Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility
חיפוש
סגור את תיבת החיפוש
מצודת ואלר מעל סיון ועמק נהר הרון

סיון – העיר האלפינית לצל המצודות

אולי גם יעניין אותך…

לפוסטים נוספים >>

העיר הקטנה סיון היא העיר האלפינית הגדולה ביותר בשוויץ. היא יושבת במרכזו של עמק נהר הרון ומוקפת מכל איבריה בפסגות נישאות של רכס האלפים. סיון ממוקמת במרחק נסיעה נוח של פחות משעה מגדתו המזרחית של אגם ז'נבה, אבל מבחינה טופוגראפית היא רחוקה מהאגם שנות אור. סיון שבצרפתית פירוש שמה הוא ציון מגלמת במהותה את עמק הרון האלפיני הירוק, שופע המים והמרהיב. קונטרסט מדהים לעומת ציון החצי מדברית שלנו. העיר הגדולה ובירתו של קנטון וואלה היא אחת האטרקציות של העמק הרחב. עמק שמהווה אגן ניקוז ענק לכל הנחלים והנהרות ההררים שיוצרים עשרות עמקים עמוקים לרגלי כמה מהפסגות הגבוהות של האלפים.

מצודת ואלר מעל סיון ועמק נהר הרון
מצודת ואלר מעל סיון ועמק נהר הרון
  • סיון היא המרכז התחבורתי והעירוני החשוב ביותר בעמק. בהתאם היא מהווה יעד טיול עוצר נשימה במיוחד. העיר העתיקה של סיון ושתי המצודות המרהיבות שמעליה, מהווים יעד נכסף עבור מי שרוצה לשבור מעט את שגרת הסקי או ההייקינג במעלה הרכסים
  • בסיון שפע של אתרים יפים, אווירה אלפינית תוססת, רחובות עמוסי תיירים, חנויות ומסעדות
  • העיר שוכנת לצל שתי המצודות שמעליה – טירת וואלר ושאטו דה טורבילון שהפכו בעצמן לאטרקציות ייחודיות

 

כמה ימים צריך לטיול בסיון?

כדאי להקדיש לסיון חצי יום טיול לפחות. כולל הטיפוס על המצודות שממזרח למרכז העיר העתיקה.

 

מה חייבים לראות ולעשות בסיון?

  • לטפס על השבילים לשאטו דה טורבילון. ממנה נוף מרהיב של מצודת ווילר שמתחתיה (ושל כל העיר והעמק)
  • לטפס אל עבר מצודת ווילר. ממנה נוף מרהיב של שאטו דה טורבילון שמעליה (ושל כל העיר והעמק)
  • לחזות בתקרה המרהיבה של מזו סופרסאקסו
  • לבדוק מה השעה בשעון האסטרונומי של ההוטל דה ויל
  • שופינג וקפה ברו דו גראן פון

 

לכל המידע על טיול בעמק נהר הרון – קנטון וואלה, הקליקו כאן…

למציאת מקום לינה בסיון, בירת עמק הרון, הקליקו כאן…

 

מהי סיון?

העיר הקטנה סיון Sion (סיטן Sitten בגרמנית או סדונו Seduno באיטלקית) מגלמת במהותה את כל קנטון וואלה Valais. קנטון ואלה הוא הגדול בשטחו מבין ששת הקנטונים דוברי הצרפתית של שוויץ. נמתח כולו לאורך קו פרשת המים של חלקו ההררי של נהר הרון Rhône. החל מהקרחון שבו הוא מתחיל ועד לאגם ז'נבה.

מרכז העיר העתיק יושב על גדתו הצפונית (הימנית) של הנהר, שזורם מתחת לשתי המצודות. המצודות מהוות את סימן ההיכר של העיר. מצודת וואלר Valere וארמון טורביון Tourbillon ניצבים על ההר מעל העיר ממזרח ומהוות חלק מהותי מזהותה ומקו הרקיע של סיון. תחת המצודות נפרשים רחובות ממרכז העיר העתיקה עם שבילים המטפסים מעלה אליהן.

 

בירתה של עמק נהר הרון

קנטון וואלה הוא הקנטון האלפיני הצרפתי ביותר. מהווה את המרכז המובהק ביותר של תרבות הסקי השוויצרית. העיר סיון היא המרכז העירוני הגדול והחשוב (והכמעט יחידי) בקנטון הכפרי במהותו. בעיר יושבים הפרלמנט ובית המשפט של הקנטון וכל זה ברחוב וחצי של סיון אותו ניתן להגדיר כעיר עצמה. בסיון מתגוררים בערך ארבעים אלף איש, כולל בכפרים בפרבריה. בעיר ישנו נמל תעופה קטן שמשרת מטוסים קטנים ובעיקר פועל לרווחת אלו שיכולים להחזיק מטוסים פרטיים בדרכם הנוחה לאתרי היוקרה שבעיירות הסקי.

העיר העתיקה של סיון נמתחת פחות או יותר לאורך ציר הרו דה גראן פון, הרחוב הכמעט יחידי של העיר הקטנה. כיאה לעיר עמק אלפינית, היופי של המרכז העתיק משתלב היטב עם היופי הבלתי נתפס של שני הרכסים האימתניים שחולשים עליה – מצפון רכס האלפים הברניים Alpes Bernoises כשמעל העיר רכסים בגובה 3000 מטרים ויותר (בראשם הר ווילדהורן Wildhorn שגובהו 3250 מטרים מעל גובה פני הים) ומדרום הר תיון Thyon (גובהו 2100 מטרים מעל גובה פני הים).

מדרום להר תיון מבצבצות שתי הפסגות המפורסמות של האלפים הפניניים Alpi Pennine (או האלפים הוואלניזים Alpes Valaisannes לפי תושבי הקנטון) – הדופורשפיצה Dufourspitze (או מונטה רוזה), שגובהו 4634 מטרים מעל פני הים, הפסגה השנייה בגובהה באירופה אחרי המון בלאן והמטרהרון Matterhorn האייקוני שגובהו 4500 מטרים (הפסגה השישית בגובהה).

לרכישת כרטיסים און ליין לקו הרכבת המיתולוגי גורגרנגראט לרגלי המטרהורן, הקליקו כאן…

בתי העיר בלב עמק הרון
בתי העיר בלב עמק הרון

 

איך להגיע לסיון?

טיסות לסיון

בעיר סיון ישנו נמל תעופה קטן שמשרת כמעט באופן אקסקלוסיבי את תנועת תיירות היוקרה. המנחת הקטן אינו מקבל כמעט טיסות מסחריות והוא מקום גישה נוח בעיקר למי שמגיע בטיסות פרטיות. ישנם כמה קווים מסחריים קבועים שמחברים את סיון עם כמה נמלי תעופה בקרבת שוויץ, הגדול שבהם ברומא. מי שחשוב לו להגיע ישירות לסיון ניתן להגיע עם טרנספר ברומא. למי שפחות חשוב, עדיף להגיע כמקובל לחלקיה דוברי הצרפתית של שוויץ, לנמל התעופה גדול בז'נבה. נמל התעופה של סיון נמצא ממש בסמוך למרכז העיר העתיקה במרחק נסיעה של חמש דקות.

שדה התעופה של ז'נבה הוא כמובן הדרך הכי נוחה להגיע לסיון ולעיירות הסקי והנופש של קנטון וואלה בעמק הרון. נמל התעופה של ז'נבה נמצא במרחק נסיעה של שעה וחצי ברכב מסיון. ישנם גם קווי רכבת ישירים שמחברים את נמל התעופה עם תחנת הרכבת המרכזית של סיון. משך נסיעה של כמעט שעתיים.

 

רכבות לסיון

למרות אופיו האלפיני של עמק הרון, התנועה בו ברכבות היא נוחה ויעילה להפליא. גם מבחינת חיבור מהיר עם שאר חלקיה של שוויץ ובעיקר בתנועה בתוך הקנטון והגישה הנוחה לרובם של אתרי הסקי והאטרקציות. אלו הופכים את הקנטון לאבן שואבת עבור תיירים. קו הרכבת המרכזי של עמק הרון רץ כמובן לאורך הנתיב של הנהר. במרכזו של הקו נמצאת סיון. הקו ממשיך מערבה במעל הנהר לכיוון בריג והלאה לכיוון קרחון הרון.

לסוויס טראבל קארד (שימוש בתחבורה ציבורית בערי שוויץ), הקליקו כאן…

קו זה פונה צפונה עם הטייתו של נהר הרון לכיוון אגם ז'נבה, בסמוך לעיירה מארטיני. הקו מתחבר עם קו המסילה שרץ לאורך הגדה הצפונית של האגם ומחבר את סיון עם לוזאן, זמן נסיעה של שעה וקצת ועם ז'נבה, זמן נסיעה של שעה וארבעים וחמש דקות.

לכל המידע על רכבות בשוויץ – הנחות וטיפים, הקליקו כאן…

קו הרכבת של עמק הרון
קו הרכבת של עמק הרון

לנסוע ברכב לסיון

נתיבי הכבישים המהירים המרכזיים בעמק הרון חופפים פחות או יותר את נתיבי קווי המסילה, רק מחברים באופן מלא כל כפר ועיירה במעלה הרכסים. שניהם נגזרים כמובן מהמבנה הטופוגראפי המורכב של הקנטון האלפיני. לאורך הנהר סלולה האוטוסטראדה מספר 9 שחוצה את הגבול לאיטליה במנהרת סימפלון.

האוטוסטראדה פונה צפונה ליד מרטיני לכיוון אגם ז'נבה שם היא מתחברת עם אוטוסטרדה מספר 1 בעיר לוזאן, בירת קנטון וו Voud. זמן הנסיעה ברכב מלוזאן לסיון הוא בערך שעה. ממונטרה, עיירת הנופש המפורסמת לגדת האגם רק ארבעים וחמש דקות. זמן הנסיעה מז'נבה לסיון הוא שעה וארבעים וחמש דקות.

לכל המידע על השכרת רכב בשוויץ, טיפים מועילים והנחות, הקליקו כאן…

נוף עמק הרון והאלפים הברניים
נוף עמק הרון והאלפים הברניים

 

מתי כדאי לבוא לסיון?

רוב מי שיגיע לסיון יבוא אל העיר כחלק מטיול בעמק הרון. היות וסיון היא חלק מובהק מטיול במרחב ולא יעד עצמוני, הטיול בעיר נגזר מתנאי השטח של כלל עמק הרון. העיר הקטנה מהווה מקום לינה מעולה כבסיס לטיול כוכב במרחב העצום שסביבה. יש לקחת בחשבון גם את זמני הנסיעה ברכב או רכבת שכוללים טיפוס על כתפי הרים ופיתולים רבים.

מי שבא בחורף מגיע כמובן כחלק מתיירות הסקי הענפה של הקנטון. בו כמה מאתרי הסקי המפורסמים והפופולאריים בכל אירופה. בחורף העיר קפואה ומושלגת ובהתאם למסורת השוויצרית, גם לובשת חג לקראת חג המולד. אווירת חג מולד בסיון היא מרהיבה במיוחד בעיקר בשל הטופוגרפיה הייחודית שבליבה היא יושבת ובשל התאורה המיוחדת של העיר ושל שתי המצודות שחולשות עליה ממזרח.

כמו שסיון בחורף היא חלק מתעשיית הסקי של המרחב כך היא בקיץ חלק מתעשיית הנופש הכפרי. במהלך הקיץ אתרי הסקי, הריזורטים, הצימרים והמלונות שסביבם הופכים לבסיס לתעשיית הטיול הכפרי שברכסים. כל המדרונות והנקיקים מלאים במים זורמים ושבילי הליכה ורכיבה על אופניים.

בקיץ מגיעים המוני התיירים לנופש קריר במיוחד במרחב המדהים ביופיו הטבעי. העיר במשך הקיץ היא יעד טיול מעולה בשל מזג האוויר שלרוב הוא שמשי. היות ומשטר הגשמים בעמק הרון מושפע מאוד מחסימת העננים על ידי הרכסים, העמק יחסית יבש ושמשי במהלך כל השנה. הקיץ נחשב למעט יותר גשום אך לרוב זה אינו משפיע על הטיול עצמו.

לרכישה און ליין של כרטיסי רכבל מטרהורן גליישר פרדיס, הקליקו כאן…

 

מפה של סיון

 

תכנון מסלול טיול בסיון

רוב מי שיגיע לעמק הרון, לכל הפחות יעצור גם בסיון אם לא ילון בעיר כחלק מטיול כוכב במרחב האלפיני הנפלא. העיר נמצאת ממש בלב העמק המתוייר, מהווה את המרכז התחבורתי שמנתב בחורף את תנועת תיירי הסקי לאתרים בכפרים ובעיירות שמעליה, ובקיץ את תנועת תיירות הטבע הקרירה שבאה לחוות את הטבע האלפיני הצונן. סיון יושבת על נתיב הרכבת של העמק. גם אם היא אינה יעדכם, מומלץ לעצור בה לכמה שעות של טיול.

לתכנון מסלול טיול בסיון וייעוץ מקצועי, הקליקו כאן…

תחנת הרכבת המרכזית של סיון נמצאת מעט מדרום למרכז העיר העתיקה, במרחק הליכה של עד חמש דקות מהקתדרלה. הטיול בעיר יתמקד כמובן בעיר העתיקה שמורכבת מכמה רחובות פוטוגניים להפליא. בסמוך נמצאת גם הקתדרלה הענקית של העיר וכיכר השוק הגדולה. ממזרח למרכז העיר העתיק מטפסים השבילים לשתי המצודות של העיר, שהטיפוס אליהם הוא חובה עבור מי שמגיע אליה. טירות וואלר וטורבילון מצריכות מעט טיפוס במעלה השבילים אך הנוף שנשקף מהן שווה את הכול.

למציאת מקום לינה בסיון, בירת עמק הרון, הקליקו כאן…

שאטו די טרובילון מעל סיון
שאטו די טרובילון מעל סיון

 

כל האתרים והאטרקציות בסיון

העיר העתיקה של סיון

העיר העתיקה של סיון היא אסופה של כמה רחובות עתיקים ויפים עם אוריינטציה ברורה לכיוון שתי המצודות שממזרח לעיר. שער הכניסה לעיר העתיקה היא כיכר השוק רחבת הידיים פלאס דה לה פלנטה Place de la Planta. ממנה יוצא מזרחה הרחוב רו דה לוזאן Rue de Lausanne לכיוון מרכז העיר העתיקה.

לב העיר העתיקה הקטנה של סיון היא ההצטלבות של רו דה לוזאן עם שלושת הרחובות הנוספים של העיר העתיקה – רו דה פורטה נואבה Rue de la Porte-Neuve, רחוב שופינג שיורד דרומה, רו דו רון Rue du Rhône ורו דו גראן פון Rue du Grand-Pont שעולה צפונה.

ארבעת הרחובות של העיר העתיקה הם רחובות ססגוניים ויפים. מלאים בחנויות, מסעדות, בארים וכמובן המוני תיירים. הרחובות הקטנים ממזרח להצטלבות כוללים גם גרמי מדרגות. הם מתחילים את הטיפוס לכיוון ההר שממזרח, עליו שתי המצודות.

 

טור דה סורסייה Tour des Sorciers – מגדל המכשפות

מגדל המכשפות ממקומם מצפון מזרח לעיר העתיקה. המגדל העתיק הוא כל מה שנותר מהחומה שהקיפה בעבר את העיר. המגדל המוזר למראה נבנה במאה ה-14. סימן ההיכר שלו הם שני הגגות המוארכים שנותנים לו מראה די מאיים. בהמשך שימש המגדל כבית סוהר ונחפרה סביבו תעלה עמוקה. כיאה לכל עיר שוויצרית שמכבדת את עצמה גם מגדל שמירה זה הפך לסימן ההיכר שמזוהה עם העיר.

 

קתדרל דה נוטרה-דם דה סיון Cathédrale de Notre-Dame de Sion

הקתדרלה המסיבית של סיון, מבחינה היסטורית, הייתה המבנה הדתי הראשי של כל עמק הרון ועל כן גודלה העצום. הקתדרלה נמצאת מעט מצפון להצטלבות רחובות מרכז העיר העתיקה וממש בצמוד לפלאס דה לה פלנטה. הרחבה הירוקה שסביב הקתדרלה היא מעין המשך לכיכר הרחבה שחותמת את העיר העתיקה ממערב.

הקתדרלה נבנתה במהלך המאה ה-15 על בסיסה של כנסייה רומנסקית מהמאה ה-12. מגדל הפעמונים שבכניסה לבזיליקה היה מגדלה של הכנסייה הרומנסקית העתיקה. בראש המגדל המרשים גג מתומן ומחודד היושב על בסיסו המרובע של המגדל.

חלל הפנים של הקתדרלה מתאפיין בחלונות ויטראז' צבעוניים. בתוכה שורת קבריהם של ההגמונים של העיר. במקביל לבניית הקתדרלה במאה ה-15 נבנתה בתחילת המאה ה-16 כנסיית סן תיאודולה Église Saint-Théodule היפה שנמצאת בסמוך. שווה להיכנס גם לכנסייה זו לביקור קצר.

הקתדרלה של סיון
הקתדרלה של סיון

מזו סופרסאקסו Maison Supersaxo

בית אחוזה מרשים מתחילת המאה ה-16 שנבנה עבור מושל המחוז. האולם הגדול של האחוזה הוא מופת של בנייה גותית מאוחרת. בלב התקרה תבליט מעוגל של לידת ישו על קונסטרוקציה משוקעת של עץ צבוע. מעל התבליט פסלים ותבליטים קטנים נוספים.

 

הוטל דה ויל Hôtel de Ville

בית העירייה הלבן של סיון נמצא באמצע העיר העתיקה על רו דו גראן פו. הוא נבנה באמצע המאה ה-16 ובמרכזו בניין מועצת העיר המרשים. המבנה הלבן בן שלוש הקומות בולט בשל מגדל השעון הקטן שמהווה הלכה למעשה קומה רביעית. השעון האסטרונומי שבמגדל הפך לאיקונה מקומית.

 

שאטו דה מאזו'רי Château de la Majorie ומוזיאון האמנות של וואלה Musée d'art du Valais

הטירה המבוצרת נמצאת ממש בסמוך לרחובות העיר העתיקה של סיון, עם תחילת הטיפוס לכיוון ההר שממזרח לעיר. שאטו דה מאז'ורי הייתה יחדיו עם המצודות של וואלר ודה טורבילון מרכזי השליטה הממלכתיים והדתיים של כל עמק הרון. הטירה נבנתה במאה ה-13 והפכה למקום מושבם של הבישופים של וואלה. כיום הטירה היא בית למוזיאון האמנות של קנטון וואלה. בו בעיקר יצירות פרי ידיהם של אמנים מהאזור.

מצודת וואלר על רקע רכס האלפים
מצודת וואלר על רקע רכס האלפים

מצודת וואלר Valère

המצודה המבוצרת נמצאת במרחק של עשר דקות הליכה בעלייה ממרכזה העתיק של סיון. היא נבנתה במהלך המאה ה-12 על בסיסה של מצודה מהתקופה הרומאית. בשלהי ימי-הביניים המצודה שימשה כמתחם דתי עצמאי ומבוצר בו כמה בתים, בזיליקה גדולה Basilique de Valère וכמובן חומה.

מהמצודה נשקף נוף מרהיב של עמק נהר הרון וכמובן של המצודה השכנה מלמעלה, שאטו דה טורבילון. חלל הפנים של הבזיליקה מרשים ביותר גם כן. אל תחמיצו הצצה אל העוגב מהמאה ה-15 שעדיין מנגן. במעונו של הכומר בסמוך לבזיליקה שוכן כיום המוזיאון ההיסטורי של הקנטון.

 

שאטו דה טורבילון Château de Tourbillon

המבצר האימתני ששולט על סיון ממזרח נבנה במאה ה-13 והיה בעברו גדול יותר ומבוצר הרבה יותר מהמצודה המתחרה של וואלר. הטירה העצומה עד היום חולשת על קו האופק של העיר הקטנה, לא משנה מהיכן מרימים מבט. בעברה הייתה המצודה מעין עיר מיניאטורית בתוככי החומה, אך בעקבות שריפה בסוף המאה ה-18 לא נותר ממנה דבר מלבד החומות הגבוהות והמרהיבות ביופיין וחורבות של בזיליקה. בבזיליקה נותרו עדיין כמה ציורי קיר ששרדו את השריפה אבל מלבד זאת מדובר בטירת רפאים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

גלו לי את הסודות של

שווייץ

אלפים כבר נרשמו ושדרגו את הטיול!

היי, אני טל, ועבדתי קשה על מנת ליצור עבורכם הדרכות ממוקדות ומעניינות, שישדרגו לכם את הטיול לשווייץ!

חינם לחלוטין ורק מידע מעניין!