כל המידע והטיפים על טיסות לשוויץ

אז… איך הכי נוח להגיע בטיסה לשוויץ?

  • טיסה ישירה מישראל לשוויץ אורכת בערך שלוש וחצי שעות
  • בכל יום ממריאות כמה טיסות ישירות מישראל שוויץ
  • טיסות סדירות לנמל התעופה קלוטן בציריך ולנמל התעופה הבינלאומי בז'נבה ממריאות כל יום במשך כל השנה
  • במשך השנה ישנם גם קווי לאו קוסט ישירים מתל אביב לז'נבה ולנמל התעופה של באזל-מילוז-פרייבורג. נמל זה משרת גם את חבל היער השחור בגרמניה וחבל אלסז-לורין בצרפת
  • בשנים האחרונות התגבר מערך הטיסות של חברות הלואו-קוסט לשדות מרכזיים ומשניים בשוויץ, מה שהוזיל את מחירי כרטיסי הטיסה בצורה משמעותית
  • בשוויץ שלושה שדות בינלאומיים מרכזיים – ציריך, ז'נבה ובאזל ועוד שורה של שדות משניים להם ניתן להגיע בטרנספר
  • ניתן בקלות למצוא טיסה עם טרנספר (בעיקר דרך טורקיה ואיטליה או בטיסות פנימיות מנמלי התעופה המקומיים) לכל פינה בשוויץ

מהם נמלי התעופה המרכזיים בשוויץ?

נמל התעופה הבינלאומי של ציריך בקלוטן Flughafen Zürich Kloten (סימול ZRH)

מל התעופה של ציריך
נמל התעופה של ציריך

שדה התעופה הבינלאומי של ציריך ממוקם מצפון למרכז העיר בסמוך לפרבר קלוטן Kloten. הוא נחשב לנמל התעופה הראשי של שוויץ ולאחד מנמלי התעופה החשובים והעמוסים בכל אירופה. בכל יום במשך כל השנה ישנם כמה קווים סדירים המחברים את נתב"ג עם ציריך, טיסות סדירות גם של אלעל וגם של סוויס אייר. נמל התעופה מחובר היטב עם מרכזה ציריך וישנן כמה דרכים להתנייד ממנו לכיוון העיר. הדרך הכי יעילה להגיע מהשדה אל העיר (וכמובן גם הפוך) היא באמצעות קו המסילה של ה-S-Bahn. קו שמחבר את נמל התעופה עם תחנת הרכבת המרכזית של ציריך בזמן נסיעה של עשר דקות בלבד. מתחנת הרכבת של נמל התעופה יוצאות גם רכבות ישירות לערי שוויץ הגדולות. קווים ישירים לערים כגון באזל, לוזאן, נמל התעופה של ז'נבה, לוצרן ועוד. כמו גם לערי דרום גרמניה כגון מינכן ופרייבורג. קווים אלו מאפשרים גישה מנמל התעופה של ציריך לביקור במקומות רבים במרחב של מרכז אירופה.

 

נמל התעופה של ז'נבה Aéroport international de Genève (סימול GVA)

שדה התעופה של ז'נבה הוא נמל התעופה המשני של שוויץ ברמה הלאומית, אחרי הנמל של ציריך. בעוד הנמל שבציריך עובד בעיקר על קווי טיסות סדירים, בז'נבה תנועה עצומה של טיסות שכר ולאו קוסט שמביאים את מסת התיירות האדירה לתוככי שוויץ. מישראל ישנן כמה טיסות ישירות במשך השבוע. גם של איזיג'ט וגם של חברת השכר שוויצרית הגדולה הלו. ז'נבה היא העיר עם כמות התיירים הגדולה ביותר בשוויץ, במרחב המתוייר ביותר בארץ האלפינית. נמל התעופה משרת את התיירות הנכנסת לאתרי הנופש והמרפא של אגם ז'נבה ומערב שוויץ, כמו גם למרחבי הטבע ברכסים האלפינים האייקונים שמדרום לעיר סיון, בראשם העיירה צ'רמט לרגלי הר המטרהורן.

הטרמינל של נמל התעופה נמצא במרחק של חמישה קילומטרים בלבד ממרכז העיר העתיקה, בסמוך לגבול של שוויץ-צרפת. בדומה להסדר של נמל התעופה של באזל (שנמצא בשטח צרפת), השדה בז'נבה נמצא בתחומי שוויץ ומשרת גם הוא את שתי המדינות. עבור מי שנכנס לצרפת, הנמל משרת את תנועת התיירות המסיבית לכיוון אתרי המון בלאן, במרחק נסיעה של שעה וקצת מהעיר שאמוני Chamonix-Mont-Blanc. שאמוני היא המרכז של תיירות הסקי הצרפתית וממנה מעבר נוח (במנהרה עצומה מתחת לרכס) לצד האיטלקי ולאתרים היוקרתיים של קורמאיור במחוז ואל ד'אוסטה.

נמל התעופה של ז'נבה
נמל התעופה של ז'נבה

היורופורט באזל מילוז פרייבורג EuroAirport Basel Mulhouse Freiburg (סימול MLH, BSL, EAP)

נמל התעופה שמשרת את באזל נמצא מעבר לגבול בצרפת. הוא נמל משותף של העיר יחדיו עם העיר הצרפתית מילוז (Mulhouse, בתי תחנת הקמח בתרגום מגרמנית) והעיר הגרמנית פרייבורג, בירת היער השחור. למרות שהנמל מחוץ לגבולות שוויץ, הוא נמצא ממש בפאתיה של באזל. הוא נחשב רשמית לנמל התעופה של העיר. לנמל התעופה ישנן טיסות מכל רחבי אירופה. במשך רוב השנה ישנם גם קווי לאו קוסט ישירים מנתב"ג. נמל התעופה משרת כמובן גם את תנועת התיירות הנכנסת לחבל אלזס הצרפתי וליער השחור בדרום מערב גרמניה.

הגישה מנמל התעופה אל מרכז העיר היא קלה ונוחה. תחנת הרכבת הסמוכה לנמל התעופה היא גאר דה סאן לואי קוזי Gare de Saint-Louis-la-Chaussée. תחנה שיושבת על קו המסילה שמחברת את באזל עם מילוז. תחנת הטראם של גאר דה סן לואי Gare de Saint Louis, העיירה הצרפתית (והפרבר של באזל), מחברת את נמל התעופה עם מרכז העיר בנסיעה של פחות מעשרים דקות. ישנו שאטל שייקח אתכם מנמל התעופה לתחנת הטראם והרכבת.

ישנו אוטובוס ישיר מהטרמינל (קו 50) של נמל התעופה שנוסע לתחנת הרכבת המרכזית של באזל Bahnhof Basel SBB שממוקמת מדרום למרכז העיר. האוטובוס יוצא בתדירות גבוהה והוא כנראה הדרך הכי נוחה ומהירה להגיע למרכז העיר.

מפת נמלי התעופה שמשרתים את שוויץ

נמלי תעופה באיטליה

נמל התעופה מלפנסה במילאנו (סימול MXP)

נמלי התעופה של מחוז לומברדיה בצפון איטליה משרתים היטב את תנועת התיירות שמגיע לחלקה הדרומי של שוויץ. מנמלי התעופה במלפנסה וברגמו, גישה נוחה לקנטון טיצ'ינו האיטלקי – לערים לוגאנו ובלינצונה. נמלי התעופה השל מילאנו מאפשרים גם גישה נוחה לאתרי הסקי בגראובינדן, דרך ואל ברגליה ולחלקו הגבוה ודובר הגרמנית של עמק נהר הרון בקנטון וואלה. מילאנו מתחברת עם דרומה של שוויץ ועם ציריך בשורה של מנהרות שנחפרו מתחת לרכס האלפים.

נמל התעופה במלפנסה, הוא השדה הגדול והמרכזי של מילאנו. הוא נמצא כ-50 ק"מ צפון מערבית לעיר ואליו תגענה הטיסות הבינלאומיות הסדירות בדרך כלל. בשדה שני טרמינלים:

מלפנסה
מָאלְפֶּנְסָה על רקע האלפיים

טרמינל 1 (T1) החדש יותר המחולק לשלושה חלקים: A1 – טיסות פנים ופנים אירופאיות למדינות החברות באמנת שנגן. 1B – טיסות בינלאומיות. 1C – טיסות בינלאומיות ליעדים באירופה שלא חברות בשנגן, טיסות לארה"ב וטיסות לישראל.

טרמינל 2 (T2) הוא הטרמינל הישן וכרגע הוא משרת בלעדית את חברת הלואו קוסט איזי-ג'ט (Easy Jet) וכן טיסות צ'ארטר רנדומליות.

שדה התעופה הבינלאומי של בֶּרְגָמו L'Aeroporto di Bergamo – Orio Al Serio (סימול BGY)

שדה תעופה זה נקרא מילאנו-בֶּרְגָמו בפי חלק מחברות התעופה ונקרא גם "איל קָרָאוָג'ו" על שם הצייר בן העיר. הוא נמצא בעיר בֶּרְגָמו שהיא עיר במורדות האלפים האיטלקים צפונית למילאנו מרחק 50 דקות נסיעה. שדה זה חווה תנופה אדירה בעשור הקודם כאשר פשטה אופנת טיסות הלואו קוסט באירופה. אל השדה הזה תגענה מרבית חברות הלואו קוסט. בעיקר החברה האירית רייאן אייר שלמעשה 'כבשה' את השדה הזה. איזי-ג'ט כאמור השתלטה על הטרמינל הישן של מָאלְפֶּנְסָה.

בשדה עצמו אין תחנת רכבת. על כן הדרך הטובה ביותר להגיע ממנו אל מילאנו היא באחת מחברות האוטובוס שיוצאות ממנו. אם בכל זאת תרצו לנסוע ברכבת (אולי בדרך ממילאנו אל השדה) תאלצו לנסוע לתחנת הרכבת המרכזית של בֶּרְגָמו. ממנה מרחק 10 דקות נסיעה באוטובוס 1C אל השדה.

מטוס של סוויסאייר
מטוס של סוויסאייר

שדות תעופה נוספים בשוויץ

נמל התעופה של לוגאנו (סימול LUG)

בעיר לוגאנו ישנו שדה תעופה קטן. שדה שמשרת את העיר לטיסות פנימיות או לטיסות ביעדים אירופאים סמוכים. לשדה התעופה של לוגאנו אין טיסות ישירות מישראל. אולם ניתן בקלות להגיע אליו באמצעות טרנספר בנמלי תעופה מרכזיים בשוויץ או באיטליה. ההמראה משדה התעופה היא חוויה עוצרת נשימה. כאשר המסלול מגיע כמעט עד לקצה הצפוני של הלשון המערבית של אגם לוגאנו. מהטרמינל הקטן (שמזכיר יותר תחנת רכבת מנמל תעופה) יוצא אוטובוס שמחבר את השדה עם תחנת הרכבת המרכזית של לוגאנו. ניתן גם ללכת לתחנת הרכבת של אגנו Agno ולנסוע משם למרכז העיר.

נמל התעופה של ברן (סימול BRN)

מטוס של סוויסאייר בהמראה
מטוס של סוויסאייר בהמראה

נמל התעופה של ברן נמצא מדרום מזרח לברן, לא רחוק מהפרבר בלפ Belp. הנמל הוא משני ולרוב אין אליו טיסות ישירות מישראל. למי שחייב להגיע ישירות לברן, ניתן לעלות על קווים עם טרנספר דרך איסטנבול או שדות תעופה נוספים בשוויץ ובאיטליה. רובם של מי שמגיע לעיר יבוא משדות התעופה המרכזיים יותר בציריך, באזל או ז'נבה. כולם במרחק נסיעה של בין שעה וקצת לשעתיים בלבד ברכבת או ברכב. מנמל התעופה יש לקחת אוטובוס לתחנת הרכבת של בלפ. משם לקחת רכבת בינעירונית שעוצרת בתחנת הרכבת המרכזית של ברן. כלל המסע משדה העופה למרכז העיר לוקח חמישים דקות בערך. ניתן גם לקחת מונית בעלות של 50 יורו בערך לכל מקום במרכז העיר. נסיעה במונית היא פתרון נוח לקבוצה של שלושה או ארבעה.

 

טיפ מומחים לחיפוש טיסות לשוויץ

בכל יום במשך השנה יש כמה טיסות שיוצאות מישראל לשוויץ. הקו הסדירים של סוויס אייר ואל-על לז'נבה וציריך פעילים כל השנה. רבים משתמשים בהם גם לטרנספר. הטיסות של הלאו-קוסט לז'נבה ולבאזל משתנות בתדירות לפי ההיצע והביקוש של השוק. ניתן למצוא טיסות זולות ממש לשני נמלי התעופה, זאת אם מחפשים טיסות בשולי העונה או קצת מזל (עדיף תמיד זמן רב מראש).

הנמל בקלוטן שליד ציריך הוא הנמל המרכזי של שוויץ והוא אחד הפעילים ביותר בכל אירופה. הטיסות אליו הן סדירות. נמל התעופה של באזל משרת את כל חלקה הדרום-מערבי של גרמניה ואת חבל אלזס לוריין במזרח צרפת ומומלץ לשלב טיול בהם יחדיו עם באזל וצפון שוויץ. הנמל בז'נבה משרת את תעשיית הסקי וההייקינג של מרחב המון בלאן בצרפת (ובואל ד'אוסטה שבאיטליה).

האלפים מהמטוס
האלפים מהמטוס

מתי כדאי להזמין את כרטיסי הטיסה?

בקצרה – מוקדם ככל האפשר.
פחות קצר – לפעמים הטיסות זולות כשמזמינים מראש, ואז ברגע האחרון מאוד יקר ובכלל אין מקומות (קורה הרבה!) ולפעמים, המחירים יורדים רק ברגע האחרון… אנחנו רואים את השינויים הללו כל שנה ואי אפשר לדעת מה יהיה.
אז מה עושים? לרוב בטווח של חצי שנה עד שנה מראש – המחירים סבירים, ולכן הרבה פעמים יוצא שכדאי היה להזמין מראש.

טיסה נעימה 😉