המינסטר של ברן ורכס האלפים הברניים

מסלול טיול בשפלת שווייץ – 5 ימים מציריך לברן

אולי גם יעניין אותך…

לפוסטים נוספים >>

איפה נטייל? בערים, בעיירות ובטבע שבין ציריך לברן

מה המסלול? מסלול קווי שמתחיל בציריך ומסתיים בברן

מתי כדאי לטייל? כל השנה, בסתיו תלוי מזג-אוויר ובחורף יכול להיות ממש קר

למי הטיול מתאים? המסלול מותאם לאוהבי נהיגה, ערים ונופים

באיילו כלי תחבורה נשתמש? כדאי להשכיר רכב (לחצו כאן לטיפים וגם הנחות יפות על השכרת רכב בשוויץ), אבל גם ניתן להגיע לעיירות והכפרים ברכבת

מה מידת האינטנסיביות? טיול רגוע בערים, עיירות וטבע

המינסטר של ברן ורכס האלפים הברניים
המינסטר של ברן ורכס האלפים הברניים

 

מידע על מסלול הטיול

מסלול טיול שיוצא מציריך לאורך עמק נהר הלימאט והלאה לעמק נהר הארה בקנטון ארגאו. מרחב זה הוא השיא של שפלת שוויץ, המרחב הכי מאוכלס של המדינה האלפינית. המסלול עובר דרך זולותורן וממשיך לברן, הבירה דה פקטו של הקונפדרציה.

לתכנון מסלול טיול וייעוץ אישי לטיול בלב שוויץ, הקליקו כאן…

 

איפה לנים?

הלינה היא בערים והעיירות לאורך המסלול. בערים הגדולות – ציריך, אראו, זולותורן, ברן או בסביבתן. חשוב למצוא מקום לינה שישנם פתרונות חניה בו, אם אתם אם רכב. אפשר להשכיר את הרכב עם היציאה מציריך ובכך להתמקם ממש בלב העיר. בעיירות הקטנות עדיף למצוא מקום לינה במרכז העיירה.

ל-12 מלונות מעולים לטיול בציריך, הקליקו כאן…

ל-6 מלונות טובים במרכזה של ברן, הקליקו כאן…

המינסטר של ציריך בשעות הערב
המינסטר של ציריך בשעות הערב

טיפ מומחים למטיילים ברכב שכור

 • לאורך המסלול ישנם כבישים מהירים מצויינים בצירים המרכזיים של שפלת שוויץ – הכבישים המהירים 1, 2, 14 ו-4. לעיתים יורדים מהכבישים המהירים למסלולים כפריים סדרך לעיירות, אבל הסטייה היא לרוב קלה.
 • מרחקי הניסע בין העיירות והערים הם קצרים מאוד וניתן לבקר בכמה עיירות ברצף.
 • על מנת לחסוך זמן, כדאי מאוד לתכנן מראש איפה לחנות, ישנן ערים ועיירות בהן חונים בקרבת המרכז או תחנת הרכבת וישנן ערים ועיירות שכדאי לחנות בחניון בתשלון בקרבת המרכז העתיק.
 • הנסיעה בשפלת שוויץ היא מאוד עירונית באופיה, אבל מלאה במקומות מקסימים בטבע. המסלול האלפיני דרומית מאגם תון, כולל נופים מרהיבים של הרכס האלפיני.
 • המסלול מתאים גם לרוד טריפ עם הילדים, רק להתחשב בהם בבחירת האתרים לביקור (פחות מוזאונים ויותר טירות ושטחים פתוחים).

לכל המידע והטיפים על השכרת רכב בשוויץ, הקליקו כאן…

תיהנו!

זולותורן
זולותורן

 

פירוט ימי הטיול

מסלול טיול יום 1: ציריך

מסלול הטיול בציריך יתרכז במרכזה העתיק הגדול של העיר הגדולה. האלטשטאט של ציריך מלא ברחובות מרתקים עם בתים עתיקים, כנסיות חשובות, רחובות תוססים והמון מוקדי עניין. נבקר בכל הרחובות והאתרים החשובים שלשתי גדותיו של נהר הלימאט ונמשיך דרומה על האוטוקה לביקור בגני ציריכהורן.

 

מסלול טיול באלטשטאט של ציריך
 1. נתחיל את יום הטיול בציריך בתחנת הרכבת המרכזית Hauptbahnhof, שמעבר לפונקציה הטכנית החשובה שלה ביוממות של הכרך הגדול, היא משמשת במקביל גם כחלל ירידים וקניון.
 2. נצא משעריה הצפוניים של התחנה וניכנס בשעריו של המוזיאון הלאומי של שוויץ Schweizericshes Landemuseum, בו אוסף מרשים של חפצים, אמנות, אומנות, עיצוב וארכיאולוגיה.
 3. מהמוזיאון נצא לסיבוב קצר בפלאטשפיץ Platzspitz, הפארק הירוק המסמל את איחוד נהר הסיל עם נהר הלימאט ואת קצה העיר העתיקה של ציריך. מהפארק נחזור את תחנת הרכבת ונחצה אותה לכיוון מרכז עיר.
 4. מתחת הרכבת נלך על עורק החיים המרכזית של ציריך – הבאנהופשטראסה Bahnhofstrasse, הרחוב המרכזי של ציריך. ברחוב חנויות יוקרה, בתי כלבו גדולים ועוד.
 5. נלך דרומה על הבאנהופשטראסה וניכנס למוזיאון השעונים של באייר Uhrenmuseum Beyer Zürich, מקום שהוא חצי מוזיאון חצי חנות, בו מוצגים מגוון רחב של מיני שעוני וינטג' ויוקרה. החנות / מזויאון שוכנת ליד שני בתי הכולבו המרכזיים של העיר – Jelmoli ו-Globus.
 6. מבתי הכלבו נלך על רחוב רנווג Rennweg ונטפס על גבעת לינדנהוף Lindenhof, גלעין הישוב המקורי של ציריך.
 7. נרד מהגבעה דרומה ונגיע למינצפלאץ Münzplatz הקטנה שם נמצאת כנסיית אאוגוסטינרקירכה Augustinerkirche. זהו האיזור הכי עתיק של ציריך, עם רחובות קטנים ויפים ובתים שחלקם עוד מימי-הביניים שהיפה בהם הוא רחוב אוגוסטינרגאסה Augustinergasse.
 8. נרד עוד קצת דרומה ונגיע לסאנקט פטרס קירכה St. Peters Kirche שמעליה מגדל שעון עצום שהוא חאד מסמליה של העיר.
 9. מהכנסייה נלך עוד מעט דרומה ונגיע למנזר הנשים Fraumünster. הפראומינסטר ידוע בעיקר בשל הויטראז'ים המרשימים של מארק שאגאל, גדול ציירי אסכולת פאריז היהודיים. מגדל השעון הניאו-גותי היפייפה של המנזר לשעבר חולש על קו הרקיע של העיר.
 10. מהמנזר נלך מזרחה אל גשר המינסטרבריקה Münsterbrücke. על הגשר נמצא הצונפטאהוס צור מייזן Zunfthaus zur Meisen. זהו בית הגילדה (Zunfthaus) המרשים של סוחרי היין החולש על כיכר מינסטרהוף Münsterhof הציורית שפתוה לנהר הלימאט.
נהר הלימאט יוצא מאגם ציריך באלטשטאט
נהר הלימאט יוצא מאגם ציריך באלטשטאט
מסלול טיול בגדה המזרחית של הלימאט
 1. נחצה את גשר מינסטרבריקה Münsterbrücke מזרחה ונגיע ללימאטקה Limmatquai, הטיילת לגדת נהר הלימאט של הגדה המזרחית (ימנית) של הנהר.
 2. בקצה השני של הגשר נמצאת הואסרקירכה Wasserkirche, כנסיית המים, שנבנתה ממש על זרם הנהר.
 3. ממול הכנסייה נמצאת הגרוסמינסטר Grossmünster, כנסיית הענק שהייתה בעברה הקתדרלה של ציריך. צמד המגדלים של הכנסייה מהמאה ה-15 הם הגבוהים והמוכרים מבין מגדלי חלקה העתיק של ציריך.
 4. נלך צפונה על הלימאטקה ונגיע לבית העירייה Rathous. בסמוך, על זרם הנהר, נמצא הראתאוסבריקה Rathausbrücke, גשר רחב שעליו בניינים שמזכיר יותר כיכר מאשר גשר.
 5. נמשיך צפונה על הלימאטקה ונחתוך מזרחה אל הנידרדורפשטראסה Niederdorfstrasse, המדרחוב התוסס של מה שבעבר היה כפר וכיום הוא רובע נידרדורף Niedrdorf. נלך דרומה על הרחוב הצר ומלא החנויות המיוחדות ונטייל בסמטאות הרובע הסמוכות.
 6. נחצה את ההירשנפלאץ Hirschenplatz (כיכר הצבאים), שהיא ליבו של הרובע. מהכיכר נטפס מזרחה בהליכה קצרה על קמפוס אוניברסיטת ציריך ונראה את כנסיית פרדיגרקירכה Predigerkirche מהמאה ה-13. למי שרוצה אפשר להמשיך לטייל בקמפוס האוניברסיטה ולבקר במוזיאון הטבע האוניברסיטאי Naturhistorisches Museum der Universität Zürich, בו תצוגת מאובנים ומינרלים מרתקת ודגמים גדולים של חיות קדם.
 7. נחזור אל הנידרדרופשטראסה ונרד דרומה ונראה את קברט וולטר Cabaret Voltaire, המקום בו ניצתה רוח המהפכה האמנותית של תנועת הדאדא.
 8. נרד דרומה לכיוון הגרוסמינסטר ונטפס מזרחה לכיוון קמפוס אוניברסיטת ציריך. נגיע לבית האמנות Kunsthaus, בו אוסף מרשים של אמנות אימפרסיוניסטית חשובה.
 9. מהמוזיאון נרד עוד דרומה ונגיע לזקסלאוטנפלאץ Sechseläutenplatz הענקית וניכנס לאופראהוס Opernhaus, בית האופרה המפורסם של ציריך. אם מטיילים ביום שבת, כדאי מאוד לחצות מבית האופרה את הגשר קוואבריקה Quaibrücke ולבקר בדוכנים של שוק בירקנפלאץ Bürkliplatz. הכיכר חולשת על הקצה הצפוני של אגם ציריך, עם יציאתו של נהר הלימאט במסעות צפונה עד הישפכו לנהר הריין.
מסלול טיול בזיפלד Seefeld
 1. מבית האופרה נרד דרומה לגדת אגם ציריך על האוטוקה Utoquai ונלך לגדת האגם. ניכנס למוזיאון בלריב Museum Bellerive, מוזיאון מפתיע באיכותו ויעילותו שמתמקד באומנות שימושית ובמלאכות יד ייחודיות.
 2. מהמוזיאון ניכנס למרכז לה קרבוזייה Pavillon Le Corbusie בקצה הצפוני של גני ציריכהורן Zürichhorn.
 3. מהביתן של גדול הארכיטקטים של הסגנון הבינלאומי (למי שמחבב את בנייני הרכבות המזעזעים), נטייל בגנים וניכנס לגן הסיני של ציריך Chinagarten Zürich.
נהר הלימאט במרכז העתיק של באדן
נהר הלימאט בבאדן

מסלול טיול יום 2: באדן וברוג

יום הטיול השני יתרכז בעיר המרחצאות באדן שבקנטון ארגאו Aargau ואחה"צ נמשיך לברוג. העיר עתיקה של באדן מורכבת מכמה רחובות עם בתים עתיקים. במרכז המיניאטורי של העיר העתיקה רחובות ציוריים ואווירה שהיא שילוב של ימי-הביניים עם כל הטוב של שוויץ המודרנית. בנוסף לעיר העתיקה, באדן מהווה גם פונקציה של נופש ברמה הגבוהה ביותר.

אתר המרחצאות ההיסטורי שעל שמו נקראת העיר, נמצא מצפון לעיר העתיקה. במרחצאות עשרות נביעות טרמיות של מי גופרית. משם ניסע לברוג שיושבת על גדתו הדרומית של נהר הארה, סמוך למפגש שלושת הנהרות הגדול של שוויץ, עם נהר הרויס ונהר הלימאט.

הרואינה שטיין בבאדן
הרואינה שטיין בבאדן
מסלול טיול בבאדן
 1. עם בוקר נצא מציריך לכיוון באדן, נסיעה של פחות מחצי שעה. נחנה את הרכב בקרבת תחנת הרכבת של העיר ומשם נתחיל לטייל. נטפס קלות על הגבעה עליה הרואינה שטיין Ruine Stein, הטירה ההרוסה של העיר שהיום היא פארק ירוק עם נקודות תצפית והריסות.
 2. מהרואינה שטיין נרד אל העיר העתיקה וניכנס בשעריה דרך השטאט טורם Stadtturm. המגדל הגבוה נבנה במאה ה-15 בצורת מרובע. בצמרתו ישנם ארבעה צריחים קטנים בצורת משושה ובראשו מגדל פעמון גותי מוארך.
 3. מהשער נלך אל הכיכר המרכזית של העיר העתיקה – הקירכפלאץ Kirchplatz. בכיכר נמצאת השטאדפפארקירכה מריה הימלפארט Katholische Stadtpfarrkirche Maria Himmelfahrt, אחת הכנסיות היפות בשוויץ.
 4. נחצה את נהר הלימאט על ההולצבריקה Holzbrücke, גשר העץ העתיק של העיר ונגיע לטירת לאנדפוגטיישלוס Burg Landvogteischloss. הסיור בטירה הוא חלק מהמוזיאון ההיסטורי של באדן שכולל גם בניין מודרני סמוך.
 5. נחזור על גשר העץ ונרד דרומה מהעיר העתיקה אל המוזיאון השוויצרי לילדים Schweizer Kindermuseum. במוזיאון מיצגים ואוסף של צעצועים וחפצים של ילדים. חלק נכבד מהמוזיאון מוקדש דווקא לאלמנטים פדגוגיים ולצעצועים ומשחקים בעלי משמעות התפתחותית לפי עקרונות אקדמיים.
 6. מהמוזיאון נחזור צפונה דרך העיר העתיקה הקטנה ונעצור בתיאטרפלאץ Theaterplatz.
 7. מהכיכר הגדולה נלך צפונה אל קורפלאץ Kurplatz, הלב של איזור מלונות המרפא והמרחצאות. בכיכר נמצא בית המרחץ הרומי, המקום הראשון בו החלה תרבות הספא של העיר באדן.
 8. נלך קצת מהכיכר ונבקר במוזיאון לנגמאט Museum Langmatt. באוסף הפרטי ציורים מרהיבים של סזאן, ואן גוך, גוגן רנואר ועוד.
 9. מהמוזיאון נשוב לכיוון תחנת הרכבת וניסע לברוג, כרבע שעה נסיעה מערבה.
מסלול טיול בברוג
 1. נחנה את הרכב ליד קלוסטר קוניגספלדן Kloster Königsfelden, מעט מזרחית ממרכזה העתיק של ברוג. נבקר בכנסייה שנותרה מהמתם הגדול של המסדר הפרנציסקני ונמשיך בנסיעה למרכזה של ברוג.
 2. נחנה את הרכב במרכזה של ברוג (עדיף ליד תחנת הרכבת) ונלך לטיול אחה"צ על המדרחוב המקסים ניומארקטפלאץ Neumarktplatz.
 3. נלך על הרחוב המרכזי של העיירה האופטשטראסה Hauptstrasse נרד לכיוון נהר הארה שם עומד עומד המגדל השחור Schwarzer Turm.
 4. מברוג ניסע לטירת ללנצבורג Schloss Lenzburg, במרחק נסיעה של רבע שעה בכיוון אראו. לקראת ערב נמשיך למרכזה של אראו שם נמצא מקום לינה.
הטירה של אאראו בחושך
הטירה של אראו בחושך

מסלול טיול יום 3: אראו, אולטן וצופינגן

יום הטיול השלישי יוקדש לאראו בירת קנטון ארגאו ולצופינגן השכנה לאחר מכן נמשיך לקנטון זולותורן ונטייל בעיר אולטן. זהו יום טיול בערים הקטנות והיפות לאורך נהר הארה, להן מרכז עיר עתיק קטנטן, מגדלים ובתים מימי-הבניים ומסביב הכל ירוק.

 1. נתחיל את הטיול בחלקה העתיק של אראו הבנוי על גבעה עגולה על הגדה הדרומית של נהר הארה. המרכז העתיק בנוי מהצטלבות של שני נתיבים מרכזיים – הנתיב של מצגרגאסה Metzgergasse ופלצגאסה Pelzgasse והנתיב של קרוננגאסה Kronengasse ולורנצנטורגאסה Laurenzentorgasse. שני הנתיבים חורצים את הגבעה, והם מלאים בחנויות, מסעדות ובתים עתיקים יפים.
 2. מהאלטשטט של אראו נלך לטירת שלוסלי Schlössli מהמאה ה-11, בו המוזיאון ההיסטורי של העיר ה-Stadtmuseum.
 3. מאראו ניסע עשרים דקות על הכביש המהיר מספר 1 לעיר הקטנה השכנה צופינגן. המרכז העתיק של צופינגן בנוי בצורת ביצה על גבעה מתונה, מוקף כולו בגן ירוק שהיה בעבר נתיב התעלות שהקיפו את חומת העיירה שנהרסה. נתחיל את הביקור בעיר בכנסיית העיר Stadtkirche Zofingen העתיקה.
 4. סמוך לכנסייה נמצאות שתי הכיכרות העתיקות הצמודות – האלטר פוסטפלאץ Alter Postplaz והניקולאוס ת'וט פלאץ. כיכרות ציוריות על קווי בתים ימי-ביניים והמון מסעדות ובתי-קפה שביום שימשי שולחנותיהם וכסאותיהם מתפרסים על הכיכרות.
 5. מצופינגן ניסע צפונה כרבע שעה לעיר הקטנה אולטן שבקנטון זולותורן. נטייל במרכז העיר העתיק, שבנוי מרחובות ובתים צפופים על שטח קטנטן מעל גדתו המערבית של נהר הארה. נתחיל את הטיול בהצטלבות נהר הארה עם נהר הדונרן Dünnern הקטן. מעל הצטלבות הנהרות חולש מגדל העיר של אולטן Oltner Stadtturm המרהיב.
 6. מהמגדל נלך על הרחובות המרכזיים של העיר העתיקה – ההאופטגאסה Hauptgasse והמארקטגאסה Marktgasse. נגיע למתחם המרשים של כנסיית סיינט מרטין Christkatholische Stadtkirche St. Martin שממש ממערב לעיר העתיקה.
 7. מאולטן נטפס רבע שעה לוויסנר פלו Wisner Flue, לתצפית מראש המצוק הקטן שחולש על הדרך לבאזל.
 8. מהמצוק הקטן ניסע מערבה ארבעים דקות לזולוטורן היפה, בירת הקנטון הנקרא על שמה.
ויסנר פלו ליד אולטן
ויסנר פלו ליד אולטן

מסלול טיול יום 4: זולותורן ואמנטאל

את יום הטיול הרביעי נקדיש לעיר היפה זולוטורן. המרכז המיניאטורי של העיר כולל מקבץ ענקי של בניינים עתיקים ומפוארים. לאורך הרחובות המרוצפים של העיר העתיקה בליל של בניינים מתקופת ימי הביניים, הרנסנס והבארוק. האתרים העיקריים שבגינם העיר ידועה הם שורת הארמונות, הכנסיות והבניינים הציבוריים שנבנו בסגנון בארוקי מרהיב. בניינים אלו נבנו עת הייתה העיר מקום מושב השגרירות הצרפתית בשוויץ והעיר נבנתה בהשראה צרפתית בולטת בלב המרחב דובר הגרמנית של שוויץ.

 1. נתחיל את יום הטיול בזולוטורן בנסיעה קצרה של רבע שעה צפונה ממרכזה העתיק אל הכפר אוברדוף Oberdorf, ממנו נטפס על הרכבל להר וייסנשטיין Weissenstein (אפשר להגיע לפסגה גם עם רכב אבל הרכבל מרהיב במיוחד). ממעלה ההר נוף מרהיב של עמק נהר הארה וזולוטורן.
 2. נחזור למרכז העיר העתיק ונתחיל את הטיול במרקטפלאץ Marktplatz, כיכר השוק הקטנה והצרה שבמרכזה של העיר העתיקה. בלב הכיכר נמצאת המזרקה הצבעונית לכבודו של הקדוש אורסן St. Ursen Brunnen. מסביב למזרקה מסעדות ובתי-קפה.
 3. בכיכר נראה את הצייטגלוקנטרום Zeitglockenturm, מגדל השעו העתיק מהמאה ה-12.
 4. מהכיכר נלך על ההאופטגאסה Hauptgasse הרחוב המרכזי של העיר העתיקה של זולותורן וניכנס לכנסייה הישועית Jesuitenkirche הבארוקית לה חלל פנים מרהיב.
 5. מהכנסייה הישועית נמשיך על ההאופטגאסה לקתדרלת סנקט אורזן St. Ursen-Kathedrale הענקית שנבנתה בסגנון ניאו-קלאסי.
 6. מהקתדרלה נפנה צפונה ונגיע לכנסייה הפרנציסקאנית Franziskanerkirche היפה ולראתהאוס ההיסטורי של זולותורן.
 7. נבקר גם במוזיאון הארסנל הישן Museum Altes Zeughaus הסמוך שכיום בחמש קומותיו אוסף מוזיאלי מרשים של כלי נשק היסטוריים.
 8. נמשיך צפונה מהארסנל, נחצה את חומות העיר העתיקה וניכנס לקונסטמוזיאום Kunstmuseum, בו אוסף מרשים של מאסטרים ידועים מהרנסנס ועד האימפרסיוניזם.
 9. מהמוזיאון נלך אל הפארק הסמוך – הרידהולצשאנצה Riedholzschanze, בו חורבות המצודה של העיר מהמאה ה-17.
 10. נלך לאורך החומה ונגיע לבאזלטור Baseltor, השער של באזל, ממנו נשוב אל ההאופטגאסה.
 11. מזולוטורן ניסע דרומה חצי שעה לבורגדורף Burgdorf, הבירה של עמק נהר טאל או אמנטאל. נטייל אחה"צ ברובע העתיק של הכפר הממוקם על גבעה מעל הגדה מערבית של נהר האמה.
 12. בראש הגבעה עומדת הטירה של בורגדורף Schloss Burgdorf שחלקים ממנה עוד נשתמרו מהמאה השביעית. בטירה פועל מוזיאון קטן לתולדות העיר.
הנוף המישורי יחסית של אמנטאל
הנוף המישורי יחסית של אמנטאל

מסלול טיול יום 5: ברן

עם בוקר נצא מבורגדורף וניסע במרחב הכפרי של אמנטאל, העמק של הגבינה הלאומית, לכיוון לבירה הפדרלית של שוויץ, העיר ברן. מסלול הטיול במרכזה העתיק של ברן, מתבסס על הליכה רגלית ברחובות המרכזיים בין הכיכרות הגדולות. המרכז של הבירה השוויצרית אינו גדול אבל יש המון מה לראות ולעשות בשטח קטן. זהו טיול יום בברן, מתבסס על מסלול מעגלי מתחנת הרכבת של העיר לכיוון עיקול נהר הארה וחציית הנהר לרוזנגארטן ובור הדובים ולאחר מכן חזרה ממרכז המוזיאונים של ההלבציפלץ.

האלטשטאט של ברן בנויה במקטעים של העיר הימי-ביניימית שחומתה הייתה מגדל השעון והעיר הרנסנסית שנחתמה ע"י מגדל בית הכלא. לאורך הרחובות הפטוגניים, כמה מהמזרקות הכי יפות בשוויץ.

מסלול טיול בברן הרנסנסית
 1. נתחיל את מסלול הטיול בברן בתחנת הרכבת המרכזית של העיר. נצעד מזרחה על רחוב שפילטלגאסה Spitalgasse עד הבארנפלאץ Bärenplatz. הכיכר המרכזית של ברן היא יותר שדרה רחבה הנמתחת מצפון לדרום לאורך 3 כיכרות. מצפון הוויזנהאוספלאץ Waisenhausplatz ומדרום עם כיכר הפרלמנט – הבונדספלאץ Bundesplatz.
 2. בלב כיכר הדובים ניצב מגדל בית הכלא – קפיגטורם Käfigturm. הקפיגטורם חותם ממערב את ציר המארקטגאסה שמעברו המזרחי הוא מגדל הציטגלוגה.
 3. ממגדל בית הכלא נלך דרומה עד לבונדסהאוס Bundeshaus, בית הפרלמנט הפדרלי של שוויץ. נחצה את המבנה ונגיע לבונדסאהוסטרסה Bundeshausterrasse. ממרפסת התצפית הענקית שמעל נהר הארה, נוף מרהיב לרכס האלפים הברניים.
 4. נחזור מכיכר הפרלמנט לכיכר הדובים וממגדל הקפיגטרום נלך על המרקטגאסה Marktgasse. זהו הרחוב המרכזי של ברן ואחד היפים שבהם. לאורך הרחוב שפע של אפשרויות לשופינג, מסעדות, בתי-קפה, פסז'ים יוקרתיים והמוני אנשים שמתהלכים לאורכו בשעות היום והערב.
 5. לאורך המארקטגאסה המזרקות של השוצנברונן Schützenbrunnen, מזרקת הירייה הרנסנסית המתארת צייד ומזרקת האנה שילר ברונן Anna Seiler Brunnen שמעליה פסל צבעוני של שילר, מי שהקימה את בית החולים הראשון בעיר, מוזגת מים לקערה.
 6. בקצה הרחוב נגיע אל הקורנהאוספלאץ Kornhausplatz (או כיכר הציטגלוגה) שיחדיו עם התיאטרפלאץ שבחלקה הדרומי, היא הכיכר השנייה שחוצה מצפון לדרום את האלטשטאט של ברן. בלב הכיכר נמצאת המזרקה המפורסמת – הקינדליפרסרברונן Kindlifresserbrunnen, הרנסנסית שמתארת יצור דמוי אנוש שלועס את חלקו הקדמי של ילד קטן.
 7. בכיכר שוכן מגדל השעון – הציטגלוגה Zytglogge, סימלה המפורסם ביותר של ברן, מלבד הדובים. זה היה מגדל משערי העיר שגם שימש כבית כלא. במאה ה-15 התווסף, לו השעון האסטרונומי המפורסם. לאחר שנביט בדמויות יוצאות מהשעון נמשיך אל תוך המקטע הימי-בייניימי של ברן, בהליכה על הקראמגאסה Kramgasse.
מגדל השעון ומזרקת השוצנברונן במארקטגאסה
מגדל השעון ומזרקת השוצנברונן במארקטגאסה
מסלול טיול בברן הימי-ביניימית
 1. לאורך הרחוב נראה את המזרקה היפה צרינגרברונן Zähringerbrunnen, בראשה פסלו של ברתולד פון צרינגן, מייסדה של ברן, עוטה שריון ולרגליו דוב מינאטורי. מעט בהמשך הרחוב המזרקה המפורסמת של הסימסונברונן Simsonbrunnen, שמעליה פסלו של הגיבור שימשון מכניע אריה.
 2. נעצור מול בית מספר 49 שנקרא  בית איינשטיין Einsteinhaus, על שמו של המדען היהודי-גרמני הידוע שהתגורר בו בתחילת המאה ה-20.
 3. נמשיך על הגרכטיגקייטסגאסה Gerechtigkeitsgasse, רחוב הצדק שבמו נמצאת מזרקת הצדק, הגרכטיגקייטסברונן Gerechtigkeitsbrunnen, המציגה דמות המסמלת את אלת הצדק.
 4. נחצה את הסמטה של Antoniergässchen ונחזור מערבה על רחוב פוסטגאסה Postgasse, עד כיכר בית העירייה – הראתאהוספלאץ Rathausplatz. נביט בבית העירייה המרשים של העיר ובכנסיית פול ופיטר וKirche St. Peter und Paul.
 5. על רחוב קרוצגאסה נרד דרומה לקתדרלת ברן Berner Münster – מינסטר סנקט וינצנץ Sankt Vinzenz. ניכנס אל הכנסייה המרשימה לה מגדל פעמון בגובה של יותר ממאה מטרים ונטייל במינסטרפלאטפורם Münsterplattform, ממנו נוף נדיר של הנהר ורכס האלפים הברניים. הפלטפורם חולשת מעל המאטסוולה Matteschwelle, הסכר הישן שעל נהר הארה.
 6. מהקתדרלה נלך מזרחה על רחוב יונקרגאסה Junkerngasse היוקרתי ונגיע לארלאכרהוף Erlacherhof, המבנה היוקרתי שכיום משמש כבית ראש העיר.
 7. נגיע לעיקול נהר הארה ונחצה את הנהר על גשר אונטרטור Untertorbrücke. בדרך נראה את כנסיית הנידג'בריקה Nydeggbrücke.
מסלול טיול בגדה הימנית של נהר הארה
 1. נתרחק מגדת הנהר ונגיע לברנגראבן Bärengraben, הבור בו מוחזקים עוד מהמאה ה-16 דובים המסמלים את העיר.
 2. מבור הדובים נטפס על הפארק הפרוס על הגבעה שמעל הנהר ונלך אל גן הורדים Rosengarten, ממנו נוף מהמם של העיר העתיקה.
 3. מגן הורדים נרד אל גדת הנהר ונלך לאורכו דרך המוריסטאלדן Muristalden. זהו איזור תצפית מקסים על האלטשטאט שמן הצד השני של הנהר ועל מגדל המינסטר ובית הפרלמנט.
 4. נגיע אל ההלבציפלאץ Helvetiaplatz. זוהי הכיכר המוזיאלית של ברן בה מגוון גדול שמוזיאונים כגון המוזיאון ההיסטורי של ברן Bernisches Historisches Museum, מוזיאון הטבע Naturhistorisches Museum, המוזיאון לתקשורת Museum für Kommunikation. אפשר להיכנס למוזיאון או שניים, אבל חייבים להיכנס למוזיאון האלפיני השוויצרי Schweizerisches Alpines Museum, שמתרכז ברכס האלפים הברניים שמדרום לעיר.
 5. מהלבציפלאץ נחזור ברגל או בחשמלית לברנפלאץ דרך הקירשנפלדבריקה Kirchenfeldbrücke, ממנו נוף מקסים לנהר והעיר. מהכיכר נחזור לכיוון תחנת הרכבת וקצת נצפין אל הקונסטהאלה Kunsthalle, בו תצוגה של טובי האמנים השוויצרים כגון פול קליי, פרדיננד הודלר ועוד. גולת הכותרת של המוזיאון הוא יצירת המופת האימפרסיוניסטית של פרנץ מארק – הסוס הכחול.
האונטרטורבריקה בברן
האונטרטורבריקה בברן

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *