המינסטר של באזל מעל הנהר

המדריך המלא לאתרים ואטרציות בבאזל

אולי גם יעניין אותך…

לפוסטים נוספים >>

באזל נחשבת לעיר התרבותית ביותר בשוויץ. היא בית ליותר מארבעים מוזיאונים ביניהם הקונסטמוזיאון החשוב של העיר, המוזיאון הראשון בהיסטוריה שנפתח לקהל הרחב. סביב המוזיאון של האמנות, שפע מדהים של מוזיאונים נושאיים נוספים שהופכים את כל חלקה הדרומי של העיר העתיקה לפנינה תרבותית ייחודית. העיר בנויה לאורך גדות נהר הריין. המרכז העתיק של העיר, האלטשטאט גרוסנבאזל, הוא מה שאנו מכירים כבאזל עצמה.

המינסטר של באזל מעל הנהר
המינסטר של באזל מעל הנהר
  • עבורנו, העיר בעיקר התפרסמה בצילום האייקוני של חוזה מדינת היהודים, בנימין זאב הרצל, על המרפסת של מלון שלושת המלכים ממש על גדת הנהר. אולם באזל של ימינו היא עיר מודרנית ותוססת עם שפע של אתרי חובה עבור התייר
  • רובם של האתרים נמצאים במרכז העיר העתיקה – הגרוסבאזל אלטשטאט, הגדה הדרומית של נהר הריין. צביר של אתרים נוספים נמצאים ברובע סנקט אלבן ממזרח למרכז העיר, כמו גם בעיירות שהיו בעברן כפרים, שנבלעו בפאתי המטרופולין המודרני של באזל

לכל המידע על טיול בבאזל היפה שעל הריין, הקליקו כאן…

למציאת מקום לינה בבאזל, הקליקו כאן…

 

מפה של אתרים ואטרקציות בבאזל

 

אתרים והאטרקציות באלטשטאט של באזל

המרקטפלאץ Marktplatz

כיכר השוק הציורית של באזל היא לב ליבה של העיר השוויצרית הצפונית עם האוריינטציה הגרמנית הברורה. הכיכר היא גם המרכז התחבורתי הפנים עירוני. אליה מתנקזים כל קווי החשמלית שמחברים את הרובעים החיצוניים עם מרכז העיר העתיק. הכיכר גם מנקזת את כל מבוך הרחובות והמדרחובים של המרכז העתיק של באזל. בהם המוני חנויות ורשתות זרות, מסעדות ובארים.

מהכיכר יורד לכיוון דרום מזרח רחוב הקניות המרכזי של באזל הפראיישטראסה Freiestrasse הדינאמי. רחוב שחוצה את כל האלטשטאט גרוסבאזל עד למוזיאון האמנות המפואר בקצה מרכז העיר. בנוסף, הכיכר היא גם מרכזו של השלטון הארצי והיומיומי של באזל העיר והקנטון. מתחרה ראויה למרכז השלטון השמימי של העיר מבחינה היסטורית, הלא היא המינסטר והכיכר שלה המינסטרפלאץ Münsterplatz.

לסיור מודרך באתרים של האלטשטאט, הקליקו כאן…

הכיכר, כשמה כן הוא, היא כיכר של שוק. בכל ימי השבוע (מלבד שבת וראשון) נערך בכיכר שוק המזון של העיר, בו מתרכזים חקלאים מהסביבה שמחוץ לבאזל ומכרים את מרכולתם הטרייה. בכיכר נערכים גם שווקי החגים, כגון שוק חג המולד המרהיב של באזל (יחדיו עם השוק הפוטוגני שנערך במינסטרפלאץ) ושווקים ייעודיים בתקופת החגים האחרים דוגמת הפסחא.

