עץ קפוא ברכס הרי היורה

רכס היורה – ערש תעשיית השעונים השוויצריים

אולי גם יעניין אותך…

לפוסטים נוספים >>

רכס היורה הוא מקום הולדתה של תעשיית שעוני היוקרה השוויצרית המפורסמת. העיירה לה לוקל היא מקום הולדתה של התעשייה והעיר לה שו דה פון, היא המקום בו נולדו מותגי הענק השוויצרים, בראשם רולקס. לה שו דה פון היא גם העיר הגדולה (והכמעט יחידה) במרחב הכפרי במהותו. הרכס הירוק והיפה הוא פיסה של המרחב הכפרי של שוויץ הצרפתית. אופיו ונופיו שונים משאר חלקיה היותר דרמטיים של שוויץ.

הגשר לסן אורז'י
הגשר לסן אורז'אן בשקיעה
  • הרמה היפה והירוקה שלווה מאוד ואין בה את ההזדקרות המסיבית של הרי רכס האלפים, כפי שעדים להם בכל מקום אחר בשוויץ
  • הטיול בקנטון יורה מתאים כמקום מעבר מרהיב ביופיו בדרך שבין באזל ממזרח לאגם נושאטל ממערב
  • במרחב, כפרים מקסימים, עיירות קטנות ושלוות באופן מעורר השראה ועיר אחת שהיא מופת לארכיטקטורה מודרנית – לה שו דה פון, עיר הולדתו של אבי הארכטקטורה המודרנית – לה קרבוזייה

 

כמה ימים ברכס היורה?

לטיול ברכס היורה יש להקדיש כיומיים של טיול (במסלול מבאזל עד לנושאטל).

 

מה חייבים לראות ולעשות ברכס היורה?

  • מותגי יוקרה במוזיאון השעונים הבינלאומי שבלה שו דה פון
  • ההיסטוריה של השעונים במוזיאון השעונים בלה לוקל
  • לחצות את שער הכניסה מהגשר שמוביל לכפר המבוצר סן אורז'אן
  • יריד הסוסים הלאומי בסניילז'ייה שבפרנש מונטנייה
  • לחזור לעבר במגדל רפוס שבפורנטרוי

למציאת מקום לינה בלה שו דה פון, הקליקו כאן…

 

מהו רכס היורה?

רכס היורה הוא קו הגבול בין צפונה של שוויץ – קנטון ג'ורה Jura ומחוז פראנש קומטה Franche-Comté שבצרפת. הקנטון השוויצרי יושב על התרוממות של רכס של הרי היורה Massif du Jura. רכס שעולה צפונה מאגמי ביל ונושטאל ועד מישור היורה הגבוה שם ערי הקנטון וקו הגבול עם צרפת.

הקנטון השוויצרי הוא האחרון שהצטרף לקונפדרציה של 26 הקנטונים המרכיבים את שוויץ. הוא נוסד בשנת 1979 ובירתו היא העיר היפה דלמון. עד שנת 1979 היו שטחי הקנטון של ימינו חלק מקנטון ברן הגדול דובר הגרמנית. אך כיאה למסורת השוויצרית של משאלי העם הפך החלק הצפוני וההררי של הקנטון בו בירת הקונפדרציה, לקנטון עצמאי. ההיפרדות נבעה כמובן מכך שרובם המוחלט של יושבי הרכס הם דוברי צרפתית. הזהות הצרפתית החזקה היא שהובילה לאוטונומיה מהקנטון הכי ממלכתי של הקונפדרציה.

קנטון יורה הוא הבית של תעשיית השעונים השוויצרית. מזוהה באופן מלא עם האיכות של מותגי הענק המקומיים. המקור של תעשיית השעונים השוויצרית הוא בעיירה לה לוקל. משם התפשטה התעשייה לעיר הגדולה ברכס – לה שו דה פן. התעשייה של היום יושבת דווקא בערים דוברות הצרפתית הגדולות, בביל שם המטה המרכזי של חברת סוואטש, ובז'נבה שם המטה של רולקס היוקרתית. אך המקורות של כל המותגים הגדולים הם מהרי היורה, כגון אומגה ורולקס מלה שו דה פן וטיסו (Tissot) מלה לוקל.

כיום המרחב של הרמה ההררית הוא מקום טיול נוח ופריפרי עם קסם משלו. בין הערים והעיירות שפע של ירוק נינוח, חוות לגידול וטיפוח של סוסים, בקר ענק מלכך עשב וגידולי חקלאות מפוארים עליהם מתבססת הכלכלה של רוב הקנטון.

הנוף הערפילי של הרי היורה
הנוף הערפילי של הרי היורה

 

איך להגיע ואיך להתנייד ברכס היורה?

שער הכניסה לקנטון היורה הוא מבאזל הסמוכה. נמל התעופה שנמצא בפאתי באזל (במשותף עם העיר מילוז שבצרפת ופריבורג בירת היער השחור בגרמניה) מרוחק מדלמון במרחק נסיעה של חמישים דקות בלבד. נמל תעופה זה, שנמצא בפרברי באזל מעבר לגבול צרפת, משרת היטב את תנועת התיירות גם למרחבים הפופולאריים הרבה יותר של אלזס בצרפת והיער השחור בגרמניה. אך הוא משרת היטב גם טיול בצפונה של שוויץ.

לכל המידע על רכבות בשוויץ – הנחות וטיפים, הקליקו כאן…

לסוויס טראבל קארד (שימוש בתחבורה ציבורית בערי שוויץ), הקליקו כאן…

רכבת בהרי היורה
רכבת בהרי היורה

ניתן להגיע בקלות להרי היורה גם מנמל התעופה הבינלאומי של ז'נבה, העיר החשובה ביותר במרחב דובר הצרפתית של שוויץ. מרחק הנסיעה ברכבת (עם החלפה בנושטאל) או ברכב מז'נבה ללה שו דה פן הוא כשעה וחצי בערך. הגישה ברכבת לקנטון היורה היא קלה ונוחה גם כן. ישנן שלושה קווי מסילה עיקריים שמגיעים לקנטון, האחד מבאזל לכיוון דלמון והשני מטפס מנשטאל לכיוון לה שו דה פן. קו מסילה נוסף מטפס מזולותורן לכיוון דלמון.

לכל המידע על השכרת רכב בשוויץ + טיפים מועילים והנחות משמעותיות, הקליקו כאן…

את הקנטון חוצות שלוש אוטוסטראדות שמנגישות את המרחב הנישא. אוטוסטראדה מספר 20 מטפסת מנושטאל ללה שו דה פן ומשם ממשיכה מערבה ללה לוקל וחוצה את הגבול הצרפתי. אוטוסטראדה מספר 16 מטפסת מביל צפונה לכיוון דלמון ומשם ממשיכה צפונה לכיוון העיירה פורנטרוי Porrentruy והלאה לתוך צרפת. אולם הנתיב המרכזי של הקנטון היא אוטוסטראדה מספר 18. נתיב שמטפס מהעיר באזל שממזרח וחוצה את הקנטון לכל אורכו. האוטוסטראדה מחברת את דלמון, בירת הקנטון, עם העיר הגדולה שבו – לה שו דה פן.

 

מפה של רכב היורה

 

 

מתי לבוא? ואיך לתכנן טיול ברכס היורה?

הטיול ברכס היורה הוא לינארי. המרחב הכפרי היפה הוא מסלול תחבורתי עליון שמחבר את באזל עם נושטאל ומשם לכיוון ברן או אגם ז'נבה. הטיול ייערך לאורך הנתיב של הכביש הבינעירוני מספר 18 שחוצה את המרחב ממזרח למערב. רובם המוחלט של אתרי החובה במרחב נמצאים בסטייה קלה מהנתיב או על הנתיב עצמו. ניתן לשלב טיול ברכס היורה עם טיול בבאזל או עם טיולים בערים היפות של השפלה שלרגלי הרכס, כגון ביל, זולותורן או נושטאל ובמרחב הכפרי.

לתכנון מסלול טיול ביורה וייעוץ מקצועי, הקליקו כאן…

רכס היורה מתאים לטיול בעיקר בעונת הקיץ. למרות שהרכס הוא לא האלפים האימתניים, עדיין במשך החורף הוא מושלג והתנועה בו מוגבלת (העיירות והערים נמצאים בגובה של אלף מטרים מעל פני הים). באביב ובקיץ המרחב הכפרי הוא חגיגה ירוקה מרהיבה לעין. חוויה שונה במהותה משאר חלקי שוויץ שכן כאן אופי כפרי צרפתי כמעט במובהק. הקיץ ברכס מלא במטיילים שבאים להייקינג, רכיבה על אופניים, רכיבה על סוסים או סתם נופש קריר בנוף ירוק ואווירה מנותקת ומשכרת. המרחב אהוד במיוחד כמקום נופש קיצי של משפחות שוויצריות.

למציאת מקום לינה בלה שו דה פון, הקליקו כאן…

עץ קפוא ברכס הרי היורה
עץ קפוא ברכס הרי היורה

 

כל האתרים והאטרקציות ברכס היורה

דלמון Delémont

העיירה דלמון היא הבירה של קנטון יורה ושער הכניסה המזרחי לרכס ההררי. העיירה היא בית לתריסר אלף תושבים והיא שנייה בגודלה רק ללה שו דה פון, היחידה מבין ישובי הרכס שאפשר לכנות כעיר. דלמון נמצאת במרחק נסיעה של שלושת רבעי השעה מבאזל גם ברכב וגם ברכבת. ניתן להגיע לדלמון ברכבת גם מכיוון ביל וזולותורן שבעמק שמתחת לרכס, במרחק נסיעה של חמישים דקות.

חלקה העתיק הקטן של דלמון נמתח מצפון לטירת דלמון Château de Delémont. הטירה היא האתר המרכזי בעיירה היפה. את הטירה בנו שליטי העיר מבאזל, שכונו הנסיכים ההגמונים. אלו שלטו על העיר החל מהמאה ה-13 ועד סוף המאה ה-18. בסמוך לטירה נמצאת הכנסייה היפה אגליז סן מרסל Eglise St-Marcel, כנסייה שנבנתה במאה ה-18. לידה גם נמצא מוזיאון האמנות וההיסטוריה של הקנטון Musée Jurassien d'art et d'Histoire. מוזיאון קטן עם אוסף של אמנים מקומיים ופריטים היסטוריים שמספרים את סיפורם של העיר והקנטון.

הגשר שמוביל לסן אורז'י
הגשר שמוביל לסן אורז'אן

סן אורז'אן St-Ursanne

סן אורז'אן נמצאת בפאתיה של דלמון, במרחק נסיעה של רבע שעה מערבה. הכפר הקטן הוא אחד היפים ברכס היורה. הוא כולל מרכז עתיק קטן ומבוצר, מוקף בחומות ובערוץ נהר הדוב Doubs. שער הכניסה אל הכפר הוא גשר סן ז'אן Pont Saint-Jean, הגשר היחידי שחוצה את הנהר אל תוך הכפר.

בקצה הגשר, במעבר לגדה הצפונית, ישנו שער מבוצר דרכו נכנסים אל מרכז הכפר. שני שערים נוספים חולשים על הכניסה אל תוך הכפר – שער הקדוש פול Porte St-Paul במערב ושער פיטר הקדוש Porte Saint-Pierre במזרח. במרכז הכפר נמצאת הכנסייה הקולגיאלית של סן אורז'אן Collégiale Catholique Romaine Saint-Ursanne.

הכנסייה הקולגיאלית היא אחת הכנסיות היפות ביותר במרחב. הכפר הקטן והמקסים נבנה עם השנים סביב הכנסייה והמנזר שהקים הקדוש אורקינוס Ursicinus. קדוש שהיה תלמידו של המטיף האירי קולומבנוס Columbanus המפורסם.

 

פורנטרוי Porrentruy

העיירה הקטנה פורנטרוי נמצאת במרחק נסיעה של עשרים דקות מערבית מדלמון, לא רחוק מהגבול הצרפתי. המרכז העתיק המקסים של העיירה נמצא מדרום לטירת פורנטרוי Château de Porrentruy. סימלה של העיר הוא מגדל רֶפוס Tour Réfous. המגדל המרהיב מאמצע המאה ה-13 הוא החלק העתיק ביותר של הטירה ששרד. שאר חלקיה של הטירה נבנו בין המאה ה-16 למאה ה-18. מומלץ גם לטייל ברחובות של חלקה העתיק של העיירה שמורכבים משלושה צירים. במרכז העתיק המתוייר מגוון מסעדות ולא מעט בתים יפים.

מגדל רפוס בפורנטרוי
מגדל רפוס בפורנטרוי

סניילז'ייה Saignelégier

הכפר הקטן הוא מקום הישוב העיקרי ברמה הגבוהה של פראנש מונטנייה Les Franches-Montagnes. סניילז'ייה יושבת על אמצע הדרך בין דלמון ממזרח ולה שו דה פון ממערב. במרחק נסיעה של חצי שעה בערך מכל אחת מהערים הראשיות של הקנטון. הכפר הוא המקום בו מתרחש מירוץ הסוסים הלאומי של שוויץ. בכל קיץ, הכפר מתמלא במיטב המגדלים שבאים למעין פסטיבל סוסים שהפך כמעט לפולקלור.

המזרקה הגדולה בלה שו דה פון
המזרקה הגדולה בלה שו דה פון

הכפר יושב במרכז של רמת הפראנש-מונטנייה. רמה בגובה של קילומטר בין השטחים הפתוחים היפים של פארק שאזרה Parc Naturel Régional Chasseral מדרום וקו הגבול הצרפתי מצפון.

המרחב הכפרי המקסים מלא בשטחי מרעה ויערות חרוצי נחלים שופעי מים. במרחב שפע של מסלולי הליכה ורכיבה על אופניים ובחורף נתיבים אהודים לסקי במישור (שכן הרמה בגובה 1000 מטרים ויותר מתכסה בשלג בחורף). ברמה כפרונים קטנים עם בתים יפיפיים והמון אווירה ששונה מחלקיה הדרומיים האלפיניים של רומאנדי (חלקה דובר הצרפתית של שוויץ).

 

לה שו דה פון La Chaux-de-Fonds

העיר הגדולה של רכס היורה היא העיר המזוהה ביותר עם תעשיית השעונים השוויצרים, יחדיו עם לה לוקל שכנתה הקטנה. בעיר מתגוררים כמעט ארבעים אלף איש, כמות כמעט בלתי נתפסת למרחב הכפרי של קנטון יורה. העיר היא מקום הולדתו של מותג השעונים השוויצרי רולקס, המותג המפורסם שנולד בעיר (בעיקר מסיבות של הטבות מס) בשנת 1908.

העיר היא גם מקום הולדתו של המותג השוויצרי היוקרתי אומגה שנולד בעיר כחצי מאה לפני הרולקס. שני המותגים (שמאז משרדיהם נדדו לעריה הגדולות של שוויץ דוברת הצרפתית) מיתגו את העיר כמעצמה של שעונים, בניגוד ללה לוקל שנחשבת למקום הולדתה של התעשייה.

לסיור אוכל בפנינות הקולינריה של לה שו דה פון, הקליקו כאן…

לה שו דה פון כיום היא עיר מודרנית במהותה ואופייה. היא נבנתה מחדש לאחר שנהרסה כולה בשריפה טראגית בשנת 1794. בשנת 1835 תכנן מחדש את העיר שארל הנרי ז'ונו Junod. העיר החדשה נבנתה על חורבותיה של העיר העתיקה בסגנון ניאו קלאסי צרפתי, עם שדירות רחבות ובתים יפים כמעין פאריס מיניאטורית בלב הרמה ההררית. השדרה המרכזית של העיר היא שדירת לאופול-רובר Av. Léopold-Robert הרחבה. היא מתחילה במזרקה הגדולה La Grande Fontaine, מזרקה מקושטת ומפוסלת. מצפון לשדרה הרחבה שדרות נוספות שמצטלבות עם רחובות שיוצרים את מבנה השתי וערב המפורסם של העיר החדשה.

האתר המרכזי והפופולארי בעיר הוא כמובן מוזיאון השעונים הבינלאומי Musée International d'Horlogerie. במוזיאון אוסף עצום של דגמי שעונים, שלמרות היומרה הבינלאומית, בעיקר מתייחסים לשפע העצום של המותגים והעיצובים שנולדו בקנטון יורה. השימוש במילה בינלאומי נוצר בעיקר על מנת לבדל את המוזיאון ממוזיאון השעונים המתחרה בלה לוקל.

לה שו דה פון המודרנית בשלג
לה שו דה פון המודרנית בשלג

העיר של לה קרבוזייה

לה שו דה פון ידועה גם בשל המבנים המודרניים שבה. העיר היא מקום הולדתו של שארל אדואר ז'נרה Charles-Édouard Jeanneret, שידוע יותר בכינויו לה קורבוזייה Le Corbusier. לה קרבוזייה הוא אחד מהאבות המייסדים של הסגנון הבינלאומי בארכיטקטורה, יחדיו עם מייסד הבאו-האוס הגרמני וולטר גרופיוס.

ברחבי העיר כמה מבנים שתכנן לה קרבוזייה. ניתן לבקר בווילה שוואוב Villa Schwob, המטה של חברת שעוני היוקרה אבל Ebel. הווילה מכונה גם הווילה הטורקית Villa Turque בשל ההשראה האוריינטאלית של תכנון המבנה. הווילה היא דוגמה לסגנונו המוקדם של לה קרבוזייה. לפני שהפך פחות או יותר לאבי בנייני הרכבות המודרניים שהפכו שכונות שלמות בישראל למפגע וויזואלי מחריד.

 

לה לוקל Le Locle

בעוד לה שו דה פון היא עיר גדולה ומודרנית שנחשבת לערש מותגי היוקרה של השעונים, לה לוקל היא עיירה שמוקדשת כל כולה לתעשיה הסופר יוקרתית ואיכותית שהלכה למעשה נולדה בה. לה לוקל ממוקמת כעשר דקות נסיעה מערבה מלה שו דה פון. בעיירה הקטנה והמנומנמת מתגוררים כעשרת אלפים תושבים. האתר המרכזי בעיירה הוא כמובן מוזיאון השעונים Musée d'Horlogerie du Locle.

המוזיאון מספר את סיפור הולדתה של התעשייה בעיירה במאה ה-18 וכולל סקירה היסטורית של המכניזם שהתפתח עם השנים לשעונים שאנו מכירים כיום. המוזיאון שונה באופיו מהמוזיאון הגדול בלה שו דה פון. מתאפיין יותר בהיסטוריה ופחות באוסף של עיצובים.

תהום הקרו דו ואןתהום הקרו דו ואן

קרו דו ואן Creux du Van

במרחק נסיעה של כמעט שעה מלה לוקל, בדרך לעיר נושטאל, מתבלט התהום המרהיב של הקרו דו ואן. הקרו דו ואן הוא אחד מאתרי הטבע היפים ביותר ברכס הרי היורה. התהום בצורת פרסה נוצר משבירה גיאולוגית ושחיקה של קרח, רוח ומים. האתר וסביבתו הם שמורת טבע פופולארית. ישנם המוני שבילי הליכה שגם מתקרבים לתהום בגובה 1400 מטרים מעל פני הים.

ישנם גם שבילים מתחת לתהום, שם תצפיות הנוף היפות ביותר על המסלע המוזר. עם רכב, המקום הכי קרוב לחניה היא מסעדה בשם La Grand Vy, כעשר דקות נסיעה במעלה הרכס מהכפר La Grande Béroche. ניתן להגיע גם מן הצד השני ולחנות בחניון מסעדת Le Soliat שממש מתחת לתהום.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *