העיר העתיקה של פריבור

פריבור – עיר הגבול המיוחדת שבין שוויץ הצרפתית והגרמנית

אולי גם יעניין אותך…

לפוסטים נוספים >>

המגדל הגותי האימתני של קתדרלת סן ניקולה שולט על כל קו הרקיע של העיר השוויצרית הקטנה פריבור. עוד מרחוק המגדל בולט לעין ומחזיר את המבקר בעיר אל שלהי ימי-הביניים. העיר הקטנה פריבור יושבת על פיתוליו של נהר הסארין. הנהר הוא קו הגבול הכמעט רשמי בין שוויץ הצרפתית (רומאנדי) ושוויץ הגרמנית שממזרח.

העיר העתיקה של פריבור
העיר העתיקה של פריבור
  • העיר נחשבת לעיר מעורבת ומתגוררים בה גם דוברי צרפתית וגם דוברי גרמנית, אך האוריינטציה שלה היא צרפתית
  • היחסים הסימביוטיים בין העיר לפיתולי הנהר, הם שיצרו את הטופוגרפיה המוזרה והמרהיבה שלה. הנהר חפר במסלע הגבעות ויצר מצוקים מתונים. אלו בולטים לעין גם בגובהה היחסי של העיר העתיקה מעל קו המים וגם במצוקים שנחתכים בגדות שממול ללשון היבשה עליה יושבת העיר העתיקה
  • השילוב של בתים גותיים וטופוגרפיה לא יציבה מגדירים היטב את אופייה של העיר הייחודית

 

כמה זמן צריך לטיול בפריבור?

לפריבור הקטנה כדאי להקדיש כמה שעות עד חצי יום.

 

מה חייבים לראות ולעשות בפריבור?

  • לחרוש מבפנים ומבחוץ את הפלא שנקרא קתדרלת סן ניקולה
  • להתחבר לאמנות מודרנית לוקאלית בחלל התצוגה ז'אן טינגלי – ניקי דה סן פאלה
  • קפה ומאפה בכיכר סן ז'אן הקטנה
  • לחצות את הנהר על נתיב הגשרים – הגשר האמצעי העשוי אבן וגשר ברן העשוי עץ

 

למדריך השלם לטיול בקנטון פריבור, נושטאל וצפון קנטון וו, הקליקו כאן…

למציאת מקום לינה בפריבור היפה, הקליקו כאן…

 

מהי פריבור?

העיר פריבור Fribourg היפה, היא הדבר הכי קרוב בתוככי שוויץ שניתן להגדירו כעיר גבול. העיר יושבת על נהר הסארין Sarine או הסאאן Saane בגרמנית. נהר שחוצה מדרום לצפון את השפלה השוויצרית ונשפך לנהר הארה, הנהר שחוצה את ברן. הנהר מסמל את הגבול הפנימי בין רומאנדי Romandy, חלקה דובר הצרפתית של שוויץ, לבין קנטון ברן, הקנטון של הבירה דוברת הגרמנית.

פריבור נחשבת לאחת משלוש הערים המעורבות יחדיו עם מורטן Murten ובייל Biel שלאורך קו הגבול הפנימי מצפון. בפריבור מתגוררים כארבעים אלף תושבים. שני שליש מהם בערך דוברי צרפתית ושליש דוברי גרמנית.

פריבור הקטנה היא בירתו של קנטון פריבור. קנטון שנמתח מגדתו הדרומית של אגם נושטאל עד כמה קילומטרים צפונית מחלקו המזרחי של אגם ז'נבה. פריבור בעיקר מוכרת בשל הגלעין העתיק שלה שנחשב לאחד היפים והשמורים בכל שוויץ. בדומה לברן השכנה, גם העיר העתיקה של פריבור בנויה על גבעה מוקפת בעיקול חד של נהר.

על קו הרקיע של העיר חולש מגדל הקתדרלה של סן ניקולה, אחד המגדלים המרשימים בכל שוויץ. מסביב בנויה עיר קסומה להפליא עם המון ירוק, מצוקים ומים. בשל מיקומה המרכזי של פריבור, העיר הפכה ליעד מועדף לטיול יום גם מכיוון ברן השכנה (רק שלושים דקות נסיעה מזרחה) וגם מכיוון רומאנדי, לוזאן וז'נבה.

לסיור טעימות עם מדריך מקומי בכל פנינות הקולינריה של העיר הקטנה, הקליקו כאן…

נהר הסארין הפראי מתחת לפריבור
נהר הסארין הפראי מתחת לפריבור

 

איך להגיע לפריבור?

פריבור ממוקמת ממש במרכז המישור השוויצרי והיא נגישה מאוד מכל כיוון. נמל התעופה הקרוב ביותר לעיר הוא הנמל הקטן של ברן. נמל זה נוח מאוד עבור מי שמתכוון לנוע בשוויץ עם רכב שכור. נמצא במרחק נסיעה של ארבעים דקות מהעיר. למי שרוצה להגיע ישירות מישראל, נמל התעופה של ג'נבה משרת את כל הקנטונים דוברי הצרפתית של שוויץ והוא במיקום נוח מאוד גם למי שרוצה להגיע לפריבור.

לכל המידע על השכרת רכב בשוויץ + טיפים מועילים והנחות משמעותיות, הקליקו כאן…

ישנן רכבות ישירות שמחברות את נמל התעופה עם התחנה המרכזית של פריבור, זמן נסיעה של שעה וחצי. נמל התעופה בקלוטן שליד ציריך הוא גם אופציה נוחה עבור מי שמגיע לשוויץ בטיסות סדירות. פריבור נמצאת על הקו הישיר שמחבר את נמל התעופה של ציריך עם נמל התעופה של ז'נבה. זמן הנסיעה מקלוטן לפריבור הוא כשעה וארבעים וחמש דקות.

לכל המידע על רכבות בשוויץ – הנחות וטיפים, הקליקו כאן…

תחנת הרכבת של פריבור ממוקמת ממערב למרכז העיר העתיק, במרחק של קילומטר בערך מהקתדרלה. מהתחנה ישנם כמה קווי אוטובוס שיוצאים לכיוון העיר העתיקה, זמן נסיעה של חמש עד שבע דקות בלבד. למי שמגיע ברכב, לא כדאי לההיכנס ממש למרכז העיר אלא למצוא חניה באחד החניונים הגדולים בקרבת תחנת הרכבת. מעט מצפון לעיר עוברת האוטוסטראדה מספר 12 שמחברת את פריבור עם ערי אגם ז'נבה. האוטוסטראדה ממשיכה מזרחה ישירות לברן, הבירה דה פקטו של שוויץ.

לסוויס טראבל קארד (שימוש בתחבורה ציבורית בערי שוויץ), הקליקו כאן…

קו הרקיע של פריבור
קו הרקיע של פריבור

 

מתי כדאי לבוא לפריבור?

פריבור, בדומה לכל ערי שפלת שוויץ, היא עיר שכדאי להגיע אליה במשך כל השנה. לכל עונה יש את היתרונות והחסרונות שלה. הקיץ בפריבור יחסית חורפי בתחושה. מזג האוויר קריר עד נעים, לעתים גשום ומעורפל אך כשהשמש יוצאת אחרי הגשם הקיצי, העיר הופכת לחלום.

החורף בפריבור קפוא, רוב הזמן מושלג והטמפרטורות הן מתחת לאפס. העיר בחורף היא חוויה אלפינית מרהיבה ביופיה. בעיקר בשל המראה היפייפה של מרכז העיר העתיק שמעל עיקול הנהר. האווירה בעיר לקראת חג המולד היא ססגונית מאוד כיאה למסורות השוויצריות. העיר מוארת ושוק חג המולד מושך כמות נאה של מבקרים.

הסתיו בפריבור גשום יחסית וקר. אבל העיר עדיין מזמינה בעיקר בשל מחירי הטיסות הנמוכים של תקופה השפל. העונה הכי אטרקטיבית בעיר היא האביב. המים הרוגשים של נהר הסארין בשל הפשרת השלגים, יחדיו עם מזג אוויר שלרוב יהיה נוח, קר אבל עם לא הרבה גשם, הופכים את העיר לאטרקטיבית במיוחד. באביב אור השמש מתערבל עם הערפילים והעיר נצבעת בגוונים עמוקים ויפים במיוחד.

 

מפה של פריבור

 

תכנון מסלול טיול בפריבור

את הטיול בפריבור אפשר כאמור לשלב עם מסלולים רבים ברחבי מרכז ומערב שוויץ. מיקומה של העיר בקרבת ברן ולוזאן, מאפשר קפיצה לטיול יום משתי הערים. הגישה הקלה אל העיר ברכבת או ברכב, מאפשרים לשלב אותה גם במסלולים יותר נרחבים. מסלולים ברומאנדי (שוויץ הצרפתית), סביב אגם ז'נבה, מסלולים בנושאטל הסמוכה ורכס הרי היורה, או מסלולים במרכז שוויץ. היות והעיר נמצאת על פס הערים החשובות של השפלה השוויצרית – ציריך, לוצרן, ברן, לוזאן וז'נבה, העצירה בה היא כמעט מהלך טבעי.

לתכנון מסלול טיול בפריבור וייעוץ מקצועי, הקליקו כאן…

הטיול בעיר עצמה בדרך כלל יהיה טיול בזק. מרכז העיר העתיק הוא קטנטן. כל האתרים החשובים נמצאים במרחק הליכה של לא יותר מחמש דקות זה מזה. העיר נמתחת לאורך הציר של הגראן-רו. ציר שמוביל מהקתדרלה והאתרים שבסביבתה לכיכר סן ז'אן הקטנה שבקצה הלשון.

למציאת מקום לינה בפריבור היפה, הקליקו כאן…

הרחובות מתחת לראתאהוס
הרחובות מתחת לראתאהוס

 

כל האתרים והאטרקציות בפריבור

קתדרלת סן ניקולה Cathédrale Saint-Nicolas

הקתדרלה המפוארת של פריבור היא מבין האתרים היותר מרשימים של שוויץ. מלבד המגדל הענקי שנישא מעלה מעל קו הרקיע הצנוע של העיר, כלל מתחם הבזיליקה הוא יצירת פאר אחת גדולה. המבנה הגותי המרשים נבנה באמצע המאה ה-13 ולקח כמעט מאתיים שנה על מנת להשלימו. הקתדרלה יושבת על קו הבתים השני. ממש לפני מדרון בגובה 50 מטרים מעל עיקול נהר הסארין. בתוך הקתדרלה שפע של יצירות אמנות, פסלים, תבליטים וחלונות ויטראז' יפיפיים.

לסיטי קארד של פריבור, הקליקו כאן…

 

בזיליקת נוטרה דאם דה פריבור Basilique Notre-Dame de Fribourg והכנסייה הפרנציסקאנית Franziskanerkirche

הבזיליקה הצנועה של נוטרה דאם, נמצאת בסמוך תחת צילה המאיים של הקתדרלה הגותית העצומה. החזית הניאו רנסנסית ומגדל הפעמונים האלגנטי הם קונטרסט אדיר למבנה הגותי האותנטי של הקתדרלה. הכנסייה נבנתה באמצע המאה ה-18 על חורבותיה של כנסייה רומנסקית. היא צמודה לחלל התצוגה ז'אן טינגלי – ניקי דה סן פאלה ולכנסייה הפרנציסקאנית הנאה. למרות המראה הפשוט של הכנסייה הפרנציסקאנית, חלל הפנים שלה עשיר מאוד ומלא באמנות דתית מהמאה ה-13 והלאה.

מגדל הקתדרלה בראש הטופוגרפיה של העיר
מגדל הקתדרלה בראש הטופוגרפיה של העיר

המוזיאונים וחללי התצוגה במרכז העתיק של פריבור

חלל התצוגה ז'אן טינגלי – ניקי דה סן פאלה Espace Jean Tinguely – Niki de Saint Phalle

במקום שהיה בעברו החניון של החשמלית של העיר, בצמוד לכנסייה הפרנציסקאנית מימין והנוטרה דאם משמאל, נמצא עוד מקדש מקומי כמעט דתי. המקדש הזה הוא בית הנצחה לאחד ממי שהוא כנראה גדול בניה של העיר פריבור, האמן הקינטי הענק ז'אן טינגלי.

טינגלי מוכר בעיקר בשל המזרקה המפורסמת שתכנן לכניסה המפוארת של מוזיאון פומפידו בפאריס – מזרקת סטרנבינסקי La Fontaine Stravinsky. הוא נולד בפריבור בשנת 1925, גדל בבאזל והתגורר בברן. בשלוש הערים האלו ישנם מוזיאונים שמוקדשים לאמן האגדי. מי שהיה לו חלק נכבד מההתפתחות של האמנות המודרנית בואכה האמנות הפוסט-מודרנית.

בחלל התצוגה הרחב יחסית, כמה פסלים קינטים של האמן כמו גם עבודות של אשתו השנייה, האמנית ניקי דה סן פאלה. סן פאלה הצרפתייה הייתה אמנית מוערכת מאוד גם היא. בתצוגה לא מעט עבודות מיצב ייחודיות של האמנית.

למשחק סמאטרפון אינטראקטיבי באתרי פריבור, הקליקו כאן…

 

מוזיאון גוטנברג Musée Gutenberg והמוזיאון לאמנות והיסטוריה Musée d'Art et d'Histoire

בצמוד לחלל התצוגה ניצב מוזיאון קטן ויעיל להפליא של תולדות הדפוס. המוזיאון נקרא על שמו של יוהאן גוטנברג הגרמני, מי שנחשב לממציא הדפוס. במוזיאון כל מיני מוצגים עתיקים שקשורים להתפתחות הדפוס, מסמכים קדומים מודפסים ועוד. המוזיאון נבנה במבנה מתחילת המאה ה-16 ששימש בעברו כמחסן תבואה. במרחק הליכה קצר ממוזיאון הדפוס נמצא המוזיאון לאמנות והיסטוריה. בו אוסף לא גדול של ציורים של אמנים מקומיים כמו גם חפצים ותצוגות הסוקרות את התפתחותה של העיר.

בניין הראתהאוס בפריבור
בניין הראתהאוס בפריבור

קצה הלשון – כיכר סן ז'אן הקטנה Place du Petit-Saint-Jean, הגשר האמצעי Pont du Milieu וגשר ברן Pont de Berne

בהליכה של חמש דקות מהקתדרלה, דרך הגראן רו Grand-Rou, הציר המרכזי של פריבור עוד מיום הקמתה, נמצאת הכיכר הקטנה על שמו של הקדוש יוחנן. הכיכר היפה היא מה שניתן לכנות כמרכז העיר העתיקה. הכיכר נמצאת בקצה של הלשון שנוצרת מעיקול נהר הסארין והיא הנתיב בו חצו בעבר ועד ימינו, הגשרים העתיקים את קצה הלשון. מצד אחד הכיכר מובילה לגשר ברן, שכמשתמע משמו מוביל לברן.

ממערב נמצא הגשר האמצעי, גשר להולכי רגל מקסים שעשוי מאבן. הכיכר עצמה מלאה בבתי קפה. מהכיכר לא רואים את מי הנהר הסמוכים (רק שומעים אם מקשיבים היטב) אלא רואים את המצוקים שהנהר ההררי חצב בגבעות הסמוכות. מהכיכר יוצא הרחוב העתיק והאלגנטי רו ד'אור Rue d'Or.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *