המונוט בשפהאוזן מושלגת

מפלי הריין ושאפהאוזן – טבע מרהיב בעיר העתיקה

אולי גם יעניין אותך…

לפוסטים נוספים >>

העיר שאפהאוזן Schafhausen הקטנה היא חוויה ימי-ביניימית מרהיבה. שאפהאוזן העתיקה היא מובלעת שוויצרית בתוך חבל בוואריה הגרמני, על הגדה הצפונית של נהר הריין. מרכזה העתיק מצטיין בבתים ומצודות מהמאות ה-15 וה-16 ואפילו לפני. בחלקה הדרומי של העיר נמצאת אולי האטרקציה הכי מפורסמת של מזרחה שוויץ – מפלי הריין Rhine Falls הרוגשים, אתר תיירות פופולארי עוצר נשימה.

מפלי הריין ליד שאפהאוזן
מפלי הריין ליד שאפהאוזן

כמה זמן צריך לטיול בשאפהואזן ומפלי הריין?

לטיול במרכזה העתיק של שאפהאוזן יש להקדיש כמה שעות. לטיול במפלי הריין כדאי להקדיש עוד שעה שעתיים של טיול, כולל הגישה מהעיר הסמוכה.

 

מה חייבים לראות ולעשות בשאפהאוזן?

 • לצפות מכל זווית במפלי הריין המטריפים
 • המראה המרהיב של המונוט Munot
 • החזית המרהיבה של Haus zum Ritter
 • שופינג בפורדגאסה Vordergasse
 • המזרקות של כיכר הפרונואגפלאץ Fronwagplatz
 • ביקור במוזיאון אלרהייליגן Museum zu Allerheiligen

 

מהי שאפהאוזן?

 • העיר שאפהאוזן היא בירתו של קנטון שאפהאוזן, ומתגוררים בה בערך ארבעים אלף איש
 • שאפהאוזן בעיקר מוכרת בשל האתר הסופר אטרקטיבי שנמצא בפאתיה – מפלי הריין המופלאים. אך גם היא כשלעצמה מקום תיירותי מרהיב ביופיו
 • הקנטון עצמו בנוי משלוש מעין מובלעות שוויצריות בשטח גרמניה, על גדתו הצפונית של נהר הריין
 • הקנטון גובל ממזרח בקנטון תורגאו וממערב בקנטון ציריך
 • דווקא בלב הקנטון, בצמוד לעיר שאפהאוזן עצמה נמצאת מובלעת גרמנית ממשית – העיירה ביזיגן אם הוכריין Büsingen am Hochrhein

 

מפה של שאפהוזן

 

איך להגיע לשאפהואזן ומפלי הריין?

נמל התעופה הקרוב ביותר למפלי הריין הוא נמל התעופה של ציריך בקלוטן. הנסיעה מנמל התעופה של ציריך לשאפאהוזן עורכת בערך ארבעים דקות. הרכבות לשאפהאוזן יוצאות מתחנת Zürich Oerlikon שסמוכה לנמל התעופה.

ניתן להגיע גם מנמל התעופה של ממינגן Memmingen שבגרמניה, זמן נסיעה של שעתיים ורבע מהעיר, או מבאזל בזמן נסיעה של שעה וחצי בלבד.

שאפאהוזן במבט מנהר הריין
שאפאהוזן במבט מנהר הריין

תחנת הרכבת של שאפהאוזן שווכנת בחלק המערבי של מרכז העיר העתיקה. שאפהאוזן מחוברת היטב בקווי מסילה גם עם ציריך דרך וינטרטור וגם עם באזל. הכביש המהיר מספר 4 מחבר את שאפהואזן עם וינטרטור. הכביש הוא הסתעפות של כביש מספר 1 שמחבר את וינטרטור עם ציריך.

 

איך מגיעים למפלי הריין?

מפלי הריין נמצאים בתחומי העיירה נויהאוזן אם ריינפול Neuhausen am Rheinfall, מצמוד לשאפהאוזן מדרום. ניתן להגיע בקלות אל המפלים ברכבת מתחנת הרכבת המרכזית של שאפהאוזן. שני קווים יוצאים לכיוון המפלים, שניהם בנסיעה של לא יותר מרבע שעה. ניתן לרדת בגדה הצפונית של הריין, בתחומי העיירה נויהאוזן בתחנת Neuhausen Rheinfall. מהתחנה ניתן לרדת בהליכה קצרה אל המפלים.

רוב מי שיגיע אל הפלא הרטוב של הריין יגיע אל הגדה הדרומית, היותר ממוסחרת ומפותחת, אל הנוף המרהיב שנשקף מטירת לאופן Schloss Laufen. על מנת להגיע לטירה שבגדה הדרומית יש לעלות על קו S12. מעט מדרום לטירה יש מגרש חנייה גדול לרווחת אלו שמגיעים למפלים עם רכב.

המונוט בשפהאוזן מושלגת
המונוט בשפהאוזן מושלגת

 

מתי כדאי להגיע לשאפהאוזן ומפלי הריין?

מפלי הריין ושאפהאוזן שוכנים בחלק נמוך יחסית של שוויץ. בשל כך מזג האוויר באיזור מעט יותר מתון מהקור של הפסגות האלפיניות, אבל עדיין כדאי להקר במקום בעיקר כאשר מזג האוויר נעים.

 • העונה הכי טובה לביקור בשאפהואזן ומפלי הריין היא האביב המאוחר. בחודש יוני המפלים גועשים ממי הפשרת השלגים והמראה שלהם היכ מרהיב שיש. חודש יוני מצטיין גם במזג אוויר נעים יחסית ושעות שמש ארוכות
 • הקיץ היא העונה הכי טובה לביקור במפלים ובשאפהאוזן, לרוב מזג האוויר נעים אבל גם יכול להיות גשום פה ושם
 • האביב המוקדם היא עונה טובה גם כן, עדיין קר אבל לרוב לא גשום ושמשי
 • הסתיו והחורף הם יותר קשוחים מבחינת הביקור במפלים. מראה המפלים בשלג מרהיב במיוחד אבל הרוח בהחלט קשוחה. העיר שאפהאוזן עצמה היא חלום חורפי מיוחד, בשל האופי הימי-ביניימי שלה
מפלי הריין מהגדה הדרומית
מפלי הריין מהגדה הדרומית

 

לינה ומלונות בשאפהאוזן ומפלי הריין

במרחב של צפון מזרח שוויץ יש שפע של אפשרויות לינה בקרבת אטרקציות טבע מטריפות כגון מפלי הריין והבודנזה והערים היפות הסמוכות.

 •  ישנם לא מעט מלונות עירוניים בדירוג משתנה בשלוש הערים הגדולות במרחב – סנט גאלן, שאפהאוזן וקונסטנץ. ניתן ללון בכל אחת מהערים הגדולות במרחב כבסיס לטיול במפלי הריןן, אבל עדיף למצוא מקום לינה בשאפהאוזן, כמה שיותר קרוב למפלים
 • חלק גדול מהמלונות היותר מודרנים שוכנים בצמוד לתחנת הרכבת
 • שאר המלונות של שאפהאוזן שוכנים במרכזה העתיק, ממערב למונוט ומצפון לנהר הריין. בשאפהאוזן מלונות בוטיק מעולים כמיטב המסורת והרמה השוויצרית ומלונות שלושה כוכבים ממש טובים
 • העיר פופולארית מאוד ללינה במהלך חודשי הקיץ וכדאי למצוא בה מקום ללון זמן מה מראש בעונה זו

לרשימה של 10 מלונות מעולים ללינה בצפון מזרח שוויץ והבודנזה, הקליקו כאן…

לבדיקת זמינות ומחירים במלונות של שאפהאוזן, הקליקו כאן…

המונוט לעת ערב מעל שאפהאוזן
המונוט לעת ערב מעל שאפהאוזן

 

שאפהאוזן Schaffhausen

מרכזה הקטן של שאפהאוזן בנוי כמעין משולש. צלעו הדרומית של המשולש היא נהר הריין, צלעו הצפון-מערבית היא נתיב מסילת הרכבת ותחנת הרכבת המרכזית של העיר וצלעו המזרחית חתומה בגבעה עליה בנויה המונוט Munot, המצודה העגולה של העיר והפארק הסמוך אליה. המונוט היא אחת המצודות המרהיבות בכל צפון שוויץ. היא נבנתה במאה ה-16 כחלק ממערך ההגנה של העיר בעקבות מלחמות של הקאונטר-רפורמציה.

המצודה המעוגלת והשמורה יושבת מעל העיר. היא ממוגנת בשתי חומות שהן גם אכסדראות. אלו יורדות מהגבעה התלולה לכיוון מרכז העיר העתיק. מהמונוט נוף מרהיב של העיר ושל נהר הריין.

למציאת מקום לינה בשאפהאוזן, סמוך למפלי הריין, הקליקו כאן….

טיול בשאפהאוזן

מרכז העיר העתיקה האלטשטאט Altstadt כולל כמה רחובות עתיקים. בהם כמה מבנים שנשתמרו עוד מתקופת הרנסנס. מבנים עתיקים אלו לא נהרסו כמו שאר מרכז העיר בעקבות הפלישה של צבא בית הבסבורג לעיר. פלישה כחלק ממלחמת שלושים השנים בחלקה הראשון של המאה ה-17.

הרחוב הראשי של האלטשטאט הוא הפורדגאסה Vordergasse העתיק והמרהיב שחוצה את העיר ממזרח למערב. בחלקו המזרחי של הרחוב נמצאת כנסיית יוחנן הקדוש Reformierte Kirche St. Johann, כנסייה מהמאה ה-11 בה כמה ציורי קיר עתיקים. בסמוך אליה המזרקה של ווילהלם טל Tellbrunnen המקסימה.

לסיור מודרך דרך אפליקציה בכל אתריה של שאפהאוזן, הקליקו כאן…

שאפהאוזן המושלגת
שאפהאוזן המושלגת

המבנים החשובים במרכזה של שאפהאוזן

הפורדגאסה נמתח מערבה עד הפרונואגפלאץ Fronwagplatz, הכיכר המרכזית של העיר. לאורך הרחוב מסעדות, חנויות מקומיות ובתי כלבו. הפרונואגפלאץ היא כיכר שוקקת (יחסית) שמפורסמת בעיקר בשל שתי המזרקות היפות שבה – המצגרברונן Metzgerbrunnen, שבראשה פסל של חייל המשמר השוויצרי ומצפון לה המורנברונן Mohrenbrunnen, שבראשה פסל של לוחם מורי אוחז במגן עליו הנשר הדו-ראשי, סימלה של שושלת ההאבסבורגים.

באמצע הדרך של הפורדגאסה ניצב אחד הבתים היפים בעיר – בית האביר Haus zum Ritter, שכולו מקושט בציורי קיר. לא רחוק מבית האביר עומד בית העירייה הראטהאוס של שאפהאוזן. המינסטרגאסה Münstergasse, הסמטה שיורדת דרומה מבית האביר מובילה במשתמע משמה אל המינסטר של שאפהאוזן.

הקתדרלה של שאפהאזון נבנתה במקור ככנסיית מנזר בנדיקטית. בנייני המנזר עדיין צמודים אליה ומהווים כיום בית לכמה מוסדות ציבוריים השייכים לעיר. מוזיאון אלרהייליגן Museum zu Allerheiligen, מוזיאון עירוני יחסית גדול בשטחו שכולל אוספים ארכיאולוגיים, אתנוגראפיים, היסטוריים ועוד, בכל מה שקשור לאספקטים השונים של העיר.

לטיול יום מציריך למפלי הריין ושטיין אם ריין, הקליקו כאן…

מפלי הריין בשקיעה
מפלי הריין בשקיעה

מפלי הריין Rheinfall

המפלים המפורסמים של הריין רוגשים במרחק של ארבעה קילומטרים מדרום מזרח לאלטשטאט של שאפהאוזן. מפלי הריין הם אולי האטרקציה התיירותית המפורסמת ביותר בקו הגבול הצפוני של שוויץ. אורכם של המפלים הוא 23 מטרים בלבד, אך אפקט המיני ניאגרה, נוצר מהרוחב המרשים של הנהר. רוחבו לא פחות ממאה וחמישים מטרים מהגדה הצפונית לדרומית, מה שיוצר הספק דחף עצום של מים.

להפלגה בסירה מתחת למפלים, הקליקו כאן…

האתר המרכזי כאמור בסמוך לאתר היא טירת לאופן היפה. הטירה נבנתה במאה ה-16 בסגנון רנסנסי ובקצה שלה מרפסת תצפית על המפלים ומעלית שקופה שיורדת למטה. מתחתית המעלית ניתן לרדת במדרגות לכיוון המפלים.

ניתן גם לעלות על ספינות שמפליגות לכיוון המפלים, אלו נמצאות מעט במורד הנהר בגדה הצפונית של הריין. החוויה של הספינות היא יקרה אבל ככל הנראה שווה את ההתרגשות ואת המגע הבלתי אמצעי עם הטבע הרוגש. הספינות פעילות רק בימים של מזג אוויר יציב.

לטיול יום מציריך ליער השחור, טיטיזה ומפלי הריין, הקליקו כאן…

ספינת תיירים מול מפלי הריין
ספינת תיירים מול מפלי הריין

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *