מבצר גוטנברג בבאלצרס

ליכטנשטיין – הנסיכות הננסית הקסומה שבין הריין לאלפים

אולי גם יעניין אותך…

לפוסטים נוספים >>

ליכטנשטיין היא ההזדמנות המושלמת לגלות ארץ חדשה בביקורכם במזרח שוויץ. המדינה הננסית מהווה יעד טיול פופולארי עבור מי שרוצה לכבוש עוד מדינה או לחוות נסיכות קסומה עם טירות מפוארות ונופים אלפיניים מטריפים של רכס הראתיקון הפוטוגני. הנסיכות הקטנה שונה במהותה מארץ הקנטונים שהמהות האידיאולוגית שלהם היא התנערות משושלות המלוכה האירופאיות של התקופה הפיאודלית. ליכטנשטיין היא נסיכות שהתבססה על שלטון מעמד הדם הכחול ובהתאם גם אופייה ואתריה. למרות ההיסטוריה וזהותה של ליכטנשטיין כחלק כמעט אינטגראלי מאוסטריה שבמזרח, דווקא במאתיים השנים האחרונות היא הפכה להיות חלק משוויץ, גם במעמדה הניטראלי ובעיקר במאמצה לשמור על זהותה הריבונית מול אימפריות אירופאיות שהתגבשו במשך השנים, בין אם אוסטרו-הונגריה של המאה הקודמת ובין אם האיחוד האירופאי של ימינו.

טירת ואדוץ
טירת ואדוץ

כמה ימים בליכטנשטיין?

לטיול בליכטנשטיין כדאי להקדיש בין יום ליומיים.

 

מה חייבים לראות ולעשות בליכטנשטיין?

  • תצפית מלמטה על טירת ואדוץ
  • תצפית מלמטה על מבצר גוטנברג בבאלצרס
  • סקי בחורף או הייקינג בקיץ במעלה הרכבלים של מאלבון
  • טיולי טבע למרגלות הר שלוש האחיות

למציאת מקום לינה בליכטנשטיין, הקליקו כאן…

 

מהי ליכטנשטיין?

נסיכות ליכטנשטיין Fürstentum Liechtenstein היא מדינה עצמאית ששוכנת בשטחיהן של שתי אחוזות – ואדוץ ושלנברג. השטח הכפרי של שתי האחוזות נמתח ממזרח לנהר הריין מעבר לקו הגבול עם שוויץ. גודלה של המדינה הננסית הוא 160 קמ"ר בלבד (לוקסמבורג גדולה ממנה פי 15 אבל היא פי 80 יותר גדולה ממונקו). בליכטנשטיין מתגוררים כארבעים אלף אנשים, רובם בבירת המדינה ואדוץ ובשאן. בהתאם למיקומה, השפה המדוברת בליכטנשטיין היא גרמנית ורוב תושביה הם קתוליים. מבחינה גיאוגרפית, רוב התושבים מתגוררים בעמק נהר הריין, רצועה דקה יחסית לאורכו של הנהר בצמוד לגבול עם שוויץ. חלקה המזרחי של המדינה הננסית הוא הררי, בחלקו המערבי של רכס הראתיקון Rätikon, רכס שהוא חלק מהאלפים המרכזיים. הפסגות לאורך קו הגבול המזרחי של המדינה עם אוסטריה נישאות לגובה של יותר מאלפיים מטרים.

רכס הראתיקון מעל עמק נהר הריין
מבט משוויץ על רכס הראתיקון מעל עמק נהר הריין

המדינה הננסית העצמאית

האחוזות ואדוץ ושלנברג היו בבעלותן של משפחת האצולה לשושלת ליכטנשטיין, שושלת מלוכה אוסטרית שבסיסה היה בווינה. שתי האחוזות היו נסיכות שנקראה ליכטנשטיין על שמה של השושלת, אחת מהנסיכויות שהרכיבו את האימפריה הרומית הקדושה. האימפריה הרומית הקדושה הייתה מקבץ ענק של נסיכויות שחלשו על רוב חלקה דובר הגרמנית של אירופה. האימפריה התפרקה בשנת 1806, והשטח שממזרח לליכטנשטיין הפך במהרה לאימפריה האוסטרו-הונגרית. שתי האחוזות בבעלות שושלת ליכטנשטיין הכריזו על ניטרליות והייתה הסכמה על שמירת מעמדן כמדינה.

ליכטנשטיין הייתה חלק בלתי נפרד מאוסטריה, עד שזו קרסה עם מאורעות מלחמת העולם הראשונה. אז נקשרה עם שוויץ הניטרלית השכנה וכיום היא חלק אינטגרלי משוויץ עצמה, בעיקר בפאן הכלכלי. הקשר הכלכלי של המדינה עם שוויץ מתבטא בשימוש בפרנק השוויצרי ובברית מכס מלאה עם שוויץ. בדומה לשכנתה ממערב, ליכטנשטיין אינה חברה גם כן באיחוד האירופאי. אך היא חתמה על אמנת שנגן בשנת 2008, כארבע שנים אחרי שוויץ. מבחינה תחבורתית, ליכטנשטיין דווקא קשורה בטבורה למערך התחבורה האוסטרי, אבל מקושרת היטב גם עם שוויץ.

ליכטנשטיין כמדינה עצמאית היא שריד של השיטה הפאודלית האירופאית המסורתית. בדומה למדינות ננסיות נוספות כגון מונאקו בפרובנס, סן מרינו שבאיטליה, אנדורה שבהרי הפירנאים בגבול צרפת-ספרד ולוקסמבורג העצומה (פרופורציונאלית). כל המדינות הננסיות באירופה, להוציא את סן מרינו (והוותיקן שהיא תחת שלטון האפיפיור), הן מונרכיות חוקתיות, תחת השליטה של דוכס, נסיך או מלך. ליכטנשטיין נשלטת על ידי הנסיך Fürst משושלת ליכטנשטיין. בנוסף לנסיך, במדינה הזעירה גם פרלמנט נבחר בו 25 נציגים. לנסיך מלבד תפקיד רשמי, יש כמה סמכויות חוקתיות בראשן הזכות להטיל וטו על חקיקת הפרלמנט.

מבצר גוטנברג בבאלצרס
מבצר גוטנברג בבאלצרס

 

איך להגיע לליכטנשטיין?

נמל התעופה "הלאומי" של ליכטנשטיין הוא הנמל הבינלאומי בקלוטן שליד ציריך. נמל התעופה הגדול של שוויץ משרת גם את ליכטנשטיין בצורה מלאה. מקלוטן ניתן להגיע לליכטנשטיין ברכב בזמן נסיעה של שעה ורבע בערך דרך אוטוסטראדה מספר 3. אוטוסטרדה שרצה מציריך מזרחה לאורך הגדה הדרומית של אגם ציריך ואגם וואלן Walensee. למי שבא ברכב, נמל התעופה של ממינגן שבדרום גרמניה, נמצא במרחק נסיעה של שעה ורבע גם כן.

 

חיבור יבשתי לליכטנשטיין

ישנו חיבור מסילתי בין שוויץ וליכטנשטיין בקו קצר שחוצה את נהר הריין שיוצא מהעיירה בוכס Buchs. בבוכס ישנה תחנה על נתיב קו המסילה של סיינט גאלן – כור. ניתן להגיע גם מכיוון סיינט גאלן וגם מכור בירת גראובינדן, לרדת בבוכס ולחצות את הנהר לתחנה בשאן. קו המסילה שיוצא מבוכס דרך שאן, שייך לחברת הרכבות האוסטרית ÖBB. הוא חוצה את לוקסמבורג לכיוון צפון מזרח לאורך של פחות מעשרה קילומטרים. עד לעיר הגבול האוסטרית פלדקירש Feldkirch. חברת האוטובוסים של ליכטנשטיין LIEmobil מתפעלת כעשרים וחמישה קווים בתוך המדינה הננסית. קווים אלו מחברים את שאן וואדוץ עם כל הכפרים שלאורך עמק נהר הריין ועם אתר הסקי של מלבון.

הדרך הכי נוחה להתנייד בליכטנשטיין היא באמצעות רכב שכור. כביש מהיר מספר 28 חוצה את המדינה הננסית מצפון לדרום בנתיב לאורך נהר הריין. נתיב מקביל לכביש המהיר מספר 13 שמחבר את סיינט גאלן עם כור ורץ לאורך הגדה המערבית של הנהר. ישנם כמה גשרים שחוצים את הנהר לתוך ליכטנשטיין מהכביש המהיר מספר 13, או מהרחובות הקטנים של כפרי עמק הריין. גשרים אלו מאפשרים גישה נוחה לתוך המדינה הננסית משוויץ. החיבור הראשי הוא הגשר שחוצה את הנהר ומחבר את בוכס עם שאן, עליו גם רצה מסילת הברזל.

לטיול יום באוטובוס מציריך לליכטנשטיין והיידילנד (גלארוס ודרום קנטון סנט גאלן), הקליקו כאן…

הנוף ההררי של ליכנטשטיין
הנוף ההררי של ליכנטשטיין

 

מתי לבוא לליכטנשטיין? ואיך לתכנן טיול בליכטנשטיין?

הזמן האידיאלי בשנה לבקר בליכטנשטיין הוא בחודשי האביב המאוחר ותחילת הקיץ, ממאי ועד תחילת יולי. בחודשים אלו שילוב כמעט מושלם של מזג אוויר קריר אבל לא קפוא (בעמק הריין) ומיעוט יחסי של ימי גשם. חודשי הקיץ חמימים יותר כמובן אבל הם יחסית גשומים. אם אתם מתכננים לטייל לרגלי פסגות רכס הראתיקון, באחד ממאות שבילי האופניים או מסלולי ההייקינג, האביב עדיין קר אך לקראת חודשי יוני ויולי, מי הפשרת השלגים הופכים את החוויה ההררית לרוגשת וירוקה במיוחד. אם אתם באים לסקי ייחודי באתר של מאלבון, כדאי להגיע בחודשים פברואר ומרץ. אז אין הרבה ימי שלג שמשביתים את האתר וניתן להחליק על השלג שהצטבר במהלך החורף. בחודשים אלו גשם יש יותר שעות שמש.

מאלבון בקיץ
מאלבון בקיץ

ליכטנשטיין היא מדינה ננסית וכך גם יש להתייחס לטיול בה. מירב הטיול במדינה ייערך לאורך הנתיב המרכזי בה, כביש בינעירוני מספר 28 שחוצה אותה מצפון לדרום לאורך הגדה המזרחית (ימנית) של נהר הריין. הגישה ברכבת אל המדינה היא דרך העיירה בוכס בגדה המערבית של הריין וירידה בתחנה בשאן. משאן אפשר להתנייד בקווי האוטובוסים של חברת LIEmobil לכל העיירות והאטרקציות במדינה. ניתן להגיע גם ברכבת מאוסטריה מהעיירה פלדקירש. למי שבא עם רכב ניתן לחתות את אחד הגשרים שעל נהר הריין ולנסוע לאורך נתיב כביש 28. מהכביש גישה נוחה לעיירות והכפרים שבמעלה הרכס, כגון מלבון, טריזנברג ופאלנקן.

למציאת מקום לינה בליכטנשטיין, הקליקו כאן…

ניתן לשלב טיול בליכטנשטיין עם מסלול טיול לאורך נהר הריין, גם מצפון וגם מדרום לעמק. מצפון נמצא אגם קוסטנץ (הבודנזה) והעיר היפה סיינט גאלן. מדרום, במעלה עמק נהר הריין, הגישה אל האתרים האלפיניים המטריפים של גראובינדן. היות וליכטנשטיין יושבת על החיבור בין שני מרחבי התיור המופלאים ביותר של מזרח שוויץ, כדאי לבקר בה על הדרך בין כור בירת גראובינדן וסיינט גאלן או קוסטנץ, שבקרבת הבודנזה.

 

כל מה שיש לראות ולעשות בליכטנשטיין

ואדוץ Vaduz

בירתה של ליכטנשטיין ואדוץ, היא עיירה קטנה בה מתגוררים כששת אלים תושבים. העיירה הקטנה היא בית לכמה אתרים רבי פאר שלא היו מביישים עיר גדולה. מרכזה של העיירה הוא רחוב שטאדלה Städtle המפואר שנמתח בציר מצפון לדרום לרגלי טירת ואדוץ. ברחוב מרוכזים כל מוקדי העניין של העיירה, כגון המוזיאון לאמנות המפואר, המוזיאון ההיסטורי הלאומי של ליכטנשטיין, בית העירייה וכמובן בניין הממשלה ה-Regierungsgebäude des Fürstentums Liechtenstein המפואר. המוזיאון לאמנות שוכן במבנה מודרני בולט. יש בו אוסף קלאסי צנוע אך בעיקר מתמקד בתערוכות מתחלפות. לאורך הרחוב הראשי גם בתי מלון, מסעדות, גלריות וחנויות.

טירת ואדוץ על רקע ההרים
טירת ואדוץ על רקע ההרים

טירת ואדוץ Schloss Vaduz

הטירה של ואדוץ חולשת במיקום נוח מעל בניין הממשלה. במבנה טופוגרפי שמבהיר היטב לפרלמנט הנבחר מי הבוס הגדול. טירת ואדוץ היא מקום מגוריהם הרשמי של משפחת המלוכה של ליכטנשטיין ושל הנסיך שעומד הלכה למעשה בראש המדינה הננסית. הטירה נבנתה במאה ה-13 בסגנון גותי, היא נגישה בכביש מתפתל שמתחבר אל הבירה מצפון. מהכביש בקרבת הטירה נוף מרהיב של עמק נהר הריין והרכסים שממול, אך הטירה עצמה אינה פתוחה לקהל.

 

שאן Schaan

בניין הפרלמנט בואדוץ
בניין הפרלמנט בואדוץ

העיר הגדולה שאן היא למעשה עיירה בה מתגוררים כששת אלפים תושבים בלבד. היא שכנה לואדוץ מצפון, על הנתיב המישורי הצר שנוצר בעמק נהר הריין. שאן באופייה היא עיירה אלפינית מנומנמת ואינה מלאה באטרקציות של ואדוץ השכנה.

עדיין כדאי להגיע למרכז העיירה בו צביר מרשים של חנויות, מסעדות ועוד באווירה אלפינית מרשימה, נקייה ומסודרת. הכנסייה היפה על שמו של סיינט לורנציוס Saint Laurentius היא האתר המרכזי בעיירה. לכנסייה שנבנתה בסגנון הגותי יש מגדל שעון נישא מרשים ביותר.

 

פלאנקן Planken ופסגת שלוש האחיות Drei Schwestern

הכפר הקטן פלאנקן מתנשא על רמה הררית מעל שאן, במרחק נסיעה של רבע שעה . פלאנקן הוא הבסיס לטיול בכתף המערבית של הר שלוש האחיות הדריי סווסטרן, שגובה פסגתו מעט יותר מ-2000 מטרים. מתחת לפסגה כרי דשא ויערות הרריים בהן מסלולי טיול והייקינג אהודים. ככל שמגביהים לכיוון הפסגה, המסלולים הופכים ליותר ויותר תלולים ואתגריים.

טרויזנברג
טרויזנברג

טריזן Triesen וטריזנברג Triesenberg

העיירה טריזן היא השלישית בגודלה בין עיירותיה הננסיות של המדינה הננסית. בדומה לואדוץ שכנתה מצפון ושאן, גם היא יושבת על עמק נהר הריין ובתיה נושקים לבתים של ואדוץ (שהם בעצמם נושקים לבתיה של שאן שצפונית להם). בטריזן ישנן כמה כנסיות עתיקות כגון המריאנקאפלה Marienkapelle, הקירכה טריזן Kirche Triesen והעתיקה מכולן הסיינט מאמרטה קאפלה Saint Mamerta Kapelle הקטנה. הכפר טריזנברג מתנשא במרחק נסיעה של עשר דקות במעלה ההר מעל טריזן. טריזנברג יושב במרכז של כמה כפרים במורדות של הפסגות שטאצ'לרקופף Stachlerkopf ודריי קפוצינר Drei Kapuziner. שתי הפסגות בגובה של יותר מאלפיים מטרים. הכפר הוא אתר נופש הררי אהוד, עם מלונות אלפיניים קלאסיים. יושב על הדרך לאתר הסקי של מאלבון.

 

מאלבון Malbun

אתר הסקי הפעיל היחידי בליכטנשטיין מתנשא במעלה ההר, במרחק נסיעה ארוך במיוחד מהבירה ואדוץ, בערך עשרים וחמש דקות נסיעה (שלמות). הכפר הקטן מתמשא בגובה של 1600 מטרים מעל פני הים. מהכפר ניתן לעלות לרמת סראיס Sareis שממזרח. רמה אלפינית מיוערת בחלקה עם מסלולי טיולי והייקינג פופולאריים במשך הקיץ. בעונת הסקי, רכבלים יוצאים מהכפר אל המדרונות של הר נוספיץ Nospitz והר סילברהורן Silberhorn שמדרום.

מאלבון
סקי במאלבון

באלצרס Balzers

העיירה הקטנה באלצרס נמצאת בקצה הדרום מערבי של המשולש המעוות שאנו מכירים כליכטנשטיין. בלאצרס מרוחקת מואדוץ במרחק נסיעה של עשר דקות והיא החלק הדרומי של רצף הישובים שנמתחים על ציר מצפון לדרום לאורך הכביש מספר 28 בגבעות מעל נהר הריין. העיירה הקטנה פרוסה למרגלות מבצר גוטנברג Burg Gutenberg, אחד משני המבצרים של הנסיכות (מתוך חמישה סך הכול) ששרדו עד ימינו, יחדיו עם טירת ואדוץ, ביתם של בית המלוכה. המבצר בולט על תל באמצע העיירה שברקע מזדקר הרכס המטריף בשיפועו של הר מיטגשפיץ Mittagspitz.

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *