מבט על קתדרלת לוזאן מגשר שארל בסיירה Charles Bessieres

כל מה שיש לראות ולעשות בלוזאן היפה

אולי גם יעניין אותך…

לפוסטים נוספים >>

למרות גודלה המצומצם של העיר לוזאן, תכנון הטיול בה הוא יחסית מוגבל בשל התנאים הטופוגרפיים שלה. העיר בנויה מכמה מפלסים, כאשר העיר העתיקה ומירב האטרקציות נמצאות במעלה הגבעות שמעל האגם. רחובות העיר העתיקה הם צרים, חלקם תלולים וכולם מוקפים בתים עתיקים ומרהיבים ביופיים. הקתדרלה ושאטו דה מר הם המרכז השלטוני המסורתי של העיר. מתחת נמצאים המוזיאונים של פאלה דה רומין ורובע בל אייר התוסס.

המוזיאון האולימפי בלוזאן
המוזיאון האולימפי בלוזאן
  • מצפון לטירה פארק ההרמיטאז' המרהיב ויער סובאבלאן בו מגדל התצפית המפורסם בלב היער
  • המרכז העירוני והתחבורתי של העיר נמצא בשולי העיר העתיקה מדרום, בקרבת כיכר סן פרנסואה. שם גם הרחובות של השופינג, לא רחוק מהתחנה המרכזית של העיר
  • מכיכר סן פרנסואה ניתן להגיע בקלות בקו המטרו האדום (קו 2) למוזיאון האולימפי שברובע אושי, אולי האתר המפורסם ביותר בעיר
  • מלבד המוזיאון, הרובע המקסים ידוע גם בשל האתרים שלאורך גדת האגם ושווה להשקיע בו כמה שעות טיול טובות

לכל המידע על טיול בלוזאן היפה, הקליקו כאן…

למציאת מקום לינה בלוזאן, הפנינה של האגם, הקליקו כאן…

 

מפה של אתרים ואטרקציות בלוזאן

 

כל האתרים והאטרקציות בעיר העתיקה של לוזאן

קתדרלת לוזאן La Cathédrale de Lausanne

המבנה הגותי המשגע של הקתדרלה של לוזאן, חולש מלמעלה על כל רחבי העיר היפה. הבזיליקה יוצאת הדופן הוקמה במהלך המאה ה-13, בנוייה בסגנון גותי מרהיב במיוחד, מלא בזוויות חדות ששואפות מעלה בצורה שדוקרת את העין.

בניגוד לקתדרלות הריקות והלא מקושטות של ציריך, ברן וז'נבה השכנה, הקתדרלה של לוזאן סבלה במידה פחותה מנזקי האיקונוקלאזם של הרפורמציה במהלך המאה ה-16. על קירותיה ובתחומה שרדו בחלקם אלמנטים קישוטיים ופיסוליים רבים, בדומה לכמעט בכל קתדרלה שנותרה תחת חסות האפיפיור ברחבי אירופה הקתולית.

השימור של הסגנון הגותי הצרפתי, לא רק בארכיטקטורה אלא גם בפסלים, תבליטים, ציורי קיר ובעיקר חלונות הויטראז' ברחבי שטחה הענק של הקתדרלה, הפכו אותה לחגיגה מרהיבה לעין שמזכירה באופייה את הכנסיות בצרפת השכנה או באיטליה. שיאה של הקישוטיות היא קפלת סן מוריץ שלאורך כל קירותיה תבליטי עץ מגולפים וספסליה עשויים מפסלי עץ מרהיבים.

ניתן לטפס במעלה המגדל הדרומי של הקתדרלה שגובהו 75 מטרים. ממעלה המגדל נוף מרהיב לכיוון אגם ז'נבה.

לסיור מודרך ברחובותיה המיוחדים של לוזאן עם מדריך מקומי, הקליקו כאן…

 

המוזיאון להיסטוריה של לוזאן Musée Historique Lausanne

המוזיאון להיסטוריה של לוזאן שוכן בצמוד לקתדרלה מדרום, מצידה השני של כיכר הקתדרלה. כיכר הקתדרלה היא כיכר ענקית שמקיפה את הכנסייה כולה, אך בשל גודל המבנה הכיכר כולה היא לא יותר מרחוב היקפי צר.

המוזיאון שוכן בארמון הקטן שהיה מקום מושבו של הבישוף של העיר. ארמון שנבנה במהלך המאה ה-11 בסמוך לבזיליקה הנורמאנית ששכנה במקום בו כיום יושבת הקתדרלה. הבזיליקה נהרסה בחלקה במהלך המאה ה-12 והיוותה את בסיס הקרקע לקתדרלה הגותית.

בארמון נפתח המוזיאון להיסטוריה. מוזיאון שסוקר את התפתחותה של העיר החל מהתקופה הרומית. המוזיאון מציג בחדרי הארמון תצוגות ומיצגים שקשורים כולם לאירועים היסטוריים בעיר ולביטוי של תקופות שונות בעברה.

בסמוך לכניסה למוזיאון מכיכר הקתדרלה ישנה מעין מרפסת תצפית עם ספסלים. מהמרפסת נוף פנורמי של העיר ושל האגם.

מבט על קתדרלת לוזאן מגשר שארל בסיירה Charles Bessieres
מבט על קתדרלת לוזאן מגשר שארל בסיירה Charles Bessieres

כיכר לה פאלו Place de la Palud

הפלאס דה לה פאלו, כיכר הביצה בתרגום חופשי, היא כיכר צרה וארוכה בלב ליבה של העיר העתיקה של לוזאן. היא נמצאת מתחת לקתדרלה וניתן להגיע אליה בירידה מגרמי מדרגות שיורדים מהבזיליקה. הכיכר היא המרכז של השלטון החילוני של העיר, באופן המקביל לשלטון השמימי שמרכזו היא כמובן הקתדרלה.

המבנה החשוב בכיכר הוא בית העירייה. מבנה שנמצא בחלקה הדרום-מערבי של הכיכר בצורת המשולש. בית העירייה נבנה במאה ה-17, גובהו שתי קומות ומעליו מגדל שעון אלגנטי. הבניין הוא המקום בו חתמו בשנת 1915 על ההסכם שהסדיר את הקמת הועד האולימפי הבינלאומי.

הכיכר היא מקום נעים לישיבה באחד מבתי הקפה והמסעדות שלאורכה. עסקים שבימי שמש מוציאים את השולחנות החוצה אל הכיכר עצמה.

פעמיים בשבוע, בימים רביעי ושבת, נערך שוק מזון לא גדול אך אהוד. בכיכר גם נערך שוק קטן לוינטג' ועבודות יד.

הקתדרלה חולשת על קו הרקיע של לוזאן
הקתדרלה חולשת על קו הרקיע של לוזאן

פאלה דה רומין Palais de Rumine

במיקום הכי אסטרטגי בעיר העתיקה, מתחת לקתדרלה, בהמשך לרחובות העתיקים שיוצאים מכיכר לה פאלו ובמעבר לרובע בל אייר, עומד הבניין ענקי ששימש עד לא לפני הרבה זמן את קמפוס האוניברסיטה של לוזאן. האוניברסיטה נדדה לרובע וידי על גדת האגם. הבניין המפואר שנבנה בתחילת המאה ה-20 בהשפעות רנסנסיות, נותר לשמש את הפנים הלימודיות של העיר. כיום בארמון פועלים חמישה מוזיאונים שונים באגפיו של הארמון.

המוזיאון הגיאולוגי של קנטון וו Musée Cantonal de Géologie – מוזיאון שמציג ממצאים ותצוגות מהמסלע האלפיני מסביבות האגם.

בסמוך המוזיאון הזיאולוגי של הקנטון Musée Cantonal de Zoologie – במוזיאון ממצאים מסביבת החי האלפינית כולל ממצאים ומאובנים של חיות פרה-היסטוריות.

המוזיאון לארכיאולוגיה והיסטוריה של הקנטון Musée Cantonal d’Archéologie et d’Histoire – בו תצוגה של הממצאים הארכיאולוגיים שנמצאו בחפירות בקרבת העיר. חלקם הנכבד מהתקופה הרומית אך ישנם גם ממצאים עתיקים הרבה יותר. כולל של התיישבויות נוודים מתקופת הברונזה ולפני.

חלון ויטראז' בקתדרלת לוזאן
חלון ויטראז' בקתדרלת לוזאן

בנוסף בארמון יש מוזיאון שמציג את אוסף האמנות של הקנטון (לרוב על בסיס תרומות של אנשי פרטיים שניתנו כעזבון לרשות הקנטון). הציורים ברובם הגדול הם של אמנים מקומיים ופחות מוכרים.

ישנו גם מוזיאון קטן המציג אוספים של מטבעות עתיקים ממגוון רחב של תקופות.

כתובת: Place de la Riponne 6

 

טירת סן מר Château St-Maire

בהליכה של חמש דקות צפונה מהקתדרלה של העיר, נמצאת הטירה הענקית והמפורסמת של סן מר. הטירה נבנתה בסוף המאה ה-14 ושימשה כארמון המגורים של שליטי העיר.

הטירה היא כיום מקום מושב ממשלת קנטון וו Vaud שלוזאן בירתו. בסמוך אליה בית העירייה של לוזאן ומטה המשטרה של הקנטון. לצידה של הטירה מרפסת תצפית עם נוף מהמם על השכונות הפחות מורמות של העיר לוזאן.

 

פארק ההרמיטאז' Parc de l'Hermitage ויער סובאבלין Forêt de Sauvabelin

כחמש דקות הליכה צפונה משאטו סן מר נמצא הפארק היפייפה והמטופח של קרן ההרמיטאז'. הפארק הירוק ניטע סביב הווילה של הקרן שם המוזיאון המציג את אוסף האמנות של ההרמיטאז'. הפארק נמתח צפונה ומתחבר עם גבעה נישאת עליה נמצא יער סובאבלין.

בלב היער, מרכז החי של סובאבלן Parc animalier de Sauvabelin, בו מתהלכים חופשי זני חיות אלפיניים. במרכז היער אגמון קטן שבסמוך אליו מגדל סובאבלין Tour de Sauvabelin. מגדל תצפית עשוי עץ שמראשו נוף מהמם על העיר שלרגלי היער עד וקו החוף הצפוני של אגם ז'נבה.

 

מוזיאון קרן הארמיטאז' Fondation de l'Hermitage

המוזיאון של קרן ההרמיטאז' הוא אוסף האמנות המרשים ביותר שמוצג דרך קבע בלוזאן. המוזיאון ממוקם בווילה שבלב פארק ההרמיטאז', וילה שנבנתה באמצע המאה ה-19 וכיום שייכת יחדיו עם אוסף האמנות לעיר. באוסף המרשים של הקרן כמאות ציורים מהתקופה המודרנית.

באוסף ציורים של אמנים אימפרסיוניסטיים, פוסט אימפרסיוניסטיים, סוריאליסטיים, קוביסטיים ועוד. האוסף כולל ציורים מאמצע המאה ה-19 עד אמצע המאה ה-20, בנוסף לאוסף של ציורים יפניים ואוסף של כלי חרסינה מעוטרים.

 

כיכר סן פרנסואה Place Saint-François ורחוב דה בור Rue de Bourg

מגדל התצפית מעץ ביער סאבבלין
מגדל התצפית מעץ ביער סובאבלין

כיכר סן פרנסואה נמתחת לרגלי הגבעות שעליהן בנויים הרובעים העתיקים של לוזאן. הכיכר מתפקדת כאזור ראשי של שופינג ובילויים ומזכיר באופיו את הרובעים היפים והתוססים של פאריס. בלב הכיכר נמצאת הכנסייה שעל שמה הכיכר קרויה.

הכנסייה על שמו של הקדוש פרנציסקוס מאסיזי Église réformée Saint-François, שימשה לפני הרפורמציה כמרכז של המסדר הפרנציסקני במערבה של שוויץ. הכנסייה משמרת באיכויותיה הארכיטקטוניות את הערכים של הבנייה הפרנציסקנית. בנייה שנקייה מקישוטים, קימרונים וכל מה שמאפיין כנסיות וקתדרלות אחרות.

במהלך הרפורמציה, בניגוד לקתדרלה של העיר, הכנסייה עברה תהליך מלא של איקונוקלאזם ולא נותר בחלל הפנים שלה פסל או תמונה, מלבד חלונות הויטראז' היפייפיים שהותקנו בתקופה מאוחרת יותר.

הכיכר שמסביב לכנסייה היא אחת היפות בלוזאן. היא מלאה בגלריות, בתי-קפה עם סטייל, מסעדות, חנויות יוקרתיות ועוד.

מהכיכר נמתח רחוב השופינג האלגנטי – רו דה בור, שמטפס במעלה הגבעה. בעוד רו דה בור הוא הרחוב היוקרתי לשופינג, במקביל לו מצפון נמתח רחוב השופינג הגדול – הרו סנטרל Rue Centrale, בו נמצאים הסניפים של הרשתות הבינלאומיות, בית הכולבו הגדולים, מסעדות ועוד. שני הרחובות המקבילים, והרחובות הקטנים שמחברים ביניהם הם הגראונד זירו של השופינג בלוזאן והם מלאים בקונים במשך כל שעות היום.

ליד הכיכר נמצא הגשר הגדול – הגראן פון Grand Pont שנבנה מעל נתיב הנחל פלון Flon שכיום יובש. הגשר נמתח כיום מעל הרחוב המרכזי Rue Centrale שכשמו כן הוא. הוא מחבר את אזור כיכר סן פרנסואה עם רובע בל אייר שממערב לויה ויל, הרובע שסמוך לקתדרלה שנמתח על הגבעה מצפון. הגשר עצמו מציע תצפיות נוף מרהיבות על חלקיה העתיקים של לוזאן.

 

רובע בל אייר Bel Air

הרובע של בל אייר נמתח מערבית מהקתדרלה ומהפאלה די רומיין והוא טעימה מלוזאן המודרנית. ברובע בליל מעט כאוטי (אנחנו עדיין בשוויץ) של רחובות משופעים בהם המוני חנויות, מסעדות, המולה וכל מה שתמצאו בעיר מודרנית עם אוריינטציה צרפתית ברורה.

הרובע הוא העיר המתחדשת בקרבת החלק העתיק, כולל שפע של מסחר, מגורים בסטייל, קצת תחלואים עירוניים ובעיקר אווירה מודרנית שנדמה שנתקעה קצת בשנות השבעים של המאה שעברה. על קו הרקיע של הרובע, ליד נתיב הגשר של הגראן פון, חולש מגדל בל אייר Tour de Bel-Air המודרני, גורד השחקים הראשון של מרכז העיר לוזאן שנבנה בשנות השלושים של המאה ה-20.

לצד המגדל נמצא אולם התיאטרון הוינטג' של סאל מטרופול Salle Métropole שצמוד אליו קניון יחסית חדיש. מצפון לגשר רחובות השופינג המודרניים של הרובע, שבמרכזן כנסיית סן לורן Église Saint-Laurent הקטנה, כנסייה מעוצבת להפליא בסגנון ניאו קלאסי שנבנתה בתחילת המאה ה-18.

קו הרקיע של לוזאן בצד האגם וברקע רכס האלפים
קו הרקיע של לוזאן בצד האגם וברקע רכס האלפים

פארק דה מון רפו Parc de Mon Repos

הפארק היפה והמטופח מאוד של מון רפו, היום הוא אולי הריאה הירוקה הנעימה ביותר בכל מרכזה המטופח של לוזאן. הפארק נמצא במרחק הליכה של רבע שעה מזרחה מכיכר סן פרנסואה. בלב הפארק הקטן יושבת הווילה מהמאה ה-18 שהיא לכשעצמה מלאה בהיסטוריה. הווילה הייתה מקום שהותו של איש הרוח הצרפתי וולטייר Voltaire בעת שהותו בלוזאן. וולטייר גלה מצרפת בשל שערוריות והתיישב בחלקה הצרפתי של שוויץ, בעיירה פרני Ferney. כיום פרבר של ז'נבה, שצמודה מצפון לנמל התעופה של העיר.

בתקופה מאוחרת יותר הווילה הייתה מקום מגוריו של גולה צרפתי נוסף – הברון פייר דה קוברטן Pierre de Coubertin‏, המחייה המודרני של המשחקים האולימפיים. קוברטן גלה ממכורתו במהלך מלחמת העולם הראשונה ועזב לשוויץ הנייטראלית על מנת להמשיך את חזון חייו. יחד עם הברון עבר הועד האולימפי וקבע את מושבו בלוזאן. מלבד מקום מגוריו של קוברטן, הווילה הייתה מקום מושבו של הועד האולימפי.

לסיור אודיו מודרך (באפליקציה בסמרטפון) בכל אתריה של לוזאן, הקליקו כאן…

ארמון בית המשפט המחוזי של לוזאן
ארמון בית המשפט המחוזי של לוזאן

 

כל האתרים והאטרקציות במעטפת החיצונית של לוזאן

אוסף האמנות הגולמית Collection de l'art brut בשאטו די בולייה Beaulieu

האוסף של האר ברו הוא פרי רעיונותיו האמנותיים של האמן הצרפתי המודרני ז'אן דובופה Jean Dubuffet. דובופה התעניין ביצירות פרי ידיהם של מי שהוא ראה כמנותקים מזרמי האמנות והתפיסות האינטלקטואליות. ראה בהם את אלו שיכולים ליצור אמנות גולמית שהיא אוטונומית לחלוטין מאופנה כלשהי.

דובופה מצא כי מי שיכול ליצור במנותק מהזרמים המקובלים הם אנשים משולי החברה, בעיקר אנשים גבוליים מבחינת שפיותם. הוא אסף עשרות אלפים מיצירותיהם של דרי בתי משוגעים ובשנת 1971 תרם את האוסף כולו לעיר לוזאן. בשנת 1976 נפתח המוזיאון של האר ברו (האמנות הגולמית) בשטחי האורווה לשעבר של טירת בולייה, צפונית מערבית ממרכז העיר.

במוזיאון מציגים בכל עת כאלף יצירות מתוך הרבבות שבאוסף, יחדיו עם הסברים מפורטים על האמן שיצר את היצירה ומצבו הפיזי והמנטאלי. התצוגה מתחלפת תדיר. ניתן להגיע למוזיאון באוטובוס מספר 3 ממרכז העיר.

כתובת: Av. Bergières 11

המרינה והטיילת של אושי
המרינה והטיילת של אושי

אושי Ouchy

רובע אושי נמתח מדרום לגבעות עליהן יושבת העיר העתיקה לאורך גדת אגם ז'נבה. בניגוד לערי חוף אחרות, המרכז של לוזאן אינו לאורך הנהר אלא מבחינה היסטורית היה על הגבעות במרחק שני קילומטר מגדת האגם ובגובה של 150 מטרים מעליו. עם התפשטות הכרך של לוזאן, הבתים של כפר הדייגים אושי הסתפחו לתוך תחומי העיר עצמה.

בכפר לשעבר נבנו מספר אתרים עירוניים חשובים, חלקם הגדול קשורים לועד האולימפי שהתמקם בלוזאן משנות ה-20 של המאה ה-20. גם הכפר וידי ממערב נבלע וכיום הוא רובע חשוב בעיר. שאר כפרי הדייגים הסמוכים לאורך גדת האגם שמרו על עצמאותם אך הם חלק חשוב ממטרופולין העיר. רצף העיירות והכפרים מכונים הלוזונאים המערביים והם חלק נכבד מתעשיית הנופש של האגם.

ארמון אושי
ארמון אושי

בדומה לגן האנגלי שבז'נבה, גם באושי נמצא גן מטופח על גדת האגם שגם בו שעון פרחים L'horloge fleurie מפורסם.

ממזרח לגן נמתחת הטיילת של אושי עד למגדל העתיק Tour Haldimand. מגדל שהיה חלק מביצוריה החיצוניים של העיר. הטיילת הירוקה היא מקום טיול פופולארי. מציעה נוף מהמם של רכס ההרים שמעל הגדה הדרומית של האגם.

ממערב לגן המרינה של לוזאן-אושי, בה עוגנות המעבורות שמפליגות בין ערי האגם. מעל המרינה והטיילת שורה מרשימה של מלונות נופש יוקרתיים. מלונות מלאים בהיסטוריה שנבנו החל מאמצע המאה ה-19. שם גם שוכן הגן האולימפי שמצידו השני המוזיאון האולימפי המפורסם.

למציאת מקום לינה בלוזאן, הפנינה של האגם, הקליקו כאן…

 

המוזיאון האולימפי Le Musée Olympique והפארק האולימפי Parc Olympique

המוזיאון של הועד האולימפי הוא אולי המוזיאון הכי פופולארי בשוויץ. הוא מביא את סיפורה של התנועה האולימפית המודרנית שמבוססת כמובן על המשחקים שנערכו בעיר היוונית אולימפיה במערב חצי האי פלופונסוס החל מהתקופה הקלאסית (המאה השישית לפני הספירה). המשחקים נערכו כחלק מפולחן זאוס ולפי המיתולוגיה מי שייסד אותם היה הגיבור האולטימטיבי הרקלס, בנו של זאוס. התנועה האולימפית המודרנית החייאתה את מסורת המשחקים שנערכו כל ארבע שנים.

התנועה האולימפית המודרנית נוסדה על ידי הברון הצרפתי פייר דה קוברטן. ברון שגלה מארץ הולדתו ועבר להתגורר בלוזאן. היות ובעת המשחקים האולימפיים הוכרזה שביתת נשק גורפת, הרעיון של המרת המתחים והמלחמות הפוליטיים לתוך תחרות ספורטיבית התגלגל היטב גם לראיית העולם הפציפיסטית של המאה ה-20.

האולימפיאדה המודרנית הראשונה נערכה באתונה בשנת 1896. מאז נערכו המשחקים ברצף שנקטע רק בשל שתי מלחמות העולם. שוויץ אירחה את משחקי החורף פעמיים בעיירת הסקי של סנט מוריץ. העיר לוזאן הפסידה פעמיים את האירוח של משחקי הקיץ היותר מפורסמים. אירוני למדי היות והעיר היא הבית של המרכז האולימפי.

במוזיאון תצוגות מרתקות המביאות את סיפור האולימפיאדות העתיקות. כמו גם את סיפור החייאת המסורות בסוף המאה ה-19. במוזיאון תצוגה מרשימה של מדליות. אלו נתרמו בחזרה על-ידי הספורטאים שזכו בהם וכל אחת מהן מספרת את סיפור ההצלחה של הספורטאי.

בצמוד למוזיאון נטעו את הפארק האולימפי המרשים שיורד לכיוון הטיילת שלאורך האגם. בגן פסלים של ספורטאים, שבילי הליכה ואווירה נעימה עם נוף מעל האגם שמביט כמובן גם על רכס האלפים שחולש על האגם מדרום.

לכרטיס כניסה מקוון למוזיאון האולימפי, הקליקו כאן…

נמל העיירה לוטרי בצמוד ללוזאן
נמל העיירה לוטרי בצמוד ללוזאן

המוזיאון הרומי בלוזאן-וידי Musée romain de Lausanne-Vidy

רובע וידי הוא רובע של מגורים וספורט ממערב לאושי. ברובע גם הקמפוס החדיש של אוניברסיטת לוזאן. יושב לא רחוק ממשרדי הועד האולימפי Comité International Olympique. משרדי הוועד נמצאים בבניין חדיש ונוצץ מעל החוף של וידי Plage de Vidy, מקום נופש ורחצה פופולארי (עם מים קרים למדי). הרובע כולו מלא במתקני ספורט כגון אצטדיון הכדורגל של לוזאן שבו משחקת הקבוצה הבינונית מאוד של העיר.

בסמוך לבניין משרדי הועד האולימפי נמצא המוזיאון הארכיאולוגי המעולה. מוזיאון שמציג את הממצאים מהחפירות שנערכו בשני אתרים ברחבי הרובע. שני האתרים היו מקומות ישוב רומיים ששיטות החפירה המאוד מדויקות שנערכו בהם. הם עד היום מודל לאופן ביצוע חפירות ארכיאולוגיות ברחבי מרחב עירוני מודרני.

כתובת: Chem. du Bois-de-Vaux 24

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *