Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility
חיפוש
סגור את תיבת החיפוש
אגם לוצרן

אגם לוצרן – הגלעין ההיסטורי של הקונפדרציה

אולי גם יעניין אותך…

לפוסטים נוספים >>

אגם לוצרן, או כשמו הידוע – אגם ארבעת הקנטונים, הוא הגלעין ההיסטורי והמיתולוגי של הקונפדרציה השווייצרית. האיחוד כולו נקרא על שמו של קנטון שוויץ, אחד משלושת הקנטונים המייסדים של הברית. הברית נחתמה לגדת האגם בשנת 1291. קנטון שוויץ תרם לאיחוד גם את הדגל האייקוני, של הצלב הלבן על רקע אדום, שהפך גם בגלגול מאוחר יותר לדגל הצלב האדום הבינלאומי.

נוף אגם לוצרן מפסגת הר פילאטוס
נוף אגם לוצרן מפסגת הר פילאטוס
  • מבחינה מיתולוגית, קנטון אורי הוא מקום הולדתו, פעילותו ומרידתו של גדול גיבורי שוויץ – ווילהלם טל. הביקור באלטדורף בירת הקנטון, המקום בו ירה את החץ ופגע בתפוח שהונח על ראשו של בנו, מוקדש כמעט כולו לווילהלם טל ולתחנות שבסיפור חייו. בסמוך לשלושת קנטוני היער הכפריים, יושבת גם העיר הגדולה והחשובה לוצרן, אחת הערים האטרקטיביות בשוויץ
  • מעל לוצרן מתחילה ההתרוממות האלפינית. אנגלברג, עיירת הסקי המפורסמת, יושבת למרגלות הר טיטליס. הטיליס הוא אחד ההרים היפים בשוויץ שמוכר בשל הקרחון הענק שלרגליו. עיירת הסקי היא אחד הבסיסים החשובים ביותר של הסקי במדינה האלפינית. ממערב, לכיוון אנדרמט, נסללו כבישי מסלול שלושת המעברים המפורסם, חווית נסיעה אלפינית מעלפת והישג הנדסי נדיר באיכותו.

 

כמה ימים באגם לוצרן (אגם ארבעת קנטוני היער) וצוג?

לטיול בכל העיירות והאתרים שבקרבת אגם לוצרן יש להקדיש יומיים עד שלושה. לטיול עירוני בלוצרן יש להקדיש לפחות יומיים.

 

מה חייבים לראות ולעשות באגם לוצרן (אגם ארבעת קנטוני היער) וצוג?

לכל המידע על טיול בלוצרן, הקליקו כאן…

לרשימה של 8 מלונות מעולים ומיוחדים בלוצרן וסביבתה, הקליקו כאן…

 

מהם קנטוני היער והמרחב של אגם ארבעת הקנטונים (אגם לוצרן)

שלושת קנטוני היער – שוויץ Schwyz, אורי Uri ואונטרואלדן Unterwalden (כיום אובוולדן Obwalden ונידוולדן Nidwalden) הם הגלעין ההיסטורי של מה שאנו מכירים כשוויץ של ימינו. הקונפדרציה נקראת על שמו של קנטון שוויץ הקטן ועל בסיס הדגל של הקנטון נקבע גם הדגל הלאומי האייקוני. בתאריך ה-1 לאוגוסט 1291 נחתם האיחוד הקונפרטיבי בין שלושת קנטוני היער (כינוי לקנטונים הכפריים) כמגננה מול השלטון של בית האבסברוג האוסטרי.

הר פילאטוס מעל אגם לוצרן
הר פילאטוס מעל אגם לוצרן

עשרות שנים אחרי, בתחילת המאה ה-14, הצטרפו גם קנטוני לוצרן, צוג וגלארוס לקונפדרציה. המרחב הגיאוגרפי של אגם ארבעת הקנטונים (אגם לוצרן) למרגלות הרכס של מעבר סנקט ברנרד, יחדיו עם המרחב הכפרי של קנטון לוצרן וקנטון צוג Zug, מהווים את המרחב הגיאוגרפי השוויצרי ביותר במהותו, גם מבחינה היסטורית וגם מבחינה מיתולוגית. הסיפור של ווילהלם טל, הגיבור הלאומי מקנטון אורי שמרד בשלטון של בית האבסבורג והמושל מטעמם הרמן גסלר, הוא הסיפור המכונן של האיחוד ומתרחש כולו במרחב הגיאוגרפי הפנים שוויצרי של קנטוני היער.

להפלגה על אגם לוצרן, הקליקו כאן…

 

התפתחותה של לוצרן

הנתיב של שלושת המעברים דרך תהום שולנן Schollenen
הנתיב של שלושת המעברים דרך תהום שולנן Schollenen

כיום המרחב הכפרי הירוק למרגלות הרכסים הגבוהים כולל מגוון של עיירות היסטוריות חשובות ופסגות מרהיבות. המרחב של לוצרן רבתי או אגם ארבעת קנטוני היער Vierwaldstättersee (אגם ארבעת הקנטונים בקיצור), הוא מרחב ירוק, מלא באטרקציות תיירותיות של מים ופסגות הרים לצד עיירות וכפרים שוויצריים קסומים. בראש הכרך הגדול (יחסית) של לוצרן. העיר לוצרן היא הגדולה והמרכזית במרחב, גם מבחינה תיירותית וגם מבחינה תחבורתית.

לסיור לילי מודרך באתרי העיר העתיקה של לוצרן, הקליקו כאן…

לוצרן התפתחה עם חניכתו של גשר השטן Teufelsbrücke במעבר מעל חלקו ההררי של נהר הרויס Reuss באמצע המאה ה-13. הגשר, מטיפוס גשרי השטן שנפוצו ברחבי אירופה באותה התקופה, הוא תחילת החצייה הקבועה של מעבר סנקט גוטהארד Sankt-Gotthard-Pass המפורסם.

בעקבות המסחר המתפתח של קנטוני שוויץ עם המדרונות הדרומיים של האלפים בואכה איטליה (קנטון טיצ'ינו), העיר הפכה ליעד כלכלי פופולארי שריכז את המסחר במרחב. בשנת 1332 הצליחה העיר לנער את שלטון בית האבסברג ולהצטרף לברית של שלושת הקנטונים של שוויץ. צירופה של לוצרן (העיר והקנטון) היו מנוע צמיחה מרכזי בגיבושה של ברית הקנטונים והתגבשותה של שוויץ של ימינו. קנטון צוג מעט מצפון הוא הצפוני במקבץ קנטוני העיר וגובל במרכז העירוני החשוב של ציריך.

נוף אגם לוצרן מפסגת הר ריגי
נוף אגם לוצרן מפסגת הר ריגי

 

איך להגיע לאגם לוצרן (אגם ארבעת קנטוני היער) וצוג?

טיסות לאגם לוצרן (אגם ארבעת קנטוני היער) וצוג

שער הכניסה העיקרי למרחב של אגם ארבעת הקנטונים הוא נמל התעופה של ציריך. מרחק הנסיעה בין לוצרן הצנועה והכרך הגדול של ציריך הוא בערך ארבעים וחמש דקות של נסיעה. ברמה העקרונית, אפשר להגדיר את לוצרן ככמעט חלק ממה שמכונה ציריך רבתי. כולל העיירות שלאורך אגם ציריך כמו גם העיר צוג Zug, על גדת אגם צוג, נמצאת באמצע הדרך בין שתי הערים.

תחנת הרכבת בפסגת הר ריגי
תחנת הרכבת בפסגת הר ריגי

נמל התעופה הבינלאומי של ציריך (סימול ZRH) ממוקם מצפון למרכז ציריך בסמוך לפרבר קלוטן Kloten. הנמל של ציריך הוא נמל התעופה הראשי של שוויץ ואחד מנמלי התעופה החשובים והעמוסים בכל אירופה. בכל יום במשך כל השנה ישנם כמה קווים סדירים המחברים את נתב"ג עם ציריך, טיסות סדירות גם של אלעל וגם של סוויס אייר.

נמל התעופה מחובר היטב עם מרכזה ציריך וישנן כמה דרכים להתנייד ממנו לכיוון העיר. הדרך הכי יעילה להגיע מהשדה אל העיר (וכמובן גם הפוך) היא באמצעות קו המסילה של הS-Bahn שמחבר את נמל התעופה עם תחנת הרכבת המרכזית של בזמן נסיעה של עשר דקות בלבד. זמן הנסיעה ברכבת מנמל התעופה של ציריך עד לתחנת הרכבת המרכזית של לוצרן הוא סביב השעה עד שעה ורבע. ישנן רכבות ישירות מנמל התעופה ללוצרן או לחילופין להחליף רכבת בתחנה המרכזית של ציריך.

לטיול יום מציריך לפסגת הר ריגי ואתרים ליד אגם ציריך, הקליקו כאן…

רכס האלפים מעל אניות קרוזים באגם לוצרן
רכס האלפים מעל אניות קרוזים באגם לוצרן

רכבות לאגם לוצרן

שער הכניסה המסילתי לאגם ארבעת הקנטונים היא העיר לוצרן. תחנת הרכבת המרכזית של לוצרן נמצאת בסמוך ליציאתו של נהר הרויס מהאגם, בחלקה הדרומי של העיר. מיקומה של התחנה הוא ממש במרכזה של העיר. במרחק הליכה של פחות מחמש דקות מצידו הדרומי של הקאפלבריקה. הגישה לעיר ברכבת היא כמעט אידיאלית, במרחק נסיעה של שעה ועשר דקות מנמל התעופה של ציריך ושל שעה מתחנת הרכבת המרכזית של ציריך. ז

מן הנסיעה ברכבת מלוצרן לציריך הסמוכה הוא כשעה וקצת וכרבע שעה עד עשרים דקות מהעיר צוג הסמוכה. כל הבירות של קנטוני האגם מחוברות היטב בקווי מסילה גם לכיוון ציריך וגם לכיוון לוצרן. שוויץ ואטלדורף יושבות על קו המסילה שמחבר את ציריך עם קנטון טיצ'יני דרך מעבר סנקט גוטהארד. בלוצרן עובר קו המסילה שמחבר את ציריך עם ברינץ ותון, בקו מסילה שרץ לאורך האגמים של קנטון ברן.

לטיול יום מציריך ללוצרן ואנגלברג, הקליקו כאן…

הנוף הכפרי של אגם ארבעת קנטוני היער
הנוף הכפרי של אגם ארבעת קנטוני היער

רכב באגם לוצרן (אגם ארבעת קנטוני היער) וצוג

הסביבה של אגם ארבעת הקנטונים היא מצומתי התחבורה החשובים בכל שוויץ הקנטונים של האגם – לוצרן, שוויץ, אובוולדן, נידוולדן וצוג השכן מחברים ומחוברים עם כמעט כל חלקיה של שוויץ. לוצרן יושבת על הנתיב החשוב שמחבר את מרכזה של שוויץ עם איטליה מדרום. נתיב האוטוסטראדה מספר 2, עובר סמוך ללוצרן על ציר דרום צפון. הכביש המהיר עובר דרך המנהרה הארוכה של מעבר סנקט גוטהארד במעלה האלפים וממשיך הלאה דרומה לקנטון טיצ'ינו, לעיר לוגאנו והלאה לאגם קומו ומילאנו שבאיטליה.

הנתיב של מעבר סנקט גוטהארד הוא הסיבה לפיתוחה של לוצרן כעיר מעבר מסחרית שחיברה בזמנה את המסחר של איטליה עם גרמניה שמצפון. הכביש המהיר מספר 8 מחבר את לוצרן עם האגמים ברינץ ותון ומשם בנתיב צפוני מתחבר עם ברן. ניתן להמשיך מתון מערבה דרך מעבר Saanenmöser לכיוון אגם ז'נבה.

לוצרן מחוברת עם ציריך באוטוסטראדה מספר 4, שמסתעף בצפון אגם צוג לאוטוסטראדה מספר 14. אוטוסטראדה מספר 4 יורדת מצוג דרומה לשוויץ ולאלטדורף, שם מתחברת עם אוטוסטראדה מספר 2. כביש מהיר מספר 17 מחבר את אלטדורף עם גלארוס, בירת קנטון גלארוס השכן ולכיוון הוולאנזה שבדרום קנטון סנט גאלן. במרכזיות של המרחב מבחינה תחבורתית, גם ברכב וגם בקווי מסילה, מאפשרים גיחה נוחה מאוד לאזור לטיולי יום גם מכיוון ברן, גם מכיוון ציריך וגם מדרום מכיוון טיצ'ינו.

לוצרן מעל האגם
לוצרן מעל האגם

 

מתי לבוא לאגם לוצרן (אגם ארבעת קנטוני היער) וצוג?

אגם לוצרן הוא אחד המרחבים היפים בכל שוויץ. למרחב שסביב לאגם לוצרן יש קסם רב בכל עונה בשנה. בין אם באווירה חורפית ומושלגת שמעיפה אותנו לימי-הביניים או לאורה המנצנץ של השמש מפסגות ההרים במהלך הקיץ הקריר. ביקור במרחב סביב אגם לוצרן בחורף הוא חוויה מדהימה. זאת בשל מראה הייחודי של העיירות והטירות שבמרחב הכפרי לצל ההרים המושלגים. במשך חודשי החורף ישנו סיכוי רב לשלג במרחב ולא רק בפסגות של ההרים שהופכים לאתרי סקי פעילים. החורף באגם לוצרן יחסית חשוך, אם לא מושלג או גשום אז די מעורפל וקר. מינואר עד מרץ האזור יחסית יבש ואין הרבה משקעים.

לסיור מודרך באתרים הימי-ביניימים של לוצרן, הקליקו כאן…

שיא המשקעים באזור אגם לוצרן הוא בעונת הקיץ. אם אתם מגיעים לאגם לוצרן בחודשים יולי ואוגוסט תביאו אתכם גם מטריה קטנה. זאת למקרה וקצת יהיה גשום. בשיא הקיץ הטמפרטורות בעיר יכולות להיות נעימות ואפילו קרירות. בקיץ שעות אור רבות יחסית וגם כמובן שעות שמש ישירה. השמש מגבירה ומדגישה את הצבעוניות של המרהיבה של קטעי האחו הירוקים והפסגות הגיאולוגיות הקסומות. חודשי האביב הם חודשים פשוט נהדרים באגם לוצרן. עדיין קר אבל לא יותר מדי גשום ויש לא מעט שעות של שמש ישירה.

קלוייסטר אייזילדן בשלג
קלוייסטר אייזילדן בשלג

 

תכנון טיול באגם לוצרן

הטיול במרחב של אגם לוצרן הוא יעד נוח מאוד לגישה מכמעט כל כיוון בשוויץ. ניתן להגיע לאגם ארבעת הקנטונים (אגם לוצרן), גם מדרום – מקנטון טיצ'ינו דרך מעבר סנקט גוטהארד, גם מעמק נהר הריין (גראובינדן)  דרך אנדרמאט, גם מקנטון ברן וגם מעמק נהר הרון (קנטון וואלה). אולם הכי קל להגיע מכיוון ציריך בנסיעה או בקו מסילה מישורי, במרחק נסיעה של חצי שעה עד שעה. המרכז העירוני הגדול במרחב היא כמובן העיר לוצרן. עיר ששווה להקדיש לה טיול עירוני של לפחות יומיים. ביציאה מהעיר כמה אתרים חשובים דוגמת הרי פילאטוס ומרפסת התצפית המפורסמת שלו ומוזיאון התחבורה של שוויץ. מחוץ ללוצרן ניתן פשוט לנסוע מעיירה לעיירה במרחב הכפרי. רובם של מקומות הביקור הרלוונטיים במסלול הם הבירות של קנטוני העיר. עיירות דוגמת העיר צוג היפה, בירת קנטון צוג, אלטדורף בירת קנטון אורי ושטאנס בירת קנטון נידוולדן.

לרכישה מקוונת של טיול הגולדן רינג להר פילאטוס (שימוש לעלייה וירידה ברכבל וברכבת ההרים מאלפנך)…

 

לינה ומלונאות באגם לוצרן (אגם ארבעת קנטוני היער) וצוג

הבסיס לטיול במרחב של אגם לוצרן היא כמובן העיר לוצרן. העיר הגדולה במרחב ואחת הערים האטרקטיביות בכל שוויץ, היא המרכז של המלונאות באזור הכפרי במהותו. גם ציריך היא בסיס נוח לטיול באזור. כאשר זמן הנסיעה מציריך לאגם הוא סביב חצי שעה עד שעה, תלוי בנקודה. בבירות הקנטונים ישנם גם מקומות לינה, אבל כיאה לגודלם המצומצם של שוויץ (סיטי), אלטדורף או שטאנס למשל, יש פה ושם מלונות חמודים במרכז העיר וזהו. ניתן ללון בעיירות או הכפרים שסביב לאגם. יש שם כמה מלונות או בתי הארחה איכותיים מאוד והלינה היא חווייתית. היתרון של לוצרן, היא שזאת עיר גדולה ותוססת ויש בה גם אפשרויות לבילוי בערבים.

לוצרן היא עיר קטנטנה מבחינת שטח. אי לכך כל מקום לינה במרחק הליכה סביר ממרכז העיר העתיק הוא טוב. למרות שלוצרן היא עיר קטנה, ישנם ארבעה מקבצי מלונות נפרדים במרכזה של העיר שלכל אחד מהם יש את היתרונות שלו. מקבץ המלונות היוקרתיים, מלונות ברמה של ארבעה וחמישה כוכבים ומעלה, נמתח לאורך הציר המרכזי של הלדנשטראסה Haldenstrasse לאורך הגדה הצפונית של הלשון עליה יושבת לוצרן. המלונות יושבים על הטיילת שעל גדת האגם ושם גם מסעדות היוקרה של העיר. המקבץ של הלדנשטראסה ממשיך גם לאורך הציריכשטראסה Zürichstrasse בסמוך לאתרי העיר החדשה דוגמת אנדרטת האריה ופנורמת בורבאקי.

למציאת מקום לינה בלוצרן היפה, הקליקו כאן…

הרכבל להר טיטליס
הרכבל להר טיטליס

 

לוצרן – חוויה של ימי-הביניים במרכזה של שוויץ

לוצרן היא אחת הערים היפות והאטרקטיביות ביותר בשוויץ. העיר הקטנה לגדתו של אגם לוצרן, או אגם ארבעת הקנטונים, היא המרכז העירוני של המרחב רווי המים ומלא ההרים בו נוצרה הפדרציה השווייצרית בסוף המאה ה-13. כיום לוצרן היא אחת הערים המתויירות ביותר בשוויץ. נהנית ממיקום מרכזי, אתרים עתיקים ויפים, אווירה תוססת, מרחב כפרי עוצר נשימה והמון המון מקווי מים שונים. העיר הקטנה שהייתה בעברה כפר דייגים, התפתחה עם תנופת המסחר שעבר דרך מעבר סנקט גוטהארד. עד ימינו היא מתווכת בין המרחב האלפיני הגבוה והיחסית שומם לשפלה השווייצרית המאוכלסת. לאורך שתי גדותיו של נהר הרויס, הנהר שיוצא מאגם לוצרן, נמתחים בתים שוויצריים מסורתיים. בתים לצל מגדלי הפעמונים של הכנסיות המרשימות. את שתי הגדות מחברים שורה של גשרים אייקוניים. גשרים שהם סימן ההיכר הידוע ביותר של העיר.

למציאת מקום לינה בלוצרן היפה, הקליקו כאן…

 

מהי לוצרן?

אנדרטת האריה
אנדרטת האריה בלוצרן

העיר לוצרן Luzern היא בירתו של קנטון לוצרן. היא העיר הגדולה והחשובה במקבץ הקנטונים שמהווה את הגלעין המקורי של שוויץ. שוויץ של ימינו התגבשה בשנת 1291 מאיחוד הקנטונים הראשוני, לאורך גדותיו של אגם ארבעת הקנטונים. הקנטון של לוצרן הצטרף לפדרציה כ-41 שנים מאוחר יותר. זאת כחלק ממרידתו בשלטון בית האבסבורג. אך כל המרחב סביב האגם נחשב עד היום ללב ליבה של הארץ (שנקראת על שמו של קנטון שוויץ). אגם ארבעת הקנטונים או ה-Vierwaldstättersee (ארבעת קנטוני היער) שינה  את שמו עם הזמן לשמה של העיר הגדולה שלגדותיו. העיר לוצרן היפה חולשת בקצה לשון בגדה המערבית של האגם הפתלתל ומרובה המפרצים. לוצרן היא אחת הערים היפות ביותר בשוויץ. העיר והמרחב שמסביב לאגם הוא מבין מרכזי התיירות הראשיים של המדינה האלפינית.

לוצרן של היום היא העיר השביעית בגודלה בשוויץ. מתגוררים בה סביב המאה אלף איש. העיר נמצאת על יציאתו של נהר הרויס Reuss אל עבר חלקו הנינוח במרכז שוויץ.  בהמשכו מתאחד הרויס עם יובלי הריין בשפלת שוויץ. מתאחד עם נהר הארה Aare מברן ונהר הלימאט Limmat מציריך בקרבת העיר ברוג Brugg.

לכל המידע על טיול בלוצרן, הקליקו כאן…

למדריך השלם לטיול באתרי העיר לוצרן, הקליקו כאן…

החומה של לוצרן
החומה של לוצרן

 

כל האתרים והאטרקציות בארבעת קנטוני היער – שוויץ, צוג, אורי ואונטרואלדן

קלוייסטר אייזידלן Kloster Einsiedeln

קלוייסטר אייזידלן
קלוייסטר אייזידלן

המנזר הבנדיקטאני החשוב שוכן מדרום לגדת אגם ציריך, במרחק נסיעה של ארבעים דקות מציריך עצמה. הוא חולש על העיירה אייזידלן, שבדומה לסנט גאלן, נבנתה במקור לצד המנזר כתמיכה לוגיסטית, עם פונדקים ומקומות אכילה לעולי הרגל. המנזר נמצא לא רחוק מקו הגבול התיאורטי בין קנטון ציריך לקנטון שוויץ בו הוא נמצא. ראשיתו של המנזר הוא במאה העשירית. אז הפך לאתר עלייה לרגל עקב התגלות של ישו בעת שנחנך. באמצע המאה ה-18 הוא עבר מהפך שלם. תחת השקעה מרובה הפך לאחת הדוגמאות השלמות המרשימות של ארכיטקטורה ואמנות הבארוק בשוויץ. כיום המנזר הוא אתר לעולי רגל מסוג אחר לחלוטין. אלו הם גדודי התיירים שמציפים אותו בטיול יום מציריך או בדרכם לאגם ארבעת הקנטונים.

לרכישת כרטיסים און-ליין + סיור מודרך (בגרמנית) בקלוייסטר אייזידלן, הקליקו כאן…

 

צוג Zug

העיר צוג היא שער הגישה אל המרחב של שלושת קנטוני היער ולוצרן. בצוג עצמה מתגוררים כשלושים אלף איש והיא הבירה של קנטון צוג. המרחב הכפרי של הקנטון לגב העיר הקטנה נוצר ממשולש זרימתם של נהר הזיל ממזרח בגבול עם קנטון ציריך ונהר הרויס ממערב בגבול עם קנטון ארגאו. מדרום גובל הקנטון באגם צוג הגדול ובקנטון שוויץ. מרחק הנסיעה מצוג לציריך הוא בערך חצי שעה. היא חולשת על גדתו הצפון-מזרחית של האגם שנקרא על שמה. מדרום לה מתנשא הר צוגרברג Zugerberg המתון שגובהו כאלף מטרים מעל פני הים. ההר המתון הוא יעד חופשה ונופש פופולארי. רכבת הרים (פוניקולאר) מטפסת  מתחנת שונג Schönegg שמדרום למרכז העיר עד לפסגת ההר. בפסגה מגוון של אטרקציות ושבילי טיול בטבע.

המרכז העתיק של צוג
המרכז העתיק של צוג

טיול במרכז העתיק של צוג

העיר צוג תמיד הייתה עיירה קטנה והתחילה להתפתח רק באמצע המאה ה-20. התפתחב באופן מואץ עם הפיכתה ליעד מסחרי חשוב בתוך שוויץ בשל שיעורי המס הנמוכים שבה. חלקה העתיק – האלטשטאט, הוא אסופה של כמה רחובות יפים לגדת האגם. הכניסה אל האלטשטאט היא מהקולינפלאץ Kolinplatz, כיכר שיושבת על נתיבה של חומת העיר העתיקה שנהרסה. מעט מעל הקולינפלאץ מתנשאת המצודה המבוצרת של צוג. המצודה הקטנה והמוזרה למראה מוקפת חומה משוננת. היא מורכבת מבית ימי-ביניימי עם יסודות עץ שיושב על מקטע מבוצר מסוייד בלבן. המצודה נבנתה במאה ה-11 וכיום היא בית לאוסף ההיסטורי של הקנטון ומשמשת כמוזיאון.

לסיור מודרך (דרך אפליקציה) בכל אתריה של צוג, הקליקו כאן…

הטייצטרום צוג
הטייצטרום צוג

המעבר מהקולינפלאץ לכיוון העיר העתיקה הוא דרך הצייטרום צוג Zytturm Zug. הצייטרום, כמשתמע משמו, הוא מגדל שעון מרהיב ביופיו שגובהו כ-50 מטרים. המגדל נבנה באמצע המאה ה-14 ומאז הפך לסמלה של העיר. הכיכר קרויה על שמו של פטר קולין אחד הגיבורים המקומיים שהוביל את כוחות העיר בקרב ארבדו Arbedo המפורסם כנגד הדוכסים המילאנזיים בקיץ 1422. הקרב נערך בארבדו מעט צפונית מבלינצונה בטיצ'ינו והסתיים בהפסד צורב לקונפדרציה. בלב הכיכר מזרקה עליה פסלו של קולין אוחז בדגל הקנטון.

מעברו השני של הצייטרום נמצא שוק הדגים של העיר ה-Fischmarkt, שנמתח לאורך כיכר צרה וארוכה שנקראת על שמו. הכיכר עצמה מלאה במסעדות ומוקפת בבתים עתיקים והיא אחד המקומות הפוטוגניים ביותר בחלק זה של שוויץ. בקצה הכיכר נמצאת ההכטברונן Hechtbrunnen, בה פסל של ילד המחזיק דג שדרך פיו יוצא זרם של מים. מקצה הכיכר הצרה ירידה לגדת האגם ומעבר לכיכר הלאנדסגמיינדפלאץ Landsgemeindeplatz רחבת הידיים. בימי שמש הכיכר הרחבה שממש על גדת האגם מלאה בשולחנות וכיסאות של המסעדות שמקיפות אותה. מצפון לכיכר נמתחת טיילת ירוקה ומקסימה

שתי הפסגות של הר מיתן
שתי הפסגות של הר מיתן

שוויץ Schwyz

כחצי שעה נסיעה דרומה מצוג, נמצאת העיירה הקטנה והשלווה שוויץ. אם ההיסטוריה הייתה הגיונית, העירה הקטנה שוויץ הייתה בירתה של הקונפדרציה. הייתה קרויה שוויץ סיטי להבדיל משוויץ המדינה. העיירה היא בית ל-15 אלף איש בלבד. אך גודלה לא מעיד כהו זה על חשיבותה בהיסטוריה של המדינה האלפינית. שוויץ היא בירתו של קנטון שוויץ, אחד משלושת הקנטונים המייסדים של הקונפדרציה. היא גם כמובן תרמה לשוויץ (המדינה) את שמה ואת דגלה האייקוני. שוויץ פרושה לרגליהן של פסגות הר מיתן Mythen, הקליינר מיתן והגרוסר מיתן שחולשות על העיר ממזרח.

הראתהאוס של שוויץ
הראתהאוס של שוויץ

העיר העתיקה הננסית של שוויץ פרוסה בכמה רחובות סביב האופטפלאץ Hauptplatz, הכיכר המרכזית של העיר העתיקה. כנסיית סן מרטין Katholische Kirche St. Martin היפה חולשת על חלקה הצפוני של הכיכר כהד לפסגות של הרי מיתן שברקע. ליד הכנסייה הפסדה המרהיבה של הראתהאוס של שוויץ. עליה ציור קיר שמתאר את קרב מורגראטן Morgarten, אחד הקרבות המכוננים של ראשית האיחוד. הציור עצמו מסוף המאה ה-19. הראתהאוס והכנסייה נבנו במאה ה-17 בסגנון בארוקי. בסמוך נמצא גם אסם הבית-לחם האוס. אסף תבואה מעץ מסוף המאה ה-13 שכיום משמש כמוזיאון לתולדות העיר. לא רחוק מהכיכר והכנסייה עומד גאה האתר החשוב בעיר – המוזיאון של האמנה הפדרלית Bundesbriefmuseum. במוזיאון מוצגים היסטוריים חשובים של התפתחותה של שוויץ. גולת הכותרת במוזיאון, כשמו של המוזיאון, היא האמנה המקורית של הקונפדרציה. אמנה שנחתמה בידי שליטי שלושת קנטוני היער ב-1 לאוגוסט שנת 1291.

 

מרגלות הר ריגי Rigi – קיסנאכט Küssnacht וויצנאו Vitznau

העיירה קיסנאכט חולשת על הלשון הצפונית של אגם ארבעת הקנטונים, במעבר הצר שבין האגם לאגם צוג השכן. היא מרוחקת כעשרים דקות נסיעה מצוג בצידו הדרומי של אגם צוג, עשרים דקות מהעיר לוצרן ועשרים דקות מהעיר שוויץ, בירת הקנטון אליו היא שייכת. מעל העיירה מתנשא הר ריגי Rigi היפה, שבחלקו הרם אפשרויות טיול הרריות מתונות בקיץ ומרכז סקי של מדרונות מתונים בחורף. העיירה עצמה בנויה כרחוב מרכזי אחד – הבאנהופשטראסה. לאורכו חנויות, מסעדות ומלונות. העיירה היא בסיס נוח לטיול במרחבי הטבע של צפון אגם ארבעת הקנטונים ובהר ריגי.

ויצנאו שוכנת על גדת אגם לוצרן במורדות הדרומיים של הר ריגי. בדומה לקיסנאכט שכנתה מצפון, גם ויצנאו משרתת בעיקר את תנועת התיירות לכיוון הר ריגי. מויצנאו מטפסת רכבת ההרים (הפוניקולאר) העתיקה ביותר באירופה, אל עבר פסגתו של הר ריגי. הרכבת יוצאת מתחנת Vitznau-Rigi-Bahn ממש על גדת האגם ומטפסת לאיטה עד לפסגתו המתונה של ההר.

לרכישה און ליין של כרטיסי הרכבת אל פסגת הר ריגי, הקליקו כאן…

פינצאו
ויצנאו

שטאנס Stans

העיירה הקטנה שטאנס שוכנת מדרום ללוצרן במרחק נסיעה של רבע שעה. העיירה הקטנה היא בירתו של קנטון נידוואלדן (למעשה חצי קנטון יחדיו עם אובוולדן שהתפצלו מהקנטון המייסד אונטרוואלדן). מרכזה של העיירה היא הדורפפלאץ Durfplatz, כיכר הכפר הקטנה. בכיכר נמצאת כנסיית פיטר ופול Katholische Pfarrkirche St. Peter und Paul הבארוקית המרשימה. הכנסייה הבארוקית נבנתה על בסיסה של כנסייה רומנסקית עתיקה. כנסייה שהשריד היחיד שנותר ממנה הוא מגדל הפעמון שבחלקה האחורי.

אלטדורף Altdorf

פסלו של ווילהלם טל במרכז אלטדורף
פסלו של ווילהלם טל במרכז אלטדורף

העיירה אלטדרוף נמצאת במרחק נסיעה של עשרים דקות מזרחה משטנאס. אלטדורף היא בירתו של קנטון אורי. אורי הוא הקנטון של הגיבור הלאומי ווילהלם טל ובאלטדורף ירה הגיבור את החץ בתפוח שהוצב על ראש בנו. גם אלטדורף וגם בירגלן בסמוך, כפר הולדתו של טל, מזוהים עם האגדה המכוננת של הקונפדרציה ועיקר הזהות של המקום (עבור התיירים כמובן), בנוייה על הגיבור. מרכזה של העיירה הקטנה היא הראטהאוספלאץ Rathausplatz, המרכז השלטוני של הקנטון הכפרי. בלב הכיכר ניצב המונומנט של טל Telldenkmal, פסל מרשים של וילהלם טל נושא על כתפו את קשתו ולצידו בנו.

לטיול מודרך ושייט בעקבותיו של ווילהלם טל, הקליקו כאן…

 

בירגלן Bürglen

כפר הולדתו של ווילהלם טל, הגיבור השוויצרי הלאומי היא כיום עיירה קטנה שבעיקר מתפרנסת מדמותו של הגיבור. העיירה של ימינו סובבת כולב סביב דמותו של טל. במוזיאון ווילהלם טל מספרים את הסיפור שמאחורי הסיפור. איך התפתחה האגדה על ווילהלם טל במשך השנים ואך היא מתבטאת בתרבות השוויצרית והעולמית של ימינו. בסמוך למוזיאון נמצאת הטל-קפלה Tell-Kapelle Bürglen, מציינת לפי המקובל את המקום בו נולד הגיבור.

אנגלברג
אנגלברג

אנגלברג Engelberg

עיירת הסקי אנגלברג היא אחד מאתרי הסקי הטובים ביותר בשוויץ. היא נמצאת בקנטון אובוולדן במרחק נסיעה של עשרים דקות מגדת האגם, מהעיר סטאנס. אנגלברג יושבת על מורדותיו הצפוניים של הר טיטליס Titlis שגובהו יותר מ-3200 מטרים מעל פני הים. העיירה עצמה יושבת בגובה של 1000 מטרים מעל פני הים, כשלושה קילומטרים מצפון לפסגה. אנגלברג היא הבסיס לאחד מאתרי הסקי הגדולים בשוויץ, ממנה נמתח מערך של עשרות רכבלים שמשנעים את הגולשים והנופשים אל המורדות של הר טיטליס. העיירה התפתחה לרגליו של קלוייסטר אנגלברג Kloster Engelberg, מנזר בנדיקטאני גדול שמקורו מהמאה ה-12. בדומה לקלוייסטר אייזלדן גם הוא עבר שיפוץ מקיף במאה ה-18.

לבדיקת זמינות ומחירים במלונות הסקי המופלאים של אנגלברג, הקליקו כאן…

מהעיירה יוצאים רכבלים לכיוון הקרחון המפורסם של הר טיטליס. קרחון שבמשך ימי הקיץ הוא יעד פופולארי לטיול קריר בטבע האלפיני. בחורף, המורדות שמתחת לקרחון הם כמה ממדרונות הסקי המקצועני הכי איכותיים בשוויץ ויש מסלולים לגולשים ברמות שונות. בסיס הרכבלים לרגלי הר טיטליס הוא באגם האלפיני הקטן – הטריבזה Trübsee, משם רכבלים שעולים לטיטליס ממזרח ולמורדות של הר יושטוק Jochstock ממערב.

לטיול יום מלוצרן לאנגלברג כולל כרטיסים לרכבל שמטפס להר טיטליס, הקליקו כאן…

הטרובזה לרגלי הר טיטליס
הטרובזה לרגלי הר טיטליס

אנדרמט Andermatt והערוץ ההררי של נהר הרויס

העיירה אנדרמט יושבת גבוה במעלה עמק נהר הרויס. היא יושבת על אחד מהצמתים החשובים בשוויץ על החיבור בין עמק נהר הריין ממזרח לעמק נהר הרון ממערב. העיירה היא חלק ממסלול שלושת המעברים המפורסם. נתיב שלושת המעברים הוא אולי ממסלולי הנסיעה האלפינים הכי מטריפים בשוויץ. הכבישים שמחברים את מעברי ההרים גרימספל Grimselpass בצפון מערב לכיוון ימת ברינץ, סוסטן Sustenpass במזרח לכיוון אגם לוצרן ומעבר פורקה Furka Pass בדרום מערב לכיוון עמק נהר הרון. המסלול כולל נסיעה לצד קרחונים ופסגות הרים מטריפות, עיירות סקי קסומות והמון פיתולי כביש, מנהרות ועוד, שמעצימות את המסלול לחוויה כמעט אתגרית (אבל לא ממש כי ההישג ההנדסי של המסלול הוא ברמה גבוהה ביותר).

אנדרמט היא עיירת סקי נהדרת וצומת תחבורתי חשוב ביותר בשוויץ. העיירה הקטנה היא מקום הישוב הגדול במסלול שלושת המעברים ובסיס נוח לטיול האלפיני. בירידה מאנדרמאט לאורך נתיב מסלולו ההררי של נהר הרויס מגיעים לעיירה היפה גשנן Göschenen. גם לגשנן שווה להקדיש ביקור קצר לפני שממשיכים בנסיעה לכיוון אלטדורף בקצה חלקו ההררי של ערוץ נהר הרויס.

המרחב האלפיני של קנטון אורי בקרבת אנדרמט
המרחב האלפיני של קנטון אורי בקרבת אנדרמט

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

גלו לי את הסודות של

שווייץ

אלפים כבר נרשמו ושדרגו את הטיול!

היי, אני טל, ועבדתי קשה על מנת ליצור עבורכם הדרכות ממוקדות ומעניינות, שישדרגו לכם את הטיול לשווייץ!

חינם לחלוטין ורק מידע מעניין!