האונטרטורבריקה בברן

כל האתרים והאטרקציות בברן

אולי גם יעניין אותך…

לפוסטים נוספים >>

מה שאנו מכירים כברן, בירתה דה פקטו של שוויץ, שוכן על לשון מוגבהת שנוצרת מעיקולו החד של נהר הארה. הנהר זורם מסביב למקטע של גבעות. חוסם את האלטשטאט, העיר העתיקה של ברן מכל הכיוונים מלבד ממערב. האלטשטאט נחסם ממערב על יד קווי המסילה. אלו עוברים בתחנת הרכבת המרכזית של העיר ומתחם הקמפוס של האוניברסיטה. ממזרח לקמפוס ולתחנה' העיר העתיקה נפרסת בכמה שכבות.

ראשית, השטח שצמוד לנהר ממזרח הוא המקטע הימי-ביניימי של ברן. שם נמצאים הבתים העתיקים ביותר, בנוסף לבית העירייה הגדול והמינסטר עם המגדל הענקי שחולשת על קו הרקיע של העיר. העיר הימי-ביניימית בנויה על שלושה צירים או רחובות שנמתחים ממזרח למערב. ממערב למקטע הימי-ביניימי, על ציר של צפון דרום, קו הכיכרות הראשון שמפריד בין העיר הימי-ביניימית לעיר הרנסנסית. קו הכיכרות של הצייטגלוגה (שהיה שער הכניסה לעיר בתקופה הזו), הוא קו הגבול שמערבית לו העיר הרנסנסית. העיר הרנסנסית כוללת את המרכז העירוני המרכזי, קו הכיכרות של הברנפלץ. קו שחוצה מצפון לדרום את האלטשטאט כמו רחוב אחד ענק. מדרום העיר הרנסנסית נחתמת על-ידי בניין הפרלמנט השוויצרי המסיבי. כמעט כל מה שיש לראות ולעשות בברן נמצא על אותה הלשון, מתחנת הרכבת ועד העיקול של נהר הארה. מדרום, מומלץ גם לחצות את הגשר ולהגיע למקבץ המוזיאונים הלאומיים שבכיכר הלבציפלאץ.

לכל המידע על טיול בברן בירתה דה פקטו של שוויץ, הקליקו כאן…

למציאת מקום לינה בברן, בירת הקונפדרציה, הקליקו כאן…

האלטשטאט של ברן
האלטשטאט של ברן

 

אתרים ואטרקציות במקטע הרנסנסי של האלטשטאט של ברן

כיכר הדובים – ברנפלאץ Bärenplatz

הכיכר המרכזית של ברן היא יותר שדרה קצרה ורחבה מאשר כיכר, אבל זה מה שיש. הברנפלאץ חותמת את האלטשטאט (העיר העתיקה) של ברן ממזרח. היא מחוברת מצפון עם כיכר בית היתומים – הוויזנהאוספלאץ Waisenhausplatz ומדרום עם כיכר הפרלמנט – הבונדספלאץ Bundesplatz. שלוש הכיכרות המחוברות נראות יותר כרחוב רחב החוצה את העיר העתיקה בציר צפון-דרום. שרשרת הכיכרות של ברנפלאץ נבנו על נתיבו ההיסטורי של החפיר שהגן על חומת העיר העתיקה ממערב. החפיר נחפר באמצע המאה ה-13 יחדיו עם חומת העיר שממזרח לו. עם התרחבות העיר, החומה והחפיר פורקו ועל הנתיב נבנו הכיכרות שמסמלות כיום את מרכז העיר. במרכז הכיכר עומד הקפיגטורם, סימלה של העיר העתיקה. מתחתיו נתיב החשמלית שרץ לאורך הרחוב הראשי של העיר – המרקטגאסה.

לסיור מודרך בעיר העתיקה של ברן, הקליקו כאן…

 

מגדל בית הכלא – קפיגטורם Käfigturm

מגדל השעון המפורסם של הברנלאץ מבצבץ רק במעט מעל קו שורות הבתים שצמודים אליו. ולמרות זאת הפך המגדל העתיק לאחד מסמליה של ברן ולאתר ביקור פופולארי שמסמל יחדיו עם הצייטגלוגה את הנתיב המרכזי ביותר בליבה של מרכזה של ברן. שני המגדלים חולשים על נתיב רחוב המרקטגאסה, רחובה ההיסטורי של העיר. המגדל העתיק נבנה באמצע המאה ה-13 והיה חלק מחומת העיר הימי-ביניימית. מאמצע המאה ה-17 ועד תחילת המאה ה-20 שימש המגדל כמתקן כליאה ועל כן זהו שמו כיום. בימינו המגדל משמש כמקום לאספות פוליטיות. בשערו הצר עובר קו החשמלית שנוסע לאורך הבליטה מעל נהר הארה, מה שאנו מכנים כעיר העתיקה של ברן.

הקפיגטורם חולש על המרקטגאסה
הקפיגטורם חולש על המרקטגאסה

בית הפרלמנט – הבונדסהאוס Bundeshaus

מה שניתן לכנות כמקום השלטון השוויצרי דה פקטו, יושב בדרומה של כיכר הבונדס (הבונדספלאץ), שהיא המשכה של הברנפלאץ והוויזנהאוספלאץ. הבניין המרשים הוא אחד מסימני ההיכר הידועים של ברן ושל שוויץ כולה. החזית הניאו קלאסית של המבנה פונה אל הכיכר. בחזית ארבעה עמודים מסדר יוני שמוטמעים כתבליט בחזית הבניין. מעליהם גמלון ומעליו חולשת הכיפה המרשימה של המבנה. מצידה של הכיפה הגדולה, שתי כיפות קטנות יותר שמשלימות את המבנה הסימטרי. הכניסה אל הבניין היא מהבונדפלאץ, אך עיקר קסמו היא מחלקו האחורי. הוא עומד גאה מעל המדרונות שיורדים אל עבר נהר הארה. הבניין נראה היטב מהגדה הדרומית של הנהר, חולש על קו הרקיע של העיר העתיקה של ברן.

 

הבונדסאהוסטרסה Bundeshausterrasse

אמנם הכניסה הרשמית לבית הפרלמנט השוויצרי היא מכיוון צפון מהבונספלאץ אך עיקר קסמו היא דווקא מצידו הדרומי. חלק זה של הבניין הענק עומד כאמור מעל המדרונות של העמק שחצב נהר הארה. מעל המדרונות נבנתה הטרסה הענקית של הבונדהאוס. מרפסת תצפית שהפכה לאחד מאתרי התיירות האטרקטיביים לביקור בבירה דה פקטו של שוויץ. המרפסת הענקית מציעה חלל מבוטן לישיבה עם קפה שממול הנוף המהמם של הנהר, חלקה הדרומי של ברן והרי האלפים הברניים ברקע. בחלקה המערבי של הטרסה תחנת הפוניקולר (רכבת השיניים או רכבת ההרים), שיורדת במדרון אל תחנת מרצילי Marzili. קו רכבת במרחק נסיעה של פחות ממאה מטרים אל החלק התחתון של מדרונות עמק הנהר. התחנה התחתונה נמצאת במרחק הליכה של שתי דקות מגדת הנהר.

חזית בניין הפרלמנט מהבונדספלאץ
חזית בניין הפרלמנט מהבונדספלאץ

מרקטגאסה Marktgasse

המרקטגאסה, הרחוב האינטנסיבי והמקסים שנמתח בין הקפיגטורם (הברנפלאץ) והציטגלוגה (הקורנהאוספלאץ), הוא ללא ספק הגראונד זירו של הבירה השוויצרית. לאורך הרחוב שפע של אפשרויות לשופינג, מסעדות ובתי-קפה. כולל פסז'ים יוקרתיים והמוני אנשים שמתהלכים לאורכו בשעות היום והערב. באמצע הרחוב, מצטופפת בין החשמליות, נמצאת השוצנברונן Schützenbrunnen, מזרקת הירייה הרנסנסית המתארת צייד. בחלקו המערבי של הרחוב, ממש בסמוך לקפיגטורם מזרקה רנסנסית נוספת האנה שילר ברונן Anna Seiler Brunnen. המזרקה מתארת את דמותה של האישה שבנתה את בית החולים הראשון של העיר באמצע המאה ה-14. בפסל הצבעוני נראית האנה שילר מוזגת מים לקערה.

לסיור מודרך בעיר העתיקה של ברן, הקליקו כאן…

 

הקורנהאוספלאץ Kornhausplatz (או כיכר הציטגלוגה)

השעון האסטרונטומי בצייטגלוגה
השעון האסטרונטומי בצייטגלוגה

הקורהאוספלאץ (יחדיו עם התיאטרפלאץ שבחלקה הדרומי) היא הכיכר השנייה שחוצה מצפון לדרום את האלטשטאט של ברן, כהד לשרשרת הכיכרות של הברנפלאץ. אם סימלה של הברנפלאץ הוא הקפיגטורם, סימלה של הקורנהאוספלאץ הוא אחד הסמלים הבולטים של ברן – מגדל הציטגלוגה האייקוני. עקב תהילתו של המגדל הימי-בניימי, שמה העממי של הכיכר קרוי דה פקטו על שמו.

בלב ליבה של הכיכר נמצאת המזרקה המפורסמת – הקינדליפרסרברונן Kindlifresserbrunnen. המזרקה הרנסנסית הקדומה מתארת יצור דמוי אנוש שלועס את חלקו הקדמי של ילד קטן. מפיו בולט ישבנו של הילד ובידו ילדים נוספים. סצנה מורבידית זאת מזכירה תמה ידועה של ציור ימי-ביניימי המתבססת על סצנת האל כרונוס האוכל את ילדיו. המזרקה נראית כמו שיצאה הישר מציוריו של הירונימוס בוש הפלמי. מזכירה לצופה כי אנחנו נמצאים במרחב הגרמני הצפוני והנוקשה ושלמזרקה תפקיד כמעט פדגוגי.

 

מגדל השעון – הציטגלוגה Zytglogge (או הציטגלוקנטרום Zeitglockenturm)

הציטגלוגה הוא ככל הנראה הסמל מספר אחד של העיר ברן. בדומה לספלנטור של באזל, גם מגדל השמירה הימי-ביניימי של ברן זכה בתהילה של האתר המצולם ואהוד ביותר בעיר. למרות היותו חלק מחומת העיר הימי-ביניימית, המגדל של היום מסמל ללא ספק את לב ליבה של הבירה השוויצרית. מיקומו בהצטלבות דמויות עניבת הפרפר של הקורנאהוספלאץ מצפון והתיאטרפלאץ מדרום ועל ציר השופינג המרכזי של ברן – המארקטגאסה ממערב והקראמגאסה ממזרח, מבטיח לו כי כל מי שיטייל בעיר, יעבור בדרכו כמה פעמים ביום.

לסיור מודרך בציטגלוגה, הקליקו כאן…

המגדל נבנה באמצע המאה ה-12 ועלה באש בשנת 1405. הוא נבנה מחדש לפי התכנית המקורית זאת בזמן שחומת העיר נדדה מערבה ושער הכניסה לעיר עבר לקפיגטורם. בתקופה זו הוא שימש (בדומה לקפיגטורם בשלב מאוחר יותר) כמקום כליאה לאלו שעברו עבירות של מוסר, בעיקר נשים שעסקו במקצוע העתיק בעולם. במאה ה-15 שבה התהילה למגדל האייקוני. קספר ברונר הוסיף למגדל את השעון האסטרונומי המרהיב ביופיו. שעון שכיום מעטר את חלקו שפונה לרחוב הקראמגאסה. השעון לכשעצמו הפך לסמל של העיר ברן ומזכיר במהותו את השעון האסטרונומי של פראג סמלה הבלתי מעורער של הבירה הצ'כית. כל ארבע דקות לפני שעה עגולה יוצאות דמויות סמליות ביניהן סמל העיר – הדוב. בכיוון הקורנאהוסגאסה נמצא שעון מרהיב נוסף שרק מראה את השעה.

הצייטגלוגה בקצה המרקטגאסה
הצייטגלוגה בקצה המרקטגאסה

 

אתרים ואטרקציות במקטע הימי-ביניימי של האלטשטאט של ברן

קראמגאסה Kramgasse

ניתן לחלק את האלטשטאט של ברן לשני מקטעים. ממערב, העיר הרנסנסית הרחבה והמפוארת שבין הציטגלוגה וקפיגטורם, שהציר המרכזי שלה הוא המארקטגאסה. ממזרח, העיר הימי-בייניימית שנמתחת מזרחית מהקורנאהוספלאץ ונמתחת עד למדרונות של עמק נהר הארה. הציר המרכזי, המשכו הישיר של המארקטגאסה, הוא הקראמגאסה. שני הרחובות, שהם למעשה ציר אחד, הם ציר הקניות המרכזי של הבירה השוויצרית. הקראמגאסה, בהתאם להיותו הציר המרכזי של העיר הימי-ביניימית, זהה לציר ממערב באיכות השופינג והאווירה התוססת, רק הוא יותר צר, בתיו יותר צפופים זה לזה וקו הטראם אינו נוסע דרכו מה שמבטיח בו גם אווירה כמעט מדרחובית.

המינסטר של ברן
המינסטר של ברן

הקראמגאסה (בדיוק כמו המארקטגאסה) ידוע במזרקות המעטרות את הנתיב. היפה והמפורסמת שבהן היא הסימסונברונן Simsonbrunnen המפורסמת שבמרכז הציר, שמעליה פסלו של הגיבור שימשון מכניע אריה. הפסל הצבעוני לכשעצמו הוא גם אחד מסמליה הבולטים של ברן. המזרקה היפה צרינגרברונן Zähringerbrunnen, פועלת לא רחוק מהשעון האסטרונומי שבצדו המזרחי של הציטגלוגה. בראשה פסלו של ברתולד פון צרינגן, מייסדה של ברן, עוטה שריון ולרגליו דוב מינאטורי.

הבית המפורסם ביותר ברחוב הוא מה שמכונה כיום בית איינשטיין Einsteinhaus, במספר 49, ממול הסימסונברונן. בבית זה התגורר המדען היהודי-גרמני בשנים 1903 עד שנת 1905. זאת בעת שעבד בברן במשרד הפטנטים הממשלתי, לאחר שהשלים את זכאותו לאזרחות שוויצרית. בתקופתו בברן השלים איינשטיין את עבודת הדוקטורט שלו באוניברסיטת ציריך. בד בבד עם כתיבת תיאורית תורת היחסות, אולי המחקר העיקרי של הגאון היהודי.

 

קתדרלת ברן Berner Münster – מינסטר סנקט וינצנץ Sankt Vinzenz

המינסטר של ברן חולשת על קו הרקיע של העיר. ניצבת כהד גותי מחודד ומסוגנן להפליא לבניין הפרלמנט המסיבי (והכמעט מודרני), שנמצא על הציר ממערב לה. שני הבניינים חולשים על חלקה הדרומי של האלטשטאט. הפרלמנט כסמל השלטון המודרני שבחלקו הדרומי של המקטע הרנסנסי של האלטשטאט, והמינסטר כסמל השלטון הישן (השלטון השמיימי – שלטון הכנסייה) של החלק הימי-בייניימי של האלטשטאט. בדומה לבונדסאהוסטרסה, מרפסת הנוף המפורסמת של מגדל הפרלמנט, המקור שלה הוא הגן  שהוא מעין מרפסת של המינסטר – המינסטרפלאטפורם Münsterplattform. אולי אחד מנקודות התצפית היפות בכל מרכזה של שוויץ . הגן תלוי מעל המאטסוולה Matteschwelle, הסכר הישן שעל נהר הארה. סכר שמסדר את נתיבו של הנהר ומפיקים בו כיום חשמל.

המגדל של המינסטר מתנשא לגובה של מאה מטרים. הוא המגדל הגבוה ביותר בשוויץ של לפני התקופה המודרנית. הכנסייה נבנתה בתחילת המאה ה-15, במה שמכונה כסגנון הגותי המאוחר. אך הכנסייה הושלמה רק בסוף המאה ה-19. למרות האיקונוקלאזם (הרס של יצירות אמנות כחלק ממהפכה דתית או פוליטית) שהכנסייה סבלה ממנו בעת הרפורמציה (המאה ה-16), רובם של התבליטים, הפסלים ויצירות האמנות שהושחתו עם עליית הפרוטסטנטיות שוחזרו בהצלחה. כיום הכנסייה מקושטת מאוד בהמוני סצנות דתיות שחלקן כמובן מקבריות להפליא.

 

המינסטרגאסה Münstergasse

המינסטרגאסה הוא רחוב קניות המקשר בין חלקה הדרומי של התיאטרפלאץ שנקראת הקסינופלאץ, לבין המינסטרפלאץ, הכיכר שממול המינסטר. לרגלי קווי הבניינים של הרחוב, משני צדדיו, שורה מרשימה של אכסדראות, שבהן חנויות ומסעדות. בקצה הרחוב, בחיבור עם המינסטרגאסה, נמצאת המזרקה המפורסמת של משה – המוססברונן Mosesbrunnen. הפסל הצבעוני המרשים מציג את משה רבנו אוחז בעשרת הדברות שכיאה לאיקונוגרפיה המקובלת, קרניים יוצאות מראשו. בניגוד לאיקונוגרפיה המוטעית בה מתואר משה עם קרניים (כגון בפסלו המפורסם של מיכאלאנג'לו שברומא), הפסל מתאר את התרגום האמיתי של הברית החדשה בה נאמר שהוא קרן ולא שהיו לו קרניים. הדיברות שבפסל ממוספרות בספרות לטיניות ומשה מצביע על הדיבר השני האוסר עבודה זרה, מלבד לאלוהים. בכיכר נערך בימי שלישי, חמישי ושבת שוק האוכל של המינסטרגאסה. לקראת חג המולד, את דוכני שוק האוכל מחליפים דוכני שוק חג המולד המפורסם של המינסטרגאסה.

הארלאכהוף
הארלאכהוף

ארלאכרהוף Erlacherhof

הלאה מזרחה מהמינסטר, הציר הדרומי של האלטשאט ממשיך עם רחוב יונקרגאסה Junkerngasse היוקרתי. באופן מסורתי, ברחוב התיישבו בני האצולה ובעלי ההון של ברן. הבתים שבחלקו הדרומי של הרחוב נמצאים על סף המורדות המתונים שחצב נהר הארה. מהבתים של הרחוב מראה הנוף הדרומי הנדיר לכיוון רכס האלפים. ניתן לראות כמובן את הנוף מהמינסטרפלאטפורם שלירכתי המינסטר. בתי הרחוב מקרינים יוקרה אירופאית קלאסית אך בולט בהם הוא הארלאכהוף. את הבית בנה ראש עיריית ברן איש האצולה הירונימוס פון אראלאך באמצע המאה ה-18. הוא נבנה בסגנון צרפתי בארוקי מסוגנן, ממש לפני שהסגנון הצרפתי גלש אל תוך מצולות הרוקוקו. עד ימינו הארמון העירוני המקסים משמש כביתו הרשמי של ראש העירייה.

כתובת: Junkerngasse 47

 

גרכטיגקייטסגאסה Gerechtigkeitsgasse

האונטרטורבריקה בברן
האונטרטורבריקה בברן

הציר המקביל ליונקרגאסה מצפון הוא רחוב הצדק הגרכטיגקייטסגאסה היפה. הרחוב מוכר בעיקר בשל המזרקה המפורסמת שבו, עוד אחת משרשרת הפסלים שמוצבים בראשי המזרקות שמעטרות את הרחובות המרשימים של ברן. מזרקת הצדק, הגרכטיגקייטסברונן Gerechtigkeitsbrunnen, מציגה דמות המסמלת את אלת הצדק האוחזת בידה הימנית חרב ארוכה ובידה השמאלית את המאזניים, הסמל האיקונוגרפי של הצדק. עיניה של האישה מכוסות על מנת לסמל כי הצדק הוא עיוור. לרגליה דמות של מלך ודמות של איש כנסייה. אלו מסמלים שהשלטון הארצי (המלך) והשלטון השמיימי (הכנסייה). הם עומדים לצידה של הצדק ומגנים עליה (והיא כמובן מגנה עליהם). ברחוב היפה שפע של חנויות פרטיות, מסעדות ובתי קפה. אלו בנויים לרגלי בתי גילדות מרשימים שעליהם סמלים ודגלים של הגילדות להן הבתים היו ועודם שייכים.

 

בית העירייה – הראתהאוס Rathaus

חלקה העתיק ביותר של ברן, בקצה הלשון שמוקפת בנתיב נהר הארה, מורכבת משלושה רחובות מרכזיים שמפרידים בין ארבעה שורות של בתים, רובם עומדים על תילם עוד מימי הביניים. על קו הנוף הדרומי, מעל המדרון שיורד לנהר הארה עומדת המינסטר. במקביל אליה מצפון עומדת כנסיית הקדוש פיטר והקדוש פול Christkatholische Kirche St. Peter und Paul היפה שנבנתה בהשפעות רומנסקיות באמצע המאה ה-19. מימין לכנסייה עומד הבניין המרשים של בית העירייה. הראתאהוס של ברן הוא מקום מושב הפרלמנט של הקנטון (בנפרד מהפרלמנט הפדרלי של שוויץ שנמצא לא רחוק) ושל עיריית ברן. חזית המבנה אלגנטית מאוד וכוללת שני גרמי מדרגות צדדיים העולים אל קומת גלריה עליונה. המבנה נבנה בתחילת המאה ה-15 ומאז ועד היום שירת תפקיד אדמיניסטרטיבי נכבד בהתנהלותה ההיסטורית השלווה להפליא של העיר. הבניין מצטיין בתבליטים ופסלים עתיקים. יצירות שכיאה לאופייה הגרמני של העיר מצטיינות באופיים הגותי המעט אפל.

האונטרטורבריקה ועיקול נהר הבריקה
האונטרטורבריקה ועיקול נהר הבריקה

גשר אונטרטור Untertorbrücke

בהמשך של הגרכטיגקייטסגאסה נמצא רחוב סואן ומרכזי שהוא כל כולו מעין גשר המחבר את האלטשטאט עם הגדה המזרחית של נהר הארה. שמו של הרחוב הוא נידג'גאסה Nydeggasse והוא מוביל אל הנידג'קירכה Nydeggkirche. כנסייה עתיקה ויפה שנמצאת מעט מלמטה למפלס הגשר שהוא הרחוב. הגשר הסואן הנידג'בריקה Nydeggbrücke, חוצה את נהר הארה והוא הנתיב התחבורתי העיקרי שמחברת את מזרח האלטשטאט עם הגדה המזרחית של ברן ועם פארק הדובים המפורסם שנמצא ממש בצידו השני של הגשר. הגשר מאפשר תצפית נוף אל האונטרטורבריקה, הגשר העתיק שמעט מצפון לו. האונטרטורבריקה הוא הגשר הכי פוטוגני ואהוד בברן. עומד ממש בקצה העיקול החד של הנהר ומוקף מכל צדדיו בבתים אדומי הרעפים של העיר. בתים שמטפסים על הגבעות שנוצרו מחציבת הנהר.

למציאת מקום לינה בברן, בירת הקונפדרציה, הקליקו כאן…

 

אתרים בפאתי האלטשטאט של ברן

הברנגראבן Bärengraben

דוב בבור הדובים בברן
דוב בבור הדובים בברן

עוד אחד מסמליה המיוחדים של ברן הוא הפארק המרשים ביופיו שמעבר לגשר. בו חיים סמליה החיים של עיר – הדובים. בחלק ירוק זה של העיר, ממול קצה הלשון של האלטשטאט מעבר לנהר הארה, מוחזקים דובים עוד מהמאה ה-16. סביב המאורות שבהן מוחזקים הדובים פתחה העיר לפני כמה שנים פארק ירוק ומטופח. פארק שהפך לפופולארי על מקומיים ותיירים. הפארק נמתח דרומה מהנידג'בריקה וחובק את העיקול הדרומי של נהר הארה.

הפארק כולל את כל שטח המדרון של הגבעות שממזרח לנתיב הנהר. בקצה שביל שמטפס מעט צפונה נפרש גן הורדים Rosengarten המטופח בו עיצובים יפים של ורדים ופרחים נוספים. עקב מיקומו הטופוגרפי, בקצה של גבעה מוגבעת, גן הורדים מציע נוף מרהיב של האלטשטאט שלירכתיו.

 

הקונסטמוזיאום Kunstmuseum

בקצה המערבי של האלטשטאט, לא רחוק מתחנת הרכבת המרכזית של ברן וקמפוס האוניברסיטה המטופח, ניצב אחד המוזיאונים הטובים בשוויץ. מוזיאון האמנות של ברן אינו מוסד גדול וחשוב כמו המוזיאונים המקבילים בבאזל או ציריך, אך גם הוא מציע תצוגה מרשימה של אמנות. באוסף המוזיאון ציורים מהתקופה המודרנית של מגוון אמנים מפורסמים. ענקים כגון קלוד מונה האימפרסיוניסט, אז'ן דלקרואה הרומנטיציסט ופבלו פיקאסו במגוון של תקופות. במוזיאון גם אוסף של אמנים שוויצרים מפורסמים דוגמת פול קליי או פרדיננד הודלר המקומי. גולת הכותרת של האוסף היא ציורו הנדיר של האמן האקספרסיוניסט פראנץ מארק – הסוס הכחול (במבט על חלקו האחורי). צור שהוא חלק מסדרת ציורי הסוס הכחול המרהיבה של האמן שנהרג בצעירותו בקרבות מלחמת העולם הראשונה.

כתובת: Hodlerstrasse 8

הסכר על נהר הארה
הסכר על נהר הארה

 

אתרים בהלבציפלאץ Helvetiaplatz – רובע המוזיאונים

הקונסטהאלה Kunsthalle

המרכז לאמנות הוא הראשון מבין שורה של מוזיאונים במה שהוא דה-פקטו רובע המוזיאונים של ברן. הרובע נמתח מדרום לאלטשטאט ולנהר הארה וניתן להגיע אליו עם חציית גשר קירכנפלד Kirchenfeldbrücke. הגשר נמתח דרומה מעל המדרון שבפאתי הקזינופלאץ, הכיכר הדרומית בשרשרת הכיכרות של הצייטגלוגה (הגבול בין המקטע הימי-ביניימי והרנסנסי של העיר העתיקה). המוזיאון חולש על חלקה הצפון מזרחי של ההלבציפלאץ, ממש עם הירידה מהגשר. המתקנים המעולים של הקונסטאלה מארחים תדיר תצוגות מתחלפות של אמנים בני זמנינו. מומלץ להתעדכן במה מוצג או פשוט להגיע למתקנים המעולים של המוזיאון רק על מנת לחוות את חווית התצוגה.

לשירות הסעות מדלת לדלת בברן, הקליקו כאן…

נוף האלפים מפאתי ברן
נוף האלפים מפאתי ברן

המוזיאון האלפיני השוויצרי Schweizerisches Alpines Museum

ממול לקונסטאלה נמצא המוזיאון האלפיני המרשים. מוזיאון שמציג באמצעים וויזואליים את כל האספקטים של חווית הרכס המרשים שנמתח מדרום. במוזיאון ממצאים ארכיאולוגיים, גיאולוגיים ואנתרופולוגיים. יחדיו עם תצוגות מושקעות להפליא שמביאות את חווית ההרים לצופה המפונק של המוזיאון. המוזיאון עצמו נחשב לאחד המתקדמים בשוויץ בשל התצוגות האינטראקטיביות שבו.

לסיור מודרך בגלשייר אקספרס המפורסם, הקליקו כאן…

 

מקבץ המוזיאונים בחלקו הדרומי של הלבציפלאץ

ממול הקונסטאלה והמוזיאון האלפיני מקבץ גדול של מוזיאונים מודרניים נוספים. המוזיאונים הם לאומיים ולא לעירוניים והם חלק מזהותה של ברן כבירה דה פקטו של שוויץ. במקבץ המוזיאון ההיסטורי של ברן Bernisches Historisches Museum, מוזיאון הטבע Naturhistorisches Museum, המוזיאון לתקשורת Museum für Kommunikation ועוד. את המתחם חותמת מדרום הספרייה הלאומית של שוויץ. בהחלט כדאי להיכנס לכמה מן המוזיאונים (לפי העדפותיכם האישיות), הם כולם מושקעים מאוד ועם תצוגות מרתקות. המקבץ הוא פתרון אידיאלי לימי גשם.

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *