geneva

כל מה שיש לראות ולעשות בז'נבה הקוסמופוליטית

אולי גם יעניין אותך…

לפוסטים נוספים >>

ז'נבה היא העיר הגדולה של רומאנדי – שוויץ דוברת הצרפתית. העיר הקוסמופוליטית היא המטה של הארגונים הבינלאומיים החשובים כגון הצלב האדום וארגון האומות המאוחדות. מרכזה של ז'נבה היא כיכר דו בור דה פור והקתדרלה הסמוכה. משם ניתן להמשיך לריכוז המוזיאונים שממזרח מעיר העתיקה, ולקמפוס האוניברסיטה שמדרום מערב לה, שם פארק דה בסטיון. מצפון לעיר העתיקה אתרי הנמל. בראשם האייקון הבלתי נתפס של מזרקת זה ד'או והגן האנגלי המקסים. בתווך נמצא אזור הקניות הראשי של ז'נבה, הציר של רו דה רון והרחובות המקבילים לו.

נוף ז'נבה מראש קתדרלת סן פייר
נוף ז'נבה מראש קתדרלת סן פייר
  • מעבר לגדת נהר הרון ישנו אזור שופינג נוסף בקרבת רו דה מון-בלאן שמוביל לכיוון אתרי העיר הבינלאומית שגם שם לא מעט אתרים
  • במרחב זה נמצאת תחנת הרכבת המרכזית של העיר כמו גם רובם של המלונות לרווחת התיירים
  • המעבר בין חלקי העיר יכול להיעשות רגלית, אולם עדיף להסתמך על התחבורה הציבורית המצויינת של העיר, בעיקר על קווי הטראם שמחברים את כל חלקיה

ז'נבה היא עיר לא גדולה אבל בתכנון טיול בה יש להתייחס לפרישה הגיאוגרפית הייחודית שלה. בעוד שבציריך וברן למשל האלטשטאט, העיר העתיקה הקטנה, היא המקום בו נערך רובו המוחלט של הטיול, בז'נבה הפריסה של האתרים כוללת גם את אתרי הנמל בנוסף לעיר הבינלאומית החדשה (מוקם מושב המוסדות הבינלאומיים), זאת בנוסף לרחובות של העיר העתיקה הקטנה בקרבת כיכר דו בור דה פור.

לכל המידע על טיול בז'נבה הקוסמופוליטית, הקליקו כאן…

למדריך השלם לטיול באגם ז'נבה (לאק למאן), הקליקו כאן…

 

מפה של כל האתרים והאטרקציות בז'נבה

 

כל האתרים והאטרקציות בעיר העתיקה של ז'נבה

קתדרלת סן פייר Cathédrale Saint-Pierre

הקתדרלה של ז'נבה יחדיו עם כיכר דו בור דה פור נחשבים לגראונד זירו לטיול במרכז העתיק של העיר. בעוד בבאזל, ציריך או ברן האלטשטאט (העיר העתיקה) היא היעד הכמעט בלעדי לטיול בעיר והיא בעלת גבולות טופוגרפיים או גיאוגרפיים ברורים, העיר העתיקה של ז'נבה היא רק עוד נדבך אחד מהעיר ויש עוד שפע של אתרים ואטרקציות גם במרחק מה מהמרכז. ולמרות זאת הקתדרלה של העיר מסמלת את הצנטרום ממנו ניתן לחוות את ז'נבה במעגלים מתרחבים ולכסות את כל מה שיש לעיר להציע.

הקתדרלה העתיקה של העיר נבנתה במהלך המאה ה-12, בסגנון רומנסקי בתחתית ומעליו סגנון גותי מרשים שמגרד את השמיים, כולל המגדל המחודד שמעל האבסיס. היא נבנתה על חורבות מקדש רומי ועדיין סביבה יש אתר ארכיאולוגי פעיל שחושף את היישוב הרומי שקדם לז'נבה של ימינו. הדבר שבולט בקתדרלה הוא דווקא שער הכניסה הניאו-קלאסי שפשוט אינו קשור לשאר המבנה.

הכניסה לבזיליקה נבנתה מחדש באמצע המאה ה-19 בלי שום הקשר לבניין שמאחוריה. בדומה לכל הכנסיות בשוויץ (מלבד בטיצ'ינו), עם הרפורמציה הקתדרלות הקתוליות עברו איקונוקלאזם (ניפוץ של איקונות וחפצים דתיים) וגל הרס זה לא חס גם עליה. עד היום ניתן להבחין בחוסר הקישוטיות של חלל הפנים בתוך הכנסייה. זאת תוך אימוץ של ערכים דתיים קלוויניסטיים כיאה לזרם ששולט בדת העיר.

בתוך הכנסייה נותרו כמה חלונות ויטראז' מהתקופה שלפני הרפורמציה כמו גם הספסלים עליהם יושבים המתפללים. בולט הוא כסאו של ז'אן קאלווין. עליו ככל הנראה ישב אבי הזרם הקלוויניסטי בעת שנח בין דרשה אחת למשנה שנשא בקתדרלה.

 

כיכר דו בור דה פור Place du Bourg-de-Four

הכיכר המרכזית של חלקה העתיק של ז'נבה היא במובנים רבים המרכז של העיר, לפחות מטעם התיירים. ז'נבה היא עיר של הווה ועתיד. היא עודנה מתפתחת במסגרת גבולות המובלעת שמפרידים בינה לבין צרפת. הכיכר עצמה היא מעין נקודת ציון מוצקה של ז'נבה וסמל נהיר לתפארת עברה. כיכר דו בור דה פור נבנתה על שטח הפורום של העיר בתקופה הרומית ומכאן שמה. היא בנויה בצורת משולש. חלקו הדרומי של המשולש נפתח למרובע גדול עם קצת עצים שבנוי על שני מפלסים.

הכיכר אינה אייקון כמו הברנפלץ של ברן, אלא מקום מושב נוח וקצת מרווח בין בתיה הצפופים של העיר העתיקה עם פונקציות נעימות של התרבות הצרפתית – המוני בתי-קפה אלגנטיים שכסאותיהם ממלאים את כל הכיכר, יחדיו עם גלריות של אמנות, מסעדות וחנויות בוטיק. היא נמצאת במרחק הליכה של בלוק אחד מקתדרלת סן פייר ומלאה בסטודנטים מקמפוס האוניברסיטה שנמצא בלוק אחד מדרום לה.

בלב הכיכר מזרקה מתחילת המאה ה-18 וסביבה מספר בניינים בעלי חשיבות מוניציפאלית. בחלקה הצפוני נמצא בית המשפט העירונית – ארמון הצדק Palais de Justice ולידו תחנת המשטרה המרכזית של העיר. מהמלבן שבחלקה הדרומי של הכיכר יוצא רחוב Rue de l'Hôtel-de-Ville שמוביל לזרוע הנוספת של המערך העירוני של העיר – בית העירייה – ההוטל דה-ויל. מבנה בית העירייה נבנה במאה ה-15 בסגנון רנסנסי והיום הוא משרת את המועצה הנבחרת של קנטון ז'נבה, קרי כלל המטרופולין.

 

המוזיאון של ז'נבה העתיקה בבית טאבל Maison Tavel

רחוב במרכז ז'נבה
רחוב במרכז ז'נבה

המוזיאון המגניב שמחזיר את הצופה לחיי היומיום של ז'נבה החל מהמאה ה-14, נמצא כיאה למעמדו בתוך הבית העתיק ביותר ששרד בעיר העתיקה. המזון טאבל הוא בית בעל ארבע קומות במרחק הליכה קצר מקתדרלת סן פייר.

הבית בנוי מלבנים של אבן גיר ובתוכו מוטמע מגדל צריח מחודד. הבניין בנוי בסגנון הגותי וכולל קישוטים וסמלים הקשורים למשפחת האצולה טאבל, בעלי הבניין שבנוהו במאה ה-14 יחדיו עם פסלי ראש גותיים מוזרים. בתוך הבניין שוכן המוזיאון שמתיימר לתת טעימה מז'נבה של ימי העבר.

במוזיאון תצוגה של חפצי יומיום מהתקופות הקדומות של העיר. יחדיו עם דגמים המתארים את העיר שעוד הייתה מוקפת חומה.

כתובת: Rue du Puits-Saint-Pierre 6

 

מוזיאון ברבייה מולר Musée Barbier-Mueller

במרחק קצר של הליכה מקתדרלת סן פייר נמצא המוזיאון של ברבייה מולר. המוזיאון מציג את האוסף הפרטי של יוסף מולר. אוסף הכולל כמות מפתיעה באיכותה של ממצאים ארכיאולוגיים ממגוון תרבויות עתיקות. באוסף, לצד ממצאים מתרבויות המערב כגון מהתרבות המיקנית, הקיקלאדית והאטרוצקית, דגש גם על התרבויות העתיקות של אפריקה, מזרח אסיה ואוקיאניה. בשל כך לאוסף הקטן משמעות אנתרופולוגית רבה. המוזיאון אהוד מאוד על חוקרים מהאוניברסיטה של ז'נבה ומכלל האוניברסיטאות של שוויץ וצרפת.

כתובת: Rue Jean-Calvin 10

 

פארק דה בסטיון Parc des Bastions

פארק הביצורים חולש על העיר העתיקה של ז'נבה מדרום. מהווה תפר בין העיר העתיקה וקמפוס אוניברסיטת ז'נבה. הפארק נבנה על נתיב החומה העתיקה של העיר. לשם שחזורה העיר החליטה בשנת 1909 להקים את חומת הרפורמציה Mur des Réformateurs. חומה שהפכה לאחד מסמליה המוזרים למראה של העיר.

החומה כולה היא מעין פסל (אך מזכירה הרבה יותר אנדרטה) שהוקדש לכבוד יום הולדתו ה-400 של ז'אן קלווין, מייסד הקלוויניזם. החומה הוקמה בשנת 1909 ממול קמפוס האוניברסיטה שקלווין היה אחד מגדולי באיה. אורכה של החומה הוא מאה מטרים ובליבה פסליהם הענקיים של ארבעת מנהיגי הרפורמציה בעיר שקשורים כולם גם לייסוד האוניברסיטה המקומית.

השטח שבין החומה לבנייני האוניברסיטה משמש כמקום מנוחה לסטודנטים וכמובן גם להופעות ולאירועי חוצות אחרים. הפארק הוא מקום מנוחה פופולארי גם על תושבי העיר וגם על התיירים שהתעייפו מכיתות הרגליים והאווירה הקלסטרופובית של סמטאות העיר העתיקה שליד.

פסל מקימי האוניברסיטה בפארק הבסטיון
פסל מקימי האוניברסיטה בפארק הבסטיון

 

כל האתרים והאטרקציות ממזרח לעיר העתיקה של ז'נבה

מוזיאון האמנות וההיסטוריה Musée d'Art et d'Histoire

המוזיאון העיקרי והחשוב של ז'נבה ממוקם בפאתיה המזרחיים של העיר העתיקה. במרחק הליכה של דקה מכיכר דו בור דה פור. המתחם המוזיאלי של ז'נבה מאחד אוספים רבים. כולל לצד האמנות גם מוצגים ארכיאולוגיים, אומנות שימושית, מוצגים היסטוריים ועוד. המוזיאון מחולק לאגפים שכל אחד מוקדש לנושא שונה.

אגף האמנות כולל אוסף לא רע בכלל של אמנים אירופאים. אוסף שכמעט כולו מתבסס על תרומות של אספנים פרטיים. באוסף ציורים של אמנים אימפרסיוניסטיים ומודרניים. כולל ציורים של קאמי קורו בהן מתוארת העיר ז'נבה ואתרים באגם בקרבתה. אוסף מודרני זה מוצג יחדיו עם יצירות בודדות של ענקי בארוק ומנייריזם כמו פטר פאול רובנס הפלמי ופאולו ורונזה האיטלקי. לצד האוסף האירופאי, אוסף אמנות עשיר מאוד של אמנים מקומיים. ענקים שוויצריים כגון פול קליי, אלברטו ג'קומטי ועוד.

באגפים של האומנות השימושית אוסף מרשים של רהיטים מהמאה ה-17 והלאה. באוסף שפע של כלים יוקרתיים, חרסינות וכו'. האגף הארכיאולוגי המרשים כולל גם הוא תצוגה שמבוססת על אוספים פרטיים שנתרמו לקרנות. בהם ממצאים מכל התקופות של העת העתיקה. תקופות כגון יוון, רומא, כלים אטרוצקיים, ממצאים ממצריים ועוד.

כתובת: Rue Charles-Galland 2

 

מוזיאון קרן באור לאמנות אוריינטאלית Fondation Baur Musée des arts d'Extrême-Orient

כיפת הבצל המזוהבת של הכנסייה הרוסית
כיפת הבצל המזוהבת של הכנסייה הרוסית

מוסד מכובד וידוע במרחק הליכה קצר ממוזיאון האמנות וההיסטוריה. הוא ממש צמוד לכנסייה הרוסית היפייפיה, בלב הרובע היוקרתי לה טרנשה Les Tranchées. המוזיאון של קרן באור מביא אוסף קטן ואיכותי של חפצים, כלי יומיום, רהיטים ואמנות. אוסף שנקבץ בקפידה ברחבי סין ובמדינות דרום מזרח אסיה.

המוזיאון הקטן אהוד על חובבי האמנות האוריינטאלית בשל האיכות של האוסף. ניתן לשלבו בביקור יחדיו עם מוזיאון האמנות וההיסטוריה ומוזיאון הטבע הסמוכים. שלושתם יחדיו יוצרים רצף מרשים ביותר של מוזיאונים איכותיים ברובע.

כתובת: Rue Munier-Romilly 8

 

מוזיאון הטבע Muséum d'Histoire Naturelle

המוזיאון ההיסטוריה והטבע של ז'נבה ממוקם ממזרח למרכז העיר העתיקה, כעשר דקות הליכה מכיכר דו בור דה פור. במוזיאון אוסף גדול שמוצג בצורה אינטראקטיבית והוא מותאם במיוחד לילדים. באוסף המוזיאון תצוגות של בעלי חיים וקטלוגם, ממצאים גיאולוגיים מרתקים ועוד. סביב המוזיאון גנים מטופחים שנעימים מאוד להשלמת הבילוי המשפחתי.

כתובת: Rte de Malagnou 1

 

הכנסייה הרוסית Église Russe

כיפות הבצל המוזהבות של הכנסייה הרוסית חולשים מגבוה על הבתים השלווים של רובע לה טרנשה היוקרתי. הכנסייה עצמה נבנתה באמצע המאה ה-19 במימונה של הדוכסית אנה פיודורובנה שהתגוררה בז'נבה כחלק מקהילה גולה גדולה של אצילים רוסיים.

הכנסייה נבנתה לפי המסורות של בניית בנייני הדת האורתודוכסיים, על בסיס קרקע של צלב יווני שווה צלעות (בניגוד למבנה הבזיליקה – צורת הצלב, כפי שמקובל בבניית הכנסיות הקתולית). בראש הכנסייה הלבנה הוצבו כיפות הבצל המפורסמות של העולם האורתודוכסי סלאבי והכנסייה היא מעין פיסה של רוסיה בתוככי העיר ז'נבה הקוסמופוליטית.

כתובת: Rue Rodolphe-Toepffer 9

 

כל האתרים והאטרקציות בעיר החדשה של ז'נבה

מזרקת זה ד'או Jet d'Eau

הזה ד'או
הזה ד'או

אם לרומא יש אצטדיון ענק חצי הרוס, לפיזה מגדל עקום, לפאריס מגדל ברזל מחורר וללונדון מגדל שעון חמוד, לז'נבה ישנה מזרקה מונומנטאלית. המזרקה של הזה ד'או היא הסמל המוכר ביותר של ז'נבה. היא אולי בין הסמלים המוכרים ביותר של כל שוויץ יחדיו עם המטרהורן. בניגוד למזרקות מפורסמות כגון מזרקת טראבי ברומא או המזרקות הצבעוניות המרהיבות של ברן, בז'נבה עיקר העניין הוא הג'ט, הזרם העוצמתי שמעיף את המים לגובה של 140 מטר.

הג'ט של המזרקה מעפיל על מזרקות ג'ט מפורסמות אחרות. בראשן המזרקה של מלון הבלג'יו בלאס וגאס. כך מכתיר את המזרקה של ז'נבה כמספר אחד מבחינת האיכות הכמעט פיסולית של האתר.

ראשית האתר הוא משסתום לחץ ששיחרר עודפי מים בעתות של לחץ רב על תחנת השאיבה הסמוכה שהוקמה באמצע המאה ה-19. ב-1951 הוקמה המזרקה כפי שאנו מכירים אותה כיום על הגדה הדרומית בקצה המערבי של האגם, לא רחוק מיציאתו של נהר הרון בדרכו הפתלתלה לפרובנס. מייד עם בנייתה הפכה המזרקה לסמל העיקרי של ז'נבה, גילמה באיכויותיה את בניית העיר החדשה והבינלאומית, בד בבד עם הקמת בנייני הארגונים הבינלאומיים מגדה שממול.

אל המזרקה נבנה שובר גלים צר שיוצא מנמל העיר ומוביל ממש עד לזרם הסילון. ההליכה על שובר הגלים בכיוון המזרקה היא אחת האטרקציות הפופולאריות על תיירים בז'נבה. המים יוצאים ממשאבה אימתנית שמעיפה בכל שניה כמות בלתי נתפסת של 600 ליטרים. עם מעופם של המים לגובה של 140 מטרים הם נשברים ומתפזרים עם הרוח וניתן לחוש את הרסס ברחבי העיר אם משטר הרוחות נכון. המזרקה פעילה במשך כל שעות היממה ובערב היא מוארת בצורה מרהיבה.

 

הגן האנגלי Jardin Anglais

הז'רדין אנגלס חותם את מרכזה של ז'נבה מצפון על גדתו הדרומית של אגם ז'נבה. הגן האנגלי הוא היפה והפופולארי מבין הפארקים העירוניים שבז'נבה. נמצא במרחק הליכה של חמש דקות מרחובות העיר העתיקה וממש בסמוך לכל רחובות השופינג העיקריים של העיר. הגן הוא מקום עצירה מסורתי בדרך ממרכז העיר לכיוון מזרקת הזה ד'או והטיילת היפה שלגדת האגם.

האתר הפופולארי ביותר בגנים הוא הל'אורלוז' פלרי L'Horloge Fleurie. שעון הפרחים המטופח שסמוך לכניסה לגנים מכיוון מרכז העיר. את השעון נטעו  ועיצבו בשנת 1955. ניטע לציון הסמל השני בחשיבותו של שוויץ (אחרי השוקולד) – השעונים והדיוק המפורסם של פדרציות הקנטונים.

 

איל רוסו Ile Rousseau

האי הקטן נקרא על שמו של אולי גדול בניה של ז'נבה וגדול הפילוסופים של עולם הנאורות – ז'אן ז'אק רוסו Rousseau. רוסו נולד בעיר ובילה בה את נעוריו ובגרותו. בגיל 30 עזב את מכורתו לפאריס ושם לקח חלק פעיל בעיצוב הרעיוני שהקדים למאורעות המהפכה הצרפתית. האי יושב ממש על תחילת הרשמית של נהר הרון ומתחבר ליבשה בגשר הולכי הרגל פון דה ברז' Pont des Bergues. מהגשר יוצא גשר מחבר אל תוך האי עצמו, שבעבר הייתה עליו מצודה ימי-ביניימית. באמצע המאה ה-19 הקדישה העיר את האי לרוסו והציבה בו פסל ארד לכבודו.

הדגלים בכניסה לארמון האומות בז'נבה
הדגלים בכניסה לארמון האומות בז'נבה

ארמון האומות Place des Nations

ארמון האומות הוא המתחם הבינלאומי שנמצא בחלקה הצפוני של ז'נבה בתוככי פארק דה ל'אריאנה Parc de l'Ariana. בפארק ובמתחמי הארמון יושבים הגופים הבינלאומיים שמקום מושבם בז'נבה. הארמון היה מקום מושבו של הגוף הכושל שהקדים את האו"ם – חבר הלאומים, הגוף שהוקם בתום מלחמת העולם הראשונה על מנת למנוע את הבאה בתור. כיום הארמון מהווה את הסניף השני של ארגון האומות המאוחדות, כמשני לבניין האו"ם שבמנהטן.

ברחבי הארמון והפארק המוני פסלים מודרניים ודברי אמנות ובהחלט שווה להגיע למתחם שרשמית הוא בינלאומי. המפורסם שבהם הוא פסל הכיסא השבור המונומנטאלי שבכניסה לפארק מכיוון העיר. ניתן להירשם לסיור ברחבי הארמון. כולל ביקור באולם המועצה שמפורסם בציורי הקיר בגוון הכחול של חוזה סרט.

 

מוזיאון הצלב האדום והסהר האדום Musée international de la Croix-Rouge et du Croissant-Rouge

בפאתי פארק דה ל'אריאנה מצפון נמצא המוזיאון המודרני המעולה שהוא חלק ממטה מתחם הצלב האדום. המוזיאון המושקע מביא את כל הקלישאות שקשורות לנושא זכויות האדם. באופן אירוני הוא יושב באחת המדינות שסבלה הכי מעט מזוועות המלחמות. המוזיאון מורכב משלושה אגפים שבנויים משילוב של זכוכית ומתכות. מטרת התצוגות בשילוב הארכיטקטורה הייחודית, היא ליצור תחושות ולזעזע את המבקר.

כתובת: Av. de la Paix 17

פסל בגנים שמחוץ לארמון האומות
פסל בגנים שמחוץ לארמון האומות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *