Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility
חיפוש
סגור את תיבת החיפוש
אגם ביל

קנטון ברן – עיירות סקי ואגמים קסומים במרחב הכפרי של הבירה השוויצרית

אולי גם יעניין אותך…

לפוסטים נוספים >>

קנטון ברן הוא הקנטון השני הכי מאוכלס מבין קנטוני הקונפדרציה (אחרי קנטון ציריך) והשני הכי גדול בשטחו (אחרי גראובינדן האלפיני והריק). בקנטון נמצאת העיר ברן, בירתה דה פקטו של הקונפדרציה השוויצרית. בה גם בתי הפרלמנט של מה שאנו מכירים כמדינה השוויצרית. מלבד ברן בירת הקנטון, הקנטון מציע כמה מרחבים אטרקטיביים מאוד לתייר. מרחבים עירוניים ותוססים, כפריים ושלווים וגם אלפיניים עם נוף פשוט עוצר נשימה.

הטירה של תון על רקע נהר הארה והגם
הטירה של תון על רקע נהר הארה והאגם של תון
 • ממזרח לבירה ברן שוכן המרחב הכפרי המרהיב והכמעט מישורי (עדיין זאת שוויץ) של האמנטאל (עמק נהר האמה). המרחב של כרי העשב הנרחבים, הפרות הבריאות וכמובן הגבינה המפורסמת. גבינת האמנטאל שמגלמת בזהותה את שוויץ כולה ונקראת על שם העמק
 • מצפון לאמנטאל נמצאת העיר השנייה הכי גדולה בקנטון – ביל או ביינה. ביל היא עיר מעורבת עם רוב דובר צרפתית
 • מדרום לברן שני האגמים היפים של תונרזה וברינצרזה. האגמים מוקפים בפסגות אימתניות מכל צדדיהם בתחילת המרחב של הברנר אוברלנד (הארץ העילית של ברן)
 • העיר תון והעיירות של ברינץ ואינטרלאקן מהוות יעד תיירותי אהוד מאוד. כמו גם המוזיאון הפתוח השוויצרי בבאלנברג
 • מדרום לאגמים מתרוממים בפראות האלפים הברניים. הרכס הגבוה והנישא השני בגובהו אחרי רכס האלפים הפניניים שנמצאים מדרום לו מעבר לעמק נהר הרון. על המורדות הצפוניים של הרכס עיירות סקי שוקקות, פסגות מפורסמות והמון טבע ונוף אלפיני משכר
האייגר מעל נתיב הרכבת של היונגפראויך
האייגר מעל נתיב הרכבת של היונגפראויך

כמה ימים בקנטון ברן?

לטיול בכל האתרים שבקנטון ברן יש להקדיש לפחות שבוע, לא כולל טיול עירוני בברן בירת שוויץ.

לרשימה של 6 מלונות מעולים בברן, הקליקו כאן…

לרשימה של 7 מקומות לינה לחופשת סקי בגשטאד וסימנטאל, הקליקו כאן…

ל-6 מלונות מעולים לסקי בקנדרסטאג ואדלבודן, הקליקו כאן…

 

מה חייבים לראות ולעשות בקנטון ברן?

 • טיול עירוני בבירת שוויץ ברן
 • שייט על אגמי תון וברינץ
 • ביקור במרכזה העתיק של תון
 • ביקור במרכזה העתיק של ביל
 • סקי באחת מעיירות הסקי המיתיות של הקנטון – גשטאט, גרינדלוולד, ונגן, אדלבודן, לנק, מירן ועוד
 • לחזור לעבר השוויצרי במוזיאון הפתוח בבאלנברג
 • לנשנש גבינת אמנטאל בעמק נהר האמה (אמנטאל)

לכל מה שצריך לדעת על טיול בברן, בירתה של שוויץ, הקליקו כאן…

לכל המידע על טיול במרחב הסקי האלפיני במורדות הצפוניים של האלפים הברניים, הקליקו כאן…

למציאת מקום לינה בברן, בירת שוויץ, הקילקו כאן…

ל-8 מלונות מעולים לסקי בונגן, מירן ואינטרלאקן, הקליקו כאן…

 

מהו קנטון ברן?

המרחב הגיאוגרפי שסביב הבירה ברן, מציע חוויה שוויצרית מסורתית מפעימה במיוחד. מצפון מערב לברן נמתח עמק נהר האמה Emma או האמנטאל Emmental, העמק בו מייצרים את הגבינה הלאומית של שוויץ והבסיס העיקרי לפונדו. מצפון נמצאת העיר השנייה בגודלה בקנטון, העיר ביל Biel או ביינה Bienne כשמה הצרפתי. ביל היא פיסה של שוויץ הצרפתית בתוככי הקנטון הגרמני במהותו, עיר שמעט יותר מחצי מתושביה דובר צרפתית. ביל קשורה בטבורה לקנטונים השכנים של נושאטל ופריבור והיא מרכז חשוב בייצור השעונים השוויצרים.

בית חווה באמנטאל
בית חווה באמנטאל

לב המרחב שמדרום לבירה דה פקטו של שוויץ, הם שני האגמים הפסטוראלים של ברינץ ותון – התונרזה Thunersee והברינצרזה Brienzersee. האגמים נוצרים מהיקוות מימיו של נהר הארה Aare הגדול, המקבילה הצפונית של נהר הרון מדרום שמנקז את רכסי האלפים.

שני האגמים נקראים כמובן על שמם של מקומות הישוב הגדולים שלידן, העיר תון Thun הגדולה, בית לחמישים אלף איש בערך והעיירה הקטנה והיפה ברינץ Brienz. בין שני האגמים, נמצאת העיירה הגדולה והיפה אינטרלאקן (בין האגמים בתרגום חופשי). ברינץ שוכנת על גדתו הצפון-מזרחית של האגם הגבוה מבין השניים. מצפון לשני האגמים נמתח חבל אמנטאל המפורסם בעיקר בשל הגבינה שנקראת על שמו.

לסיור מודרך בעיר העתיקה של ברן, הקליקו כאן…

 

המורדות הצפוניים של האלפים הברניים

במרחק של קילומטרים ספורים דרומה מנהר הארה ושני האגמים מתחילה ההתרוממות של רכס האלפים הברניים Berner Alpen. בחלקו המזרחי של הרכס כמה פסגות בגובה של יותר מארבעת אלפים מטרים. מדרונותיו הדרומיים של הרכס נושקים כמובן לנהר הרון, מדרונותיו הצפוניים כוללים כרי דשא ירוקים, שטחי מרעה עצומים, יערות ושפע עצום של נחלים הרריים המתנקזים כולם לנהר הארה. ככל שמדרימים לכיוון הרכס, האווירה הופכת ליותר ויותר אלפינית. שם עיירות סקי מפורסמות, פסגות מפורסמות וקרחוני ענק (מפורסמים).

ממערב לאגמים נוצר משולש בין רכס האלפים מדרום ועמק הררי מתון מצפון לו. עמק ירוק זה (שפה ושם יש בו גם פסגות הרים גבוהות) ידוע כמקום מרעה של בקר. עמק סימנטאל Simmental מוכר בשל זן הבקר המפורסם שנקרא על שמו. מעליו נמצא חבל הברנר אוברלנד Berner Oberland, הרמה של ברן הגבוהה, שם כמה אתרי סקי בקרבת עיירת הסקי המפורסמת גשטאד Gstaad. מערבה מהרמה מתחיל אגן הניקוז שיורד לכיוון אגם ז'נבה.

לרשימה של 8 מלונות לחופשת סקי מטריפה לרגלי היונגפראו, הקליקו כאן…

 

מפה של קנטון ברן

 

איך להגיע לקנטון ברן?

ברן היא המרכז התחבורתי החשוב והגדול במרחב של קנטון ברן. בירתה דה פקטו של שוויץ ודה יורה של הקנטון שנקרא על שמה, היא שער הכניסה לטיול בכל המרחבים הכפריים ועיירות וערי השדה של קנטון ברן. בברן נמל תעופה משני, אך נמצאת על נתיב תחבורה ראשי בלב מה שנקרא שפלת שוויץ.

העיר יושבת על נתיב אוטוסטראדה מספר 1, הנתיב העיקרי של שפלת שוויץ שמחבר את כל הערים החשובות של הקונפדרציה מז'נבה במערב ועד סיינט גאלן במזרח. לאורך האוטוסטראדה רצה גם מסילת הברזל המהירה שחוצה את כל שוויץ ממערב למזרח. מברן יורד קו מסילת ברזל דרומה אל עבר העיר תון, העיר השלישית בגודלה בקנטון אחרי ברן הבירה והעיר ביל שבצפון. קו מסילה זה ממשיך לאורך הגדה דרומית של התונרזה ודרך העיירה אינטרלאקן ממשיך לברינץ והלאה לכיוון מזרח שוויץ ללוצרן.

לכל המידע על השכרת רכב בשוויץ + טיפים מועילים והנחות משמעותיות, הקליקו כאן…

רכבל מטפס מעמק סימנטאל
רכבל מטפס מעמק סימנטאל

טיסות לקנטון ברן

נמל התעופה של ברן נמצא מדרום מזרח לברן, לא רחוק מהפרבר בלפ Belp. הנמל נחשב לנמל משני ולרוב אין אליו טיסות ישירות מישראל. למי שחייב להגיע ישירות לברן, ניתן לעלות על קווים עם טרנספר דרך איסטנבול או שדות תעופה נוספים בשוויץ ובאיטליה. מנמל התעופה יש לקחת אוטובוס לתחנת הרכבת של בלפ ומשם רכבת בינעירונית שעוצרת בתחנת הרכבת המרכזית של ברן.

כלל המסע משדה התעופה למרכז העיר לוקח חמישים דקות בערך. ניתן גם לקחת מונית בעלות של 50 יורו בערך לכל מקום במרכז העיר. נסיעה במונית היא פתרון נוח לקבוצה של שלושה או ארבעה אנשים. רובם של מי שמגיע לעיר יבוא משדות התעופה המרכזיים יותר בציריך, באזל או ז'נבה. כולם במרחק נסיעה של בין שעה וקצת לשעתיים בלבד ברכבת או ברכב.

לסוויס טראבל קארד (שימוש בתחבורה ציבורית בערי שוויץ), הקליקו כאן…

ההגעה למרכז ברן מנמל התעופה ציריך קלוטן היא גם קלה ונוחה. הנמל של ציריך הוא הגדול, העמוס והמרכזי בכל שוויץ ומשרת בעיקר טיסות סדירות. ציריך היא שער הכניסה הרשמי לשוויץ. למרות שישנן גם לא מעט טיסות (לואו-קוסט) נוחות מישראל לבאזל או ז'נבה.

מנמל התעופה של ציריך יש לקחת רכבת לתחנת הרכבת המרכזית של ציריך. משם ישנן רכבות ישירות למרכז ברן, זמן נסיעה כולל של בערך שעה וחצי. משדה התעופה של באזל-מילוז-פרייבורג שנמצא בשטח צרפת, ניתן לעשות את אותו המסע דרך התחנה המרכזית של באזל, בזמן נסיעה כולל של שעה וארבעים וחמש דקות. מז'נבה, מסלול נסיעה זהה שעובר דרך התחנה המרכזית של העיר, בזמן נסיעה של סביב השעתיים.

 

רכבות לקנטון ברן

תחנת הרכבת של בורגדורף באמנטאל
תחנת הרכבת של בורגדורף באמנטאל

תחנת הרכבת המרכזית של ברן ממוקמת ליד האוניברסיטה של ברן, ממערב לאלטשטאט או העיר הפנימית כפי שמכונה. התחנה נמצאת במרחק הליכה של שלוש דקות מברנפלאץ. נגישה על קו החשמלית שנוסע לכל אורך העיר העתיקה בנתיב הרחובות מארקטגאסה ומתעקלת בציטגלוגה לכיוון גשר קירכנפלדבריקה Kirchenfeldbrücke המרכזי. גשר שמחבר את העיר העתיקה עם כיכר הלבציאפלאץ Helvetiaplatz שמדרום לנהר.

מיקומה של ברן, ממש במרכזה של השפלה השוויצרית, היכן שרובן המוחלט של הערים החשובות, הופכה לצומת תחבורתי חשוב על הדרך שבין הערים במרחב דובר הצרפתי במערב (ז'נבה, לוזאן, פריבור ונושטאל) והערים החשובות במרחב הדובר גרמנית כגון ציריך, לוצרן, תון ובאזל. מכל עיר גדולה בשוויץ ניתן להגיע לברן בנסיעה של לא יותר משעתיים.   

לכל המידע על רכבות בשוויץ – הנחות וטיפים, הקליקו כאן…

 

רכב בקנטון ברן

נתיב התחבורה העיקרי שחוצה את דרום קנטון ברן היא אוטוסטראדה מספר 8 שרצה דרומה מברן הבירה לכיוון תון, אינטרלאקן, ברינץ והלאה לכיוון לוצרן ואגם ארבעת הקנטונים. ציר זה מתחבר עם הכביש המהיר שיורד דרומה במנהרת לוצ'נברג Lötschbergtunnel לכיוון חלקו הגבוה של עמק הרון בקרבת העיר בריג.

נתיב זה מתחבר עם מנהרת סימפלון שחוצה דרומה את הגבול עם איטליה וממשיכה למילאנו. המעבר ממערב איטליה למרכזה של שוויץ הוא אחד המעברים החשובים ביותר של המדינה האלפינית גם מבחינה מסחרית וגם מבחינה של תנועת התיירות. המנהרה מחברת את שני המדרונות של רכס האלפים הברניים שנמתחים ממזרח למערב. המדרונות הדרומיים הם בעמק הרון שמצדו השני של העמק. שם האתרים האייקונים של האלפים הפניניים. בראשם עיירת הסקי צרמט ופסגת המטרהורן.

לטיול יום מאינטרלאקן לפסגת היונגפראו, הקליקו כאן…

נתיב התחבורה העיקרי של המרחב המפותח יותר של צפון קנטון ברן, היא אוטוסטראדה מספר 1. אוטוסטראדה שחוצה את ברן מכיוון פריבור ממערב ומברן פונה לכיוון צפון מזרח לכיוון ציריך. האוטוסטראדה חוצצת את המרחב הכפרי הגדול של אמנטאל (עמק נהר האמה). הגבול הצפוני של הקנטון, בסביבת העיר ביל הוא גם נתיבה של אוטוסטראדה מספר 5. אוטוסטראדה שמחברת את ביל עם זולוטרון ממערב והגדה הצפונית של אגם נושטאל.

לכל המידע על השכרת רכב בשוויץ, הקליקו כאן…

הרכבת לברינצר רותהורן
הרכבת לברינצר רותהורן

 

מתי כדאי לבוא לקנטון ברן?

קנטון ברן הגדול הוא בית לכמה מקטעים בעלי אופי תיירותי שונה זה מזה. מקטעים שכל אחד מהם אטרקטיבי עד מאוד. הבירה ברן היא אמנם העיר החמישית בגודלה בשוויץ אך כבירה דה פקטו של הקונפדרציה, מהווה פונקציה תיירותית חשובה מאוד.

שני האגמים – אגם תון ואגם ברינץ, הם מקום פופולארי לנופש קיצי פעיל. כולל מסלולי הייקינג, שייט ודייג, מסלולי אופניים וטיול בערים והעיירות שבגדות. ממש מעל האגמים, מתחיל להתרומם הרכס של האלפים הברניים, אחד מיעדי הסקי הפופולאריים ביותר בשוויץ. עמק נהר האמה – אמנטאל, הוא יעד קיצי אהוד גם כן לטיולי טבע ואופניים.

עקב הגיוון הנרחב באתרי התיירות בקנטון ברן, כדאי להגיע אל האזור במשך כל השנה. עונת הסקי מביאה כמות עצומה של תיירים לעיירות הסקי הגבוהות. אתרים אלו על רכבליהם, פעילים גם בקיץ לתיירות הרים עם הנוף האלפיני הכי יפה בעולם. ברן היא עיר של כל השנה. ניתן להגיע אליה בכל עונה ותמיד יהיה ניתן לטייל בה ולראות פנים מעט שונות שלה.

נוף פנורמי של ברינץ
נוף פנורמי של ברינץ

 

תכנון מסלול טיול בקנטון ברן

שער הכניסה לקנטון ברן היא כמובן הבירה דה יורה של הקנטון ובירתה דה פקטו של שוויץ כולה. ברן היא יעד תיירותי פופולארי שעיקר תנועת התיירות אליה מגיע דווקא ברכבת ולא דרך נמל התעופה הקטן של העיר. מברן ניתן לצאת לכיוון כל אחד מיעדי התיירות השונים בקנטון. מאגם ביל בצפון, עמק  אמנטאל, האגמים תון וברינץ וכמובן המרחבים של אוברברן – האלפים הברניים והעמקים ההרריים שיורדים מהם.

לתכנון מסלול טיול בקנטון ברן וייעוץ מקצועי, הקליקו כאן…

הטיול העירוני בברן מתרכז כמובן בחלקה העתיק והלא גדול של הבירה השוויצרית. הטיול דרומה בקיץ יכלול את העיר הגדולה תון ואת הגדות של הטונרזה והברינצרזה כולל אינטרלאקן. מתון ואינטרלאקן הגישה אל רכבות ההרים המיתולוגיות שמטפסות גבוה אל האתרים במעלה ההרים. מעל אינטרלאקן מסלולי הרים מרהיבים ביופיים שמציעים נוף הרים מרהיב וקריר בקיץ וחווית סקי מטריפה בחורף. שיא המסע ברכבות ההרים היא התחנה בפסגת היונגפראו. תחנת הרכבת הגבוהה ביותר באירופה.

לסיור מודרך בגלשייר אקספרס המפורסם, הקליקו כאן…

היונגפראו
היונגפראו

 

לינה ומלונאות בקנטון ברן

אפשרויות הלינה בקנטון ברן הן מגוונות כמו אופיים של האתרים השונים במרחב. בברן שפע של בתי מלון עירוניים בדרגות שונות, משלושה כוכבים ועד מלונות פאר. זאת כיאה למעמדה הממלכתי של הבירה השוויצרית. כלל המלונות בברן (כמו גם בכל הקנטון) הם ברמה גבוהה מאוד. לכן אין צורך במחקר מעמיק בנוגע לטיב המלון. מלבד ברן, ישנם בתי מלון עירוניים ברוחם ואופיים גם בביל ובתון, שתי הערים הנוספות (והלא גדולות) של הקנטון. ישנם גם לא מעט צימרים מעולים בכפרים ובעיירות של אמנטאל והכפרים שמסביב לאגמי ברינץ ותון.

למציאת מקום לינה בברן, הקילקו כאן…

לרשימה של 6 מלונות מעולים בברן, הקליקו כאן…

אתרי הסקי של האלפים הברניים כגרינדלוולד, מירן, אדלבודן והרזורטים של גשטאט מציעים מלונאות סקי משובחת בעונת החורף (סביב אמצע דצמבר ועד אמצע אפריל) וחוויה אלפינית קרירה ומשכרת חושים (עם מחסור בולט של חמצן באוויר) במשך עונת הקיץ. אתרים אלו הם אטרקציה מרהיבה בדומה לאתרים בעמק נהר הרון או בגראובינדן.

לעיירות שהכי כדאי ללון בהן באוברלנד של ברן, הקליקו כאן…

שדרת המלונות באינטרלאקן
שדרת המלונות באינטרלאקן

 

ברן – הבירה התוססת של שוויץ

ברן, בירתה דה פקטו של שוויץ, היא אחת הערים האטרקטיביות במדינה האלפינית. העיר הקטנה יושבת על גבעות שנחרצות מעיקולו של נהר הארה. נהר שחצב את המסלע ויצר מעין ערוץ עמוק ופוטוגני להפליא ממש מתחת לקו הבתים של העיר העתיקה. האלטשטאט של ברן הוא אחד המקטעים העירוניים היפים ביותר בשוויץ.

למרות גודלה המצומצם של העיר, המרכז העתיק הוא גדול ותוסס באופן מפתיע. ניתן כמעט ללכת לאיבוד ברחובותיה העתיקים של העיר, שם שפע כמעט בלתי נתפס של חנויות, מסעדות, בתי כולבו ואתרים מרהיבים ביופיים. ברן מצטיינת בשורה מרשימה של מזרקות ציבוריות לאורך הרחובות החשובים של המרכז. המזרקות עם הפסלים הצבעוניים הפכו לסימן ההיכר של העיר היפה.

ברן היא עיר בירתה של המדינה שוויץ ברמה הכמעט פורמלית. פורמלית ברן היא הבונדסטאט Bundesstadt – העיר הפדרלית של שוויץ. משמע מקום מושבן של הרשויות הפדרליות (האיחוד של 26 הקנטונים של שוויץ שכל אחד מהם מתפקד ברמת המיקרו כמדינה), בראשן הפרלמנט השוויצרי.

ברן היא גם בירתו של קנטון ברן. קנטון שהוא מדינת מיקרו עצמאית משל עצמה והקנטון השני הכי גדול בשוויץ מבחינת שטח ואוכלוסייה. ברן יושבת לא רחוק מהגבול הלא רשמי בין שוויץ הגרמנית ושוויץ הצרפתית (לא רחוק מקנטון פריבור), מהצד הגרמני של המפה. השפה בקנטון היא ניב גרמני שמכונה ברנדוייטש Bärndütsch. רוב אוכלוסייתה היא פרוטסטנטית אך גם יש לא מעט קתולים (בערך שליש מתושביה).

לכל המידע על טיול בברן, בירתה דה פקטו של שוויץ, הקליקו כאן…

האונטרטורבריקה בברן
האונטרטורבריקה בברן

 

כל האתרים והאטרקציות מצפון לברן

ביל Biel

העיר ביל (שמה הרשמי הוא ביל-ביינה Bienne) היא העיר השנייה בגודלה בקנטון ברן אך פיזית ומנטאלית היא שייכת לקנטונים הצפון מערביים של שוויץ דוברי הצרפתית. היא נמצאת על קו הגבול של קנטון ברן עם קנטוני נושטאל ופריבור הצרפתיים ועם רכס הרי היורה שמצפון לה, מרחב דובר צרפתי חשוב נוסף.

העיר עצמה היא עיר דו-לשונית, בדומה למורטן ופריבור שבקרבתה. בביל מתגוררים כחמישים אלף תושבים ובעיירות שבפרבריה עוד רבבות נוספים. למרות גודלה הפיזי וחשיבותה התעשייתית הרבה, המרכז העתיק של ביל הוא קטנטן ושומר עם אווירה של כפר עתיק. העיר יושבת בקצה המזרחי של האגם שנקרא על שמה.

מצפון חוצה את העיר נהר הסוזה Suze או השיס Schüss בגרמנית שיורד מרכס הרי היורה דרומה ונשפך לנהר. העיר עצמה יושבת מצפון לנתיב יציאתו של נהר הארה שנשפך לאגם ביל בגדתו הדרומית ויוצא מקצהו המזרחי של האגם. משם הוא ממשיך הלאה לכיוון הריין.

 

טיול בביל

ביל במבט פנורמי
ביל במבט פנורמי

המרכז העתיק של ביל נמתח על הגבעות בתחילת ההתרוממות של רכס הרי היורה. מרכזה של העיר העתיקה היא כנסיית העיר Stadtkirche. כנסייה שחולשת על הכיכר המרכזית של העיר – הרינג Ring.

הכיכר היא אחת היפות בצפון מערב שוויץ, מוקפת כולה בבתים עתיקים בראשם מגדל השעון המרשים של הכנסייה. ממש בצמוד אליה המבנה הלא רגיל של גילדת היערנים Waldleute Zunft. לבניין הגילדה מגדל צהוב עם כיפת בצל ירוקה יוצא דופן. ממול המגדלים נמצאת המזרקה הצבעונית היפה Venner-Brunnen.

הרחוב המרכזי של העיר העתיקה הוא אוברגאסה Obergasse היפה. הוא מחבר את הרינג עם כיכר נאה שבמרכזה ה-Engelbrunnen הצבעונית. על הכיכר חולש הבניין המרשים של ה-Alte Krone, לו מגדל פינתי צהבהב מרשים כמו של מבנה גילדת היערנים רק עם צריח מחודד. מצד שני של הרינג נמצאת הכיכר של בית העירייה. במרכזה של הכיכר מזרקת הצדק המפורסמת Gerechtigkeitsbrunnen. מזרקה שמציגה את אלת הצדק שעיניה קשורות והיא אוחזת חרב זקורה.

מדרום לעיר העתיקה נמתחת העיר החדשה והתוססת. הרחוב המרכזי של העיר החדשה הוא הנידאוגסה Nidaugasse, בו שפע של אפשרויות של שופינג. הנידאוגסה יורד דרומה מהגבעות של העיר העתיקה ומתחבר עם כיכר המארקטגאסה Marktgasse הארוך, רחוב השופינג היוקרתי של העיר. המארקטגאסה הוא רחוב/כיכר מרכזי ושוקק חיים שמהווה את לב העיר החדשה.

אגם ביל
אגם ביל

אגם ביל Bielersee

הבילרזה או הלאק דה ביינה Lac de Bienne הוא הגבול בין שוויץ דוברת הצרפתית לשוויץ דוברת הגרמנית. אורכו של האגם הוא 15 קילומטרים ורוחבו ארבעה קילומטרים בלבד. האגם הקטן הוא המשכו של אגם נושטאל הגדול יותר ממערב. שני אגמים אלו, יחדיו עם אגם מורטן מכונים מרחב שלושת האגמים של הרי היורה. מדרום לאגם עמק נהר הארה הרחב ומצפון לו ההתרוממות של רכס היורה. מקום הישוב העיקרי שלגדת האגם היא כמובן העיר ביל. מלבדה ישנם עוד כמה כפרים יפים לגדותיו.

האתר המרכזי באגם הוא אי פיטר הקדוש Île St-Pierre או St. Petersinsel בגרמנית. האי הארוך והמלאכותי נמתח לכל אורך חציו המערבי של האגם. האי מתנתק מקו החוף בתעלה קצרצרה ליד הכפר ארלך Erlach או קרלייה Cerlier בצרפתית. הכפר טוואן Twann או טישרץ Tüscherz בגרמנית, הוא כפר קטן של רחוב אחד מקסים – רחוב הכפר או הדורפגאסה Dorfgasse. סביב הרחוב שורות של בתים עתיקים חלקם עם חזיתות שנותרו עוד מימי-הביניים.

הנוף המישורי יחסית של אמנטאל
הנוף המישורי יחסית של אמנטאל

אמנטאל Emmental

העמק הרחב של נהר האמה הוא אולי המרחב הכפרי המישורי (יחסית כמובן) והכפרי ביותר בשוויץ. העמק הגדול נמתח מזרחית מברן בירת הקנטון לאורך אגן הניקוז העצום של חלקו המישורי של נהר האמה. נהר שנשפך בצפון לנהר הארה מעט מזרחית מזולותורן. העיר הגדולה בעמק היא העיר הקטנה בורגדורף Burgdorf שיותר משהיא עיר או עיירה היא פשוט כפר גדול (כמשתמע משמה כמובן).

בורגדורף נמצאת במרחק נסיעה של רבע שעה צפון-מזרחית מברן. העיר הקטנה היא שער הכניסה אל העמק עצמו והמקום הכמעט יחידי בכל העמק שיש בו תחושה אורבאנית כלשהי. הרובע העתיק של הכפר של אז ממוקם על גבעה מעל הגדה מערבית של נהר האמה. בראש הגבעה עומדת הטירה של בורגדורף Schloss Burgdorf שחלקים ממנה עוד נשתמרו מהמאה השביעית. שטירה פועל מוזיאון קטן לתולדות העיר.

לטיול יום מציריך (איסוף גם מלוצרן) לברן ולמפעל ייצור גבינות אמנטאל בעמק, הקליקו כאן…

שאר העמק שנמתח במעלה נהר האמה הוא כפרי במהותו ומסורתי מאוד. סביב הכפרים כרי דשא ירוקים ושפע של בקר. המרחב הירוק אהוד מאוד על מטיילים ומלא בשבילי הליכה מקסימים. מומלץ לצאת לטיול במעלה הזרימה של נהר האמה מבורגדורף לכיוון לנגאו אם אמנטאל Langnau im Emmental. ניתן לנסוע כמובן ברכב ויש גם קו מסילה כפרי שמטפס גבוה אל הכפרים במעלה הזרם.

טירת בורגדורף באמנטאל
טירת בורגדורף באמנטאל

 

כל האתרים והאטרקציות בקרבת הטונרזה והבינצרזה

תון Thun

העיר הקטנה תון ממשיכה את שרשרת הערים השוויצריות החשובות שיושבות על גדתו המערבית של אגם (שגם קרוי על שמם) עם יציאתו של נהר חשוב. מציריך, דרך לוצרן ועד ז'נבה במזרח, המיקום האסטרטגי על יציאת הנהר מהאגם הפך לכמעט פיצ'ר שוויצרי. העיר בראשיתה הייתה אסופה של בתים שהקיפו את הטירה שבנה ברתולד החמישי מבית צרינגן בשנת 1191, במקביל להקמת העיר ברן.

תחנת הרכבת המרכזית של תון ממוקמת מדרום לגלעין העיר העתיק. הגלעין העתיק מורכב מאי קטן על פיצול הנהר ורצועה צרה של הגדה הימנית. שם רחובות העיר העתיקה ומעל הרצועה הגבעה עליה טירת העיר.

 

טיול בתון

נהר הארה בתון
נהר הארה בתון

הטירה העתיקה Schloss Thun שהיא למעשה גלעין העיר, עודנה חולשת על מרכז העיר העתיק של תון. טירת תון נמצאת על גבעה מעל הרחוב המרכזי של חלקה העתיק של תון רחוב אוברה האופטגאסה Obere Hauptgasse המופלא. רחוב שמתאפיין בשני מפלסים ובמדרגות שיורדות ממפלס הרחוב העליון למפלס הרחוב התחתון.

הטירה עודנה האתר המרכזי של העיר הקטנה. ישנם שבילים ומדרגות המטפסים אליה ואל הגנים שסביבה מהאוברה האופטגאסה. הטירה המוגבהת מציעה כמובן נוף פשוט מהמם של גגות העיר העתיקה, של הנהר וכמובן של רכס האלפים שנמצא ממש במרחק נגיעה מדרום.

בתוככי הטירה הוקם המוזיאון לתולדות העיר. בו אוסף מרשים של חפצים הקשורים להיסטוריה של העיר. מזרחה מהטירה, גם על הגבעה, נמצאת כנסיית העיר Stadtkirche היפה.

בקצה האוברה האופטגאסה נמצאת הכיכר המרכזית של העיר העתיקה, כיכר הראתהאוס Rathausplatz המרהיבה. הכיכר מוקפת בבתים לבנים בני שלוש קומות עם חלונות עץ ענקיים וצריחים. רצפת הכיכר מרוצפת בלבנים ומעל הכיכר בולטים הצריחים של מגדלי הטירה. מן הצד השני של בית העירייה נמתחת הטיילת של בית העירייה Rathausquai שרצה לאורך הגדה הימנית של הנהר ממול לאי.

הטיילת מגיעה למולפלאץ Mühleplatz המופלאה שלגדת הנהר. בכל פעם שמעט מבצבצת השמש, הכיכר המלאכותית מתמלאת בכיסאות ושולחנות של בתי-הקפה והמסעדות שסביבה. בחלקה המזרחי של הכיכר עומד הגשר המרכזי Mühlebrüggli שמתחבר אל האי. בסמוך ישנו גשר הולכי הרגל העתיק – האונטרה שלוסה בריקה Untere Schleuse Brücke שתפקודו ההיסטורי מקביל לגשרי הולכי הרגל המקוריים של לוצרן וברן.

הגשרים מגיעים לכיכר המרכזית של האי הוויזנהאוספלאץ Waisenhausplatz, שגם היא כיכר מרוצפת שאהודה במיוחד על תיירים. האי הקטן הוא המשכה של מרכז העיר העתיק של תון, הוא מורכב משתי שורות בתים ורחוב אחד מרכזי – בליץ' Bälliz. הרחוב מלא חנויות ומסעדות וגם הוא חלק ממסלול התיירים בעיר. בקצה המזרחי של האי נמצא הגשר המקורה אוברה שלוסה Obere Schleuse הפוטוגני. גשר שמווסת את תנועת המים שנכנסת לתעלה הצפונית של האי.

רחובות תון
רחובות תון

אתרי האמנות בחלקה המזרחי של תון

לחובבי האמנות, מומלץ לבקר בשני אתרים אטרקטיביים עבור אוהבי הז'אנר. מוזיאון האמנות של תון Kunstmuseum Thun שוכן בתונרהוף Thunerhof מבנה ניאו קלאסי מרשים שנמצא על הגדה הצפונית של העיר ממול קצהו המזרחי של האי.

במוזיאון אוסף קבוע ממיטב אמני האזור וכמה אמנים צרפתיים. חלק רחב מהמוזיאון מוקדש לתערוכות מתחלפות. אתר אמנות אטרקטיבי נוסף בעיר הוא פנורמת ווכר Wocher Panorama. ציור פנורמי מרהיב משנת 1815 שמתעד את נוף העיר בעונת הקיץ. ציור פנורמי זה נחשב לעתיק ביותר שמוצג כיום מהז'אנר שהיה פופולארי במאה ה-19 בערי שוויץ, גרמניה והולנד.

הציור נמצא בבניין עגול בליבו של פארק שדאו Schadau Park המהמם, פארק ירוק שנמצא על גדת האגם עם יציאת נהר הארה. לא רחוק מבניין הציור הפנוראמי, בלב הפארק, נמצא בית אחוזה מהמאה ה-19, בניין מרהיב ביופיו שכיום משמש כמלון.

שפיץ על אגם תון
שפיץ על אגם תון

אגם תון Thunersee

התונרזה הוא אחד האגמים היפים היותר בשוויץ. האגם הוא חלק מאגן הניקוז של נהר הארה Aare, הנהר הראשי שזורם בקנטון ברן. הארה ממשיך הלאה מהאגם לברן עצמה. הנהר מנקז את המדרונות הצפוניים של רכס האלפים הברניים. הוא מורכב ממאות נחלים הרריים שזורמים אל נתיבו.

לאורך נתיב הנהר נמצא גם אגם ברינץ הסמוך שמעט במעלה הזרם. רכס האלפים הברניים נמתח דרומית מהאגם במרחק של עשרה קילומטרים בערך, אבל ישנם כמה רכסים שנמתחים מהרכס העיקרי צפונה ונמצאים ממש על גדתו הדרומית של האגם. המפורסם בהם הוא הר ניזן המרהיב שגובהו 2300 מטרים מעל פני הים.

רכסים הררים נמתחים גם לאורך הגדה הצפונית. פסגת נידרהורן שגובהה כמעט 2000 מטרים, ממש צמודה לאגם, במרחק אווירי של פחות מקילומטר. שתי הפסגות הסמוכות נגישות כמובן ברכבות הרים ורכבלים ומציעות תצפיות נוף משגעות.

להפלגה פסטוראלית על התונרזה והברינצרזה, הקליקו כאן…

אורכו של האגם ממזרח למערב הוא כמעט 18 קילומטרים ורוחבו בערך ארבעה קילומטרים. בדומה לשאר האגמים שמקיפים את רכסי האלפים מצפון או מדרום, האגם נוצר מגלישת קרחון ועל כן צורתו המאורכת. גדותיו של האגם מפותחות מאוד מבחינה תיירותית וישנם בהן שפע של אפשרויות נופש, ספורט ימי ואתגרי ועוד.

העיר תון היא הכרך הגדול בחלקו הדרומי של קנטון ברן, היא חולשת על הקצה המערבי של האגם עם יציאתו של נהר הארה לכיוון הבירה ברן. מבחינת תחבורתית הגדה הדרומית מפותחת מאוד, בה עוברת אוטוסטראדה מספר 8 שמחברת את ברן עם לוצרן. במקביל לאוטוסטראדה רצה כמובן מסילת ברזל מרכזית לאורך הנתיב התחבורתי שמלוצרן ממשיך צפונה לציריך. בין הכפרים והעיירות של האגם ישנם קווי מעבורת מקומיים שגם הם אהודים על תיירים. אלו ממשיכים גם לאינטרלאקן והלאה לאגם ברינץ.

טירת אוברהופן
טירת אוברהופן

אוברהופן Oberhofen

הטירה של אוברהאפן Schloss Oberhofen היא אחד האתרים האטרקטיביים בגדה הצפונית של האגם. טירת אוברהופן היא יעד חביב למדי עבור מי שמטייל בתון עצמה, נמצאת במרחק נסיעה של רבע שעה בלבד ממרכז העיר. הטירה עצמה נבנתה במאה ה-12 וכיום בחלקה היא בית לאגף של המוזיאון לתולדות ברן. טירת אוברהאפן שנמצאת ממש על קו המים של האגם, הפכה לאתר תיירותי אהוד מאוד בשל המראה הפוטוגני שלה והנוף הפשוט מרהיב של האגם ושל הרכסים מדרום שנשקפים ממנה.

 

פסגת הנידרהורן Niederhorn

הטיפוס ברכבת הרים לפסגת הנידרהורן היא אולי האטרקציה העיקרית בטיול לאורך הגדה הצפונית של התונרזה. חלקה התחתון של קו הרכבת נמצא מעט דרומה מהכפר ביטנבוכט Beatenbucht. כפר ששוכן על גדת האגם, במרחק נסיעה של חצי שעה מאוברהופן.

רכבת הרים מחברת את התחנה לגדת האגם אל התחנה בכפר ביטנברג Beatenberg. מביטנברג יציאה ברכבל עד פסגת ההר בגובה של כמעט 2000 מטרים. בשל הקרבה של הפסגה אל התונרזה שממש לירכתיה, מהפסגה נשקף נוף עוצר נשימה של האגם ושל רכסי האלפים הברניים שמדרום לו. על הפסגה מרפסת תצפית גדולה, מסעדה ובית-קפה.

התחנה העילית של הרכבל היא מקום בילוי אהוד מאוד על תיירים בקיץ בשל הנוף ובסיס יציאה מעולה לטיולים בפסגה הירוקה של ההר. המבנה הגיאולוגי של ההר בנוי ממדרונות מדורגים דרומה לנהר ומצוקים לכיוון צפון. התחנה של הרכבל נמצאת ממש על הפסגה אך מציעה מסלולים נוחים מאוד להליכה ממש על התהומות שמצפון. בחורף האתר משלב כמובן גם סקי, בעיקר במדרונות שפונים דרומה יחדיו עם אווירת שלג משפחתית.

הרכבל לפסגת הנידרהורן
הרכבל לפסגת הנידרהורן

שפיץ Spiez

העיירה שפיץ היא הגדולה מבין מקומות הישוב לאורך הגדה הדרומית של האגם. היא נמצאת על הדרך בין תון לאינטרלאקן במרחק נסיעה של רבע שעה עד עשרים דקות לכל אחת מהן. בדומה לאוברהופן, גם שפיץ מוכרת בעיקר בשל הטירה הימי-ביניימית המרהיבה שבתחומה.

הטירה של שפיץ Schloss Spiez יושבת על לשון יבשה קטנה בסמוך למרינה ומעגן המעבורת של העיירה. סביב הטירה גנים מטופחים והטירה עצמה היא יעד ביקור אהוד מאוד על תיירים. המגדל המרכזי של הטירה נבנה במאה העשירית והוא מבין המבנים העתיקים ביותר ששרדו בקנטון ברן. סביב המגדל העתיק נבנו שאר חלקי הטירה במאות השנים שאחרי. כולל הכנסייה המרשימה שסוגרת על הטירה ממזרח – השלוסקירכה Schlosskirche.

 

פסגת הניזן Niesen

פסגת הניזן היא המקבילה של הנידרהורן מדרום. גם האתר בפסגה של ניזן הפך ליעד תיירותי אהוד מאוד ומציע את כל האיכויות של הציוויליזציה במעלה הנישא של הפסגות. בניזן ישנה גם כן מרפסת תצפית עם נוף מהמם, מסעדה, לודג' ובסיס נוח מאוד למסלולי טיול קצרים במעלה הפסגה שגובה יותר מ-2300 מטרים. הגישה אל ההר היא ברכבת הרים מגניבה לחלוטין שיוצאת מהכפר מולנן Mülenen, במרחק עשר דקות נסיעה דרומה משפיץ.

הר הניזן מעל אגם תון
הר הניזן מעל אגם תון

אינטרלאקן Interlaken

העיירה אינטרלאקן הפכה ליעד תיירותי חשוב הרבה מעבר לגודלה הפיזי. מיקומה האסטרטגי של העיירה על נהר הארה, במעברו בין הברינצרזה והתונרזה, הפך אותה לשער המחבר בין האגמים ואתרי הסקי ושאר האטרקציות באלפים הברניים שמדרום לה, בראשם קרחון היוגנפראו האטרקטיבי. אינטרלאקן ממוקמת במרחק נסיעה של חצי שעה מתון, העיר הגדולה במרחב ועשרים דקות בלבד מהעיירה ברינץ ממזרח.

ל-8 מלונות מעולים לסקי לרגלי היונגפראו, הקליקו כאן…

ניתן להגיע לעיירה גם בהפלגה על קווי המעבורת שרצים בין שני האגמים וברכבת. בעיירה שתי תחנות – אינטרלאקן מזרח שסמוכה למנזר ולטירה ואינטרלאקן מערב שסמוכה למרכז העתיק של העיירה. מאינטרלאקן יוצאים קווי המסילה של רכבות ההרים המטפסים לאטרקציות הסקי והרכסים שמעל העיירה מדרום. במשך רובה של השנה העיירה מלאה בתיירים שעוברים בה בדרכם לאתרים שמעל. החשובה בהן היא המסילה המשופעת שעולה בסופה לתחנה המיתולוגית של היונגפראו Jungfrau, תחנת הרכבת הגבוהה באירופה. בנוסף לקו המסילה המשופעת שעולה לאתר הסקי המעולה של ונגן Wengen.

להפלגה באתרי הטבע המופלאים של מזרח אגם תון (יוצא מאינטרלאקן), הקליקו כאן…

העיירה נקראת על שמו של המנזר Kloster Interlaken או ה-Augustinerchorherrenstift שנמצא ליד הטירה של העיירה ממזרח למרכזה העתיק. מרכזה של העיירה היא המארקטפלאץ Marktplatz היפה. מסביבה רחובות קטנים וציוריים שמלאים במשך רוב השנה בתיירים ומקומיים. ממערב למרכז העתיק מבצבץ איון קטן על נהר הארה, שמוקף גשרים יפים. האיון והגשרים מציעים נקודות תצפית מרהיבות על בתי העיירה וההרים שסביבה.

למציאת מקום לינה במלונות האלפינים של אינטרלאקן, הקליקו כאן…

הרכבת לרמת שיניגה
הרכבת לרמת שיניגה

רמת שיניגה Schynige Platte

הרמה הנישאת נמצאת על מורדותיו המערביים של הר לוצ'רהורן Loucherhorn כשני קילומטרים דרומית מאינטרלאקן. רק בגובה של 1500 מטרים מעליה. הרמה עצמה היא בגובה של 2000 מטרים מעל פני הים. היא נגישה ברכבת ההרים שיוצאת מהכפר ווילדרסמיל Wilderswil שמדרום לאינטרלאקן.

הרמה היא אזור טבע נעים לטיולי קיץ. יש בה גן בוטאני אלפיני ומסלולי הייקינג ואופניים מעולים. מהרמה נוף מרהיב של האגמים שמתחתיה כמו גם של הרכס שממול בו הרצף של שלוש הפסגות הצפוניות של האלפים הברניים – פסגות היונגפראו, השלישית בגובהה ברכס האלפים כולו, שנישאת לגובה של 4150 מטרים מעל פני הים, פסגת מנך Mönch שגובהה 4100 והפסגה הסמוכה והסופר פוטוגנית איגר Eiger שנושקת ל-4000.

לטיול יום מציריך לאינטרלאקן וגרינדלוולד, הקליקו כאן…

 

אגם ברינץ Brienzersee

אגם ברינץ או הבריצרזה הוא המזרחי והקטן יותר משני האגמים של נתיב נהר הארה בדרכו אל ברן והלאה לאגם ביל שמצפון. האגם גבוה בשישה מטרים מאגם תון הסמוך. הפרש שמפוצה על ידי המקטע של נהר הארה שמחבר את שני האגמים באינטרלאקן. אורכו של האגם ממזרח למערב הוא 14 קילומטרים ורוחבו מצפון לדרום אינו עולה על שלושה קילומטרים.

האגם מוקף רכסים גבוהים. מדרום רכס פאולהורן Faulhorn שגובהו 2600 מטרים. מצפון לאגם מתנשאים הר אוגסטמאטהורן Augstmatthorn ורכס הארדרגראט Hardergrat שפסגתם מעל 2000 מטרים. האגם השלו הוא יעד פופולארי לטיול כפרי, דייג ושייט במימיו הצלולים והקרים, הייקינג במסלולים סביבו ונופש קריר בכפרים שלגדותיו.

להפלגה מברינץ לאורך הברינצרזה, הקליקו כאן…

הנוף של אגם ברינץ מהברינצר רותהורן
הנוף של אגם ברינץ מהברינצר רותהורן

ברינץ Brienz

העיירה ברינץ נמצאת על גדתו הצפונית במזרחו של האגם שנקרא על שמה. העיירה הקטנה היא הד למהותו הכפרי של האגם עליו היא יושבת, שהוא הרבה פחות מאוכלס ומפותח מאחיו הגדול אגם תון שנמצא ממערב לו. ברינץ היא עיירה קטנה ונאה ובתי לשלושת אלפים תושבים בלבד. מעל העיירה מתנשא ההר ברינצר רותהורן Brienzer Rothorn בגובה 2250 מטרים מעל גובה פני הים. הפסגה מתחברת לברינץ ברכבת הרים כמעט מיתולוגית ומהפסגה נוף מרהיב של האגם שמלמטה ורכס האלפים הברניים שממול.

לטיול קיאקים על אגם ברינץ, הקליקו כאן…

המוזיאון הפתוח השוויצרי Freilichtmuseum der Schweiz בבאלנברג Ballenberg

המוזיאון הפתוח בבאלנברג הוא אחד מהאתרים הארכיאולוגיים המשניים המרשימים בכל שוויץ. באתר ריכזו יותר ממאה בתים ומבנים שוויצרים עתיקים ממגוון רחב של תקופות, תוך מחשבה של שימור והצלה. המבנים ששונעו לאתר היו מיועדים להריסה בשל פיתוח, אולם הוחלט לשמרם תוך העתקתם למקום המוזיאון.

כיום בין הבתים שבאתר גנים מטופחים, עצים ואפילו חיות משק כחלק משימור הנוף השוויצרי. האתר המרהיב נמצא בשטח מיוער בין הכפר ברינצווילר Brienzwiler והכפר הופסטאטן Hofstetten. במרחק נסיעה של חמש דקות וקצת מהעיירה ברינץ.

נקיק הארה
נקיק הארה

נקיק הארה ומפלי הרייכנבאך Reichenbachfall ומוזיאון שרלוק הולמס במיירינגן Meiringen

מיירינגן נמצאת במרחק נסיעה של רבע שעה מברינץ. היא מוכרת בעיקר בשל שני אתרי הטבע המפורסמים שבקרבתה. הנקיק של נהר הארה Aareschlucht הוא מסלול טיול עוצר נשימה. האתר נמצא על המיקום בו נהר הארה מסיים את חלקו ההררי והופך לנהר שליו עד שנשפך לריין הרחק בצפון.

הנקיק נוצר מחציבת נהר הארה במסלע. מעל נתיב הנהר, על הנקיק, גשר תלוי חוויתי להפליא. סביבו מסלול טבע מדהים שעובר מעל המצוקים הצרים שסוגרים על זרמי הנהר.

מפלי הרייכנבאך הם האתר הטבעי השני בקרבת העיירה הקטנה. המפלים מפורסמים בעיקר מספרו של ארתור קונאן דוייל בו מוצא את מותו גיבור הספר – הבלש שרלוק הולמס, במהלך מאבק מול ד"ר מוריאטי יריבו המושבע. לכבודו של שרלוק הולמס נפתח בעיירה המוזיאון שמוקדש לדמות הכמעט מיתולוגית של הספרות האנגלית.

המפלים נגישים ברכבת הרים קצרה שמטפסת מהכפר וויליגן Willigen שמדרום למירינגן מעבר לגדת הנהר. בתחנה העליונה של הרכבת ניתן לראות את המפלים במלוא הדרם.

סקי במורן
סקי במורן

 

האלפים הברניים

במדרונות הצפוניים של רכס האלפים הברניים נמצאים כמה מאתרי הסקי היוקרתיים והמפורסמים ביותר בשוויץ ובכל רכס האלפים. עיירות סקי מיתולוגיות כגון גשטאד, מירן, קנדרסטג, אדלבודן, ונגן, גינדלוולד ועוד. עיירות שמושכות כל חורף כמות מטורפת של תיירים הבאים לחרוש את המדרונות.

בקיץ מגיעה כמות מטורפת של תיירים גם כן. אלו באים לטיול אלפיני עוצר נשימה וגישה כמעט בלתי אמצעית לפסגות הגבוהות ביותר של אירופה. הרכס של האלפים הברניים כולל כמה מהפסגות היפות ביותר ברכס האלפים, בראשן היוגנפראו. השוויצרים שהבינו את הרעיון, הנגישו את הפסגה של היונגפראו וניתן לטפס כמעט עד לפסגת ההר ברכבת הרים שמגיע לתחנה הגבוהה באירופה.

הגישה הנוחה לפסגת אירופה, מעבר להיותה הישג הנדסי מפואר, מנגישה את כל הטבע הפראי של הרכס לקהל הרחב ולא רק למטפסי הרים מקצוענים.

לכל המידע על טיול במורדות הצפוניים של האלפים הברניים, הקליקו כאן…

פסגת היונגפראו
פסגת היונגפראו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

גלו לי את הסודות של

שווייץ

אלפים כבר נרשמו ושדרגו את הטיול!

היי, אני טל, ועבדתי קשה על מנת ליצור עבורכם הדרכות ממוקדות ומעניינות, שישדרגו לכם את הטיול לשווייץ!

חינם לחלוטין ורק מידע מעניין!