Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility
חיפוש
סגור את תיבת החיפוש
קתדרלת סיינט גאלן

סנט גאלן – עלייה לרגל אל עיר המנזר הבנדיקטי

אולי גם יעניין אותך…

לפוסטים נוספים >>

סנט גאלן היא העיר הגדולה והמרכזית במרחב של צפון מזרח שוויץ. כיאה לכרך הגדול שהיא, סנט גאלן שופעת בהיסטוריה ואתרים מיוחדים שהופכים אותה לעיר אטרקטיבית עבור תיירים. חשיבותה של סנט גאלן הופכים אותה ליעד לטיול. בפרט כאשר מסביב יש עוד המון מקומות שחייבים להגיע אליהם. אתרים כגון ימת קוסטנץ (הבודנזה), העיר קוסטנץ, שאפהאוזן היפה ומפלי הריין הרוגשים.

קתדרלת סיינט גאלן
קתדרלת סנט גאלן
  • הטיול בסנט גאלן הוא טיול עירוני פרופר, במרחב עירוני תוסס, מלא בתים היסטוריים מימי הביניים. בעיר גם אתרים נוצריים בעלי חשיבות נדירה, שהיו שייכים בעברם לאחד מהמרכזים העיקריים של מסדר הבנדיקטים
  • סמוך למנזר הבנדיקטי פרושה העיר העתיקה של סנט גאלן. מציעה לתייר בליל של מודרניות, היסטוריה ואווירה ימי ביניימית
  • העיר שבעברה הייתה אימפריה של טקסטיל (עד ימינו ידועה בשל איכות הטקסטיל שמופקת בה), היא פנים אחרות ומזמינות של שוויץ

 

כמה ימים בסנט גאלן?

לטיול עירוני בסנט גאלן כדאי להקדיש חצי יום טיול עד יום טיול שלם.

 

מה חייבים לראות ולעשות בסנט גאלן?

  • שופינג במרקטפלאץ
  • הוט קוטור במוזיאון האופנה
  • חוויה רוחנית בספריית המנזר שבקתדרלה
  • להעמיק בהיסטוריה ולחזות באמנות במתחם המוזיאונים

 

למדריך השלם לטיול בצפון מזרח שוויץ – הבודנזה, קונסטנץ (גרמניה), שאפהאוזן ומפלי הריין, הקליקו כאן…

למציאת מקום לינה בסנט גאלן, הקליקו כאן…

 

מהי סנט גאלן?

סנט גאלן Saint Gallen (או Sanggale בהגה השוויצרי המקומי) היא העיר השוויצרית הגדולה במרחב של הבודנזה. היא אינה יושבת לגדת האגם הגדול אלא מרוחקת כחמישה קילומטרים מגדתו הדרומית, בעמק ירוק ומלא נחלים.

העיר התפתחה סביב המנזר של סנט גאלן שנבנה במאה השמינית לספירה. הוא היה אחד מחשובי המנזרים של מסדר הבנדיקטים והחשוב ביותר מחוץ לגבולותיה של איטליה. עם הקמתו הוא הפך לאתר חשוב לצליינים שעלו אליו לרגל. עם בוא הצליינים היה צורך להקים עיירה תומכת עם פונדקים, מקומות לממכר מזון ועוד. ככה התפתחה לה העיר לרגלי המנזר. המנזר נשרף בשנת 937 ורק הספרייה הגדולה שלו שרדה.

לסיור אודיו (דרך אפליקציה בסמאטרפון) בכל אתריה של סנט גאלן, הקליקו כאן…

הספרייה פעילה עד ימינו והיא אחד האוצרות התרבותיים והאינטלקטואליים המוקדמים ביותר שיש בשוויץ. עד תחילת המאה ה-15 הייתה העיר הקטנה עיר כנסייה ורק אז קיבלה סנט גאלן את עצמאותה והפכה לעיר חשובה במרחב. הקנטון של סנט גאלן, המרחב שמסביב לעיר מחלקה המזרחי של הגדה הדרומית של הבודנזה ועד הוואלנזה בדרום, הוקם רק בשנת 1803.

הקנטון הצטרף לקונפדרציה השוויצרית יחדיו עם שאר קנטוני הספר השוויצרים כגון קנטון וו Vaud במערב דובר הצרפתית והקנטונים האלפיניים שמדרום – טיצ'ינו וגראובינדן.

קו הרקיע של העיר מראש מגדל הקתדרלה של סיינט גאלן
קו הרקיע של העיר מראש מגדל הקתדרלה של סנט גאלן

 

איך להגיע לסנט גאלן?

נמל התעופה בקולטן שליד ציריך, ממוקם במרחק נסיעה של בין חמישים דקות לשעה מסנט גאלן. ישנן רכבות ישירות מנמל התעופה של ציריך לתחנה המרכזית של סנט גאלן – סנט גאלן מארקטפלאץ St. Gallen Marktplatz ותחנת St. Gallen Spisertor.

עבור מי שמגיע ברכב, האוטוסטראדה מספר 1 שחוצה את שוויץ ממזרח למערב, מתחילה בסנט מגרטן Saint Margrethen סמוך לגבול האוסטרי בקרבת הבודנזה. האוטוסטראדה רצה דרך סנט גאלן וממשיכה לכיוון וינטרטור וציריך. היא חוצה את שוויץ כולה עד ז'נבה. נתיב הכביש חופף גם לנתיב המסילה שמחברת את ציריך עם סנט גאלן.

לכל המידע על השכרת רכב בשוויץ + טיפים מועילים והנחות משמעותיות, הקליקו כאן…

 

מפה של סנט גאלן

 

מתי לבוא לסנט גאלן?

ניתן לבקר בסנט גאלן במשך כל השנה, כאשר לכל עונה יש את היתרונות והחסרונות שלה. מבחינת חסרונות, בקיץ פשוט אין כאלו, מלבד אולי קצת עומס של תיירים. הקיץ בעיר הוא פשוט מושלם, גם מבחינת מזג האוויר, גם מבחינת השמש שצובעת את ההרים סביב בירוק על רקע של שמיים כחולים ובעיקר בשל האטרקציות המרהיבות שמסביב. אטרקציות שכולן מזמינות בעונת הקיץ. בראשן האתר הנדיר והאטרקטיבי של מפלי הריין ליד שאפהאוזן.

אמנם ישנו סיכוי סביר שיהיה קצת גשם במהלך הביקור בקיץ, היות והיא העונה עם הכי הרבה משקעים, אך הגשם לרוב הוא קל ואינו משפיע יותר מדי על הטיול. הקיץ בעיר הוא גם יחסית חמים, למרות שבערב עוד עלול להיות קריר עד קר.

לכל המידע על רכבות בשוויץ – הנחות וטיפים, הקליקו כאן…

עונת החורף אטרקטיבית בעיקר בשל אירועי חג המולד. אז העיר מלאה בקישוטים ואורות, שוק חג המולד תוסס והאווירה חגיגית מאוד. החורף בחלקו מושלג והטמפרטורות הן בקרבת האפס מעלות. האביב היא עונה נהדרת בשל הפריחה מסביב ושפע המים שמתחילים לזרום במרחב הכפרי בשל הפשרת השלגים. העונה הכי פחות אטרקטיבית היא הסתיו. אז יכול להיות גשם בשילוב עם קור, מה שהופך את הימים למעט לא נעימים.

חלל הפנים של קתדרלת סיינט גאלן
חלל הפנים של קתדרלת סנט גאלן

 

תכנון מסלול טיול בסנט גאלן

סנט גאלן היא העיר הגדולה והחשובה במרחב של הבודנזה (ימת קוסטנץ) וחלקה הצפון מזרחי של שוויץ. בעיר עצמה מתגוררים כמאה ושבעים אלף תושבים. היא למעשה המרחב העירוני הכמעט יחידי בכל חלקה של שוויץ שממזרח לעיר הראשית של המדינה – ציריך.

סנט גאלן ממוקמת בגבעות שמעל אגם בודן או אגם קוסטנץ, במרחק נסיעה של עשרים דקות מהאגם (העיירה רורשאך). האגם מהווה את משולש הגבולות של שווויץ, גרמניה ואוסטריה. העיר מרוחקת כעשרה קילומטרים בערך מהגבול האוסטרי וכחמישה עשר קילומטרים בלבד מהגבול המדיני עם ליכטנשטיין שמדרום מזרח.

לטיול יום מציריך למפלי הריין ושטיין אם ריין, הקליקו כאן…

גלעין העיר העתיק של סנט גאלן התבסס במורד הצפוני של המנזר הבנדיקטי. העיר החלה כמקום מושב כלכלי ומלונאי המלווה את הפעילות הכלכלית שנגזרת מתנועת הצליינות שהגיע אל המנזר החשוב. אחד מהמנזרים העיקריים של התנועה הדתית האיטלקית. במאה ה-15 העיר עצמה התנתקה מהמנזר והפכה לישות עצמאית.

בהמשך התפתחה והפכה לבירת הקנטון שנקרא על שמה. ההתנתקות של העיר מהמנזר (שבעצמו נשרף במאה העשירית ושוקם חלקית) נגזרה מהתפתחות הייצור של הפשתן בעיר. ייצור שבעקבותיו הפכה למעצמת טקסטיל חשובה. סנט גאלן של היום היא עיר בה תעשיית הטקסטיל, על הצד היותר איכותי שבה, עודנה משגשגת. זאת יחדיו עם התפתחותה של העיר כמוקד תיירותי חשוב. מוקד שמנקז את תנועת התיירות לכיוון הבודנזה.

לתכנון מסלול טיול בסנט גאלן וייעוץ מקצועי, הקליקו כאן…

רובם של האתרים בעיר נמצאים בעיר העתיקה, מרחב גיאוגרפי קטן שניתן בקלות לכסות אותו רגלית. העיר העתיקה היתה בעברה מוקפת בחומה ותעלות. כיום שדרות מרכזיות מקיפות אותה על נתיבי החומה, בצורה מעגלית. בפאתי העיר העתיקה ממערב, ממש קרוב למנזר, נמצא מוזיאון הטקסטיל המפורסם. ממזרח למרכז העיר נמצאת שדרת המוזיאונים והפארק היפה שגם הם שווים ביקור. שאר האתרים נמצאים במרכז העיר העתיקה והם ממש צמודים זה לזה.

למציאת מקום לינה בסנט גאלן, הקליקו כאן…

המרקטפלאץ בסיינט גאלן
המרקטפלאץ בסנט גאלן

 

כל האתרים והאטרקציות בסנט גאלן

המרקטפלאץ Marktplatz

הכיכר המרכזית של סנט גאלן ממוקמת בחלקה הצפוני של גלעין העיר העתיק. היא בנויה כמו משפך ששיא רוחבו בשדרה המרכזית בוהל Bohl והוא הולך ונעשה צר בכיוון המנזר אז הופך לרחוב המרקטגאסה. המארקטפלאץ הוא שער הכניסה לעיר עצמה, ניתן לרדת אליו ישירות מקו הרכבת שמגיע מציריך.

שדרת בוהל היא יחסית חדישה, מוקפת ברובה בבתים בסגנון ניאו קלאסי שרובם מהמאה ה-19. השדרה היא חלק מנתיב החומות שהקיף בעבר את העיר העתיקה. בחלקה המזרחי של הבוהל נמצא הוואגאהוס, בית השקילה היפיפה של העיר.

בחלקה המערבי של הכיכר, כחלק משדרת בוהל, נערך שוק האיכרים St. Galler Bauernmarkt בכל בוקר של יום שישי. מהכיכר יוצא דרומה הרחוב המרכזי של העיר – המארקטגאסה Marktgasse האלגנטי. רחוב שחוצה את כל העיר העתיקה עד המנזר.

ככל שמתקדמים לכיוון המנזר הבתים הופכים לעתיקים יותר וממש מרגישים שחוזרים לעבר. הגבולות של הכיכר מתערבלים עם נתיב המרקטגאסה. המרקטגאסה מסתיימת בכיכר ברן הנאה Bärenplatz, שנמצאת באמצע הדרך בין הבוהל למנזר.

 

הוואגאהוס Waaghaus – בית השקילה

בית השקילה הנאה נמצא בחלקה המזרחי של המרקטפלאץ. העיר העתיקה של סנט גאלן צורתה כעיגול והיא מוקפת במעגל של שדרות. נתיבן הוא נתיב החומות שהקיפו פעם את העיר. כל חלקה הדרומי של העיר העתיקה היה כאמור מתחם המנזר של הבנדיקטים.

בית השקילה נמצא בלב השדרה שנקראת בוהל Bohl, שהיא הלכה למעשה הרחוב החיצוני של המרקטפלאץ. בית השקילה נמצא ממש על נתיב החומות והיה חלק מהכניסה הרשמית אל העיר. הבניין בולט אל מול הבניינים היחסית מודרניים שמקיפים את המרקטפלאץ. כיום הבניין שייך לעיר עצמה והוא כולל אגפים בהם נערכות תערוכות מתחלפות.

מרכז סיינט גאלן
מרכז סנט גאלן

מוזיאון הטקסטיל Textilmuseum

המוזיאון לטקסטיל של סנט גאלן הוא אחד האתרים הייחודיים והחשובים בעיר. הוא נמצא לא רחוק מהמנזר, מעבר לשדרת אוברר גראבן Oberer Graben. שדרה שהייתה חלק מהתעלה שהקיפה את העיר העתיקה. המוזיאון הוא סימלה של סנט גאלן כמעצמת תפירה וטקסטיל. מסכם את התעשייה עליה חיה (וגם נפלה) העיר במאות השנים האחרונות.

הטקסטיל בעיר התפתח במאה ה-15. אז ייצאה העיר לכל רחבי אירופה בדים שנודעו באיכותם הגבוהה. במוזיאון מיצגים של בגדים עתיקים, אריגים, סריגים ורקמות שונות. כל אלו ליד מכונות אריגה מתוחכמות להפליא מלפני כמה מאות שנים.

כתובת: Vadianstrasse 2

 

הקתדרלה וספריית המנזר Stiftsbibliothek במתחם המנזר של סנקט גאלן Fürstabtei St. Gallen

מגדלי השעון של קתדרלת סיינט גאלן
מגדלי השעון של קתדרלת סנט גאלן

המנזר הבנדיקטי במקור של סנט גאלן הוא גלעין העיר האמיתי. מהמנזר המקורי שנבנה במאה השמינית נותרה רק הספרייה (השאר עלה באש בשנת 937 ולאחר מכן נבנה מחדש עם השנים). במאה ה-16 שוב סבל המנזר, הפעם מהרפורמציה והקאונטר-רפורמציה שפגעו בו רבות. הספרייה של היום נמצאת בתוך מתחם הקתדרלה של העיר, ויש בה אוסף נדיר באיכותו של רבבות כתבי יד מהמאה השביעית והלאה.

הקתדרלה של סנט גאלן היא גם כן אתר מרהיב ביופיו. הכניסה לקתדרלה היא מהקלוסטרפלאץ Klosterplatz, הגן של המנזר עם המדשאות הירוקות שכיום מתפקד חלקית ככיכר עירונית. הקתדרלה בנויה בצורה של בזיליקה מאוד מוזרה שהצלע של האבסיס כמעט שווה בגודלה לצלע הספינה המרכזית. המבנה בצורת חצי עיגול של האבסיס פונה החוצה ממתחם המנזר אל עבר הגאלוספלאץ Gallusplatz, כיכר סופר אלגנטית ויפה, עם ריצוף עתיק ובתים שנראים כאילו נלקחו מהאגדות.

שער הכניסה לקתדרלה נמצא דווקא בצלע הצלב הצפונית של המבנה. היכן שהיה אמור להיות שער הכניסה ניצבים שני מגדלי שעון מרשימים ביותר בסגנון גותי מאוחר. חלל הקתדרלה הוא מרהיב ביופיו גם כן. הוא עוצב מחדש באמצע המאה ה-18 בסגנון רוקוקו פעלתני במיוחד. התקרה כולה מעוטרת בעשרות ציורי קיר (למעשה תקרה), שהגדול שבהם בפנים הכיפה המרכזית של המבנה. שאר מבני המנזר הפכו את ייעודם. כיום הם בית למשרדים ממשלתיים, קפלות ועוד.

 

כנסיית סנקט לורנס Kirche St. Laurenzen

אם הקתדרלה היפיפייה של סנט גאלן לא הספיקה לכם, בואו גם ללאורנצנקירכה לחוויה כנסייתית מהממת. כיאה לעיר שחלק הגדול מתושביה הוא קתולי, הכנסיות של העיר נהנו יחסית מחופש אמנותי והן מלאות בעיטורים וציורים מרהיבים ביופיים. בניגוד למחזורי הציורים הפיגורטיביים של הקתדרלה, הלאורנצנקירכה מעוטרת בחלקה הפנימי בשפע של עיטורים מזרחיים דווקא, כולל עיטורים גיאומטריים וקשתות שמזכירות קצת מסגד.

הכנסייה עצמה הייתה בראשיתה חלק ממתחם המנזר. היא שופצה באופן מלא במהלך המאה ה-19 ועל כן החלל שלה שונה במהותו מאחותה הגדולה. מגדל השעון של הכנסייה חולש על חלקה האחורי והוא אחד המגדלים הגבוהים בעיר.

 

המרקטגאסה Marktgasse, המולטרגאסה והספיסרגאסה

קו חשמלית בסיינט גאלן
קו חשמלית בסנט גאלן

המרקטגאסה הוא הציר המרכזי של העיר העתיקה של סנט גאלן. ציר שחוצה את כל העיר העתיקה מצפון לדרום. הרחוב המרכזי מתחיל במנזר ובסנקט לאורנצנקירכה ויורד צפונה עד המרקטפלאץ.

ליבו של הציר המרכזי היא הבארנפלאץ שממנה והלאה היא מתרחבת עד שהופכת להיות חלק מהמרקטפלאץ. הבארנפלאץ היא מקום המפגש של המרקטגאסה עם הציר האלגנטי של המולטרגאסה Multergasse, רחוב קניות קסום להפליא. הציר של המולטרגאסה ממשיך מזרחה עם רחוב ספיסרגאסה Spisergasse שהופך בהמשך למדרחוב. שני הצירים, גם של המרקטגאסה וגם של הציר המולטרגאסה והספיסרגאסה מלאים בחנויות, מסעדות, בתי כלבו ועוד.

 

המוזיאון לאמנות Kunstmuseum והמוזיאון להיסטוריה ופולקלור Historisches und Völkerkundemuseum

חלקה הצפון מזרחי של העיר העתיקה, מעבר לשדרות שכיום עוטפות את הגלעין העתיק, טובל בשפע של ירוק ובכמה מוסדות מוזיאליים חשובים. הקנטינפארק Kantipark הנאה מוביל לפארק העיר Stadt Park המפואר. הפארק הוא ביתם של מוזיאון האמנות ומוזיאון הטבע בבניין הראשון ובסמוך המוזיאון להיסטוריה ופולקלור.

מוזיאון הטבע הקטן מביא תצוגה מרשימה של החי והצומח מרחבי הקנטון והאגמים שמצפון. מוזיאון האמנות מציג אוסף מרשים של שפע של אמנים מהמאה ה-19. ענקים כגון קלוד מונה, קאמי קורו, קאמי פיזארו, אז'ן דלקרואה ועוד. במוזיאון גם אוסף גדול של הדפסים מאת רמברנט ההולנדי ואלברכט דירר הגרמני.

בסמוך, המוזיאון להיסטוריה ופולקלור מביא סיכום ממצה של ההתפתחות של העיר. כולל דגמים של מבנה העיר כפי שהייתה בימי-הביניים והרנסנס. כמו גם סקירה של האירועים ההיסטוריים שעברו עליה. מלבד הסקירה ההיסטורית של העיר, ישנו אגף שמוקדש לממצאים חוץ אירופאיים. אלו סוקרים תרבויות שונות שאינן שייכות לעולם המערבי.

לסיור בעקבות אמנות הרחוב של סנט גאלן עם מדריך מקומי, הקליקו כאן…

בתי העיר המקושטים במרכז סיינט גאלן
בתי העיר המקושטים במרכז סנט גאלן

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

גלו לי את הסודות של

שווייץ

אלפים כבר נרשמו ושדרגו את הטיול!

היי, אני טל, ועבדתי קשה על מנת ליצור עבורכם הדרכות ממוקדות ומעניינות, שישדרגו לכם את הטיול לשווייץ!

חינם לחלוטין ורק מידע מעניין!