הראטהאוס של באזל במרקטפלאץ
הראטהאוס של באזל במרקטפלאץ

בית העירייה Rathous

המבנה האדום הבולט חולש על כל הצלע הארוכה של המרקטפלאץ בצד שקרוב לנהר הריין. המרכז השלטוני של העיר והקנטון הצפוני של באזל נבנה במאה ה-16 בסגנון בנייה גותי. בחזית הבניין מצויירות דמויות שמשלבות ערכים תיאולוגיים נוצריים בצוותא עם דמויות אלגוריות. זאת בהשפעות המיתולוגיות היוונית והצפונית שמסמלות את סולם הערכים המתקדם של באזל במאות ה-16 וה-17, עת הרנסנס. המגדל הנישא שמעל הבניין נבנה רק במאה ה-19. בתוך בית העירייה סדרה מרשימה של ציורי קיר בעלי תמה דומה לציורים האלגוריים שבחזית הבניין.

 

מוזיאון התרופות של אוניברסיטת באזל Pharmaziemuseum der Universität Basel

לא רחוק מהמרקטפלאץ נמצא אחד המוזיאונים המיוחדים של באזל. מוזיאון התרופות, או המוזיאון לתולדות הרוקחות נבנה במקום בו התגורר עד מותו ארסמוס מרוטרדם. ארסמוס עבר להתגורר בבאזל לאחר שעזב את הולנד מכורתו.

המוזיאון מתמקד באופן התפתחות עולם הרוקחות והתרופות. במוזיאון אוסף קבעו מרשים ביותר של החפצים המקצועיים ששימשו את הרוקחים, ספרי רפואה עתיקים ועוד. מבין המוצגים יש שחזור של בית מרקחת מלפני כמה מאות שנים ותצוגות של תעשיית התרופות הטבעיות מכל רחבי העולם.

כתובת: Totengässlein 3

 

המינסטר (קתדרלה) של באזל Basler Münster

המינסטר של באזל
המינסטר של באזל

כיאה למסורות הבנייה הגותית של הקתדרלות בגרמניה וצרפת, המינסטר של באזל היא ללא ספק המבנה הבולט והמרשים בכל חלקו ההררי והגבוה של נהר הריין. המינסטר נבנתה במאה ה-12 ועוד לפני שהושלמה ניזוקה ברעידת אדמה בשנת 1356. מה שנותר מהבנייה שולב היטב בסגנון המסיבי והשאפתני של המבנה הנוכחי.

בעקבות הרפורמציה כמעט כל האוצרות האמנותיים והתבליטים הוחרבו בתהליך האיקנוקלאזם (הרס של אמנות על רקע דתי) הידוע לשמצה שעבר על כל הכנסיות שהושפעו מחדירת הפרוטסטנטיות לשוויץ במאה ה-16, אך שרדו מעט פסלים ויצירות אמנות מהתקופות העתיקות. כיום המינסטר ידועה בשל חלונות הויטראז' המרהיבים שהוצבו בכנסייה כחלק מפרוייקט שיפוץ במהלך המאה ה-19.

הבזיליקה המרשימה והאדמדמה חולשת על קו הרקיע של מרכז העיר העתיק. שני המגדלים המרהיבים שלה – המרטינסטרום Martinstrum והגיאורגסטרום Georgstrum בולטים למרחוק. הם מסמלים היטב את מעמדה האיתן של הכנסייה בתקופה הקדומה של העיר.

הכניסה למינסטר היא מהמינסטרפלאץ Münsterplatz, הכיכר השנייה בחשיבותה במרכז העיר העתיק של באזל. לקראת חג המולד, הכיכר והבזיליקה מתקשטים ומוארים כחלק משוק חג המולד היפייפה שנערך בה. בגבה של הכנסייה נמצאת ה-Palatinatepfalz. מרפסת תצפית ירוקה ויפה בפלטפורמה מוגבהת ממש על נתיב נהר הריין.

 

רחוב אאוגוסטינרגאסה Augustinergasse – מוזיאון הטבע והמוזיאון לתרבות של באזל

האאוגוסטינרגאסה הוא רחוב צר ויפה שמחבר את המרכז השלטוני השמימי (של לפני הרפורמציה), קרי המינסטר עם המרכז השלטוני הארצי (תקף עד היום), בניין העירייה של באזל ובניין האוניברסיטה הישן של העיר. לאורך הרחוב שורה של בתים עתיקים ומרשימים מהמאות ה-14 וה-15, שעם מעט עננים וקצת ערפל שולחים את המטייל אחורה בזמן מבחינת התחושה.

הרחוב הקצר הוא בית לשני מוזיאונים קטנים ואיכותיים. המוזיאון לתרבות Museum der Kulturen Basel, כולל תצוגות נבחרות של תרבויות מרחבי העולם. המוזיאון מציג פרספקטיבה אנתרופולוגית מרתקת בצורה ידידותית לצופה. בסמוך, במוזיאון הטבע Naturhistorisches Museum אוסף מרשים של מאובנים ומינרלים במגוון תצורות.

לרכישת כרטיס לאוטובוס האטרקציות של באזל, הקליקו כאן…

 

המוזיאון לאמנות Kunstmuseum

פסטיבל המסכות של באזל
פסטיבל המסכות של באזל

המוזיאון לאמנות של בזאל חולש על מרכז העיר העתיק של הגרוסבאזל מכיוון דרום מזרח. המוסד המוזיאלי המפואר נחשב כמוזיאון הציבורי הראשון בהיסטוריה שנפתח לקהל. על כן הוא מאבני הדרך של ההיסטוריה של התפתחות המוזיאונים והפקעת האמנות מהאצולה והכנסייה לידיו של העם כולו.

המקור של האוסף המוזיאלי התבסס על עזבונו של ארמוס מרוטרדם Desiderius Erasmus Roterodamus, מגדולי התיאולוגיים והפילוסופים הצפוניים של תקופת הרנסנס. ארסמוס, שנחשב לאחד מהסמלים החשובים של התרבות ההולנדית, בילה את מירב ימיו ופעל בעיקר באוניברסיטה של באזל. בה הוא גם מת בשנת 1536 ונקבר במינסטר.

עזבונו של התיאולוג ההולנדי עבר לבעלותם של אב ובן שהיו פרופסורים באוניברסיטה. הם הקימו את קבינט אמרבך Amerbach Cabinet שנקרא על שמם. לקראת סוף המאה ה-16, הם רכשו גם אוסף מרשים של האמן הגרמני האנס הולביין הצעיר Hans Holbein der Jüngere. הענק הגרמני פעל ויצר גם הוא, כמו ארסמוס, בבאזל המפוארת של תחילת המאה ה-16 בתקופת הרנסנס.

האוסף המרשים של קבינט אמרבך היה אמור להימכר לידי העיר אמסטרדם בשנת 1661. מהלך זה גרם לתרעומת בבאזל ועל מנת לשמר על האוסף בעיר, סכום כסף נאסף על-ידי האוניברסיטה של באזל יחדיו עם העירייה והאוסף עבר לבעלותם. ב-1671 האוסף הוצב בתחום האוניברסיטה ונפתח לקהל כל יום שלישי בשעות אחר הצהריים. מהלך זה הוליד את המוזיאונים של ימינו כפי שאנו מכירים.

 

אוסף המוזיאון

הקונסטהאוס של באזל מחולק לארבעה אגפים. האגף החשוב ביותר מתבסס על פרטי הקבינט אמרבך וכולל את האוסף הגדול בעולם מציוריו של האנס הולביין הצעיר.

  • באגף אוסף מרשים מאוד של מה שמכונה הרנסנס הגרמני, כולל ציור המופת "המדונה והילד" של לוקאס קרנך האב Lucas Cranach der Ältere הענק הגרמני
  • שאר אגפי המוזיאון מחולקים לפי תקופות. כולל אגף של אמנות פלמית והולנדית מתקופת הבארוק. שם מציגים את הציור "דוד מראה לשאול את ראשו הכרות של גוליית" של הענק האמסטרדמי רמברנט
  • שני האגפים הנוספים הם אגף של אמנות מהמאה ה-19, כולל ציורים של אז'ן דלקרואה וציור "טה מטטה" (Ta Matete) המפורסם של הענק הפוסט-אימפרסיוניסטי הצרפתי פול גוגן
  • האגף המודרני כולל יצירות של אמנים מקומיים מפורסמים. ענקים כגון פאול קליי וארנולד בקלין, כמו גם של אמנים אירופאים אחרים
  • באוסף יצירות של הסוראליסט הספרדי סלבאדור דאלי ויצירתו המפורסמת של האמן הנאיבי הנרי רוסו – "הג'ונגל"
  • יצירת המופת המפורסמת במוזיאון היא ציור "ישו המת" של הולביין. אחת היצירות המורבידיות המרשימות ביותר של העולם הגרמני

כתובת: St. Alban-Graben 16

לאתר הקונסטהאוס הקליקו כאן…

מגדל השפלנטור מואר לחג המולד
מגדל השפלנטור מואר לחג המולד

המוזיאון לעתיקות Antikenmuseum

מעבר לכביש ממול הקונסטמוזיאום נמצא המוזיאון החביב המביא תצוגות של התרבויות החשובות שחלשו על הים התיכון. המוזיאון מחולק לשלושה אגפים עיקריים שעוסקים בתרבות המצרית, התרבות היוונית והתרבות הרומית. תצוגה חשובה נוספת עוסקת גם בתרבות האטרוצקית ובתרבויות קלטיות נוספות שהתיישבו במורדות רכס האלפים. מעבר לאוסף הארכיאולוגי הקבוע המרשים ישנם במוזיאון גם תצוגות נושאיות מרתקות.

לאתר הענתיקנמוזיאום…

 

השפאלנטור Spalentor

השפלאנטור הוא שער ענקי בממדיו שנותר מהחומה שהקיפה את באזל בשלהי ימי-הביניים. השער נבנה בשנת 1370 על מנת לחתום את העיר העתיקה (האלטשטאט) מכיוון מערב. כיום הוא אחד מהסמלים הפופולארים של העיר. הוא נבנה בסגנון גותי מרשים למדי עם שני צריחים גבוהים לצד בניין השער. את ראשו מעטר גג מחודד שנמתח גבוה לשמים, גג שמעוטר באריחים ירוקים בדומה לעיטור גג המינסטר.

על השער עצמו עדיין ישנם סורגים ומתחתיו עוברת המסילה של הטראם. עם הזמן נבנה קמפוס האוניברסיטה של באזל בסמוך והלאה מערבה השכונות החדשות של העיר. הרחוב שנכנס לתוך האלטשטאט מהשפלנטור הוא רחוב שפאלנוורדטאט Spalenvorstadt המקסים. שפאלנוורשטאט הוא רחוב עם קסם שוויצרי משלו, עם בתים עתיקים והמוני חנויות ומסעדות.

המרפסות על מלון שלושת המלכים
המרפסות התלויות של מלון שלושת המלכים

מלון שלושת המלכים Hotel drei Könige והמרפסת של הרצל

המלון ההיסטורי ממוקם ממש על גדת נהר הריין, לא רחוק מקמפוס האוניברסיטה של באזל. המבנה עצמו נבנה באמצע המאה ה-19 בסגנון ניאו קלאסי ומאז הפך לאחד מהמלונות היוקרתיים ביותר בעיר, עד ימינו אנו. במלון התארחו מפורסמים רבים (במונחי המאה ה-19 ותחילת המאה ה-20).

האטרקציה העיקרית במלון היא כמובן המרפסת המפורסמת עליה עמד הרצל עת שהה במלון במהלך הקונגרס הציוני החמישי שנערך בשנת 1901 בבאזל. התמונה של אפריים משה ליליאן, בה רואים את הרצל רוכן על המעקה ומשקיף על הנוף היא אחד הסמלים הבולטים של הציונות והדרך להגשמת החזון הציוני. ברקע נראה ההמיטלרה בריקה ממתח מעל מי נהר הריין. ניתן להיכנס למלון וניתן גם לראות את המרפסת המפורסמת מהגשר.

כתובת: Blumenrain 8

למציאת מקום לינה בבאזל, הקליקו כאן…

 

ליאונהארטסקירכה Leonhardskirche

הכנסייה על שמו של ליאונרד הקדוש חולשת על האלטשטאט מדרום. הליאונהארטסקירכה יושבת על גבעה נמוכה ממש מעל גבולה הדרומי של העיר העתיקה. הכנסייה הגותית נבנתה באמצע המאה ה-14 על חורבותיה של כנסייה שנחרבה ברעידת האדמה שפגעה בעיר בשנת 1356. בתוך הכנסייה נמצא מוזיאון המוזיקה הקטן והמרשים בו אוסף של כלי נגינה עתיקים.

המיטלרה בריקה
המיטלרה בריקה

המוזיאון להיסטוריה Historisches Museum בבארפיסרקירכה Barfuesserkirche

מצידה השני של הליאונהארטקירכה נמצאת הכיכר הקטנה והיפה ברפיסרפלאץ Barfüsserplatz. על הכיכר הקטנה שנערך בה לעיתים גם שוק אוכל מקסים, חולשת הבארפיסרקירכה, מי שהייתה כנסיית הבית והמרכז של הזרם הפרנציסקני בבאזל, כנסייה מרשימה מהמאה ה-13.

כיום הכנסייה עברה הסבה למוזיאון והיא בית למוזיאון הטבע של באזל. מוזיאון הטבע של באזל מציג אוסף מרשים של תצוגות וממצאים מאז ראשית ההתיישבות הקלטית בעיר. האוסף המוזיאלי עוקב אחרי התפתחותה של העיר ומביא ממצאים מהתקופות השונות שלה.

למדריך אודיו (דרך אפילקציה בסמארטפון), לאתריה העתיקים של העיר, הקליקו כאן…

 

המרכז לאמנות Kunsthalle

ממש בצידה השני של הבארפיסרקירכה נמצא עוד מוסד ידוע של העיר באזל – הקונסטהאלה, היכל האמנות. הקונסטהאלה הוא המוזיאון של האמנות המודרנית של באזל. המוסד התרבותי החשוב נבנה במהלך המאה ה-19, לבנייתו תרמו גדולי אמני העיר של המאה ה-19 ביניהם הצייר הסימבוליסטי הידוע יליד העיר ארנולד בוקלין Böcklin.

כיום המוזיאון מציג תערוכות מתחלפות של אמני פוסט-מודרנים ונחשב לאחד הדינאמיים והמרשימים בעיר. בסמוך נמצאים גם התיאטרון העירוני של באזל ומוזיאון האדריכלות. הרחבה של הבניין כוללת כיכר מודרנית מרתקת (כהד לכיכרות הימי-ביניימיות של האלטשטאט), בה המזרקה המפורסמת של הפסל השוויצרי המפורסם ז'אן טינגלי ה-Tinguely Brunnen, שעסק רבות באמנות קינטית (אמנות של תנועה). בסמוך פסל מודרני מרשים של האמן האמריקאי ריצ'רד סרה Serra.

כתובת: Steinenberg 7

רחובות באזל
רחובות באזל

מוזיאון עולם הצעצועים Spielzeug Welten Museum

בסמוך לקונסטהאלה שוכן המוזיאון הצעצועים המרשים של באזל. בבניין הקטן ארבע קומות בהן מוצגים אוספים של צעצועים מתקופת הייצור ההמוני של סוף המאה ה-19 ותחילת המאה ה-20. המוזיאון מרשים בעיקר באופן העיצוב האוצרותי שלו והוא כמעט עינוי עבור ילדים היות והעיצוב מתבסס במפורש על עקרונות של סדר וקפדנות גרמנית טיפוסית. יותר מאשר פונה לילדים המוזיאון הוא למעשה מוזיאון של וינטג' ממיטב הייצור ההיסטורי של מעצבי הצעצועים.

כתובת: Steinenvorstadt 1

 

האוס צום קירשגארטן Haus zum Kirschgarten

במרחק הליכה קצר מהקונסטהאלה נמצא בית גן הדובדבנים. הבית עם השם המעט יומרני הוא למעשה ארמון עירוני משלהי המאה ה-18 שכיום מביא שחזור מוזיאלי לחיי האצולה הגבוהה של באזל מלפני מאתיים שנה. במוזיאון תצוגה מרשימה של חפצי היומיום והאירוח של עשירי באזל מתחילת המאה ה-19, כולל הרהיטים הכבדים והמעוצבים, כלי הנגינה וחדרי האירוח. המוזיאון נותן הצצה לפאר וההדר של אורח החיים בבאזל בתקופה בה העיר הייתה בשיא תפארתה.

כתובת: Elisabethenstrasse 27

השפלנטור מציץ מעל בתי רחוב שפלנברג
השפלנטור מציץ מעל בתי רחוב שפלנברג

רובע סנקט אלבן Sankt Alban

רובע סנקט אלבן הוא רובע מגורים גדול שנמתחת מזרחית מהגרוסבאזל אלטשטאט (להבדיל מהקליינבאזל אלטשטאט שהוא הרובע שבגדה הצפונית של נהר הריין), מה שאנו מכנים מרכז העיר העתיק של באזל. הרובע נמתח מזרחית מציר החשמליות החשוב של סנקט-אלבן גראבן, עליו נמצאים שרשרת המוזיאונים המרשימה של באזל. סנקט אלבן קירכה היא לב ליבו של הרובע ועל שמה הרובע קרוי.

הכנסייה היפה נבנתה במהלך המאה ה-11 בשטח ריק. סביבה נבנה הרובע ששויך לחלקה החיצוני של העיר במערך ההגנה שנבנה סביבה. מערך שכלל שני סטים של חומות היקפיות. הרובע נבנה מחוץ לחומותיה של החומה הפנימית. הרובע כיום משלב בנייה עתיקה מבוזרת (לא צפופה כמו באלטשטאט) יחדיו עם בתים מודרניים. רובו של הרובע משמש למגורים אך ישנו מרכז קטן בקרבת הכנסייה שכולל גם כמה אתרים פופולאריים לביקור של תיירים דוגמת מפעל הנייר והמוזיאון לאמנות מודרנית של באזל.

 

המוזיאון לאמנות עכשווית של באזל Kunstmuseum Basel | Gegenwart

מגדל רוש בגדה הצפונית של הריין בבאזל
מגדל רוש בגדה הצפונית של הריין בבאזל

המוזיאון לאמנות עכשווית של באזל שוכן בסמוך לכנסיית סנקט אלבן היפה. המקום מתפקד כשלוחה של הקונסטמוזיאום שנמצא לא רחוק. המוזיאון כולל אוסף קבוע מרשים של אמנים מודרניים עם סטייה קלה אפילו לפוסט-מודרניזם. מעבר לכך המקום מארח ויוזם תערוכות של אמנים בני זמנינו והוא נחשב לבימה יוקרתית.

כתובת: St. Alban-Rheinweg 60

לאתר המוזיאון לאמנות עכשווית…

 

מפעל הנייר Basler Papiermühle

במקום בו ייצרה העיר את הנייר עומד כיום מוזיאון שמספר את סיפור הנייר והדפוס. המוזיאון הוקם על המפעל הרשמי בו ייצרו מטעם העיר את הנייר ששירת כמובן את האצולה והבירוקרטיה המקומית.

המפעל הוקם באחד מאגפי המנזר של כנסיית סנקט אלבן, אגף ששימש כמטחנת קמח ועל כן המקום נקרא מטחנת הנייר. בסמוך למפעל עברה תעלה קטנה שהפעילה את המטחנה, תעלה שנחפרה כחלק ממערך ההגנה של החומה הפנימית של העיר שעברה ממש בסמוך. כיום המוזיאון סוקר ומציג טכניקות לייצור נייר, גם עתיקות וגם מודרניות.

כתובת: St. Alban-Tal 37

לאתר האינטרנט של מפעל הנייר…

חומת באזל Basler Stadtmauer ופארק השער Sankt-Alban Tor Park

המקטע השמור של חומת באזל נמתח מעבר לתעלה שהזינה את המטחנה בה כיום יושב מוזיאון הנייר של באזל. החומה החיצונית של העיר נבנתה במהלך ימי-הביניים והקיפה את האלטשטאט ורובע סנקט אלבן במרחק של בין 200 מטרים ועד חצי קילומטר מהחומה הפנימית (שעברה בנתיב של רחוב סנקט-אלבן גראבן של ימינו למשל).

גבולה המערבי היה בפאתי האלטשטאט והסלפנטור האייקוני היה אחד משעריה. מחלקה המזרחי של החומה נותר המקטע הקטן שנמתח מגדת נהר הריין ועד פארק השער. לאורך החומה שלושה מגדלי שמירה. פארק השער יושב על גבעה מיוערת קטנה ומטופחת ששער הכניסה אליה הוא שער סנקט אלבן ההיסטורי, המקבילה המזרחית של הספלנטור.

אתרים ואטרקציות בפאתי באזל

מוזיאון ז'אן טינגלי Jean Tinguely Museum

מזרקת טינגלי קפואה
מזרקת טינגלי קפואה

על הגדה הימנית (צפונית) של הריין בירידה מגשר היער השחור Schwarzwaldbrücke המודרני, נמצא המוזיאון שמוקדש לאמן השוויצרי המודרני ז'אן טינגלי.

המוזיאון המודרני הוא אחד האטרקטיביים בעיר המוזיאונים השוויצרית. הוא מביא את אוסף הפסלים הקינטים המיוחדים של האמן השווצרי מהעיר פריבור דוברת הצרפתית, מעט מזרחית מהבירה ברן. המוזיאון הוא אוסף עזבונו של האמן שנתרם לעיר בידי אשתו. עקב אופי פסליו, המוזיאון מזכיר יותר מוזיאון של מדע מאשר של אמנות ויש יצירות שניתן אף לגעת ולהפעיל בעצמכם. במוזיאון גם אוסף מרשים מחפציו האישיים של האמן.

מהמוזיאון ניתן להמשיך הלאה לגורד השחקים המודרני המפורסם של באזל, בניין חברת התרופות הופמן לה רוש. הבניין הייחודי חולש על קו הרקיע של באזל. יחדיו עם המוזיאון של טינגלי הוא דוגמה מאלפת לפיתוחה המודרני של העיר.

כתובת: Paul Sacher-Anlage 2

לאתר מוזיאון ז'אן טינגלי… 

 

רייהן Riehen

העיירה היפה ריהן יושבת על מובלעת שוויצרית בפאתיה הצפון-מזרחיים של מטרופולין באזל. היא מוקפת מכל איבריה בקו הגבול הגרמני ומחוברת בבנייה רציפה על העיר הגרמנית לוראך Lörrach, שביניהן כמובן מעבר גבול. ניתן להגיע לרייהן בקלות ממרכז באזל על קו חשמלית מספר 6 (שרץ על הרחוב הראשי באזלשטראסה Baselstrasse) ולרדת בתחנת ריאן דורף, ממש בסמוך לגלעין העתיק של העיירה. האתר המרכזי בעיירה הוא המוזיאון שנקרא קרן ביילר Fondation Beyeler שמבוסס על אוסף פרטי של בעל הקרן.

באוסף מספר מרשים של יצירות של אמנים מודרניים החל מואן גוך ועד מארק רותקו ועוד. בגן המוזיאון פסלים של אמנים מודרניים נוספים. לא רחוק ממוזיאון הקרן ישנו מוזיאון צעצועים חביב למדי עבור ילדים – MUKS Museum Kultur & Spiel Riehen.

הגתאנום
הגתאנום בדורנאך

הגתאנום בדורנאך Dornach

העיירה הקטנה דורנך בפרבריה הדרומיים של מטרופולין באזל היא עיר שוויצרית עכשווית טיפוסית עבור כל מאן דהוא אך בעלת חשיבות עצומה לאנשי החינוך והולכי התלם של הפילוסופיה האנתרופוסופית (חכמת האדם בתרגום חופשי מיוונית). העיירה היא המרכז העולמי של התנועה האנתרופוסופית. בה גם המרכז האדמינסטרטיבי של התנועה בבניין העצום שנקרא הגתאנום Goetheanum.

הבניין נקרא על שמו של המשורר הגרמני בן המאה ה-18 יוהאן וולפגנג פון גתה. מי שהשפיע עמוקות על מייסד התנועה המודרנית רודולף שטיינר Steiner. המבנה של היום הוא הגרסה השנייה לגתאנום. זאת לאחר שהגרסה היפייפיה הראשונה עלתה באש בערב ראש השנה החדשה של שנת 1923.

ניתן להגיע אל העיר עם קו חשמלית מספר 10. מתחנת הטראם, סמוך לתחנת הרכבת של העיר, ישנם קווי אוטובוס שמגיעם לגתאנום. ניתן גם ללכת ברגל כעשרים דקות. הבניין עצמו הוא מופת לפילוסופיה האנתרוסופית ולעקרונות הבנייה האקספרסיוניסטיים של תחילת המאה ה-20. אין בבניין זוויות ישרות בכלל ובתוכות אודיטוריום ענק להופעות והרצאות (של התנועה).

 

טירת בוטמינגן Bottmingen

הטירה המרשימה נמצאת במרכזה העיירה בוטמינגן, בפאתיה הדרומיים של באזל. את הגרסה הראשונה של הטירה בנו במהלך המאה ה-13 יחדיו עם החפיר המרובע שמסביבה. הטירה של ימינו נבנתה מחדש בתחילת המאה ה-18 בסגנון בארוקי צרפתי. הטירה היא אחת הדוגמאות היותר מרשימות (ושמורות) של סגנון הבנייה הבארוקי ושל אופי הבנייה הכפרי של האצולה בתקופה זו. ניתן להגיע אל הטירה בקלות ממרכז באזל על קו חשמלית מספר עשר שעוצר ממש ממולה.

טירת בוטמינגן
טירת בוטמינגן

אאוגוסטה ראוריקה Augusta Raurica

מזרחית ממרכזה העתיק של באזל, פרוס על הקרקע האתר הארכיאולוגי שעבר שחזור כמעט מלא של אאגוסטה ראוריקה. ניתן להגיע אל החורבות המשוקמות של העיר הרומית באמצעות רכבת מהתחנה המרכזית של באזל. יש לרדת בתחנת Kaiseraugst. האתר היה עיר רומית שנבנתה במאה הראשונה לפני הספירה והוחרבה כארבע מאות שנים אחרי כן, על-ידי השבטים האלמאניים.

שבטים שפלשו לאימפריה הרומית המערבית, ממשיכת דרכה הנוצרית של האימפריה הרומית יחדיו עם ביזנטיון. ניתן לבקר באתר האמפי תיאטרון המרשים והמשוחזר ובאחיו מדרום שנבנה בתוך יער. במוזיאון הפתוח של אאגוסטה ראוריקה ישנם גם אתרי המרחצאות של העיר הרומית וחורבות מקדשים שונים. את החפצים הקטנים שנמצאו בחפירות מציגים במוזיאון הרומי שבאתר.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *