רכבות בשוויץ | כל המידע

השימוש ברכבות לטיול בשוויץ הוא יעיל ונוח, אבל מה לעשות, יקר להחריד. שוויץ היא מדינה יקרה והטיול בה בהחלט משפיע על הארנק. אם אינכם רוצים לשכור רכב והחלטתם לחרוש את הארץ האלפינית ברכבות, הכנו לכם דף מיוחד שיעזור לכם לתכנן את הטיול ולהוזיל את העלויות. מערכת הרכבות של שוויץ היא אחת הטובות בעולם, כמעט כל הארץ האלפינית מחוברת לקווי המסילה, כולל גבוה במעלה האלפים. הרכבות השוויצריות מצוחצחות, מהירות וכמובן דייקניות כמו שעון שוויצרי.

רכבת של SBB בשוויץ
רכבת של SBB בשוויץ

 

המדריך השלם לרכישת כרטיסי רכבת בשוויץ

חלק גדול מהרכבות בשוויץ מתופעלות על ידי הרשות הפדרלית ה-Schweizerische Bundesbahnen או בקיצור SBB. אותה הרשות מכונה בחלקים דוברי הצרפתית Chemins de fer fédéraux suisses) CFF) ובקנטון טיצ'ינו דובר האיטלקית Ferrovie federali svizzere) FFS). יש גם ראשי תיבות ייחודיים לחלקים בגראובינדן דוברי הרומאנש שם החברה נקראת VFS.

מלבד הרשות הפדרלית ישנם קווים של חברות פרטיות, שבאופן כללי הם חלק ממערך התחבורה הכללי של שוויץ.

לרכישת הסוויס טרבל פאס און ליין, הקליקו כאן…

לרכישת כרטיס ה-50 אחוז (Swiss Half Fare card), הקליקו כאן…

לאתר חברת הרכבות הפדרלית SBB (לבדיקת זמנים ורכישת כרטיסי נסיעה), הקליקו כאן…

למפה אינטראקטיבית של כל קווי המסילה בשוויץ ושל תנועת הרכבות בזמן אמת, הקליקו כאן…

באופן גורף, ילדים בני פחות מ-6 לא משלמים על כרטיס נסיעה ברכבות ובתחבורה ציבורית בשוויץ. ישנן גם הנחות משתנות לאזרחים ותיקים לפי סוגי רכישת הכרטיסים השונים.

לשוויץ מגיעות גם רכבות של חברות אירופאיות אחרות בנסיעות בינלאומיות, המחברות את ערי שוויץ המרכזיות עם ערים גדולות אחרות ברחבי אירופה, בעיקר בצרפת, אוסטריה, גרמניה וכמובן איטליה. מערך הרכבות האיטלקי מחובר היטב עם המורדות הדרומיים של האלפים בחבלי הארץ דוברי האיטלקית גם בקנטון טיצ'ינו וגם בגראובינדן.

לנסיעה משתלמת ממילאנו לסנט מוריץ דרך נופי האלפים של גראובינדן, הקליקו כאן…

תחנת הרכבת בפסגת הר ריגי
תחנת הרכבת בפסגת הר ריגי

 

כרטיסי הרכבת בשוויץ

כרטיס סטנרדט Standard לנסיעה בודדת

רכישת כרטיס סטנרדטי – הכרטיס הסטנדרטי ניתן לרכישה בכל תחנת רכבת או און-ליין והוא תקף לאותו היום לנסיעה בודדת.

רכישת כרטיס הלוך-חזור – הכרטיס ההלוך-חזור אינו חוסך במחיר ועלותו כשתי נסיעות בודדות. בנסיעה של פחות מ-116 ק"מ חייבים לחזור באותו היום. מעל 116 ק"מ, ניתן לממש את הכרטיס עד למשך של 10 ימים.

ברמת העיקרון, הכרטיס הסטנדרטי תקף ליום שלם וניתן לעלות ולרדת בתחנות לאורך המסלול, בתנאי שמגיעים לתחנת היעד עד סוף היום.

לרכישת כרטיס לגורנרגראט באן מצרמט לתצפית על המטרהורן, הקליקו כאן…

 

רכישת כרטיס בודד מוזל Supersaver

תחנת הרכבת המרכזית של ציריך
תחנת הרכבת המרכזית של ציריך
  • כרטיסים מוזלים מוצעים למכירה ברכבות בינעירוניות
  • ככל שהרכבת יוצאת בזמן פחות עמוס, כך יש יותר מבחר של כרטיסים מוזלים
  • ההוזלה היא לרוב של עד 70 אחוז ממחיר הכרטיס הסטנדרטי. ככל שמזמינים יותר מוקדם ככה יש יותר סיכוי לתפוס את מחיר המוזל
  • הכרטיסים המוזלים מוצעים למכירה עד יום אחד לפני הנסיעה
  • אין החזר על הכרטיס המוזל ואין אפשרות לשנות את המסלול
  • ניתן לזהות המחיר המוזל באתרים המציעים כרטיסי נסיעה, הם לרוב מסומנים באדום עם סימבול של אחוזים לידם המראה כמה חסכתם

לכרטיס רכבת מציריך לקליינה שיידג ולאייגר, הקליקו כאן…

 

כרטיס נסיעה יומי מוזל Saver Day Pass

  • כרטיס של הכל כלול יומי הכולל כמעט את כל קווי הרכבות בשוויץ + אוטובוסים ומעבורות (במפות התחבורה הציבורית, תחנות המסומנות באדום, צהוב או שחור אינן כלולות בכרטיס זה ובכרטיס הטרבל פאס)
  • ככל שרוכשים את הכרטיס יותר מוקדם ככה הוא יותר זול. לרוב הוא מתחיל במחיר של 52 פרנק ויכול להאמיר תלוי בביקוש הכללי של תאריך היעד
  • באתרי הזמנת הכרטיסים ניתן לבצע חיפוש של כרטיס הנסיעה היומי, לעתים יש דילים ממש משתלמים ולעיתים אין מזל ופשוט אין בתאריך המיועד

ליום טיול ברכבת משוויץ לאינטרלאקן וגרינדלוולד ברכבת ,הקליקו כאן…

קו הרכבת סיינט-מוריץ - טיראנו
קו הרכבת סיינט-מוריץ – טיראנו

 

כרטיס ה-50 אחוז Swiss Half Fare card

הכרטיס הכי מקומי הוא כרטיס האלף פייר פרייס, שפופולארי מאוד על תושבי הארץ עצמם כחלק מהיוממות שלהם. גם תיירים יכולים לרכוש את הכרטיס המאפשר הנחה של 50 אחוז ממחיר כרטיס סטנדרט בודד.

לרכישת כרטיס ה-50 אחוז (Swiss Half Fare card), הקליקו כאן…

עלות הכרטיס עצמה היא 120 פרנק והוא תקף לחודש שלם. הכרטיס מאפשר הנחה של 50 אחוז גם על מחירי הכרטיסים המוזלים ולכן יש לחשב היטב את עלויות כלל הנסיעות מראש ולבחון אם שווה לרכוש אותו.

רכבת בהרי היורה
רכבת בהרי היורה

אם כלל עלויות הנסיעה עולות על 240 פרנק, רק אז הכרטיס מתחיל לחסוך כסף. אם מתכננים המון נסיעות ברכבת במהלך הטיול לשוויץ, הכרטיס משתלם מאוד.

היתרון הגדול של הכרטיס הוא דווקא נעוץ בנסיעה עם ילדים. כחלק מהדיל, ילדים עד גיל 15 יכולים לנסוע בחינם עם הוריהם.

 

הסוויס טרבל פאס Swiss Travel Pass

הסוויס טרבל פאס הוא כרטיסי הכל-כלול הנמכרים לפי מספר ימים נתון. אם מתכוונים לנסוע ביותר משלוש רכבות במהלך הטיול, לרוב כבר עדיף לרכוש את הכרטיס הזה, בעיקר כי מחיר הנסיעה הסטנדרטי גבוה מאוד.

לרכישת הסוויס טרבל פאס און ליין, הקליקו כאן…

הכרטיס כולל כמעט את כל מערך התחבורה הציבורי בשוויץ, כגון אוטובוסים ומעבורות (כמו בכרטיס הנסיעה היומי המוזל תחנות המסומנות באדום, צהוב או שחור אינן כלולות בכרטיס זה)

כרטיסי הטרבל פאס נמכרים לפי חבילה של 3, 4, 8 ו-15 ימי נסיעה על פני תקופה של חודש. משמע אם רוכשים את השלושה ימים למשל, ניתן לתכנן על תקופה של חודש (לרוב מטיילים שבוע אבל נגיד), שלושה ימים בהם יהיה שימוש ברכבות.

הטרבל פאס ממש לא זול, אבל משתלם מאוד אם מתכננים באופן מדוד ומדוייק את הטיול כולו, בטח בהשוואה לרכישה של כרטיס סטנדרטי.

האייגר מעל נתיב הרכבת של היונגפראויך
האייגר מעל נתיב הרכבת של היונגפראויך

 

טיפ של גיא!! הזמנת כרטיסי רכבת במחירים משתלמים בחברות זרות

אין זה סוד שמחירי הרכבת בשוויץ יקרים להחריד. התפתחה תורה שלמה בשוויץ של איך להוזיל את עלויות הנסיעה ומה לעשות, השכנים הגיעו לעזרה. ישנם המון קווי רכבת המחברים את שוויץ לשכנותיה, בעיקר רלוונטי לקווים הבאים מגרמניה.

ניתן להזמין כרטיסים באתרי חברות גרמניות בראשן הדוייטשה באן Deutsche Bahn, כרטיסים לנסיעות בין ערי שוויץ הגדולות, בשולי הקווים המחברים את גרמניה עם שוויץ. ישנן רכבות ממינכן, פרנקפורט ועוד בכיוון ערי שוויץ הגדולות העוברות בין כמה ערים שוויצריות.

השימוש בקווים מגרמניה הכי שכיחים בנסיעה מבאזל לשאר ערי שוויץ, ניתן להזמין כרטיס לרכבת הגרמנית מבאזל לציריך או ז'נבה וממש לחתוך בעלויות.

מתודה זו כוללת גם רכבות המגיעות מאיטליה דרך קנטון טיצ'ינו ורכבות המגיעות מאוסטריה. על מנת למצוא את כרטיסי הרכבת של החברות הזרות יש להיות קצת סבלניים ולעבור על האתרים של חברות הרכבות הזרות.