טירת נושאטל

נושאטל – העיר היפה והעתיקה על גדת האגם

אולי גם יעניין אותך…

לפוסטים נוספים >>

הבתים והמבנים העשויים אבן חול צהובה הם סימן ההיכר של העיר נושאטל היפה. נושאטל הקטנה הפכה לאטרקציה תיירותית בשל שילוב של כמה אלמנטים אטרקטיביים – בתים יפים ומיוחדים שבראשן מתחם הטירה על שמה העיר נקראת, נוף האגם השלו שברקע רכס האלפים וכמובן האלמנטים האנושיים שבהן מצטיינת חלקה הצרפתי של שוויץ, בראשן תעשיית השעונים המפותחת של ערי רכס היורה שהפכו לאייקון שוויצרי. כיום נושאטל היא עיר שאהודה מאוד על תיירים. מיקומה הכמעט אידיאלי בין ציריך, ז'נבה וברן הופך אותה ליעד מועדף לטיול יום קצר.

טירת נושאטל
טירת נושאטל

כמה ימים בנושאטל?

כדאי להקדיש לטיול בנושאטל בין חצי יום טיול ליום טיול מלא.

 

מה חייבים לראות ולעשות בנושאטל?

  • ביקור בטירת נושאטל ובכנסייה הקולגיאלית
  • קפה רגוע ושופינג במזו דה האל
  • לתפעל את הדמויות האוטומטיות של פייר והנרי לואי זקה-דרו במוזיאון לאמנות וארכיאולוגיה
  • לנוח על גדת האגם בטיילת אוסטרוואל
  • לסקור את ההיסטוריה של האזור בלאטניום

 

לכל המידע על טיול באגם נושאטל, קנטון פריבור וצפון קנטון וו, הקליקו כאן…

למציאת מקום לינה בנושאטל, הקליקו כאן…

 

מהי נושאטל?

נושאטל Neuchâtel או ניאונבורג Neuenburg בהגה הגרמני, היא אחת הערים הקטנות היפות בשוויץ. סימן ההיכר של נושאטל הם מבני אבן החול הצהבהבים, אותה אבן מרהיבה ביופייה ממנה בנויים רבים מבין בנייניה העתיקים של העיר. בנושאטל מתגוררים בערך ארבעים וחמישה אלף איש, רובם המוחלט דובר צרפתית.

העיר נמצאת על גדתו הצפונית של אגם נושאטל. יושבת על תחילת ההתרוממות של רכס הרי היורה Massif du Jura, הרכס שבגבולה הצפוני מערבי של שוויץ עם צרפת. רכס שאוגף מצפון את השפלה השוויצרית בה עיקר תושביה של הארץ. נושטאל היא בירתו של קנטון נושאטל, אחד משישה הקנטונים דוברי הצרפתית של שוויץ.

גבולו הדרומי של הקנטון הוא בגדה הצפונית של האגם והוא נמשך צפונה עד הגבול עם צרפת. מדרום לאגם קנטון פריבור Fribourg שגודלו זהה פחות או יותר לנושאטל וקנטון וו Vaud, הגדול והמאוכלס מבין הקנטונים דוברי הצרפתית. נושאטל נקראת על שמה של הטירה שלה – טירת נושאטל, ופירושה הטירה החדשה.

הטיילת של נושאטל
הטיילת של נושאטל

 

איך להגיע לנושאטל?

טיסות לנושאטל

מיקומה המרכזי של נושאטל הופך אותה ליעד נוח מאוד עבור כל מי שנוחת בשוויץ. נמל התעופה הקרוב ביותר לעיר הוא הנמל הקטן של ברן. נמל זה נוח מאוד עבור מי שמתכוון לנוע בשוויץ עם רכב שכור, נמצא במרחק נסיעה של חמישים דקות מהעיר. למי שמתכוון להגיע ברכבת, יש להגיע ראשית לתחנה המרכזית של ברן ומשם לקחת רכבת לנושאטל, זמן נסיעה של בין 35 דקות לשלושת רבעי השעה. אך היות והנמל בברן הוא קטן ואין הרבה טיסות שמגיעות אליו, הדרך האידיאלית להגיע לנושאטל היא דווקא מנמל התעופה של ג'נבה.

מעבורת קטמרן על אגם נושאטל
מעבורת קטמרן על אגם נושאטל

נמל התעופה של ג'נבה משרת את כל הקנטונים דוברי הצרפתית של שוויץ. ישנן רכבות ישירות שמחברות את נמל התעופה עם התחנה המרכזית של נושאטל. זמן נסיעה של שעה ועשרים דקות בלבד.

נמל התעופה בקלוטן שליד ציריך הוא גם אופציה נוחה עבור מי שמגיע לשוויץ בטיסות סדירות. על מנת להגיע לעיר מציריך, יש להגיע ראשית לתחנה המרכזית של הכרך הגדול ומשם ברכבת לנושאטל, זמן נסיעה של שעה וחצי.

גם נמל התעופה של באזל (שנמצא בפאתי העיר בשטח צרפת, והוא נמל משותף עם מילוז הצרפתית ופרייבורג הגרמנית) הוא פתרון יחסית נוח על מנת להגיע לנושאטל. זמן הנסיעה הכולל מהנמל שבבאזל לעיר הוא בערך שעתיים, אבל כולל כמה החלפות של רכבות בדרך.

 

רכבות לנושאטל

תחנת הרכבת המרכזית של נושאטל נמצאת בערך קילומטר מחוץ למרכז הקטן של העיר. הגישה אל מרכז העיר עוברת דרך שדרת הרכבת Av. de la Gare שלאורכה רצים כמה קווי אוטובוס שמחברים את התחנה עם המרכז. זמן הנסיעה הוא בערך חמש דקות.

לסוויס טראבל קארד (שימוש בתחבורה ציבורית בערי שוויץ), הקליקו כאן…

מיקומה של נושאטל במרחק נסיעה קצר מכל הערים המרכזיות של שוויץ הופך אותה ליעד מעולה לטיול יום. זמן הנסיעה אל העיר מג'נבה הוא שעה ועשרים דקות, מלוזאן ארבעים דקות בלבד, מציריך שעה וחצי ומברן רק שלושת רבעי השעה. מפריבור ניתן להגיע לנושאטל בזמן נסיעה של חמישים וקצת דקות, זאת למרות קרבתן הגיאוגרפית של שתי הערים. מסלול הרכבת שמחברת את שתי הערים כולל גם עצירה בכמה מהאתרים העיקריים שבקרבת האגם בינהם העיר מורטן Murten המיוחדת.

לכל המידע על רכבות בשוויץ – הנחות וטיפים, הקליקו כאן…

מורטן ואגם מורטן ברקע
מורטן ואגם מורטן ברקע

להגיע ברכב לנושאטל

נושאטל יושבת לא רחוק מהנתיב השוויצרי המרכזי, אוטוסטראדה מספר 1. האוטוסטראדה המפורסמת שחוצה את כל שוויץ ממזרח למערב ומחברת את ג'נבה עם ברן, ציריך וסיינט גאלן במזרח. נתיב האוטוסטראדה עובר בקרבת הגדה הדרומית של אגם נושאטל, במרחק נסיעה של עשרים דקות מהעיר.

העיר נמצאת בסמוך לאוטוסטראדה מספר 5, שנתיבה הוא לאורך הגדה הצפונית של אגם נושאטל. היא מתחברת עם אוטוסטראדה מספר 1 ליד העיר זולוטורן Solothurn, במעבר דרך העיר ביל Biel. הכביש הבינעירוני מספר 20 מחברת את נושאטל עם העיר לה שו דה פון La Chaux-de-Fonds, העיר הגדולה ביותר ברכס הרי היורה, מרחק נסיעה של 20 דקות בערך.

לכל המידע על השכרת רכב בשוויץ + טיפים מועילים והנחות משמעותיות, הקליקו כאן…

 

מפה של נושטאל

 

תכנון מסלול טיול בנושאטל

תחנת הרכבת של נושאטל ממוקמת מצפון מזרח למרכז העיר העתיקה. באופן טבעי רוב הטיול בעיר הקטנה יערך במרכז העיר העתיקה לאורך הציר של רו דה סיון, הציר המרכזי של העיר. הטירה של נושאטל, יעד התיירות מספר אחד בעיר, נמצאת ממערב לרו דה סיון. ממנה ניתן לרדת לכיוון המזו דה האל, שוק המזון הרנסנסי המרהיב. שוק שעודנו מהווה את הלב המסחרי וסביבו חנויות, מסעדות ורשתות בינלאומית.

לתכנון מסלול טיול בנושטאל וייעוץ מקצועי, הקליקו כאן…

הכיכר של מבנה השוק, הפלאס דה האל היא הכיכר המרכזית של העיר. היא יורדת דרומה לכיוון גדת האגם, לפארק אספלנדה דו מון בלאן ולטיילת אוסטרוואל. עם הטיילת ניתן ללכת מזרחה לכיוון המוזיאון לאמנות והיסטוריה המרשים של העיר.

למציאת מקום לינה בנושאטל, הקליקו כאן…

הכנסייה הקולגיאלית
הכנסייה הקולגיאלית

 

כל האתרים והאטרקציות בנושאטל

טירת נשאטל Château de Neuchâtel

מאז הקמתה של העיר, הטירה של נושאטל היתה ועודנה המרכז השלטוני של הקנטון. בה מושב הממשלה והפרלמנט ובית המשפט המקומי. המתחם של הטירה חולש ממערב על מרכז העיר העתיק ועל גדת האגם של נושאטל. הטירה נבנתה במאה ה-12 ועברה שינויים ושיפוצים נרחבים גם במאות השנים שלאחר מכן ולכן בחדריה מגוון רחב של סגנונות משתנים וכך גם בארכיטקטורה של אגפיה השונים.

המתחם של הטירה היה גם מושבה של הסמכות הדתית בעיר, שהייתה אמונה על מה שמכונה השלטון השמימי. שלטון זה ישב בכנסיית הקולגייל שבאגף המערבי של הטירה.

 

ארמון וכנסיית קולגייל Collégiale

צריחי הכנסייה הקולגיאלית
צריחי הכנסייה הקולגיאלית

הכנסייה הקולגיאלית היא אולי המבנה היפה ביותר בנושאטל. ידועה בגוון הצהבהב של קירות הלבנים שלה העשויים מאבני חול.

חלון הרוזטה הענקי שבכניסה מעיד על ההשפעות הרומנסקיות בבנייתה ומשתלב היטב עם המגדלים הגותיים שבראשה. היא נבנתה בסוף המאה ה-13 בחלקה המערבי של הטירה של נושאטל ובמאה ה-16 הייתה המוקד למאבק על זהותה הדתית של העיר.

כיאה לכנסייה קתולית, הכנסייה הייתה עשירה בקישוטים, ציורים, פסלים ותבליטים. אך אלו נהרסו בפעולה אלימה של איקונוקלאזם (השחתת סמלי דת) במאה ה-16. מאז הפכה לכנסייה פרוטסטנטית. ברחבה שממול לכניסה פסל של גיום פארל Farel המטיף שהביא את בשורת הרפורמציה לנושאטל.

 

רו דה סיון Rue du Seyon ופלאס דה האל Place des Halles

הרו דה סיון הוא הרחוב המרכזי והכמעט יחידי של העיר העתיקה. הוא מתחיל מנתיב מסילת הרכבת ויורד עד לפארק אספלנדה דו מון בלאן שלגדת האגם. הרחוב הוא הציר המרכזי של העיר העתיקה המעוגלת והקטנה של נושאטל. הוא מלא בחנויות מקומיות, רשתות בינלאומיות, מסעדות, בתי-קפה וכל מה שהתייר צריך. בחלקו הדרומי מתחבר הרחוב לכיכר המרכזית של העיר העתיקה – פלאס דה האל Place des Halles בו נמצא המזו דה האל.

 

מזו דה האל Maison des Halles

המזו דה האל חולש על כיכר דה האל והוא אחד הבניינים היפים בחלקה העתיק של נושאטל. הארמון הרנסנסי נבנה במאה ה-16 ומוכר בשל מגדליו המחודדים היפים. המזו מאז הקמתו היה הסנטר של המסחר בנושאטל. התחיל כמקום אחסון ומכירה של דגנים והמשיך כמקום מסחר של מזון ובגדים. הארמון הוא חלק מהמתחם המסחרי העיקרי של נושאטל יחדיו עם הכיכר שלרגליו, שהיא ללא עוררין הכיכר המרכזית והתוססת ביותר של העיר היפה.

 

הוטל דה ויל Hôtel de Ville

בית העירייה של נושאטל הוא עוד דוגמה מרהיבה לשימוש המיוחד באבן החול הצהובה בבניית מבני העיר. המבנה הענקי נמצא על הגבול המזרחי של העיר העתיקה והוא הושלם בסוף המאה ה-18. הבניין הוא גם דוגמה נהדרת לאימוץ הסגנון הניאו-קלאסי הצרפתי בעיצוב מבני הציבור הגדולים בחלקה הצרפתי של שוויץ. הוא מסמל גם את מעבר מרכז הכוח בעיר מהטירה והרחובות העתיקים אל עבר אזור הנמל הסמוך, שכיום הוא המרכז המסחרי של נושאטל.

גדת אגם נושאטל
פסל בגדת אגם נושאטל

טיילת אוסטרוואל Quai Ostervald ופארק אספלנדה דו מון בלאן Esplanade du Mont Blanc

סקטור הנופש של נושאטל נמתח באופן טבעי לאורך גדת האגם, לרגליה של העיר העתיקה. פארק אספלנדה דו מון בלאן הוא ריאה ירוקה חשופה (רק שבילים ודשא) שיושב על זווית של 90 מעלות שמוקפת מכל אבריה במי האגם. הפארק נמצא בקצה של העיר העתיקה ואליו מובילים רו דה סיון ופלאס דה האל.

בפארק היפה לא נטעו עצים על מנת לא להסתיר את נוף האגם. הוא מציע פינה ירוקה ונעימה של נוף. מצדו האחד האגם ומצדו השני בתי העיר העתיקים הבנויים על הגבעה המתונה שמצפון לו. טיילת אוסטרוואל מחברת את הפארק עם הנמל של נושאטל. לאורך הטיילת הארוכה נטועים שורה של עצים שמצלים על הספסלים. הספסלים מציעים נוף שליו במיוחד של האגם ושל רכס האלפים שברקע. בגב הטיילת שורה של מלונות מעולים שמהם גישה נוחה למרכז העיר. כמו גם נוף יפה במיוחד של האגם.

 

המוזיאון לאמנות והיסטוריה Musée d'Art et d'Histoire

המוזיאון המרשים של הקנטון חולש על חלקו המזרחי של נמל העיר. במוזיאון אוסף הציורים של הקנטון. ביניהם מבחר של ציורים אימפרסיוניסטיים צרפתיים ואוסף מרשים של אמנים שוויצרים מהמאה ה-19 בראשם אלברט אנקר Albert Anker.

בסקטור ההיסטורי, הפריטים הידועים ביותר של המוזיאון הן שלוש הדמויות האוטומטיות של פייר זאקה-דרו Jaquet-Droz ובנו הנרי לואי מסוף המאה ה-18. הדמויות האלגנטיות מתבססות על מנגנונים עדינים ומתוחכמים. מנגנונים מכאניים שמציינים את היכולות הטכניות הגבוהות של חלקה הצפוני של רומאנדי. משם מורשת תיבות הנגינה וייצור השעונים רבי התהילה שכמעט מזוהים באופן גורף עם שוויץ. דמויות אלו הפכו לאיקונות ורבים מגיעים למוזיאון במיוחד על מנת לראות אותן.

נוף קנטון פריבור ורכס האלפים
נוף קנטון פריבור ורכס האלפים

לאטניום – פארק ומוזיאון ארכיאולוגי Laténium – Parc et Musée d'Archéologie

הפארק הארכיאולוגי הוא גרסה משופרת של מוזיאון. הפארק הוא מוזיאון באוויר הפתוח שמתבסס על תצוגת שטח תחת כיפת השמיים במקום ריכוז הממצאים במבנה. הפארק נמצא באוטריב Hauterive הסמוכה, נסיעה של חמש דקות מזרחה ממרכז העיר העתיקה של נושאטל. הפארק מציג את ההיסטוריה של ההתיישבות בחלק המערבי של שוויץ החל מהתקופה הניאוליטית ועד ימי-הביניים. בפארק כמה סוגי התיישבות שונים, בתוך בתים המתאימים לתקופה. בתוכם החפצים ששימשו את התושבים, חפצים שנמצאו בחפירות ארכיאולוגיות.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *