בית הפרלמנט ומגדל המינסטר בברן

מסלול טיול באלטשטאט של ברן

אולי גם יעניין אותך…

לפוסטים נוספים >>

איפה נטייל? במרכזה העתיק של ברן

מה המסלול? מסלול טיול עירוני ברחובות האלטשטאט של ברן

מתי כדאי לטייל? כל השנה, עדיף שלא גשום או מושלג

למי הטיול מתאים? לכולם – צעירים, מבוגרים ואפילו ילדים (קצת לרווח את המסלולים)

באיילו כלי תחבורה נשתמש? בעיקר ברגל, אפשר פה ושם חשמלית על מנת לקצר מרחקים

מה מידת האינטנסיביות? טיול אינטנסיבי בתוך רחובות העיר ועל גדת הנהר. למי שיש זמן, כדאי לחלק את מסלול הטיול ליומיים.

bern
מגדל השעון בקצה המארקטגאסה

מידע על מסלולי הטיול

המקטע המוגבה בברן מעל נהר הארה הוא המקטע הימי-ביניימי של העיר ובו הבתים העתיקים ביותר בעיר כולה. בנוסף לבית העירייה הגדול, והמינסטר האימתנית שחולשת על קו הרקיע של העיר, העיר הימי-ביניימית בנויה על שלושה צירים או רחובות מרכזיים הנמתחים ממזרח למערב. ממערב למקטע הימי-ביניימי, על ציר של צפון דרום, קו הכיכרות הראשון שמפריד בין העיר הימי-ביניימית לעיר הרנסנסית.

קו הכיכרות של הצייטגלוגה (שהיה שער הכניסה לעיר בתקופה הזו), הוא קו הגבול שמערבית לו העיר הרנסנסית. העיר הרנסנסית כוללת את המרכז העירוני המרכזי, קו הכיכרות של הברנפלץ, שחוצה מצפון לדרום את האלטשטאט כמו רחוב אחד ענק. מדרום, העיר הרנסנסית חתומה על-ידי בניין הפרלמנט השוויצרי ומרפסת התצפית הגדולה שלידו.

כמעט כל מה שיש לראות ולעשות בברן נמצא על אותה הלשון, מתחנת הרכבת ועד העיקול של נהר הארה. מדרום, מומלץ גם לחצות את הגשר ולהגיע למקבץ המוזיאונים הלאומיים שבכיכר הלבציפלאץ.

לתכנון מסלול טיול וייעוץ אישי לטיול בציריך, הקליקו כאן…

איפה לנים?

במרכזה הקטן של ברן יש לא מעט מקומות לינה, לרוב מלונות אורבאניים ברמה של שלושה או ארבעה כוכבים. האלטשטט מורכבת משתי כיכרות רחבות וארוכות – הקורנהאוספלאץ והוויזנהאוספלאץ. בין שתי הכיכרות התוססות, הרחובות המרכזיים של ברן בראשם המרקטגאסה Marktgasse, אחד הרחובות הראשיים היפים בכל שוויץ.

מזרחה מהקורנהאוספלאץ נמצא הרובע הלבן, הבסיס העירוני הכי עתיק של ברן, בו כנסיות מרהיבות, רחובות מימי-הביניים ונוף מהמם על רכס האלפים הברניים שמדרום לעיר.

רוצים כבר להזמין מלון בברן?

לרשימה של 6 מלונות מעולים במרכזה של ברן, הקליקו כאן…

המינסטר של ברן ורכס האלפים הברניים
המינסטר של ברן ורכס האלפים הברניים

טיפ מומחים למטיילים בברן

 • ברן היא אחת הערים האטרקטיביות בשוויץ, בנוסף להיותה בירתה דה פקטו של הפדרציה. העיר הקטנה יושבת על גבעות שנחרצות מעיקולו של נהר הארה שחצב את המסלע ויצר מעין עמק פוטוגני להפליא ממש מתחת לקו הבתים של העיר העתיקה. האלטשטאט של ברן הוא אחד המקטעים העירוניים היפים ביותר בשוויץ. למרות גודלה המצומצם של העיר, המרכז העתיק הוא גדול וכייפי מאוד לטיול.
 • חודשים אוגוסט עד אוקטובר הם למעשה החודשים האידיאלים לטיול בברן. בחודשים אלו שילוב של טמפרטורות נוחות (יכול להיות גם קריר עד קר) עם מיעוט יחסי של משקעים.
 • מרכזה העתיק של ברן הוא קטנטן ואין ממש צורך להשתמש בתחבורה ציבורית בטיול בתחומו. בעיר ישנו מערך קווי טראם יחסית מפותח שמחבר את שתי הכיכרות המרכזיות של מרכז העיר (הברנפלאץ והקורנהאוספלאץ Kornhausplatz בו נמצא הצייטגלוגה) עם תחנת הרכבת של העיר.

תיהנו!

 

מפה של מסלול הטיול באלטשטאט של ברן

 

מסלול הטיול באלטשטאט של ברן

מסלול הטיול במרכזה העתיק של ברן, מתבסס על הליכה רגלית ברחובות המרכזיים בין הכיכרות הגדולות. המרכז של הבירה השוויצרית אינו גדול אבל יש המון מה לראות ולעשות בשטח קטן. להלן טיול יום בברן, מתבסס על מסלול מעגלי מתחנת הרכבת של העיר לכיוון עיקול נהר הארה וחציית הנהר לרוזנגארטן ובור הדובים ולאחר מכן חזרה ממרכז המוזיאונים של ההלבציפלץ.

האלטשטאט של ברן בנויה במקטעים של העיר הימי-ביניימית שחומתה הייתה מגדל השעון והעיר הרנסנסית שנחתמה ע"י מגדל בית הכלא. לאורך הרחובות הפטוגניים, כמה מהמזרקות הכי יפות בשוויץ.

 

מסלול טיול בברן הרנסנסית
מגדל השעון ומזרקת השוצנברונן במארקטגאסה
מגדל השעון ומזרקת השוצנברונן במארקטגאסה
 1. נתחיל את מסלול הטיול בברן בתחנת הרכבת המרכזית של העיר. נצעד מזרחה על רחוב שפיטלגאסה Spitalgasse עד הבארנפלאץ Bärenplatz. הכיכר המרכזית של ברן היא יותר שדרה רחבה הנמתחת מצפון לדרום לאורך 3 כיכרות. מצפון הוויזנהאוספלאץ Waisenhausplatz ומדרום כיכר הפרלמנט – הבונדספלאץ Bundesplatz.
 2. בלב כיכר הדובים ניצב מגדל בית הכלא – קפיגטורם Käfigturm. הקפיגטורם חותם ממערב את ציר המארקטגאסה שמעברו המזרחי הוא מגדל הציטגלוגה.
 3. ממגדל בית הכלא נלך דרומה עד לבונדסהאוס Bundeshaus, בית הפרלמנט הפדרלי של שוויץ. נחצה את המבנה ונגיע לבונדסאהוסטרסה Bundeshausterrasse. ממרפסת התצפית הענקית שמעל נהר הארה, נוף מרהיב לרכס האלפים הברניים.
 4. נחזור מכיכר הפרלמנט לכיכר הדובים וממגדל הקפיגטרום נלך על המרקטגאסה Marktgasse. זהו הרחוב המרכזי של ברן ואחד היפים שבהם. לאורך הרחוב שפע של אפשרויות לשופינג, מסעדות, בתי-קפה, פסז'ים יוקרתיים והמוני אנשים שמתהלכים לאורכו בשעות היום והערב.
 5. לאורך המארקטגאסה המזרקות של השוצנברונן Schützenbrunnen, מזרקת הירייה הרנסנסית המתארת צייד ומזרקת האנה שילר ברונן Anna Seiler Brunnen שמעליה פסל צבעוני של שילר, מי שהקימה את בית החולים הראשון בעיר, מוזגת מים לקערה.
 6. בקצה הרחוב נגיע אל הקורנהאוספלאץ Kornhausplatz (או כיכר הציטגלוגה) שיחדיו עם התיאטרפלאץ שבחלקה הדרומי, היא הכיכר השנייה שחוצה מצפון לדרום את האלטשטאט של ברן. בלב הכיכר נמצאת המזרקה המפורסמת – הקינדליפרסרברונן Kindlifresserbrunnen, הרנסנסית שמתארת יצור דמוי אנוש שלועס את חלקו הקדמי של ילד קטן.
 7. בכיכר שוכן מגדל השעון – הציטגלוגה Zytglogge, סימלה המפורסם ביותר של ברן, מלבד הדובים. זה היה מגדל משערי העיר שגם שימש כבית כלא. במאה ה-15 התווסף לו השעון האסטרונומי המפורסם. לאחר שנביט בדמויות יוצאות מהשעון נמשיך אל תוך המקטע הימי-בייניימי של ברן, בהליכה על הקראמגאסה Kramgasse.
בית הפרלמנט ומגדל המינסטר בברן
בית הפרלמנט ומגדל המינסטר בברן
מסלול טיול בברן הימי-ביניימית
 1. בלב ההקראמגאסה נראה את המזרקה היפה צרינגרברונן Zähringerbrunnen, בראשה פסלו של ברתולד פון צרינגן, מייסדה של ברן, עוטה שריון ולרגליו דוב מינאטורי. מעט בהמשך הרחוב המזרקה המפורסמת של הסימסונברונן Simsonbrunnen, שמעליה פסלו של שמשון הגיבור מכניע אריה.
 2. נעצור מול בית מספר 49 שנקרא בית איינשטיין Einsteinhaus, על שמו של המדען היהודי-גרמני הידוע שהתגורר בו בתחילת המאה ה-20.
 3. נמשיך על הגרכטיגקייטסגאסה Gerechtigkeitsgasse, רחוב הצדק שבמו נמצאת מזרקת הצדק, הגרכטיגקייטסברונן Gerechtigkeitsbrunnen, המציגה דמות המסמלת את אלת הצדק.
 4. נחצה את הסמטה של Antoniergässchen ונחזור מערבה על רחוב פוסטגאסה Postgasse, עד כיכר בית העירייה – הראתאהוספלאץ Rathausplatz. נביט בבית העירייה המרשים של העיר ובכנסיית פול ופיטר Kirche St. Peter und Paul.
 5. על רחוב קרוצגאסה נרד דרומה לקתדרלת ברן Berner Münster – מינסטר סנקט וינצנץ Sankt Vinzenz. ניכנס אל הכנסייה המרשימה לה מגדל פעמון בגובה של יותר ממאה מטרים ונטייל במינסטרפלאטפורם Münsterplattform, ממנו נוף נדיר של הנהר ורכס האלפים הברניים. הפלטפורמה חולשת מעל המאטסוולה Matteschwelle, הסכר הישן שעל נהר הארה.
 6. מהקתדרלה נלך מזרחה על רחוב יונקרגאסה Junkerngasse היוקרתי ונגיע לארלאכרהוף Erlacherhof, המבנה היוקרתי שכיום משמש כבית ראש העיר.
 7. נגיע לעיקול נהר הארה ונחצה את הנהר על גשר אונטרטור Untertorbrücke. בדרך נראה את כנסיית הנידג'בריקה Nydeggbrücke.
נהר הארה והנידג'בריקה בברן
נהר הארה והנידג'בריקה בברן
מסלול טיול בגדה הימנית של נהר הארה
 1. נתרחק מגדת הנהר ונגיע לברנגראבן Bärengraben, הבור בו מוחזקים עוד מהמאה ה-16 דובים המסמלים את העיר.
 2. מבור הדובים נטפס על הפארק הפרוס על הגבעה שמעל הנהר ונלך אל גן הורדים Rosengarten, ממנו נוף מהמם של העיר העתיקה.
 3. מגן הורדים נרד אל גדת הנהר ונלך לאורכו דרך המוריסטאלדן Muristalden. זהו איזור תצפית מקסים על האלטשטאט שמן הצד השני של הנהר ועל מגדל המינסטר ובית הפרלמנט.
 4. נגיע אל ההלבציפלאץ Helvetiaplatz. זוהי הכיכר המוזיאלית של ברן בה מגוון גדול שמוזיאונים כגון המוזיאון ההיסטורי של ברן Bernisches Historisches Museum, מוזיאון הטבע Naturhistorisches Museum, המוזיאון לתקשורת Museum für Kommunikation ועוד. אפשר להיכנס למוזיאון או שניים, אבל חייבים להיכנס למוזיאון האלפיני השוויצרי Schweizerisches Alpines Museum, שמתרכז ברכס האלפים הברניים שמדרום לעיר.
 5. מהלבציפלאץ נחזור ברגל או בחשמלית לברנפלאץ דרך הקירשנפלדבריקה Kirchenfeldbrücke, ממנו נוף מקסים לנהר והעיר. מהכיכר נחזור לכיוון תחנת הרכבת וקצת נצפין אל הקונסטהאלה Kunsthalle, בו תצוגה של טובי האמנים השוויצרים כגון פול קליי, פרדיננד הודלר ועוד. גולת הכותרת של המוזיאון הוא יצירת המופת האימפרסיוניסטית של פרנץ מארק – הסוס הכחול.

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *