה על שמו ובסביבתו מייצרים את אותה הגבינה שהיא מאבני המסד של הפונדו השוויצרי. הכפר שבתיו נשתמרו עוד מימי הבניינים, הוא אחד מהאתרים הפופולאריים במרחב שבין אגם ז'נבה לזילנד. הוא במרחק נסיעה של חצי שעה מווה Vevey לגדת אגם ז'נבה ומהווה מקום קפיצה אהוד לטיול של חצי יום עבור מי שמטייל לאורך האגם שמדרום. הכפר נמצא בחלקו הדרומי של קנטון פריבור, במרחק של חצי שעה נסיעה מפריבור והוא אתר אהוד גם עבור מי שמטייל בנושטאל ופריבור. הכפר עצמו הוא רחוב ושתי שורות בתים שמובילות לטירת גרוייר Château de Gruyères יוצאת הדופן. הרחוב שמוביל לטירה כולל בתים עתיקים שבנויים במדרון. אין כניסה עם רכב לרחוב ורובו בכלל מה שמכונה כיכר הכפר. מצפון לרחוב ישנו חלק ממוצב Bastione d'ingresso שכולל חלקים מחומה היקפית שהגנה על הכפר. ממנה נוף מהמם על העמק המשקיף על העיר בולה.

לטיול יום מז'נבה לגרוייר כולל טעימות גבינה, הקליקו כאן…

טירת גרוייר נבנתה במאה ה-11 ועברה שיפוץ מקיף באמצע המאה ה-19. הטירה כיום בבעלות הקנטון וישנו בה מוזיאון המשמר פריטים שהיו בטירה ופריטים נוספים שנאספו מדרום הקנטון. במוזיאון מוצג גם אוסף מרשים של הצייר הצרפתי ז'אן בטיסט קאמי קורו Jean-Baptiste Camille Corot, אחד ממייסדי אסכולת ברביזון המיתולוגית, האסכולה שזרעה את זרעי הפורענות של האימפרסיוניזם. קורו התגורר בטירה בתחילת המאה ה-19. אמנם קורו הוא צייר צרפתי אבל מוצאם של הוריו הוא מהקנטון.

טירת גרוייר
טירת גרוייר

מורטן Murten

מורטן היא אחת הערים המעניינות במרחב של הזילנד (שלושת האגמים). מיקומה של העיר במרכז המרחב הופך אותה ליעד מושלם לטיול יום גם מנושאטל (מרחק נסיעה של עשרים וקצת דקות), גם מפריבור (מרחק נסיעה דרומה של חצי שעה) וגם מברן, הבירה של הקונפדרציה (מרחק נסיעה מזרחה של חצי שעה וקצת). מורטן או מורה Morat כשמה הצרפתי, היא אחת משלוש הערים המעורבות של קו הגבול בין שוויץ הגרמנית ושוויץ הצרפתית (רומאנדי).

בעיירה הקטנה מתגוררים עשרת אלפים איש באחד המקומות המיוחדים והיפים בשוויץ .העיירה נמצאת על גדתו הדרום-מזרחית של אגם מורטן, הקטן מבין שלושת האגמים שמרכיבים את זילנד. היא ממוקמת בחלקו הצפוני של קנטון פריבור הצרפתי על קו הגבול עם קנטון ברן הגרמני אבל בניגוד לפריבור, רוב התושבים בה הם דוברי גרמנית. העיירה ידועה בהיסטוריה השוויצרית כמקום בו התרחש קרב מורטן ב-1476. קרב בו צבאו של שארל האמיץ, הדוכס של בורגנדי, הובס על-ידי הצבא של ברן. תבוסה זו ביצרה את התפתחותה של הקונפדרציה השוויצרית. האנדרטה של האובליסק בכניסה המערבית לעיירה נבנתה על מנת לציין את הקרב.

מורטן מעל האגם
מורטן מעל האגם

טיול במורטן

מורטן מתחלקת לשני חלקים אטרקטיביים – הטיילת לאורך גדת האגם שהיא מרחב נופש מקומי פופולארי וגלעין העיירה העתיק, שכמשתמע משמה של העיירה הוא מוקף כולו חומה מרשימה ביותר. גדת האגם היפה מלאה בפארקים ירוקים, חופים מאובזרים לשיזוף ורחצה (המים קפואים), בתי מלון ודירות נופש. גלעין העיירה העתיק מורכב משלושה רחובות של בתים עתיקים ויפים בצורה יוצאת דופן. הם שמוקפים כולם בחומה האייקונית של מורטן. הסמל של העיירה הוא שער ברן Murten Berntor, שער הגישה ממזרח לגלעין העתיק שנמצא בקצה הרחוב המרכזי של העיירה האהופטגאסה Hauptgasse. בקצה המערבי של הגלעין העתיק נמצאת טירת מורטן Schloss Murten שנבנתה במאה ה-13. מגני הטירה גישה לכיוון האגם ולרחוב ריף Ryf, רחוב הנופש של העיירה.

מורטן בשלג
מורטן בשלג

אבאנשה Avenches

כרבע שעה נסיעה מערבה ממורטן , על האוטוסטראדה מספר 1, שוכן הכפר הגדול או העיירה הקטנה של היום אבנשה. אבנשה היא בעיקר מקום שימור לאתרים הארכיאולוגיים החשובים של העיר אבנטיקום Aventicum הרומאית. אבנטיקום הייתה בירתה המיתולוגית של הלבטיה Helvetia. אבאנשה הייתה בירתם של השבט ההלווטי, שבט קלטי ששלט במרחב שמצפון לרכס האלפים עד שנכבש על-ידי הרומאים במאה הראשונה לספירה. העיר הרומית הייתה המרכז העירוני הגדול והחשוב ביותר במה שכיום מערבה של שוויץ.

הגלעין של העיירה הקטנה הוא רו סנטראלה Rue Centrale שבמרכזו כיכר הכנסייה היפה Église Sainte-Marie-Madeleine. על הקצה של הרחוב חולש האמפיתיאטרון הרומאי הענקי. האמפיתיאטרון עבר שימור וכיום נערכים בו הופעות ופסטיבלים. על הקצה של האמפיתיאטרון חולש המוזיאון הרומי Musée romain, בו ממצאים מחפירות שנערכו באזור. המוזיאון פרוס על קומותיו של מגדל שנבנה מעל חורבות התיאטרון במאה ה-12. ממערב למרכז העיירה עוד כמה אתרים ארכיאולוגיים מאבנטיקום. ב-Sanctuaire du Cigognier עמוד מסדר קורינתי שגובהו כ-11 מטרים. לא רחוק משם ניצב התיאטרון Théâtre romain du Selley. כקילומטר ממזרח למרכז העיירה נמצא חלק מחומת העיר. בראשה מגדל טורנאלה Tour de la Tornallaz המרהיב ביופיו, מגדל שמירה רומי מעוגל ששרד בשלמותו. מדרום למגדל נמתח מקטע של החומה הרומאית באורך של חצי קילומטר, חלק החומה המזרחי שהגן על העיר הרומאית. מהחומה נותר גם השער המזרחי Porte de l'Est שהיווה את הכניסה לעיר.

אבנשה המושלגת
אבנשה המושלגת

כנסיית ההגמון בפיירן Abbatiale de Payerne

כרבע שעה נסיעה מערבה מאבנשה על אוטוסטרדה מספר 1, נמצאת העיר הקטנה פיירן. פיירן ידועה בעיקר בשל הכנסייה שבמרכזה. כנסייה שנבנתה במקור כמנזר של הבנדיקטים. הכנסייה נמצאת במרחק הליכה של שתי דקות מתחנת הרכבת של העיר הקטנה. היא יעד אהוד מאוד על תיירים לטיול קצר. הכנסייה נבנתה במאה ה-11 בסגנון רומנסקי כבד שמעליו מגדלים גותיים כקונטרסט. היא עשויה מאבן גיר צהבהבה שנותנת לה גוון מיוחד. חלל הכנסייה נהרס ברובו במסגרת הרפורמציה כחלק מתהליך האיקונוקלאזם שעבר על הכנסיות בשוויץ. בתוך החלל הענקי של הכנסייה נותרו עוד כמה יצירות אבל רוב החלל ריק.

 

שאטו דה שנו Château de Chenaux באסטביה לה לאק Estavayer-le-Lac

הכנסייה בפיירן
הכנסייה בפיירן

כעשר דקות נסיעה צפונית מערבית מפיירן, נמצאת הטירה המרהיבה שחולשת על אגם נושטאל. היא נמצאת בשטחה של עיירת המרינה אסטביה לה לאק. מלבד הטירה, העיירה מוכרת גם בשל מוזיאון הצפרדעים Musée d'Estavayer-le-Lac et ses grenouilles שבמרכזה. המוזיאון כולל חפצים עתיקים והיסטוריים של העיירה. אך גם אוסף של מאה ומשהו פריטים מפוחלצים, בעיקר של צפרדעים, שמשמשים כניצבים בסצנות פארודיות שונות שמתארות את חיי העיירה שלפני מאה ומשהו שנה. האוסף הגרוטסקי נתן כמובן למוזיאון את שמו הלא רגיל. הטירה של שנו נמצאת מצפון לגלעין העתיק של העיירה. הטירה הגותית השמורה שייכת כיום לממשל של קנטון פריבור והיא מציעה מסלולי טיול מקסימים בתוכה ובגניה.

 

איברדון לה בן Yverdon-les-Bains

העיר הקטנה איברדון נמצאת בקצה המערבי של אגם נושטאל. בעיר מתגוררים כשלושים אלף איש והיא המרכז העירוני השני בגודלו בקנטון וו אחרי הבירה לוזאן. איברדון לה בן מוכרת בעיקר בשל המרכז התרמי Centre thermal d'Yverdon-les-Bains הענקי שבתחומה. המרכז נמצא על מתחם של מעיינות תרמיים של גופרית והוא משרת כמרכז טיפולי מהגדולים בשוויץ כחלק מהתעשייה הענפה של מה שמכונה תיירות המרפא השוויצרית. במרכז בריכות תרמיות שמשתמשות במי המעיינות ועוד מתקני מים נוספים לטובת אלו שבאים לטיפולים. בצמוד למרכז הטיפולי נמצא בית מלון ולידו בית חולים גדול.

העיר נוסדה במקור על ידי הרומאים בקרבת המעיינות התרמיים. העיר הרומית הייתה עיר מרחצאות מפורסמת בשם אברודונום. מרכזה של העיר היא פלאס פסטאלוצי Place Pestalozzi שקרויה על שמו של המחנך המקומי המפורסם יוהן היינריך פסטאלוצי. על הכיכר חולשת אחת הטירות המרשימות בקנטון וו, טירת איברדון לה בן Château d’Yverdon-les-Bains המרשימה. הטירה שהוקמה במאה ה-13 שירתה את שליטי העיר משושלת סבויה הצרפתית. כיום הטירה היא בבעלותו של הקנטון ויש בה מוזיאון הסוקר את תולדות העיר. מצידה המערבי של הכיכר האלגנטית ניצב הטמפל Temple. לו חזית ניאו קלאסית מרשימה ושמעליה שעון כחול עם מחוגי זהב.

 

סן קרואה Sainte-Croix

בנסיעה של כחצי שעה במעלה רכס הרי היורה מעל איברדון לה בן, נמצאת סן קרואה היפה. העיירה ההררית הקטנה נמצאת בגובה של יותר מקילומטר. מסביבתה נשקף נוף מרהיב של השפלה השוויצרית שלרגליה. העירה הקטנה ידועה בעיקר בשל ייצור תיבות הנגינה המסורתיות שנבנו בבתי מלאכה שבה. בפאתי העיירה נמצא מוזיאון בו Musée Baud. בו מוצגות תיבות נגינה שונות ומשונות עם כל האביזרים הנלווים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *